ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سخنگوی شورای نگهبان: ممنوعیتی برای استعلام درباره صلاحیت نامزدها نداریم

سخنگوی شورای نگهبان می‌گوید: ممکن است نمایندگان فعلی مجلس به دلیل اظهاراتشان در توییتر و یا دانشگاه رد صلاحیت شوند.

عباس‌علی کدخدایی سخنگو و قائم مقام شورای نگهبان در گفت‌وگو با خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، گفت که هیئت‌های اجرایی و نظارت بر انتخابات مجلس شورای اسلامی بر مبنای استعلام از چهار نهاد حکومتی و تحقیقات محلی در باره تایید یا رد صلاحیت نامزدهای انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی تصمیم می‌گیرند.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان

او نیروی انتظامی، دادگستری، ثبت احوال و وزارت اطلاعات را چهار مرجع قانونی پاسخگویی به استعلام‌ها عنوان کرد اما گفت که علاوه بر این تحقیقات محلی نیز برای احراز صلاحیت نامزدها انجام می‌شود و شورای نگهبان از استعلام از سایر نهادها منع نشده است.

کدخدایی گفت: «در قانون گفته نشده است که فقط این مراجع ۴گانه به ما گزارش می‌دهند و شما هم غیر از دریافت گزارش از این مراجع ۴گانه از هیچ کس دیگری گزارش دریافت نکنید ما ممنوعیتی را در این خصوص نداریم».

این اظهارات به نظر می‌رسد در پاسخ به اعتراض‌ها به مداخله سپاه پاسداران در فرایند احراز صلاحیت نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی بیان شده باشد.

فرمانده سپاه پاسداران به تازگی خواستار بررسی گرایش سیاسی و مبانی فکری داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی هم شده است.

کدخدایی در بخش دیگری از این گفت‌وگو نظرات شورای نگهبان را «کارشناسی» خواند و گفت که این نهاد قاضی و دادگاه نیست بلکه بر اساس نظرات کارشناسی مشخص می‌کند که داوطلبان صلاحیت دارند یا نه.

او همچنین در پاسخ به سوالی در باره احتمال رد صلاحیت نمایندگان به دلیل اظهارنظرهایشان در دوره نمایندگی، این موضوع را «رد» کرد اما گفت که مصونیت نمایندگان تنها به اظهارات آنها در ارتباط با وظایف نمایندگی‌شان مربوط می‌شود.

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه پیگرد نمایندگان مجلس به دلیل اظهارنظرهایشان در «دانشگاه‌ها» و یا «توییتر» را تائید کرد.

انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ایران اسفند امسال برگزار خواهد شد.

براساس اعلام وزارت کشور بیش از ۱۶ هزار تن برای نمایندگی مجلس در حوزه‌های انتخابیه مختلف ثبت‌نام کرده‌اند.

در همین زمینه:

سخنگوی شورای نگهبان: پاسخ ورود پول کثیف به انتخابات، رد صلاحیت است

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.