ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شمار داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس بیش از دوره‌های گذشته است

رهبر جمهوری اسلامی از ثبت‌نام «بی‌محابا» برای انتخابات مجلس انتقاد کرده بود، اما شمار نامزدهای شرکت در انتخابات سال جاری چهار هزار تن از انتخابات دوره قبل بیشتر شد. ۹۰ داوطلب نظامی‌ اند.

به رغم اظهارات پیشین مقامات ایران، از جمله علی خامنه‌ای در نهی «شهروندان عادی» از ثبت‌نام در انتخابات مجلس یازدهم، رئیس ستاد انتخابات کشور خبر از ثبت‌نام بیش از ۱۶ هزار نفر داوطلب نامزدی انتخابات مجلس داد. این رقم در دوره گذشته حدود ۱۲ هزارنفر اعلام شده بود. از این تعداد ۲۴۸ نفر از ثبت نام کنندگان از نمایندگان فعلی مجلس، ۶۳۳ نفر از ادوار نمایندگان مجلس و ۹۰ نفر نظامی‌اند.

جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست خبری یکشنبه ۱۷ آذر ۹۸ - عکس از خبرگزاری تسنیم

در ایران درشرایطی که بحران ناشی از سرکوب خونین معترضان در اعتراضات آبان‌ماه توسط مسئولان و مقامات جمهوری اسلامی نادیده گرفته شده و سرنوشت صدها نفر از بازداشت‌شدگان هنوز نامشخص است، ثبت‌نام از داوطلبان شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به پایان رسید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) محمدجمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست خبری یکشنبه ۱۷ آذر خبر از افزایش تعداد داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس داد. او درباره آمار نهایی ثبت نام در انتخابات مجلس یازدهم گفت:‌

«آمار کل ثبت نام ۱۵ هزار و ۶۱۸ نفر است، اما به دلیل ازدحام روز گذشته تعدادی بصورت دستی ثبت نام کردند که اگر این عدد هم اضافه شود تعداد به ۱۶ هزار و ۱۴۵ نفر می‌رسد».

براساس گزارش‌ها در دوره گذشته انتخابات مجلس نزدیک به ۱۲ هزار نفر ثبت‌نام کرده بودند که صلاحیت ۴هزار نفر از آن‌ها تایید شده بود.

این آمار در شرایطی اعلام می‌شود که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی یکشنبه ۱۰ آذر، ساعاتی پس از آغاز ثبت نام نامزدان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی، از ثبت‌نام «بی‌محابا»ی کاندیداها در انتخابات ابراز نارضایتی کرده و گفته بود افرادی که به گفته او «توان مدیریتی» و «تدبیر» ندارند و «ضعیف» هستند، نباید «مسئولیت» و «تعهدات» مرتبط با نمایندگی مجلس را قبول کنند.

طبق اعلام رئیس ستاد انتخابات کشور از میان داوطلبان، ۲۴۸ نفر از ثبت نام کنندگان از نمایندگان فعلی مجلس، ۶۳۳ نفر از ادوار نمایندگان مجلس و ۹۰ نفر نظامی‌اند. بیشترین گروه شغلی، «کارمند» اعلام شده که ۵ هزار و ۴۶۴ نفر از داوطلبان را شامل می‌شود. ۳ هزار و ۲۰۹ نفر از ثبت‌نام کنندگان نیز در بازه سنی ۳۶ تا ۴۰ سال هستند.

اختلاف فاحش جنسیتی نیز مانند دوره‌های گذشته از مشخصه‌های ثبت‌نام داوطلبان است و از کل داوطلبان تنها ۱۲ درصد را زنان تشکیل می‌دهند.

  در همین زمینه:

   این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

   آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

   .در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

   توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

   نظر بدهید

   در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

   نظرها

   • فریاد - فرهاد

    خوب است اگر برای رای دادن استقبال نمی کنند برای نام نویسی که سرودست می شکنند ولی اینها نمی دانند که خر داغ کردن کبابی دیگر نمانده