ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

استیضاح ترامپ: تهدیدی که فرصت می‌شود؟

اگر برخی نمایندگان دموکرات سنا به تبرئه دونالد ترامپ رای دهند، او می‌تواند از جریان استیضاح خود فرصتی برای پیروزی در انتخابات آینده بسازد.

با توجه به اینکه اکثر نمایندگان سنای ایالات متحده علیه دعوت شاهدان و طرح مدارک جدید در جلسه استیضاح دونالد ترامپ رای داده‌اند، احتمالا رئیس‌جمهوری ایالات متحده تبرئه خواهد شد. حالا وضعیت به گونه‌ای است که اگر برخی نمایندگان دموکرات سنا به تبرئه دونالد ترامپ رای دهند، او می‌تواند از محاکمه خود فرصتی برای انتخابات آتی بسازد.

بزرگ‌ کنید
سخنرانی ترامپ در برابر پرتره‌ای از تئودور روزولت، ۹ ژانویه ــ عکس: Drew Angerer/Getty Images/AFP

بر اساس قوانین ایالات متحده، چارچوب مدونی برای تعیین نحوه برگزاری استیضاح رئیس‌جمهوری که عملاً مانند محاکمه است مشخص نشده و وظیفه این امر بر عهده رهبر اکثریت سنا است.

دموکرات‌ها امیدوار بودند چهار جمهوری‌خواه معتدل همراه با آنان برای دعوت شاهدان بیشتر به صحن مجلس رای دهند. این کار موجب تمدید زمان محاکمه می‌شد، گرچه بعید بود که نتیجه کار را عوض کند. در نهایت تنها دو نفر از چهار نماینده دودل جمهوری‌خواه با دموکرات‌ها همراه شدند.

اکنون جلسه استیضاح برای رای‌گیری بر سر تبرئه ترامپ ادامه پیدا می‌کند که نتیجه آن تقریباً پیشاپیش معلوم شده است.

مقامات ارشد حزب جمهوری‌خواه از همان ابتدا خواستار یک محاکمه سریع بدون حضور شاهدان و مدارک جدید شده بودند. فراتر اینکه آنها می‌خواستند سناتورها نتوانند مشاور سابق امنیت ملی آمریکا، جان بولتون، را به صحن مجلس بکشانند.

به گزارش نیویورک ‌تایمز، جان بولتون در کتاب خود که در آینده منتشر خواهد شد گفته است که رئیس‌جمهوری مستقیماً به او دستور داده بوده کمک نظامی به اوکراین را تا زمان دریافت اطلاعات رسوا کننده علیه رقیب دموکرات ترامپ، جو بایدن، تعلیق کند.

شهادت جان بولتون می‌توانست به شکلی برجسته نقشه وکلای رئیس‌جمهوری برای دفاع از او را نقش بر آب کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا به اتهام فشار به دولت اوکراین برای پیشبرد تحقیقات قضایی در مورد فرزند جو بایدن، نامزد پیشتاز دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری، با دو اتهام «سوء استفاده از اختیارات» و «ممانعت از پیشبرد تحقیقات» روبه‌رو شده است.

رأی نهایی برای تبرئه ترامپ روز چهارشنبه پنجم فوریه/۱۶ بهمن داده خواهد شد.

برای برکنار شدن دونالد ترامپ باید دو سوم نمایندگان سنا شامل ۶۷ نماینده به استیضاح او رای دهند. جمهوری‌خواهان اما ۵۳ کرسی مجلس را دارند و تنها ۴۷ نماینده سنا دموکرات هستند. تا کنون نشانه‌ای از جمهوری‌خواهان سنا مبنی بر برنامه آنها برای دادن رأی علیه ترامپ دیده نشده.

حالا چشم‌ها به نمایندگان دموکرات در ایالت‌های با اکثریت جمهوری‌خواه است که برخی از آنها گفته‌اند ممکن است به تبرئه ترامپ رای دهند.

هر شکلی از ریزش در اردوی دموکرات‌ها یک پیروزی سمبولیک برای رئیس‌جمهوری ایالات متحده خواهد بود و او احتمالا از این نکته برای تبلیغات کارزار انتخاباتی خود در ماه‌های آینده استفاده خواهد کرد.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.