سایت جدید زمانه. نسخه آزمایشی

ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سرانجام کابینه جدید لبنان تشکیل شد

حسان دیاب بعد از معرفی وزیران گفت دولت او بین مردم لبنان تفاوتی قائل نیست. سنی‌ها و مسیحیان در کابینه جدبد لبنان نقش ندارند. یک کابینه یک‌رنگ اما برخوردار از حمایت پارلمان.

حسان دیاب، نخست‌وزیر مکلف لبنان بعد از معرفی وزیران گفت دولت او بین مردم لبنان تفاوتی قائل نیست. سنی‌ها و مسیحیان در کابینه جدبد لبنان نقش ندارند. یک کابینه یک‌رنگ اما برخوردار از حمایت پارلمان.

حسان دیاب، نخست‌وزیر مکلف لبنان

شامگاه سه‌شنبه ۲۱ ژانویه/ یکم بهمن سرانجام حسان دیاب کابینه تازه‌ای تشکیل داد. دیاب در نخستین اظهاراتش بعد از معرفی وزیران گفت برای او لبنان اولویت اصلی است و دولت او بین مردم لبنان تفاوتی قائل نیست.

سعد حریری نخست‌وزیر سابق لبنان‌‌‌ در پی چند هفته اعتراضات خیابانی علیه سیاستمداران حاکم، فساد، فرقه‌گرایی و مشکلات اقتصادی ۷ آبان / ۲۹ اکتبر از سمت خود استعفا داد. حسان دیاب نامزد مورد حمایت حزب‌الله لبنان با کسب حمایت ۶۹ نماینده پارلمان لبنان، حائز بیشترین آرا شد. میشل عون ۱۹ دسامبر/ ۲۸ آذر ساعتی بعد از اعلام این خبر، دیاب را مأمور تشکیل کابینه کرد. ایالات متحده آمریکا از نخست‌وزیری نواف سلام برای تشکیل یک کابینه تکنوکرات حمایت می‌کرد.

دیاب در نخستین اظهاراتش بعد از اعلام اسامی وزیران کابینه خاطرنشان کرد که دولت او حزبی نیست، بلکه یک دولت تکنوکرات است که برای تأمین خواسته‌های معترضان تشکیل شده. دیاب یادآوری کرد که کشور در مرحله حساسی از تاریخ قرار دارد.

کابینه دیاب ۲۰ وزیر دارد که اغلب آن‌ها صاحب تخصص‌اند و از حمایت پارلمان نیز برخوردارند. غازی وزنی، اقتصاددان لبنانی با حمایت نبیه بری، رئیس پارلمان لبنان تصدی وزارت دارایی را به عهده گرفت. ناصیف ختی، نماینده سابق لبنان در اتحادیه عرب با حمایت جنبش میهنی آزاد به رهبری میشل عون، عهده‌دار وزارت خارجه شد. سایر وزیران کابینه عبارت‌اند از:

  ایالات متحده آمریکا حزب‌الله لبنان را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده است. عربستان سعودی و متحدانش نیز که در زمان نخست‌وزیری سعد حریری از لبنان حمایت اقتصادی می‌کردند، به سبب نفوذ حزب‌الله حمایت‌های مالی خود را قطع کرده‌اند. نفت ایران هم تحریم شده است.

  با استعفای حریری لبنان گرفتار یک بحران مالی بسیار ژرف شد. لیره لبنان بخش عمده‌ای از ارزش خود را از دست داد، شاخص تورم به بالاتر از ۴۰ درصد رسید و نرخ بیکاری هم افزایش بی‌سابقه‌ای پیدا کرد.

  در کابینه جدید لبنان، جریان المستقبل به رهبری سعد حریری و مسیحیان مارونی سهمی ندارند. به همبن سبب از کابینه حسان دیاب به عنوان یک کابینه «یک رنگ» یاد می‌شود. غیاب سعد حریری ممکن است به معنای ژرف‌تر شدن اختلاف شیعه و سنی در لبنان بی انجامد. یکی از نخستین وظایف کابیته جدید لبنان تصمیم‌گیری درباره نحوه بازپرداخت بدهی یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلاری دولت به کشورهای اروپایی است. هر دلار آمریکا در بازارهای لبنان به ۲۰۰۰ لیر به فروش می‌رسد.

  دیاب اعلام کرده است که در نخستین سفر خارجی خود به کشورهای عربی به ویژه به کشورهای حوزه خلیج فارس می‌رود.

  بیشتر بخوانید:

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  نظری وجود ندارد.