ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

معاون وزیر بهداشت: سالانه ۳۳هزار نفر در ایران به‌دلیل آلودگی هوا می‌میرند

به گفته معاون وزارت بهداشت در سال ۹۷ در تهران ۸۵ نفر به دلیل بیماری مزمن تنفسی، ۹۶ نفر به دلیل ابتلا به سرطان ریه، ۱۰۵۸ نفر براثر بیماری قلبی و ۵۲۶ نفر به‌علت سکته‌های مغزی جان خود را از دست داده‌اند.

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد سالانه ۳۳ هزار نفر در کشور بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند و در سال ۹۷ مرگ ۳ هزار شهروند بالای ۳۰ سال تهران بر اثر آلودگی هوا بوده است. به گفته او آلودگی هوا در سال هزینه‌ای بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار به ایران تحمیل می‌کند.

«آلودگی هوا عامل مرگ سالانه ۳۳هزار نفر در ایران است»

علیرضا رئیسی، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز سه‌شنبه ۱۲ آذر اعلام کرد سالانه مرگ بیش از ۳۳ هزار نفر در ایران متأثر از آلودگی هواست.

علیرضا رئیسی در مورد عوارض آلودگی هوا بر سلامت شهروندان گفت:

«در کلان‌شهرها، آلودگی هوا به ویژه ذرات معلق کمتر از ۲,۵ میکرون وارد ریه و بافت بدن افراد می‌شود و عوارض زیادی به وجود می‌آورد.»

رئیسی درباره آمارهای سال گذشته مرگ و میز شهروندان تهران گفت:

«طبق آمار، میزان مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در تهران در سال ۹۷، بالغ بر ۳ هزار نفر از افراد بالای ۳۰ سال بود. بیماران مزمن تنفسی ۸۵ نفر، سرطان ریه ۹۶ نفر، بیماران قلبی ۱۰۵۸ نفر و سکته‌های مغزی ۵۲۶ نفر بودند.»

به گفته او آلودگی هوا و غلظت آلاینده‌های هوا به‌رغم کاهش از سال ۹۲ تا ۹۴،  از سال ۹۴ تا ۹۶ سیر افزایشی داشته و اکنون به ۳,۳ برابر حد مجاز جهانی رسیده است. معاون وزارت بهداشت درباره هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم آلودگی هوا گفت:

«هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم تحمیلی ناشی از آلودگی هوا بسیار زیاد است که تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، بازار بخشی از آن است. طبق برآورد سازمان بهداشت جهانی این هزینه در ایران بالغ بر ۳۰ میلیارد دلار و برابر با ۲.۴۸ درصد تولید ناخالص ملی است.»

علیرضا رئیسی روز دوشنبه از نامه وزیر بهداشت به شهردار تهران درباره آلودگی هوا خبر داده بود. رئیسی اعلام کرده بود که در برخی مناطق تهران آلودگی هوا گاه تا ۳۰ برابر حد مجاز بالا می‌رود و در استان‌های فارس، اصفهان و خوزستان نیز مشکل آلودگی هوا وجود دارد. او هشدار داده بود که آلودگی هوا ممکن است باعث تشدید ابتلا به بیماری آنفولانزا شود.

موج آلودگی هوا در هفته‌های گذشته با موج ابتلا به نوع کشنده بیماری آنفولانزا همراه شده است و طبق اعلام علیرضا رئیسی تاکنون ۴ هزار نفر به‌دلیل ابتلا به این بیماری بستری شده‌اند.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.