ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

رویترز: خامنه‌ای دستور سرکوب اعتراضات آبان را صادر کرد

رویترز در گزارشی تفصیلی نوشته که در جریان اعتراضات آبان‌ماه علی خامنه‌ای به مقامات ارشد امنیتی و دولتی دستور داد: «هر کاری که برای متوقف کردن اعتراضات لازم است انجام دهید».

رویترز به‌نقل از چند منبع آگاه و نزدیک به محافل حکومتی ایران گزارشی منتشر کرده که در آن از دستور مستقیم علی خامنه‌ای برای سرکوب اعتراضات آبان‌ماه سخن رفته است. این منابع گفته‌اند پس از آغاز اعتراضات، خامنه‌ای مقامات بلندپایه نظامی و دولتی را گرد آورده و به‌آن‌ها گفته است «جمهوری اسلامی در خطر است و هر کاری که لازم است برای متوقف کردن آن (اعتراضات) انجام دهند».

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و فرماندهان و اعضای سپاه پاسداران ـ عکس از آرشیو

رویترز در این گزارش که دوشنبه ۲ دی / ۲۳ دسامبر منتشر شده نوشته است که سه منبع نزدیک به محافل درونی خامنه‌ای و یک مقام چهارم دستور رهبر جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات آبان ۹۸ در ایران را تایید کرده‌اند.

یکی از این منابع گفته است که این دستور خامنه‌ای در جلسه ۲۶ آبان / ۱۷ نوامبر با سران نظامی و دولتی ابلاغ شد.

بنا به این گزارش، رهبر ۸۰ ساله جمهوری اسلامی که حرف آخر را در مورد همه امور کشوری بیان می‌کند، صدای خود را بلند کرد و از نحوه رسیدگی به ناآرامی‌ها انتقاد کرد. او همچنین از سوزاندن تصویر خود و تخریب مجسمه انگشتر روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی در شهریار عصبانی شد.

خامنه‌ای در این جلسه گفته است که اگر مقامات ناآرامی‌ها را متوقف نکنند، آن‌ها را مسئول پیامدهای اعتراضات می‌داند.

یکی از منابع گفت: «دشمنان می‌خواستند جمهوری اسلامی را سرنگون کنند و سریعاً واکنش صورت گرفت.»

مقام چهارم، که در جلسه ۲۳۶ آبان حضور داشت، با بیان این‌که خامنه‌ای گفته است اعتراضات نیاز به پاسخی نیرومند دارد، گفت: «امام ما فقط به خدا پاسخگوست. او به مردم و انقلاب اهمیت قائل است. او بسیار قاطع بود و گفت که آشوبگران باید نابود شوند.»

رویترز نوشته است که این اعتراضات «خونین‌ترین سرکوب معترضان از زمان انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ را رقم زد و در مدتی کمتر از دو هفته ناآرامی‌ که از ۲۴ آبان آغاز شد، حدود یک‌هزار و ۵۰۰ نفر کشته شدند.»

سه مقام وزارت کشور ایران به رویترز گفته‌اند دست‌کم ۱۷ نوجوان و حدود ۴۰۰ زن و شماری از نیروهای امنیتی، از جمله کشته‌شدگان هستند. دو نفر از منابع گفته‌اند این آمار «براساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده از نیروهای امنیتی، عزاداری‌ها، بیمارستان‌ها و پزشکی قانونی» به دست آمده است.

سازمان عفو بین‌الملل در آخرین گزارش خود شمار کشته‌شدگان رویدادهای آبان را دست‌کم ۳۰۴ نفر اعلام کرد. آماری که منابع آگاه به رویترز گفته‌اند بسیار بیشتر از آمار عفو بین‌الملل است.

به‌گزارش رویترز، دفتر سخنگوی دولت جمهوری اسلامی و نماینده ایران در سازمان ملل حاضر نشده‌اند درباره این اطلاعات توضیحاتی ارائه دهند.

رویترز همچنین به‌نقل از یک عضو بلندپایه سپاه در استان کرمانشاه نوشته است که شب ۱۸ نوامبر (۲۷ آبان) استاندار کرمانشاه در نشستی اضطراری در دفتر خود دستورالعملی را بین مسئولان توزیع کرده و گفته است: «ما از مقامات ارشد در تهران دستور داشتیم که به اعتراضات پایان دهیم. دیگر رحم نمی‌کنیم. هدف آن‌ها سرنگونی جمهوری اسلامی است. اما ریشه‌کنشان می‌کنیم.»

استانداری کرمانشاه حاضر نشد به درخواست رویترز درباره این اظهارنظر پاسخ دهد.

با آغاز اعتراضات در شهرهای اهواز، مشهد، سیرجان و شیراز و سپس سرایت آن به سایر شهرهای ایران بسیاری از نمایندگان مجلس به افزایش قیمت بنزین حمله کردند و به دنبال این حمله، فراکسیون امید مجلس نیز دو طرح درباره لغو افزایش قیمت بنزین تهیه کرد اما با سخنرانی خامنه‌ای در ۲۶ آبان در حمایت از تصمیم سران قوا، مجلس عقب نشست. عصر شنبه ۲۵ آبان شورای عالی امنیت ملی جلسه‌ای تشکیل داد، صبح یکشنبه ۲۶ آبان علی خامنه‌ای در درس خارج فقه خود از مصوبه فراقانونی سران قوا حمایت کرد و سپس مجلس شورای اسلامی را از کار انداخت و غروب همان روز دستور کشتار معترضان را صادر کرد. گزارش رویترز ناظر بر  اتفاقاتی است که عصر یکشنبه ۲۶ آبان در جلسه رهبری با مقانات امنیتی و سیاسی جمهوری اسلامی روی داد.  دخالت خامنه‌ای در کشتار سبب بالا گرفتن انتقاداتی از او در بدنه بسیج و سپاه شد. هفته‌نامه خط حزب‌الله در پاسخ به منتقدان دخالت مستقیم خامنه‌ای نوشته بود: «برخی از دلسوزان که متوجه دقیق ابعاد حوادث اخیر نشده بودند، به رهبر انقلاب پیشنهاد دادند برای تصمیمی که دولت بر اساس اختیارات قانونی گرفته، خود را هزینه نکنند. اما نظر رهبر انقلاب کاملا متفاوت بود. رهبر انقلاب معتقدند “اصلا رهبری وجودش برای همین مواقع است و اعتبار رهبری هم برای استفاده‌ در همین زمان‌ها است.»

و سپس نتیجه گرفت که خامنه‌ای به تکلیف شرعی خود عمل کرد: «وقتی رهبر انقلاب دیدند که دشمن برای ضربه زدن به امنیت کشور کمربندهایشان را محکم بسته‌اند، فارغ از آنکه تصمیم دولت در این مقطع زمانی، درست بوده یا نه، به عنوان رهبر جامعه، حجت و تکلیف شرعی دارند که وارد میدان شوند، و شدند.»

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • طاهر

  جناب آشوبگر: با سلام ضمن تصديق نظرجنابعالي بعنوان راهكار نهايي،اما قبل از چنين حركت بزرگي نياز به مقدمات جزئي تري هم ميباشد كه همان محاسباتي ميباشد كه بقول شما بحث ايستادن تعداد دقيق فرشته ها بر سر سوزن است، يعني عامل ومنشاء كشتار وسركوبي كه ميفرماييد حاضر است را دقيقاً و به تفكيك بايد بشناسيد چه كساني هستند واسير آدرسهاي اشتباهي كه براي عامل نشان دادن يك مهره بي تاثير نشويم ،اگر ميفرماييد" کلیت این نظام جهنمی و ضد انسانی است و مردم ایران تمامی این نظام را از بن بايد برکنند" بدون ترديد لازم است بدانند كه كدام نقطه ها را بايد هدف گرفت تا بن اين نظام آدمكش وبيگانه پرست آسيب ببيند ،بغير از اين تقلاي بيهوده ميكنيم و هدف پوچ را ميزنيم و كساني كه خسارت ميبينند وسرخورده ميشوند ديگر پيش نخواهند آمد ، در جهت دستيابي به هدف نهايي شما كه خيلي هم كار حساب شده طلب ميكند لازم است تا عوامل را اشتباه نگيريم.

 • آشوبگر

  قابل توجه دوستان محترم: با حرکت "آرام" در خیابان ها این رژیم تا صد سال دیگر هم دوام خواهد داشت. راهپیمایی های خیابانی, اگر همراه با اعتصاب ها و اقدام های مستقیم اعتراضی دیگر در مدارس, دانشگاهها, ادارات و کارگاه ها و محله ها و .... همراه نشود (آنگونه که از ۱۳۵۵ تا ۱۳۵۷ علیه شاه انجام شد) چندان مفید نخواهد بود. این رژیم دهه پس از دهه یک سوم کل بودجه کشور را مختص نیروهای امنیتی کرده است و تا به حال حداقل ۱۶ نیروی امنیتی/نظامی مختلف دارد (که ما میشناسیم, شاید حتا نیروهای مخفی دیگر نیز داشته باشد که تا به حال علنی نکرده است). چنین اختصاص هنگفت بودجه کشور به نیروهای سرکوبگر دقیقا به خاطر روزهایی مانند ۲۵ آبان و دیماه ۹۶ بود. کلیت جمهوری جهنمی اسلامی وقتی که به کشتار و سرکوب مردم ایران می رسد کاملا آماده و حاضر است. حالا میشود هی "بحث" که سر یک سوزن چند تا فرشته جا می گیرد؟ آیا این کار و تصمیم نهایی "رهبری" (یک آخوند قزمیت تریاکی) بوده یا برادران قاچاقی اطرافش؟ یا.... کلیت این نظام جهنمی و ضد انسانی است و مردم ایران تمامی این نظام را از بن خواهند کند.

 • طاهر

  يك چيز از اين سخنان استنباط ميشود - خامنه اي در جريان اوضاع قرار داشته و كاملاً از نظر برخورد با معترضان از قبل توسط نهادهاي نظامي وامنيتي خودش توجيه شده بوده و توان ،استعداد ونحوه سركوب و خطوط اصلي آن ترسيم شده بوده،بعبارتي كساني طرح سركوب را به او ارايه داده وخواستار ابلاغ آن توسط بالاترين مقام كشور شده بوده اند،يك فرد هشتاد ساله كه ارتباط چنداني با واقعييات جامعه ندارد بعيد به نظر ميرسد كه بدون توجيهات وراهنماييهاي قبلي دستور برخوردي با اين عواقب وپيامدها را مستقيماً بدهد بخصوص كه ميگويند تصاويري از پاره كردن و سوزندان عكس او وانگشتر خميني را قبلاً به او نشان داده و به اندازه لازم باروتش را سمبه زده بودند تا او دولت و وزرا را احضار كرده وآنها را تهديد كند كه اگر مخالفت كنند و دستور برخورد ندهند هر چه پيش آيد را به گردن آنها خواهد انداخت، من فكر ميكنم طرح و دستور را امنيتي نظاميها داده اند،تصميم را رهبر گرفته و لازم بوده تا تقصير را كسان ديگري(دولتيهاو مثلاً وزير كشور و امثال افرادي مانند فرماندار شهر قدس) عهده دار شوند وبراي همين جهت پذيرفتن آن تهديد شده اند،نقش بسيج ونظاميان هم حتماً در اين ماجرا بيطرفي بوده!!!

 • آزادی

  روز پنجشنبه پنجم دی فراموش نشود. همه بیاییم بیرون. شعار هم ندهیم. هشدار : شعارهای انحرافی را تکرار نکنیم. هیچ حرکت خشونت آمیز نکنیم. همه آرام در خیابانها حرکت میکنیم. آشوب و سؤاستفاده نکنند.

 • معترض دربدر

  جناب کاروی عزیز اینکه قدرتهای جهانی رفتارشان با کشورهای زیر سلطه (پنهان و آشکار) بر مبنای منافع تعریف (یا تحریف)شده از سوی خودشانست مطلبیست جدا از تحقیق و تحفص یک رسانه مستقل (حتا در یک سیستم امپریالیستی). شما خوب بود با دلیل و برهان من خواننده رو قانع میکردید که این مطلب گزارش شده از سوی ریترز واقعی نیست و بر آن اساس نتیجه گیری مورد نظرتان را ارائه میکردید. ولی با کمال احترام عرض میکنم اینگونه ابراز نظرهای شتاب زده ریختن آب بمواضع ضد مردمی آدمکشان جمهوری اسلامیست. با احترام دو باره

 • sattar beheshti

  آنچنان بوی الرحمان بلند شده که ارگانهای بیت هم به اعتراف پرداخته:! - مهاجری مدیر روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: در گرماگرم دست و پنجه نرم کردن اقشار ضعیف مردم با گرانی‌ها و درماندن در پیچ و خم‌های دشوار زندگی، عده‌ای در جلسات شبانه، عرصه‌های رقابت انتخابات، مسابقه بزرگی را برای کسب بیشتر قدرت و ثروت و شهرت آغاز کرده‌اند!. گروه‌ها، احزاب و افراد به جان همدیگر افتاده‌اند و بگونه‌ای رفتار می‌کنند که گوئی در این کشور و در میان این مردم که بسیاری از آنها برای تأمین نیازهای روزمره خود درمانده‌اند زندگی نمی‌کنند! - محمد خواجوی از مدرسان حوزه علمیه به نقل از خامنه‌‌ای: «۱۰ شب دلم می‌خواهد بخوابم اما از شدت گزارش‌هایی که از تمهید دشمن!(منظورش مردم عاصی از بیکاری و فساد و چپاول و چماق ) برای نابودی انقلاب (منظورش ولایت فقیه خودکامه ۴۰ ساله ؟!) به من می‌رسد بسیاری از شب‌ها تا اذان صبح قدم می‌زنم و نمی‌توانم بخوابم!»

 • farid

  - مدیرکل آژانس بین‌‌المللی انرژی اتمی (IAEA) : جمهوری اسلامی هنوز در مورد کشف ذرات اورانیوم در تأسیسات اتمی مخفی خود پاسخ قانع‌کننده نداده است!! - با فرمان سرکوب خامنه‌‌ای؛ با تیراندازی تیربار و مسلسل و هلیکوپتر ؛ حدود ۱۵۰۰ نفر کشته- شامل ۱۷ نوجوان و حدود ۴۰۰ زن - و دهها هزار نفر بازداشت و شکنجه و زخمی و ناپدید شده‌‌اند!. - با افزایش قیمت بنزین و افزایش تولید آن با کیفیت سمی باعث مرگ دهها نفر و مریض شدن صدها نفر شده اند . - با کشتی میلیونها بشکه نفت مجانی برای اسد جانی و کشتی پر از موشک برای حوثی ها میفرستند وبه ریس جمهور عراق دستور میدهند چه کسی را نخست وزیر کند ! وبا همکاری قطر؛ طالبان را تحریک به بمب گذاری و شکست مذاکره با آمریکا میکنند!!

 • Reza

  نتایج چهار دهه حکومت اسلامی امروزه بر همگان آشکار شده که چه جنایات و حمام خونی در ایران براه انداختند، این حکومت مذهبی ارمغانی جز مرگ و سیه روزی و عقب ماندگی همه جانبه برای مردم نداشت.

 • کارو

  همین خبرگزاری رویترز چند هفته پیش بعد از نامۀ میرحسین موسوی، از او به عنوان «رهبر اپوزیسیون ایران» نام برده بود. به هوش باشید که همین خبرگزاری ها و رسانه های عمدتاً برآمده از ارادۀ کشورهای غربی هستند که دارند برای مردم ایران تصمیم می گیرند. اکنون پس از رضا و مریم، حسین را هم دارند علم می کنند و جمهوری اسلامی هم همزمان برای باقر [قالیباف] و ابراهیم [رئیسی] مأموریت هایی تعریف کرده تا این دو به ترتیب رئیس مجلس و رهبر آینده بشوند. در بازی میان این افراد ما مردم ایران نیروی سیاسی مستقلی برای تصمیم گیری نداریم.