ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بیشتر مناطق تهران همچنان در وضعیت «ناسالم» آلودگی هوا قرار دارند

در حالی‌که تهران بار دیگر با مشکل آلودگی هوا مواجه شده است بر اثر بارندگی برخی نقاط آن به وضعیت «سالم» بازگشت اما بیشتر مناطق پایتخت همچنان در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

تهران روز دوشنبه را در وضعیت بد آلودگی هوا پشت سر گذاشت. صبح سه‌شنبه ۲۶ آذر در حالی‌که مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل اعلام شده بود، برخی نقاط تهران به‌دلیل بارندگی در وضعیت سالم قرار گرفت اما بیشتر نقاط آن همچنان در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد. سخنان شهردار تهران مبنی بر تخلیه این شهر در صورت ادامه آلودگی هوا تکذیب شد.

تشدید آلودگی هوا در تهران ـ عکس از آرشیو.

شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، امروز سه‌شنبه ۲۶ آذرماه اعلام کرد که به دلیل وزش باد و بارش باران از میزان غلظت ذرات معلق کاسته شده است و هوای پایتخت در برخی نقاط در شرایط سالم است. با این حال کیفیت هوا در بیشتر مناطق در وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس قرار می‌گیرد.

پیش‌بینی قرار گرفتن در شرایط ناسالم از آن روست که کاهش میزان ناپایداری جوی همراه با افزایش ترافیک شبانگاهی شهر تهران موجب افزایش غلظت ذرات معلق و کاهش کیفیت هوا در بیشتر مناطق می‌شود.

با این حال شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفته است که غلظت ذرات معلق در این شهر نسبت به شب گذشته از شدت کمتری برخوردار خواهد بود.

براساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران میانگین کیفیت هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۷ و هوا در شرایط ناسالم بود. برخی رسانه‌ها کیفیت هوای تهران در شب گذشته (دوشنبه) را با افزایش غلظت آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲,۵ میکرون با شاخص لحظه‌ای ۱۶۷ در وضعیت قرمز اعلام کردند و گفتند وضعیت هوا برای همه گروه‌ها ناسالم شده است.

روز گذشته برخی خبرگزاری‌های ایران از زبان پیروز حناچی، شهردار تهران نقل کردند که اگر باران نمی‌آمد تهران باید تخلیه می‌شد.

پیروز حناچی این موضوع را تکذیب کرد و گفت: «در صورت گسترش آلودگی باید تمهیدات بیشتری می‌اندیشیدیم، از جمله این‌که تعطیلی کامل شهر را اعلام می‌کردیم.»

در ساعات پایانی روز گذشته (دوشنبه) تمامی مدارس و دانشگاه‌های تهران به دلیل آلودگی هوا در روز سه‌شنبه تعطیل اعلام شدند.

تهران در روزهای اخیر با انتشار دوباره بوی نامطبوع نیز مواجه بوده است. مسئله بوی نامطبوع تهران پیش از این در ۱۱ دی سال گذشته نیز رخ داده بود و بوی بدی که به بوی گوگرد یا آمونیاک شباهت داشت همه مناطق شهر تهران را در برگرفت. پس از آن قرار بود تجهیزات لازم برای «پایش بو» خریداری شود اما این اتفاق رخ نداده است. نه در مورد سال گذشته و نه در مورد اخیر مسئولان اقدامی صورت ندادند.

محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران روز سه‌شنبه در جلسه علنی شورای شهر از بی‌توجهی مسئولان به انتشار بوی نامطبوع انتقاد کرد و گفت: «در حوزه بوی نامطبوع شهر، حدود یک سال است که شاهد پاس‌کاری موضوع و فرافکنی آن به یکدیگر از سوی مسئولان مربوطه هستیم و تکلیف قطعی موضوع مشخص نمی‌شود.»

هاشمی افزود سه مسئله پسماند، فاضلاب و نشت گازهای زیرزمینی به‌عنوان عوامل احتمالی بوی نامطبوع معرفی شده‌اند، که دست کم در حوزه پسماند مدیریت شهری مسئول است و تاکنون با وجود همه شعارها و وعده هایی که در دهه‌های گذشته داده شده، مساله پسماند تهران بدون تفکیک و به صورتی غیربهداشتی جمع آوری و در کهریزک دفن می‌شود.

نوشیروان محسنی بندپی،‌ استاندار تهران می‌گوید بوی سال گذشته با بوی سال جاری متفاوت بوده است.

گمانه‌زنی‌ها درباره منشاء بوی نامطلوب فعلی پایتخت ایران از وارونگی هوا و تغییر جهت وزش باد، تا تزریق مرکاپتان به گاز شهری برای بودارکردن آن را در بر می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.