Share

فقط چند روز بعد از ترور قاسم سلیمانی، رئیس جمهوری روسیه در سفر اعلام‌نشده‌ای وارد سوریه شد و با بشار اسد دیدار و گفت‌وگو کرد. پوتین در گفت‌وگو با اسد با اشاره به مشاهداتش در خیابان‌های دمشق گفت آرامش به طرز محسوسی به این شهر بازگشته است.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه سه‌شنبه ۷ ژانویه/ ۱۷ دی در دمشق با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد

به گزارش خبرگزاری اینترفاکس ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه سه‌شنبه ۷ ژانویه/ ۱۷ دی در دمشق با بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه دیدار و گفت‌وگو کرد.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین با اعلام این خبر گفت پوتین از فرودگاه رهسپار مرکز فرماندهی نیروهای فدراسیون روسیه در سوریه شد و با بشار اسد در این مرکز دیدار و گفت‌وگو کرد. پوتین مسیر حرکت را به شکلی انتخاب کرده بود که از دمشق عبور کند.

 بر همین اساس ابتدا فرماندهان نظامی روسیه گزارشی از تحولات میدانی در این کشور ارائه دادند و سپس مذاکرات دوجانبه پوتین و اسد آغاز شد. دیمیتری پسکوف گفت:

«پوتین در گفت‌وگو با اسد به این نتیجه رسید که اکنون می‌توان با امیدواری به آینده گفت که راه زیادی برای برقراری حاکمیت مجدد دولت سوریه و حفظ یکپارچگی و تمامیت ارضی این کشور طی شده.»

پوتین در ادامه با اشاره به مشاهداتش در خیابان‌های دمشق گفت آرامش به طرز محسوسی به این شهر بازگشته است و مردم اکنون زندگی رورانه خود را از سر گرفته‌اند.

به گفته پسکوف بشار اسد از سفر پوتین به سوریه قدردانی کرد. قرار است پوتین از شهرهای دیگر سوریه نیز دیدن کند.

سفر اعلام‌نشده پوتین به دمشق بیش و کم همزمان با ترور قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه اتفاق افتاده است.  بشار اسد کشته شدن سلیمانی در حمله آمریکا به کاروان او در حوالی فرودگاه بغداد را به علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی تسلیت گفته و خاطرشان کرده بود که نام سلیمانی در ضمیر و وجدان ملت سوریه باقی می‌ماند.

پیش از این محمد جواد اسدی، فرمانده سابق مستشاران ایرانی در سوریه درباره نحوه دخالت روسیه در جنگ داخلی سوریه گفته بود:

 «سردار سلیمانی در سفری به روسیه به مدت دو ساعت و بیست دقیقه با پوتین دیدار و گفتگو کرد تا روس‌ها را قانع کند در سوریه حضور یابند.  سردار سلیمانی به پوتین تفهیم کرد که سوریه آخرین سنگر جبهه شرق است و اگر این را از دست بدهید، غربی­‌ها ارزشی برای شما قائل نیستند.»

اسدی در ادامه این گفت‌وگو درباره سهم روسیه در تحکیم دولت اسد در رقابت با ایران گفته است:

«به هرحال روسیه قدرتی است که اگر به میدان آمد از این پیروزی سهم خود را می‌برد، اما مغرضان برای کم رنگ کردن عظمت جمهوری اسلامی ایران، موضوعاتی را مطرح می‌کنند تا بگویند این پیروزی‌ها متعلق به ایران نیست.»

ولادیمیر پوتین اکتبر/ مهر سال جاری بعد از تهاجم ترکیه به مناطق کردنشین شمال سوریه خواهان خروج همه نیروهای خارجی از خاک سوریه شده بود، اما با قید «احترام گذاشتن به منافع ایران». ولادیمیر پوتین، چهارشنبه ۸ ژانویه/ ۱۸ دی برای دیدار و گفت و گو با اردوغان به استانبول سفر می کند.

بیشتر بخوانید:

بشار اسد: بر سر خروج ایران از سوریه معامله نخواهیم کرد

Share