Share

رئیس شورای اروپا در یک گفت‌وگوی تلفنی با حسن روحانی خواهان حفظ کاهش تنش‌ها در منطقه شد و از ایران خواست تا از اقدامات غیرقابل برگشت پرهیز کند.

شارل میشل، رئیس شورای اتحادیه اروپا

به‌گزارش سایت شورای اروپا، شارل میشل، رئیس این شورا پنج‌شنبه ۱۹ دی / ۹ ژانویه در یک تماس تلفنی با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران درباره اوضاع منطقه، تنش‌های بین ایران و آمریکا و برجام گفت‌وگو کرد.

شارل میشل ضمن ابراز تسلیت خود به‌دلیل سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در تهران از آمادگی اتحادیه اروپا برای تعامل با همه طرف‌ها برای کاهش تنش‌ها تأکید کرد.

رئیس شورای اروپا همچنین ابراز امیدواری کرد که اقدامات بیشتری برای افزایش تنش‌ها در منطقه انجام نشود تا تنش‌ها در خاورمیانه کاهش یابد.

در روزهای اخیر تنش میان ایران و آمریکا به مقابله نظامی نیز کشیده شد. در پی حمله شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت ایران در عراق به یک پایگاه نظامی آمریکا و کشته شدن یک پیمانکار آمریکایی، آمریکا نیز به آن‌ها حمله کرد و چند تن از فرماندهان این نیروها را کشت. در پی این اقدام طرفداران شبه‌نظامیان شیعه به سفارت آمریکا حمله کردند و در ادامه آمریکا، قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس را در نزدیکی بغداد ترور کرد. ایران نیز در پاسخ به این اقدام دست به حملات موشکی به پایگاه‌های آمریکا در عراق زد که آسیبی به کسی وارد نشد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه روز گذشته، چهارشنبه ۱۸ دی / ۸ ژانویه در سخنانی اوضاع را آرام کرد و از اقدام تلافی‌جویانه سخنی نگفت اما اعلام کرد که تحریم‌ها علیه ایران را بیشتر می‌کند.

سایت شورای اروپا گفته است که حسن روحانی در تماس تلفنی با شارل میشل تأکید کرده است که اتحادیه اروپا همواره نقش پایدارکننده و مسئولانه‌ای در منطقه ایفا کرده و از آمادگی ایران برای همکاری نزدیک با اتحادیه اروپا خبر داد.

شارل میشل، پیش از این نیز در روز جمعه ۱۳ دی / ۳ ژانویه در واکنش به قتل قاسم سلیمانی از همه طرف‌های درگیر خواسته بود که از افزایش تنش خودداری کنند. میشل در بیانیه‌ای گفته بود: «چرخه خشونت، تحریک و اقدام متقابلی که طی هفته‌های اخیر در عراق شاهد آن بودیم باید متوقف شود. به هر قیمتی که شده باید از افزایش تنش جلوگیری کرد.»

شبکه سی‌ان‌ان آمریکا پنج‌شنبه ۱۹ دی / ۹ ژانویه اعلام کرد که وزارت خارجه سوئیس تأیید کرده است که به‌تازگی پیام‌هایی بین ایران و آمریکا رد و بدل شده است. یک مقام دیپلماتیک که نام او فاش نشده نیز تبادل پیام بین طرفین را تأیید کرده است.

وزارت خارجه سوئیس اما درباره ماهیت این پیام‌ها و این‌که آیا طرف سومی هم در تبادل پیام بین ایران و آمریکا مشارکت داشته، سکوت کرده است.

هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان هم روز پنج‌شنبه از کاهش تنش بین ایران و آمریکا سخن گفت. او همچنین خواستار نقش بیشتر اتحادیه اروپا در خاورمیانه شد و گفت در منطقه درخواست زیادی از اروپایی‌ها برای ایفای نقش میانجی می‌شود.

رئیس شورای اروپا در گفت‌گو با حسن روحانی به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نیز اشاره کرد و آن را ابزار مهمی برای ثبات منطقه‌ای دانست و از روحانی خواست تا از اقدامات غیرقابل بازگشت دیگر در این زمینه نیز اجتناب کند.

ایران یکشنبه ۱۵ دی گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که بر اساس آن، دیگر هیچ محدودیتی را در زمینه عملیاتی، شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه، رعایت نخواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

تبادل پیام بین ایران و آمریکا از مجرای سوئیس

Share