ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

راهنمای دادخواهی و شکایت افراد از بازداشت خودسرانه عزیزانشان به سازمان ملل

عبدالکریم لاهیجی می‌گوید در نبود دادگستری مستقل و مرجع تظلم ملی، قربانیان بازداشت‌های خودسرانه می‌توانند به «گروه رسیدگی به بازداشت خودسرانه» سازمان ملل مراجعه کنند.

به جرأت می‌توان گفت که در پی تظاهرات اعتراض‌آمیز گسترده مردم در بیش از ۱۰۰ شهر ایران، متجاوز از ۱۰ هزار تن دستگیر شده‌اند.

بزرگ‌ کنید
عکس از آرشیو

حکومتی که پس از گذشت بیش از سه هفته از سرکوب خونین این تظاهرات از اعلام رسمی شمار قربانیان طفره می‌رود، در باره بازداشت شدگان هم تاکنون به کلی گویی، جوسازی، دروغ‌پردازی و تهدید دستگیرشدگان به مجازات‌های سنگین بسنده کرده است.

کارنامه جمهوری اسلامی در چهار دهه گذشته مؤید این واقعیت است که در اتهام‌های سیاسی (امنیتی به تعبیر سخنگویان حکومت)، قوه قضاییه نه تنها مرجع دادرسی عادلانه نیست بلکه عامل حکومت در اجرای سیاست سرکوب است.

اما در نبود دادگستری مستقل و مرجع تظلم ملی، قربانیان بازداشت‌های خودسرانه می‌توانند به یکی از نهادهای شورای حقوق بشر سازمان ملل یعنی «گروه رسیدگی به بازداشت خودسرانه» (Working Group on Arbitrary Detention، WGAD)، مرکب از پنج کارشناس مستقل بین‌المللی، شکایت برند.

فرم دادخواست حاوی پرسش‌هایی از جمله در باره هویت شخص بازداشت شده، تاریخ و محل بازداشت، مقام بازداشت کننده، محل بازداشت کنونی و ... را می‌توان از طریق این صفحه اینترنتی تهیه کرد: www.ohchr.org

این دادخواست پس از پاسخ دادن به همه پرسش‌ها توسط شخص بازداشت شده یا یکی از اعضای خانواده‌اش یا وکیل او یا یکی از سازمان‌های دفاع از حقوق بشر، بایستی برای دفتر گروه رسیدگی به بازداشت‌های خودسرانه فرستاده شود.

پس از ثبت دادخواست، با توجه به اینکه آیین رسیدگی در این گروه ترافعی است، دفتر گروه بدون اینکه منبع اطلاعات خود را فاش کند، از مجاری دیپلماتیک از دولت طرف شکایت می‌خواهد که ظرف ۹۰ روز هر گونه اطلاع و توضیحی را درباره فرد بازداشت شده اعلام کند. سپس پاسخ دولت برای شاکی ارسال می‌شود تا توضیحات نهایی خود را اظهار کند.

چنانچه دولت طرف شکایت ظرف مهلت مقرر پاسخ ندهد، یا اینکه دلیل حقوقی مستند به موازین بین‌المللی حقوق بشر در توجیه بازداشت شاکی ابراز نکند، گروه رسیدگی به اظهار نظر بر خودسرانه بودن بازداشت دست می‌یازد.

گروه رسیدگی در نظریه خود به این موضوع توجه خاصی می‌کند که «شخص بازداشت شده در مقام استفاده از حقوق و آزادی‌های مصرح در مواد ۷، ۱۳، ۱۴، ۱۸، ۱۹، ۲۰ و ۲۱ اعلامیه جهانی حقوق بشر باشد. همین‌طور چنانچه دولت طرف شکایت متعاهد میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی باشد، به مواد ۲۷، ۲۶، ۲۵، ۲۲، ۲۱، ۱۹، ۱۸ و ۱۲ آن عهدنامه بین‌المللی، توجه خاصی مبذول می‌شود.

گروه رسیدگی در نظریه خود توصیه‌هایی هم به دولت طرف شکایت ابراز می‌دارد. این نظریه به انضمام توصیه گروه به دولت طرف شکایت ابلاغ می‌شود و سه هفته پس از تاریخ ابلاغ به دولت، برای شاکی یا نماینده او نیز ارسال می‌شود.

گروه رسیدگی به بازداشت‌های خودسرانه گزارش کار خود را به ضمیمه نظریه‌هایی که صادر کرده، برای هر یک از نشست‌های شورای حقوق بشر ارسال می‌کند.

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  • Mitra

   سلام روز بخیر برادر من به نام حمید رضا اردانه حدود 5سال است که بعد از یک مشکل خانوادگی عمدی از طرف همسرش بعد از مهاجرت به امریکا در ایالت ماساچوست در زندان است و مورد شکنجه روحی شدید قرار گرفته و به اجبار مورد تست انواع داروهای اعصاب و روان قرار گرفته  ایشان هیچ دسترسی به وکیل که حق قانونی اوست ندارد بعد از گذشت 5سال هنوز دادگاهی نشده و جرمی ندارد من خواستار آزادی هرچه سریعتر او هستم وبا شیوع گسترده ویروس کرونا وبا توجه به5سال تغذیه ناکافی در زندان بشدت نگران حال او هستم در ضمن من در المان هستم و80درصد معلولیت دارم وبدون سرپرست با دختر14سالم زندگی میکنم خواهش میکنم کمک کنید در ضمن حمید رضا اردانه دربیمارستان ایالتی Bridgewater در ایالت ماساچوست نگهداری و مورد انجام انواع تستهای دارویی قرار دارد نامه هایی از طریق ایمیل ا از طرف ایشان در دسترس است که بسیار نگران کننده هستن با تقدیم احترام میترا اردانه