ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روز سرنوشت‌ساز برای ترامپ در سنای آمریکا

در دهمین روز محاکمه رئیس جمهوری،  سنای آمریکا درباره حضور شاهدان و ارائه اسناد مورد تقاضا به تصمیم می‌رسد. این احتمال وجود دارد که استیضاح ترامپ به سرعت به پایان برسد.

نهمین روز استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه پنجشنبه ۳۰ ژانویه/ ۱۰ بهمن (به وقت محلی) با طرح ۸۷ پرسش سناتورها از دادستان‌ها و وکلای مدافع رئیس جمهوری به پایان رسید. در دهمین روز محاکمه، در نشست جمعه ۳۱ ژانویه/ ۱۱ بهمن، سنای آمریکا درباره حضور شاهدان و ارائه اسناد مورد تقاضا به تصمیم می‌رسد. این احتمال وجود دارد که استیضاح به سرعت به پایان برسد.

بزرگ‌ کنید
سنای آمریکا - عکس: آرشیو

سناتورهای آمریکایی در حال آماده شدن برای رای دادن به قطعنامه‌ای‌اند که تکلیف احضار جان بولتون، مایک مولوینی و دیگر افراد مرتبط با ماجرای اوکراین و همچنین اسناد مرتبط را روشن می‌کند. نیویورک تایمز با استناد به بخشی از دست‌نویس کتاب بولتون، نوشته بود که ترامپ به مشاور سابق امنیت ملی دولت آمریکا دستور داده بود کمک نظامی ۳۹۱ میلیون دلاری به اوکراین را تا زمانی که کی‌یف تحقیقات درباره جو بایدن و فرزند او را آغاز نکرده به تعلیق درآورد. کاخ سفید مانع از انتشار این کتاب شده است.

رئیس‌جمهوری آمریکا به اتهام فشار به دولت اوکراین برای پیشبرد تحقیقات قضایی در مورد فرزند جو بایدن نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری، با دو اتهام «سوء استفاده از اختیارات» و «ممانعت از پیشبرد تحقیقات» روبرو شده است. استیضاح  مانند جلسات محاکمه برگزار می‌شود. نمایندگان در شش روز گذشته اظهارات دو طرف دعوا را شنیدند. نمایندگان سپس سئوالات خود را تقدیم جان رابرتز رئیس دیوان عالی آمریکا کردند تا او آنها را قرائت کند و هر یک از طرفین دعوا هم برای پاسخگویی هشت ساعت فرصت داشتند با این قید که برای هر سوال نمی‌بایست بیش از ۵ دقیقه صرف می‌شد. شامگاه گذشته جلسه پرسش و پاسخ به پایان رسید.

قطعنامه سرنوشت‌ساز احضار شاهدان

 چهارشنبه و پنج‌شنبه گذشته بعد از افشای برخی از مطالب مندرج در پیش‌نویس کتاب جان بولتون مناقشه درباره احضار شاهدان بالا گرفت. سناتورها باید رأس ساعت ۱۳ امروز (جمعه) به وقت محلی به قطعنامه احضار شاهدان رای دهند. اگر قطعنامه حداقل ۵۱ رای بیاورد شرایط لازم برای فراخواندن شاهدان فراهم می‌شود. اگر همه ۴۷ دموکرات حاضر در سنا به این قطعنامه رای موافق دهند، باز هم لازم است حداقل چهار جمهوریخواه با احضار شاهدان موافقت کنند. احتمال موافقت آن‌ها اما بسیار اندک است. اگر قطعنامه رأی بیاورد، روند استیضاح ممکن است هفته‌ها به درازا بکشد.

وایپ جان تون سناتور جمهوریخواه در مصاحبه با شبکه سی ان ان در تشریح روند بعدی محکمه استیضاح گفت احتمال اینکه احضار شاهدان یا درخواست برای ارسال اسناد رای بیاورد ضعیف است اما هنوز نمی‌توان با قطعیت در این باره سخن گفت. به گفته سناتور تون، جمهوریخواهان قصد دارند رای نهایی تا شامگاه جمعه (به وقت محلی) اخذ شود و مهم هم نیست که چقدر محکمه به درازا بکشد، اما در هر حال این احتمال وجود دارد که شرایط به این سمت نرود و سناتورها مجبور شوند رأی‌گیری نهایی را به شنبه موکول کنند.

نمایش پیروزی در نشست سالانه کنگره

برای برکناری ترامپ از ریاست جمهوری آمریکا دست‌کم ۶۷ سناتور می‌بایست یکی از اتهاماتی را که کنگره آمریکا متوجه ترامپ کرده تأیید کنند. جمهوری‌خواهان ۵۳ کرسی سنای آمریکا را در اختیار دارند. نمایندگان دموکرات و مستقل صاحب ۴۷ کرسی‌اند. جلب موافقت ۲۰ سناتور جمهوری‌خواه برای برکناری ترامپ در این لحظه یک امر ناممکن است. اگر قطعنامه احضار شاهدان رأی نیاورد و استیضاح رئیس جمهوری تا شنبه یکم فوریه/ ۱۲ بهمن به پایان برسد، دونالد ترامپ آنگاه خود را آماده می‌کند تا با نمایش پیروزی، در نشست سالانه با کنگره که قرار است هفته آینده برگزار شود، حضور یابد. بنابراین تنها بخت نمایندگان دموکرات این است که قطعنامه احضار شاهدان رأی بیاورد و روند استیضاح طولانی‌تر شود.

آدام شیف،‌ عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا که هدایت تیم دادستانی محاکمه دونالد ترامپ در سنا را برعهده دارد شامگاه گذشته از سنا خواسته بود که یک هفته وقت به استماع گزارش شاهدان اختصاص دهد:

«این امر برای برگزاری یک محکمه عادلانه خواسته زیادی نیست.»

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.