ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تداوم اعتراض‌ها در چند شهر: "جمهوری اسلامی، نمی‌خوایم"

معترضان در دست‌کم تهران، مشهد، یزد، اصفهان، شیراز، سنندج، کرمانشاه، سمنان، گرگان، اراک و بابل به خیابان‌ها آمده اند. نیروهای امنیتی در نقاطی به مردم معترض هجوم بردند.

در دومین روز اعتراض‌ها به «انهدام هواپیمای مسافربری از سوی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی»، تصاویر و ویدئوهای منتشر شده از شهرهای مختلف و به خصوص دانشگاه‌ها از حضور پرتعداد معترضان علی‌رغم هشدارهای امنیتی خبر می‌دهد. در برخی از شهرها نیروهای امنیتی با گاز اشک‌آور و خودروهای آبپاش به معترضان هجوم برده اند. در تهران نیروهای ضدشورش از گلوله ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور برای متفرق‌کردن جمعیت معترض استفاده کردند.

آخرین تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی یکشنبه شب ۲۲ دی حاکی از تجمع اعتراضی در تهران و شهرهای دیگر از جمله مشهد، شیراز، اصفهان، سنندج، کرمانشاه، یزد، سمنان، گرگان، اراک، زنجان و بابل و برخورد نیروهای امنیتی با معترضان است. براساس گزارش‌ها معترضان در میدان آزادی تهران شعارهایی علیه نظام و رهبر جمهوری اسلامی، از قبیل «مرگ بر دیکتاتور» و «ننگ ما، ننگ ما، رهبر الدنگ ما» سر دادند و در سمنان فریاد زدند «جمهوری اسلامی، نمی‌خوایم، نمی‌خوایم». در سنندج عده‌ای بازداشت شده اند.

از تهران ویدئوهایی منتشر شده که از زخمی شدن یک زن معترض به ضرب گلوله در خیابان آزادی، ابتدای استاد معین حکایت دارند. همچنین یک ویدئو از دانشکده مدیریت دانشگاه صنعتی شریف نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی به صحن این دانشکده گاز اشک‌آور پرتاب کرده اند:

ویدئوی زیر از اعتراض‌ها در میدان آزادی تهران تا ساعت ۲۰ شب به وقت محلی است كه ویدئو مردم معترض را در حال خواندن ترانه «یار دبستانی» به تصویر می‌کشد:

برخی گزارش‌ها از شنیده‌شدن صدای تیراندازی در میدان آزادی تهران خبر می‌دهند:

— حسین ظهوری (@asdola_mirza) January 12, 2020

این ویدئو وضعیت متشنج در برابر متروی شادمان در خیابان آزادی را ترسیم می‌کند. در شرح آن نوشته شده: «ساعت ۷:۱۰»:

در قلکه اول صادقیه تهران نزدیک به میدان آزادی نیز جمعیت گسترده‌ای از مردم معترض تجمع کردند:

ویدئویی از شب گذشته نیز به تازگی منتشر شد که نشان می‌داد جمعیت با شعار «حکومت سپاهی، نمی خوایم نمی خوایم» به سمت این میدان در حرکت بود.

ویدئوی منتشرشده از باغ ملی اراک نیز نشان‌دهنده هجوم خشونت‌بار مأموران امنیتی به معترضان است:

 در مشهد نیز معترضان در پارک ملت تجمع کردند و شعار دادند: «نخبه‌هامون رو کشتند، آخوند به جاش گذاشتند»

در یزد معترضان با شعار «رئیس کل قوا، استعفا استعفا» خواستار کناره‌گیری علی خامنه‌ای، رهبر ایران از قدرت شدند.

میدان آزادی سنندج نیز شاهد حضور مردم معترض و درگیری نیروهای امنیتی با معترضان است.

در دروازه شیراز شهر اصفهان نیز معترضان علی‌رغم حضور سنگین نیروهای امنیتی گرد آمدند و شعار «مرگ بر دیکتاتور» دادند:

در زنجان نیز معترضان در میدان انقلاب این شهر شعار می‌دادند: «ملت چرا نشستی؟ منجی خود تو هستی»:

برخی از کاربران در کرمانشاه از درگیری نیروهای امنیتی با مردم و پرتاب گاز اشک‌آور خبر دادند.

— آیواس (@aiiwass) January 12, 2020

معترضان در سمنان نیز به خیابان آمدند و با شعار «جمهوری اسلامی نمی‌خوایم نمی‌خوایم» و «رفراندوم رفراندوم راه نجات مردم» خواستار برگزاری همه‌پرسی شدند.

تجمع بزرگ مردم #سمنان علیه استبداد ج.ا ۲۲ دی #جمهوري_اسلامی نمی‌خوایم نمی‌خوایم#رفراندوم رفراندوم راه نجات مردم pic.twitter.com/duo1T1OXYN\n— Arash 🎗️پدر پویا بختیاری کجاست (@gussipp) January 12, 2020

ویدئویی نیز از اعتراض شبانه مردم گرگان منتشر شده است که در حال خواندن ترانه «یار دبستانی» هستند:

از معالی‌آباد شیراز نیز ویدئوی زیر منتشر شده که شلیک گاز اشک‌آور را نشان می‌دهد:

صبح امروز یکشنبه ۲۲ دی جمعی از دانشجویان دانشگاه‌های شهید بهشتی و علامه طباطبایی در اعتراض به نظامی‌گری حکومت ایران، ساقط کردن هواپیمای خطوط هوایی اوکراین توسط پدافند سپاه پاسداران و پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی درباره این فاجعه تجمع کردند. به رغم جو سنگین امنیتی انتظار می‌رود تجمعات اعتراضی متعددی در ساعات آینده در شهرهای مختلف ایران برگزار شود.

بزرگ‌ کنید
تصاویر منتشر شده از خیابان‌های تهران، به ویژه اطراف دانشگاه‌ها، از استقرار نیروهای یگان ویژه و جو امنیتی خبر می‌دهند

براساس تصاویر منتشر شده، دانشجویان همانند شنبه شب شعارهای ضد سپاه پاسداران، صدا و سیما و علی‌ خامنه‌ای، رهبر ایران سر دادند: از جمله این شعارها می‌توان به «سپاه بی‌کفایت، عامل قتل ملت»، «کشته ندادیم که سازش کنیم، رهبر قاتل رو ستایش کنیم»، «دانشجو بیدار است، از سیدعلی بیزار است»، «بسیجی سپاهی، داعش ما شمایی» و «به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر» اشاره کرد.

هم اکنون دانشگاه شهید بهشتی

— ⁩⁦⁩👑محمد👑 (@mohamad_13624) January 12, 2020

— Zoro (@Zoro21936890) January 12, 2020

▪️ به من نگو فتنه‌گر، فتنه تویی ستمگر#اعتراضات_دی۹۸ pic.twitter.com/x4JMN0ssJg\n— Siavash Hesami☭ (@Siavash_Hesami) January 12, 2020

گزارش‌ها از تجمعات مشابه در شهرهای دیگر از جمله اصفهان و دامغان خبر دادند. به رغم جو سنگین امنیتی انتظار می‌رود تجمعات اعتراضی متعددی در ساعات آینده در شهرهای مختلف ایران برگزار شود.

— اردوی کار (@ordoyekar) January 12, 2020

در همین رابطه خبرگزاری‌ دانشجویان ایران (ایسنا) بدون ذکر شعارهای ضدحکومتی دانشجویان، تنها به اشاره به برگزاری مراسم یادبود قربانیان هواپیمای اوکراینی اکتفا کرد.

انتظار می‌رود تهران و برخی دیگر از شهرهای ایران در ساعات پیش رو شاهد تجمعات اعتراضی باشند. روز گذشته رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان نامدار ایران در فراخوانی از مردم دعوت کرد عصر روز یکشنبه در میدان آزادی تهران تجمع کنند اما ساعاتی بعد و زیر فشارهای امنیتی در حساب توییتر خود اعلام کرد این دعوت لغو شده است.

از سوی مقابل دانشجویان بسیجی و جمعی از طلاب حوزه علمیه نیز  در مقابل سفارت بریتانیا در تهران تجمع کردند. برخی از رسانه‌های امنیتی ایران از جمله کانال تلگرام سپاه پاسداران سعی کردند اعتراضات روز شنبه را به بریتانیا نسبت دهند. در همین رابطه عصر دیروز سفیر بریتانیا که به گفته خود او تنها برای شرکت در مراسم یادبود کشته‌شدگان به خیابان آمده بود، دستگیر و پس از ساعاتی آزاد شد. خبرگزاری حکومتی فارس یکشنبه خبر از احضار سفیر بریتانیا به وزارت خارجه ایران «به دلیل رفتار نامتعارف و حضور در تجمعات غیرقانونی» داد و نوشت: مراتب اعتراض رسمی ایران به او و دولتش ابلاغ شده است.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • دامغان

  مسئولین دانشگاه دامغان موافق اعتراضات دانشجویی در رابطه با سقوط هواپیما بودند.

 • دانشجوی دامغان

  اعتراضات دانشگاع دامغان با رضایت ضمنی ریاست دانشگاه بوده. باید شهامتشو داشته باشه تا از دانشجویان دفاع کنه.

 • اتصال خیابان به کارخانه

  بخش هایی از مقالهء "اعترافات رژیم به یک جنایت وخروش دانشجویان ومردم معترض!" (حزب کمونیست ایران) "با این همه نباید هیچگاه خطراتی را که در مقابل جنبش اعتراضی مردم قرار دارد به فراموشی سپرد. هر چند که تقلای اصلاح طلبان با طرح شعار رفراندوم در همان شب در دانشگاه به عقب رانده شد ولی نشان داد که این بخش از اپوزیسیون و بخش رانده شده به اپوزیسیون در هر برآمد توده ای که بخشی از دیوارهای حاکمیت رژیم مورد تعرض قرار میگیرد، سعی در جدا کردن خود از حاکمیت و سوارشدن بر اعتراضات خواهند نمود. فراموش نکرده ایم که روحانی در همین مهرماه امسال یک بار دیگر این گزینه را مطرح کرد. در واقع رفراندوم آنها در بهترین حالت کم کردن از وزنه اسلامیت و ولایت و اضافه کردن سنگ ریزه هائی به حمهوریت، آن معجونی است که به نام جمهوری اسلامی در جریان انقلاب ضد سلطنتی مردم و در بستر سرکوب انقلاب به صحنه آورده شد. اما دانشجویان و مردم در شنبه شب با گفتن اینکه “جمهوری اسلامی نمیخوایم ، نمیخوایم” دست رد به سینه این استراتژی و مدافعینش در اپوزیسیون زدند. این کوشش همراه با به زیر سؤال بردن صلاحیت خامنه ای از جانب کروبی یکی از سران جنبش سبز و پیام بلافاصله ترامپ فاشیست و جنگ افروز در به اصطلاح پشتیبانی از مردم، بخشهائی از یک سناریو هستند که میتوانند با سریشم رفراندوم، همه آنهائی را که به گونه ای خواهان فروپاشی کنترل شده و یا خواهان گذار مسالمت آمیز از جمهوری اسلامی هستند به هم وصل نماید. با وجود اینکه جنبش اعتراضی مردم در دیماه ۹۶، آبان ۹۸و شنبه شب با طرح شعار “اصلاح طلب، اصولگرا، دیگه تموم شد ماجرا” پایان سلطه همه جنبشهائی که در دفاع از این یا آن جناح حکومتی به میدان آمده بودند را اعلام کرد، ولی کوشش مجدد آنها در شنبه شب نشان داد که جنبش اعتراضی و بویژه پیشروان رادیکال آن نباید اجازه دهند در شرایطی که جامعه آبستن تحول است و توده های مردم در اعتراض به فقر، در اعتراض به آپارتاید جنسیتی و در اعتراض به خفقان به خیابان می آیند، خیابانی که همه طبقات اجتماعی در آن حضور مییابند، مهر راه حل هائی را بخورد که چیزی جز بازسازی و حفظ همین نظم غارتگرانه و چرخه معیوب نیست. نباید فراموش کرد که در دل همین اعتراضات و در دل همین نبردهای روزانه فرصت های بزرگ جهت ارائه بدیل رادیکال، آزادیخواهانه و سوسیالیستی و روشن ساختن مفهوم واقعی سرنگونی انقلابی جمهوری اسلامی بوجود می آید. در این میان هیچ وظیفه ایی مهمتر از ایجاد ملزومات مناسب جهت اتصال خیابان به کارخانه نیست."

 • احمد

  آقای اشکان مطمئن نیستم که شما ۴۰ سال اخیر در کرهء مریخ زندگی کرده اید یا در جمهوری اسهالی ایران, اما اگر اینجا بوده اید باید این را بدانید که, شعار "جمهوری اسلامی نابود باید گردد" که دیشب و امشب (و شبهای دگر) در شهرهای کشور تکرار می شود, اتفاقا خیلی هم پر محتوا, دقیق, استراتژیک و تاکتیکی است. در فلسفه گزاره ای است که میگوید: نفی یک پدیده ای منفی حاصلی مثبت خواهد داشت. بدین معنا که نابودی نظامی که ۴۰ است کشور را نابود کرده است, نتیجه ای خوب, درست و مثبت به همراه خواهد داشت. انقلاب کنونی مردم ایران نیز انقلابی زنانه, انقلابی صلح آمیز و مسالمت-آمیز و متمدننانه و انسانی است. ما این نظام را توسط مجموعه ای از اعتصابات موضعی, محلی, منطقه ای و نهایتا اعتصابی سراسری و عمومی سرنگون خواهیم کرد. پس از سرنگونی رژیم هم انتخاباتی آزاد (با نظارت سازمان ملل و سایر ناظران بین المللی) خواهیم داشت. چونکه "اصلاح طلب, اصولگرا, دیگه تمومه ماجرا!" تا کور شود هر آنکه نتوان دید.

 • دخو

  جناب پویا ۴۰ سال می شود که هر چه حیثیت بود از کشور ایران رخت بسته و رفته. لطفا برای ما توضیح دهید چه حیثیتی برای کشور ایران باقی مانده بود که به آن "ضربه" خورد. یادآوری: ابتدای این بی حیثیتی ایران از آتش سوزی سینما رکس و اعدام های پشت بام مدرسهء رفاه شروع شد, و تا شلیک موشک به هواپیمای اوکراینی ۴۰ سال است که ادامه داشته. نکته: فقط در عرض دو روز گذشته, یک قطار در سیستان بلوچستان تصادف داشته و هفتاد نفر کشته شدند, و باز هم تعدای از کارگران در محیط کار کشته شدند. خودمان را گول نزنیم, شما فقط در نظر بگیرید که روزانه چند نفر کارگر در محیط کار کشته می شوند, اما چون مرگ کارگران در محیط کار (به قول فرنگی ها) چندان سکسی نیست, اصلا کسی از آن مطلع هم نمی شود. "رادیو زمانه" از معدود (انگشت شمار) رسانه هایی است که این اخبار مرگ و میر کارگران را به طور روزمره منعکس می کند. واقعا امیدوارم که به دل نگیرید, اما ما مردم ایران کماکان مردمی جو زده هستیم. این عذر خواهی سپاه و خالی بازی"تاسف" از شلیک به هواپیما, فرصت و بهانهء خوبی شد برای ملت که به سپاه بگویند "غلط کردی متاسفی" (تقریبا مانند عکس العمل به سخنرانی دو دقیقه ای شاه در تلویزیون که آمد و گفت "من صدای انقلاب شما را شنیدم" و فرداش ملت در خیانبانها گفتند: "مرگ بر شاه"). اما مرگ و میر در این نظام ۴۰ سال است که روزمره ادامه دارد و این شاید اولین باری باشد که ملت یکپارچه علیه آن برخواسته است. تا جایی که به حیثیت و عزت و احترام ما مربوط می شود, فقط و فقط با سرنگونی این نظام جهنمی است که حیثیت و عزت و احترام ما با ما باز خواهد گشت. مخلص شما.

 • اشکان

  نکته مهم: بر خلاف همیشه, این بار شعارهای ایجابی سر داده شد: « رفراندوم راه نجات مردم» چون گفتن اینکه جمهوری اسلامی نمی خوایم؛ هیچ ارزشی ندارد. هر جنبش اعتراضی و هر گروه معترض حتما باید به سه سوال پاسخ دهند: 1- اگر جمهوری اسلامی نمی خواهید؛ پس دقیقا چه چیز را می خواهید؟ 2- آن چیزی که می خواهید, جزئیاتش چیست؟ ( به شکل جامع, دقیق و ابطال پذیر) 3- آن چیز که می خواهید( هرچه هست) را چرا می خواهید؟ شعار ایجابی برخلاف شعار سلبی؛ راهگشا است. قابل بحث است. امید ایجاد می کند. اصلاح می شود و اصلاح می کند. جامعه را اصلاح میکند, هم فرهنگ سیاسی را و هم فرهنگ عمومی را. بیایید زین پس از شعارهای بی معنی و پوچ «مرگ بر...» و « درود بر...» و گفتن اینکه فلان چیز را نمیخواهیم دست برداریم و آنچه می خواهیم را فریاد بزنیم: دموکراسی, سکولاریسم, حقوق بشر؛ اینها باید در متن شعارها گنجانده شوند.

 • کارو

  متأسفانه باز هم با پا به میدان گذاشتن طبقۀ متوسط الحالی شهری، موج احساسی ارتجاعی ایرانی-شیعی در حال تحمیل خود به اعتراضات مردم است و به جز ابراز احساسات توخالی و غلبۀ شور بر شعور چیز دیگری در اینجا نمی بینم. بنابراین لازم می بینم که من هم مشاهدات خودم را از خیابان های کلانشهرها و مراکز استان های ایران بازگو کنم. برای من کاملاً آشکار است که دولت روحانی و سانتریست های نظام با به خیابان آوردن طبقۀ متوسط و دانشجوهایی که پیشتر عمدتاً غیرسیاسی بودند، در حال سوار شدن بر موج اعتراضات مردم هستند و با سوق دادن شعارها به سمت خامنه ای و سپاه در حال کسب مشروعیت برای خودشان هستند. این امر را باید در شرایطی درک کرد که پس از دی 96 و آبان 98 آبرویی برای روحانی و دولتش نمانده و اکنون می کوشند با پاک کردن دست خودشان از این جنایت و جنایات قبلی و همچنین انکار نقششان در سیاست های عمومی کردن فقر و فلاکت در کشور، بار دیگر خودشان را در عرصۀ سیاست حفظ کنند. برای این کار کروبی زوار در رفته را هم به کار گرفته اند و گویا می خواهند بدون ارائۀ لیست در انتخابات، معدود تأییدصلاحیت شده هایشان مانند کواکبیان و جلودارزاده را جلو بیندازند تا در مجلس یازدهم جایگاهی داشته باشند و بتوانند در بحران آتی بر سر جانشینی خامنه ای، توان چانه زنی داشته باشند و حتی امکان دارد خود شخص حسن روحانی را هم به عنوان رهبر آینده نامزد کنند، امری که شایعۀ هدفمند استعفای روحانی هم در رابطه با آن اهمیت می یابد.

 • مباشر

  آتش به اختیار یعنی با اصابت موشک به هواپیمای مسافربری کشته شدن مسافران را انکار کنید و با دروغ نه تنها مردم ایران بلکه مردم دنیا را فریب دهید. اسلام بهترین روش حکومت‌داری را به بشریت معرفی کرد و ما بهترین نوع حکومت را به سایر کشورها پیشنهاد می‌کنیم. (از افاضات رهبر و همدستانش در فرقه تبهکار)

 • Pouya

  فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: بر اساس مقررات نظامی، هیچ گلوله‌ای بدون صورت‌جلسه شلیک نمی‌شود. بنابراین من معتقدم از همان ابتدا در جریان این اتفاق بودند!، اما مصاحبه‌هایی که انجام شد، دروغ ها و لاپوشانی‌هایی که صورت گرفت به حیثیت کشور ضربه زد.

 • #غلط_کردید_خطا_کردید!

  سپاه گفت: سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی به دست سپاه یک خطای انسانی بود!! پاسخ مردم: #غلط_کردید_خطا_کردید! اما در حقیقت امر خطای انسانی آن پروازی بود که خمینی را به ایران آورد. همانگونه که کاربری در يکى از رسانه های اجتماعى نوشته بود: "اگر اين ماجرا با نشستن هواپیما در زمستان شروع شد، با سقوط هواپیما در زمستان تمام می شود."

 • sattar beheshti

  سردار؟! پاسدار:بنده خدا(درستش آیت خدا؟!) ماشه موشک را کشید! فکر میکرد کروز است ؟! و یک دنیا را در بهت واندوه نشاند!. مردم دنیا فهمیدند که مردم ایران در مدت ۴۰ سال چه مصیبتی از حکومتی کشیدند که مردم را دشمن و اشرار مینامد و آنها را با تیربار و هلیکوپتر و موشک؛ کشتار میکند!

 • دانشجویان بازداشتی

  بازداشت 4 دانشجوی دانشگاه رازی کرمان ▪️در جریان تجمع عصر امروز دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه در سوگ کشته شدن سرنشینان هواپیمای ایران-اوکراین، چهار تن از دانشجویان این دانشگاه بازداشت شدند که یکی از این افراد تا بدین لحظه آزاد شده و باقی این دانشجویان همچنان در بازداشت به سر میبرند. ------------- دست‌کم هفت نفر از دانشجویان دانشگاه تبریز، در تجمع امروز بازداشت شده‌اند. ▪️بر اساس فراخوان شب گذشته‌ی دانشجویان دانشگاهِ تبریز و دانشگاه هنر تبریز، مبنی بر تجمع و روشن کردنِ شمع به یادِ جانباختگانِ ۱۷۶ مسافر هواپیمای منهدم شده توسط موشکِ سپاه، امروز ساعت چهار عصر دانشجویانِ دانشگاه هنر، ضمن برپایی تجمع داخلِ دانشگاه و سر دادن شعارهای اعتراضی، توسط حراست دانشگاه متفرق شده و از دانشگاه بیرون می‌شوند. دانشجویان معترض از دانشگاه هنر در منطقه ای از تبریز، به سمتِ دانشکده‌ی هنر و معماری در منطقه ای دیگر حرکت می‌کنند. حراست و ماموران انتظامی مانع از ورود آن‌ها به دانشکده شده و خطاب به دانشجویان می‌گویند: «یا متفرق می‌شوید یا همگی را با ون می‌بریم». دستِ آخر دانشجویان به سمت دانشگاه تبریز حرکت می‌کنند. ساعت شش عصر، با توجه به جو امنیتی مقابل دانشگاه تبریز، حراست دانشگاه برای ممانعت از ایجاد تجمع در فضای مقابل دانشگاه و پیوستنِ مردم به دانشجویان، آن‌ها را به داخل دانشگاه هدایت می‌کنند. دانشجویان مقابل دانشکده‌ی کشاورزی اقدام به خواندن سرود و سردادن شعار می‌کنند که بلافاصله فضای دانشگاه توسط حراست و لباس‌شخصی‌ها به تشنج کشیده شده و ضمن درگیری، همه را سمت درب خروجی هدایت می‌کنند. ▪️به گفته‌ی شاهدان وقایع، دست‌کم هفت دانشجوی دانشگاه تبریز بازداشت شده‌اند که هویت سه تن از آن‌ها فعلا مشخص شده است که بدین شرح است: ▪️کیوان انبری(برق) - محمد سفیدجامه(عمران) - نیما احمدیان‌پور (عمران) ------------------- خبرهای شهروندی... ▪️شهر رباط کریم اطراف سینما اوضاع شلوغ شده و سرعت اینترنت خیلی پایین اومده نمیشه فیلم فرستاد ▪️ساری نت همراه قطع شده. مردم از روبروی استانداری تظاهرات کردن ▪️شهرداری رشت شلوغ شده و خیلی پلیس هست. مردم شعار میدن.. ▪️نیشابور میدون ازادی خیلی شلوغ شد ▪️ارومیه خیابان امام که آخرش میرسه میدان ایالت شلوغ شده. ▪️امروز دانشگاه هنراسلامی تبریز و دانشگاه تبریز شعار میدادن و اعتراض میکردن. مامورهای یگان ویژه ریختن. همه رو تو دانشگاه زندانی کردن نمیذاشتن بریم بیرون.یکی یکی ولمون کردن

 • اشک ها و حرف ها

  اشک ها و حرف ها ▪️اردوی کار:این ویدئو یک نمونه از ریزش و فروپاشی روانی ناشی از ترکش های انفجار جرثومه چرک و تعفن و دروغ وحشتناکی به نام نظام جمهوری اسلامی است! و اشک هایی ای بسا برای رویش و زایش دنیایی تازه از بافت رهایی اگر که صادقانه باشند ▪️زینب موسوی، از حامیان نظام و استندآپ کمدین فروپاشیده

 • نادر ابرهیمی

  دختر سیاسی، بهتر از پسر سیاسی است. مردان، انگار که برای حضور در معرکه‌ی سیاست به دنیا می‌آیند، اما زنان، بر این میدان منت میگذراند که پا در آن مینهند. هر جا زنی هست که به خاطر عدالت می‌جنگد، آن‌جا عطری پیچیده است شیرین و شورانگیز و بهشتی. ما بدون زنان خوب، مردان کوچکیم... آتش بدون دود #نادر_ابرهیمی @

 • چند رهنمود امنیتی برای مقابله با سرکوبگران

  چند رهنمود امنیتی برای مقابله با سرکوبگران در مواقع فیلم گرفتن از صحنه های اعتراضات، رهنمودهای زیر را بکار بگیرید تا علاوه بر عدم شناسایی چهره معترضین، باعث پراکندگی و وحشت سرکوبگران شویم. از آنجاییکه بیشتر دستگیر شدگان از طریق فیلمهایی که برای شبکه های تلویزیونی یا کانالهای مردمی، بدلیل عدم رعایت اصول فیلم برداری و فیلم گرفتن از چهره معترضین، باعث شناسایی و چهره زنی آنها توسط سرکوبگران می شود و آنها چهره ها را از طریق نرم افزار چهره نگاری با لینک بودن به سازمان ثبت احوال کشور شناسایی می کنند. علاوه بر ذکر تاریخ و روز و محل وقوع اعتراضات، به نکات زیر نیز توجه شود. حتی الامکان از چهره مزدوران فیلم و عکس بگیرید و این کار باعث ترس و وحشت آنها می شود. همواره برای فیلمبرداری، از پشت معترضین فیلمبرداری کنید تا چهره آنها قابل شناسایی نباشد. حتما صورت و چهره خود را با ماسک و شال بپوشانید تا حتی الامکان مورد شناسایی قرار نگیرید. در هر زاویه ای که هستید، مترصد این باشید که از چهره مزدوران، تصویر واضح و شفاف بگیرید و آنها را به راسویاب معرفی کنید. این #انقلابیست_تا_پیروزی

 • برگشتم به روزهای انقلاب

  دانشگاه امیر کبیر پر شده از معترض همه هم شعار میدن. گاردی ها وایسادن جلو .کاری نمیکنن یه تعدادشون کاسکت جلو صورتشون رو میزنن بالا خیره شدن به مردم و باطومهاشونو از جلو می کشونن کنارشون که کمتر دیده بشه .یه دفعه یه مامور که لباس پلنگی گارد سپاه تنشه میاد جلو کاسکتاشونو با خشونت میاره پایین که صورتشون دیده نشه . یه زن چادری حدود شصت سال میره جلوشون با دست هلشون میده : ببین من انقلاب کردم گوه خوردم انقلاب کردم خسته کردین جوونهامون رو .خسته کردین مارو . پایین تر تو خیابون سمیه یه دختر جوان چادری حدود سی سال هیستریک داد میزنه : من تا دو سه سال پیش مرجعم رهبر بوده فدایی اش بودم ببین چه به روز ما اوردین که الان اینجام.. گاز اشک اور میزنن . فرار میکنم .انگار دوباره نوحوان شدم برگشتم به روزهای انقلاب و دستی که طرف من دراز میشه : سیگاری روشن و صدای مهربان پسرکی جوان : اثر گاز اشک اور رو خنثی میکنه. روایت زهره از تهران #دی۹۸

 • از همه قشری در تجمعات دیده می‌شود

  از نزدیک: در تهران پس از بهمن ۸۹ چنین جمعیتی به چشم نخورده بود. تراکم جمعیت کم‌سابقه است و از همه قشری در تجمعات دیده می‌شود. تکرار می‌کنم: از همه قشری در تجمعات دیده می‌شود. جوان‌ها بیشتر و میانسالان کمترند. از جمالزاده تا آزادی پیاده‌روها پر از جمعیت است و تمام کوشش نیروی سرکوب این است که مسیر را از چند جا مسدود کند تا جمعیت یکپارچه نشود. یورش و عربده و سرگیجه. شعارها یکدست و متمرکز و رادیکال است و همدلی همهٔ حاضران را برمی‌انگیزد. خشم و خروشی چنین آتشین در دههٔ اخیر بی‌مثال است. از خشم و از همدوشی است انگار که چشم‌ها برق می‌زند که سرها در گریبان نیست به‌رغم چشم‌های سربه‌زیرِ حاکم. غول اغمازدهٔ تهران بیدار شده است. آبان‌ماه است. روایت آ. عندلیبی تهران #دی۹۸

 • "منجی خود تو هستی"

  شعار زیبای و راهگشای مردم زنجان: «مردم چرا نشستین؟ منجی خود تو هستی.»

 • مرگ ایدئولوژیک نظام

  پرچم‌هایی که جهار روز پیش در دانشگاه بهشتی کشیده بودند تا در اعتراض به کشته شدن #قاسم_سلیمانی دانشجوها از روی آنها رد شوند. ▪️اما امروز دانشجویان نه‌تنها از روی آن رد نشدند بلکه دو عدد بسیجی را بخاطر رد شدن از روی این پرچم‌ها هو کردند. ▪️این مرگ ایدئولوژیک نظام خسروانی جمهوری اسلامی ایران است.

 • تداوم موج سوم قیام ▪️روز : دوشنبه ▪️تاریخ : ۲۳ دی

  فراخوانی که به صورت گسترده در فضای مجازی دست به دست میشود؛ ▪️تداوم موج سوم قیام ▪️روز : دوشنبه ▪️تاریخ : ۲۳ دی ▪️ساعت : اوج ازدحام جمعیت ▪️مکان : خیابان های پر تردد #سراسر_کشور ▪️در اعتراض به : #جنگ‌افروزی #نخبه‌کشی #تبعیض #حقوق‌نجومی #اختلاس #بیکاری #فقر #اعتیاد #طلاق #فحشا #تکدیگری #خودکشی #سانسور #حجاب‌اجباری #نابودی‌محیط‌زیست فریاد : بمن نگو فتنه گر / فتنه تویی ستمگر ، سرمی دهیم.

 • ایـن مـاه مـاه خونه, سید علی سرنگونه

  شيراز ٢٢ ديماه نيم شب تجمعات مردم در شیراز باشعار: ایـن مـاه مـاه خونه سید علی سرنگونه

 • ‏⁧مایاکوفسکی⁩

  ‏به لرزه درآورید #میدان‌ها را ‏در غوغای گام‌هایتان! ‏پرخروش‌تر، ‏ای صف مغرور #همرزمان! ‏می‌شوییم به موج ‏دومین سیل تاریخ ‏تمام شهرهای جهان را.

 • انقلاب زنانه

  به خيابان نگاه ميكنيم و ميبينيم : انقلاب زنانه اي در راه است ، از ٥٧ تا امروز زنان فرياد آزادي سر داده اند و اعتراض خود را فرياد زده اند و هنوز هم با شجاعت ، مقابل جمهوري اسلامي ايستاده اند ، شجاعتي كه مثال زدني است. رژيم جنايت كار اسلامي ٤٠ سال حقوق زنان را پايمال كرده است اما زنان كماكان دست از مبارزه برنداشته اند .

 • حلقهٔ گمشده: اعتصاب عمومی

  حلقهٔ گمشده: اعتصاب عمومی چرا از دی ماه ۹۶ تا آبان ۹۸ اعتراضات گستردهٔ مردم به نتیجه نمی‌رسند؟ چرا با وجود این‌که اعتراض‌ها در شمار زیادی از شهرها رخ می‌دهند اما به‌راحتی سرکوب می‌شوند؟ تاریخ انقلاب‌ها و شورش‌های مردمی نشان می‌دهد که اعتراضات مردمی تا زمانی‌که به نحوی تمام جمعیت و حتی موافقان رژیم حاکم را درگیر نکنند، به تغییر نظام سیاسی منجر نمی‌شوند. اما درگیر کردن همهٔ جمعیت؟ چگونه؟ آیا درگیر کردن موافقان رژیم امری ناممکن نیست؟ یک راه وجود دارد که هم جمعیت خاموش را وارد انقلاب می‌کند و هم موافقان رژیم را ناتوان؛ اعتصاب عمومی. اعتصاب عمومی با خاموش‌کردن چرخ اقتصادی کشور، از یک طرف افرادی را که به خاطر فشارهای کاری و معیشتی قادر به مشارکت در اعتراضات نیستند از بار زندگی روزمره رها می‌کند و به خیابان می‌کشاند، هم حامیان رژیم و نیروهای سرکوب را از برخورد همه‌جانبه با اعتراضات ناتوان می‌کند. علاوه بر اعتصاب عمومی به معنای امتناع از حضور در محل‌های کار در هر سطحی که اثرگذاری قابل توجهی داشته باشد، می‌توان به اعتصاب عمومی اجتماعی نیز اندیشید. اعتصابی\ اجتماعی مترادف است با سرباززدن از مشارکت در هر رویداد سازمان‌یافته‌ی حکومتی و در هر عملی که اندکی به ادامه‌ی کار کلیت این سیستم معیوب، سرکوبگر و ناکارآمد کمک کند. می‌توان به تمام فعالیت‌های روزمره از نو فکر کرد و از بین آنها دست به انتخاب زد، کجا مشارکت ما به تداوم وضعیت موجود کمک می‌کند؟ کجا حضور ما به معنای تأیید کلیت روال‌های جاری در امور اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است؟ می‌توان از مشارکت در رویدادهایی که به هزینه‌ی مادی و غیرمادی ما به استمرار فلاکت کنونی کمک می‌کنند خودداری کرد. اگر می‌خواهیم تغییرات به مرحله‌ای تازه وارد شود و تعمیق یابد، چاره‌ای حز این نیست که حضور خود را از هرچه مانع تغییر می‌شود دریغ کنیم. اعتصاب عمومی حلقهٔ گمشدهٔ اعتراضات دو سال گذشته است. ابزارها را زمین بگذارید؛ ماشین‌آلات را خاموش کنید؛ ادارات و کارگاه‌ها و کارخانه‌ها و شرکت‌ها را خالی کنید، از حضور در هرچه حکومت سازمان می‌دهد امتناع کتید. فقط در این نقطه است که به نظام سیاسی‌ای که شایستهٔ آن هستید نزدیک می‌شوید؛ نظامی که در آن سرنوشت مردم به دست خود مردم است. متن‌ از گروه نویسندگان #سرخط

 • علی منقلی

  سید علی وافوریه ولایتش ز و ر یه

 • سپیده

  بهترین شعار مرگ بر ستمگر/چه شاه باشه چه رهبر *** اپوزوسیون باید سالها قبل راه خودش رو از کسی که 17 دی رو روز آزادی میدونه جدا میکرد ***