ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سومین روز اعتراضات در دانشگاه‌های صنعتی شریف و اصفهان

در تهران و در برخی از شهرهای دیگر ایران نیروهای ضد شورش مستقر شده‌اند. برخی خانواده‌های کشته‌شدگان تحت فشار نهادهای امنیتی قرار گرفته‌اند.

دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف و دانشگاه صنعتی اصفهان تجمعات اعتراضی برگزار کردند. در تهران و در برخی از شهرهای ایران نیروهای ضد شورش مستقر شده‌اند. گزارش‌هایی منتشر شده که نشان می‌دهد خانواده کشته‌شدگان برای اعلام تبعیت از ولایت فقیه و دفاع از عملکرد سپاه تحت فشار قرار گرفته‌اند.

در سومین روز اعتراضات سراسری به بی‌کفایتی سپاه پاسداران در فاجعه اصابت موشک سامانه پدافند هوایی به هواپیمای مسافربری اوکراین، تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف تجمع اعتراضی برگزار کردند. بر اساس ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، دانشجویان شعار می‌دهند:

«نخبه‌هامون رو کشتند، آخوند به جاش گذاشتند.»

در ویدیوی دیگری که آن هم در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، یکی از دانشجویان در سخنانی خاطرنشان می‌کند که استادان از دانشجویان حمایت می‌کنند و پشت آن‌ها ایستاده‌اند. سخنران خواهان پاسخگویی علی خامنه‌ای، ولی فقیه است.

سایت نت‌بلاکز گزارش داد که سطح دسترسی به اینترنت در محوطه دانشگاه صنعتی شریف همزمان با این تحولات کاهش یافته اما در سایر نقاط ایران تغییر نکرده است.

— NetBlocks.org (@netblocks) January 13, 2020

همزمان دوشنبه ۲۳ دی در دانشگاه صنعتی اصفهان هم شمار زیادی از دانشجویان راهپیمایی اعتراضی برگزار کردند. «بسیجی برو گمشو» از شعارهای معترضان بود.

بر اساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده حراست دانشگاه صنعتی اصفهان در سومین روز از تجمع اعتراضی این دانشجویان، در تماس تلفنی با آنها اقدام به تهدید دانشجویان کرده و ده‌ها نفر را احضار کرده است.

گزارش‌های تأیید نشده‌ای هم منتشر شده که خانواده‌های جانباختگان در حادثه هواپیمای اوکراین  برای انجام مصاحبه‌های اجباری و امضای بیانیه‌ای در حمایت از «نظام» تحت فشار قرار گرفته‌اند. «نظام» نام مستعار خامنه‌ای است که فرماندهی کل قوا را هم به عهده دارد. شامگاه گذشته معترضان در ده‌ها شهر ایران شعار «فرمانده کل قوا، استعفا، استعفا» سر دادند.

خبرگزاری تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران در روز دوشنبه مصاحبه‌هایی با خانواده کشته‌شدگان در هواپیمای اوکراینی مبنی بر پیروی آن‌ها از «ولایت فقیه» و دفاع از عملکرد سپاه پاسداران منتشر کرد.

در سومین روز اعتراضات سراسری در تهران در مسیر خیابان انقلاب تا میدان آزادی نیروهای ضد شورش مستقر شده‌اند. شهروندان از کرمانشاه نیز گزارش داده‌اند که نیروهای ویژه در میدان آزادی (گاراژ) این شهر مستقر شده‌اند.

همزمان با این تحولات در دانشگاه امیر کبیر تهران هم عده‌ای از بسیجیان به سرکردگی یک روحانی در پاسخ به اعتراضات دانشجویی راهپیمایی کردند. بسیجیان شعار می‌دادند:

«دانشجوی عزادار، دشمن هرچه کفتار.»

شامگاه گذشته در تیراندازی مستقیم به طرف معترضان در تهران دست‌کم سه نفر مجروح شدند. مرکز اطلاع‌رسانی ناجا اما ادعا کرد که نیروی انتظامی در تجمع‌های اخیر تاکنون از اسلحه استفاده نکرده است. حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران در واکنش به ویدیوهای منتشرشده از شلیک به مردم اعلام کرده که تیراندازی به سوی معترضان از سوی پلیس انجام نشده است. تلویحاً بیان این معنا که طرف سومی به طرف مردم با تفنگ ساچمه‌ای شلیک کرده است.

تشکل‌های صنفی معلمان، ۱۰ تشکل صنفی کارگران و بازنشستگان، و اتحادیه آزاد کارگران ایران با صدور بیانیه‌هایی با بازماندگان فاجعه سقوط هواپیمای اوکراینی ابراز همبستگی و از اعتراضات مردم حمایت کردند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • بهرام

  ضمن سپاسگزاری از دست اندرکاران رسانه های همگانی که اگر نبودند این مردم همچنان مانند دهه 60 بی یاور بودند و بسیاری از جنایت ها و خیانتها پنهان میماند. در واقع رسانه های قدرت و شایستگی خود را نشان دادند. این روزها شعارهای جوانان ما دقیق ریشه فسادها را نشانه گرفته. گرفتار و مشغول آدرسها و شعارهای انحرافی نشویم. در خانه ننشینیم ، بچه ها در برابر سرکوبگران جنایتکار تنها نمانند. برویم بیرون و همراه شویم ! برای نجات ایران سامان و سازمان گیریم. دست هم میهنان را می بوسم و هشدار میدهم : شعارهای انحرافی را تکرار نکنیم و کسی دست به خشونت نزند. میلیونی بیرون برویم. نه اهل خشونت هستیم و نه مرگ برای کسی می خواهیم. تنها خواست ما این است که این همه فساد و جنایت و خیانت چهار دهه به پایان برسد. میخواهیم حکومتی داشته باشیم که حقوق همه تامین باشد. یک نفر یا یک صنف و گروه همه کاره نباشند و پا روی حقوق مردم نگذارند. قدرت و ثروت ملی در دست یک نفر تمرکز نداشته باشد. حاکم و همکارانش با رای و اراده مردم بیایند برای مدت محدود و تعریف شده و با رای و اراده مردم کار کنند و در زمان معین بروند. اصل و اوجب واجبات تامین حقوق ملت و فردفرد مردم باشد بی استثنا، همه مردم !

 • خبرهای شهروندی....

  خبرهای شهروندی.... ▪️میدون آزادی پلیس اسب‌سوار مستقر کردند. ▪️محل جمع‌آوری و تفکیک زباله‌ی میدان آزادی، ابتدای جناح احتمالا محل استقرار سرکوب‌گران و احتمالا نگه‌داری موقت بازداشتی‌هاست. از الان داشتن مستقر می‌شدن ▪️میدان آزادی هم ابتدای جناح نفربر ضدشورش ایستاده. توی میدون هم سگ‌هاشونو چیدن. مسیر رو بشناسید @hbalaaal ▪️از سر خیابون قدس تا 16آذر چسبیده به هم گاردی و ماشین زرهی بود به سمت وصال هم پر از لباس شخصی که گاها میدیدی دارن با بیسیم صحبت میکنن.لطفا اطلاع رسانی کنید برای امشب مراقب باشن ترجیحا مکان دیگه ای رو انتخاب کنند

 • شانزده گروه هنری دیگر از شرکت در جشنواره فجر انصراف داده اند

  شانزده گروه هنری دیگر از شرکت در جشنواره فجر انصراف داده اند اردوی کار:شانزده گروه از شرکت‌کنندگان بخش دیگرگونه‌های اجرایی جشنواره‌ی تئاتر فجر، در واکنش به ساقط شدن هواپیمای مسافربری تهران_کیف با ۱۷۶ سرنشین، ضمن ابراز همدلی با مردم ایران نسبت به فاجعه به وقوع پیوسته، طی یادداشتی در اینستاگرام اعلام کرده اند که در جشنواره بین المللی فجر شرکت نخواهند کرد. ▪️این هنرمندان نوشته‌اند که "معتقدیم در این روزها اجرایی در سرزمین‌مان به وقوع پیوسته که صداقت را نشانه رفته و سوگوارمان کرده است. ما نیز به یاد کشته‌شدگان و برای آن‌که فراموش نکنیم، از صحنه‌ی جشنواره خارج می‌شویم و در این جشن شرکت نمی‌کنیم".

 • توهین جنسیتی محمد صادقی کوشکی

  توهین جنسیتی محمد صادقی کوشکی ▪️محمد صادق کوشکی، استادیار دانشگاه تهران، در یک برنامه تلویزیونی که از شبکه افق پخش شده است خطاب به یک زن که به نظر میرسد منظور وی "رخشان بنی اعتماد" است میگوید اگر سپاه پاسداران نباشد گروه های تروریستی به او و دخترش تجاوز خواهند کرد و با لحن توهین آمیزی ادامه می دهد «شاید خوشت می آمد، شاید دوست داشتی!» ▪️رخشان بنی اعتماد که پیشتر در صفحه شخصی خود جهت حضور مردم در میادین اصلی شهر برای ادای احترام به کشته شدگان سانحه هوایی فراخوان داده بود با تهدید نیروهای امنیتی دعوت خود را لغو کرد. ▪️این اظهارات و توهین جنسی استادیار دانشگاه تهران واکنش های افکار عمومی را در پی داشته است. ▪️در این خصوص، هیات مدیره‌ انجمن مستندسازان سینمای ایران طی انتشار نامه ای خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما اعتراض خود را ابراز داشته است و می نویسد: " آیا نمی‌شود پایان و نهایتی برای این بی‌احترامی‌ها به شان و حقوق مردم در صدا و سیما متصور بود؟" ▪️انجمن مستندسازان سینما سخنان توهین و تهدید آمیز کوشکی را خطاب به خانم رخشان بنی اعتماد دانسته و وی را از مفاخر فرهنگ و هنر این ایران خوانده است.

 • در اعتراضات گسترده دیروز صدها نفر بازداشت شده اند

  در اعتراضات گسترده دیروز صدها نفر بازداشت شده اند ▪️اردوی کار: روز گذشته در تهران، شیراز، همدان، رشت، زنجان، قزوین، آمل، بابل، اراک، تبریز، ساری، کرمان،اهواز،مشهد، اصفهان و سمنان تجمعات اعتراضی جریان داشت. گردآوری اولیه اطلاعات خبری و گزارش های روز گذشته حاکی از آن است که: ▪️در تهران حداقل 7 نفر با شلیک گلوله ساچمه ای زخمی شده اند. سرنوشت زخمی شده گان معلوم نیست ▪️در جریان درگیری های خیابانی، صدها نفر در میادین و خیابان های مختلف شهرهایی که در آنها اعتراضات صورت گرفته به وسیله نیروهای انتظامی و لباس شخصی ها با ضرب و شتم بازداشت شده اند.

 • عین مکالمه

  عین مکالمه «به يگان ويژه ميگم اقا چرا ميزنيد مردمو؟ نگا كن، ما دستامون خاليه. ميگه ما خودمونم با شماييم، عزاداريم. ولى شما مياى تو خيابون يه سرى ضدانقلاب هم قاطى شما ميشن ما مجبور ميشيم واسه حفظ امنيتتون بكشيمتون» عين مكالمه

 • صلاح_غریبی بازداشت شده است

  #خبر_فوری ▪️#صلاح_غریبی دانشجوی دامپزشکی دانشگاه رازی کرمانشاه عصر دیروز در جریان تجمع دانشجویان این دانشگاه در سوگ جانباختگان هواپیما بازداشت شده است و همچنان خبری از وضعیت وی در دست نیست.

 • نبی تردست بازداشت شده است

  نبی تردست، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه عصر دیروز در جریان تجمع دانشجویان این دانشگاه در سوگ جانباختگان هواپیمای اوکراینی بازداشت شده است و همچنان خبری از وضعیت وی در دست نیست.

 • اسامی 7 نفر از دانشجویان بازداشتی در تهران و تبریز

  اسامی 7 نفر از دانشجویان بازداشتی در تهران و تبریز ▪️اردوی کار: اسامی 7 تن از دانشجویان بازداشتی در تهران و تبریز که تاکنون معلوم شده به شرح زیر است: ▪️محمدامین حسینی٬ دبیر سابق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل ▪️محمد اسماعیلی دانشجوی عکاسی دانشگاه تهران ▪️صلاح غریبی و نبی تردست دانشجویان دامپزشکی و جامعه‌شناسی دانشگاه رازی کرمانشاه ▪️کیوان انبری، محمد سفیدجامه و نیما احمدیان‌پور دانشجویان دانشگاه تبریز

 • خبرهای شهروندی...

  خبرهای شهروندی... ▪️میدان صادقیه از همین الان تقریبا تو محاصره ی پلیسه. ماشین آبپاش گذاشتن و معلومه که آماده باشه. اجازه‌ی ایستادن هم به کسی نمیدن پ.ن: عکس از چهارراه ولیعصر انقلاب

 • در آمل 21 نفر همچنان در بازداشت هستند

  در آمل 21 نفر همچنان در بازداشت هستند ▪️اردوی کار: براساس خبر منتشره در #آمل اکثر بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در شب اول آزاد شدند ولی ۲۱ نفر از معترضین، شامل ۵ زن و ۱۶ مرد به دلیل فشار نهادهای امنیتی نه تنها آزاد نشدند، بلکه خانواده های آنها نیز تهدید شده اند.

 • #اصفهان ۲۳ دیماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۷

  #اصفهان ۲۳ دیماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۷ دور تا دور میدان آزادی حدود ۱۰۰ تا مامور یگان ویژه با ماشین های پشتیبانی و موتور هست. سه راه حکیم‌ نظامی ۲۰ تا بسیجی. فرح آباد هم حدود ۲۰ تا کادر نیروی انتظامی ایستاده است.