ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جای مطالبات واقعی کارگران در بحث‌های انتخاباتی خالی است

فراتر از تبلیغات، جای یک موضوع در این انتخابات خالی است و آن مشکلات و مطالبات واقعی کارگران و تهیدستان و تامین اجتماعی آن‌هاست.

دوم اسفند زمان برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی نزدیک می‌شود. جناح‌های غالب حکومت فارغ از مشکلات زندگی روزمره کارگران و تهیدستان، سخت در تلاش برای قبضه کرسی‌های مجلس‌ هستند. کاندیداها وعده و وعید می‌دهند تا مردم را به شرکت در انتخابات‌ ترغیب و آرای آن‌ها را کسب کنند. نایب رئیس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی با اذعان به این که گفتمان رفاه اجتماعی در محاق قرا گرفته، می‌گوید حتی در ستادهای انتخاباتی، ساختار احزاب و فراکسیون‌های مجلس نیز تشکیلاتی برای توجه به رفاه و تامین اجتماعی وجود ندارد. او البته وعده بهبود وضعیت پس از انتخابات مجلس را داده و می‌افزاید: «این نقیصه بایستی در مجلس یازدهم با حضور نمایندگان حامی گفتمان رفاه و تامین اجتماعی برطرف شود.»

بزرگ‌ کنید
تجمع بازنشستگان مقابل صندوق بازنشستگی تامین اجتماعی- ۲۰ خرداد ۱۳۹۸

علی حیدری، نایب‌رئیس سازمان تامین اجتماعی روز پنجشنبه ۲۴ بهمن در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دولتی کار ایران (ایلنا) به احادیث اسلامی در باب کمک به «نیازمندان» اتکا کرد و گفت «یکی از وظایف حاکمیت توجه به طبقات فرودست است. از این رو حکومت در آغازین روزهای انقلاب ۱۳۵۷ به عدالت اجتماعی توجه داشت و این در اصول قانون اساسی نیز لحاظ شده است.»

نایب‌رئیس سازمان تامین اجتماعی که ایجاد نهادهای ایدئولوژیک- اقتصادی نظیر بنیاد مستضعفان، کمیته امداد، بنیاد ۱۵ خرداد و نهادهای مشابه را مصداق توجه حکومت به عدالت اجتماعی و تامین اجتماعی می‌خواند افزود «در طی چهل سال، بخشی از حکومت به «خودخواهی و کبر و غرور» دچار شده و تلاش دارد وظیفه خود در رفع فقر و محرومیت را نادیده بگیرد.»

پیش از نایب‌رئیس سازمان تامین اجتماعی، سران خانه کارگر، نهاد بالادستی شوراهای اسلامی کار، نیز با دست گذاشتن بر برخی از مطالبات کارگران تلاش کرده بودند کارگران را به شرکت در انتخابات تشویق کنند. آن‌ها از جمله بر وضعیت سازمان تامین اجتماعی که در آستانه ورشکستگی است اما در عین حال حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان از دولت طلبکار است انگشت گذاشته و از ناکافی بودن دستمزد کارگران انتقاد کرده بودند. حال آن که نماینده آنان در شورای عالی کار حضور دارد و در تصمیم‌گیری‌ها به رای نمایندگان دولت و کارفرمایان گردن می‌گذارد.

دنیای انتخابات و دنیای کارگران

در این روزها که جناح‌های حکومت و داوطلبان ورود به مجلس تمام دغدغه‌شان جمع آوری رای و تقسیم کرسی‌های مجلس است، کارگران اما انگار که در دنیای دیگری زندگی می‌کنند؛ آن‌ها همچنان با فقر و مشکلات معیشتی، عدم تامین شغلی، سیستم بیمه ناکارآمد، مشکل دست‌یابی به بهداشت و درمان دست و پنجه نرم می‌کنند.

کارگران صدها واحد ورشکسته و در بحران دولتی و خصوصی، که ماه‌هاست حقوق نگرفته‌اند، با فقر مطلق دست و پنجه نرم می‌کنند. آن‌ها در آستانه سال نو منتظرند دستمزد کاری را که انجام داده‌اند دریافت کنند.

صدها کارگر تنها به جرم دفاع از منافع صنفی خود، اعتراض به دستمزدهای عقب‌افتاده، حق تشکل، امنیت شغلی و بهبود شرایط کار مورد پیگرد قرار گرفته‌اند و پرونده‌های سنگین قضایی-امنیتی برایشان تشکیل شده و بسیاری با قید وثیقه و به طور موقت آزادند. برخی از کار اخراج شده‌اند و هر لحظه امکان دستگیری مجدد آن‌ها وجود دارد.

اگر از میلیون‌ها بیکار که راهی برای تامین هزینه‌های زندگی ندارند صرفنظر کنیم، بیش از ۷۰ درصد از کارگران حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند. این مبلغ در بهترین حالت تنها یک سوم مخارج زندگی حداقلی آن‌ها را تامین می‌کند. آن‌ها منتظرند ببینند در حالی که هزینه زندگی خانوار هشت تا ۹ میلیون تومان برآورد می‌شود، دستمزدشان برای سال آینده چه میزان افزایش خواهد یافت.

کارگران و سایر حداقل‌بگیران که هم‌اکنون نیز توان پرداخت هزینه‌های درمان را ندارند، شنیده‌اند که سازمان تامین اجتماعی که حاصل دسترنج ده‌ها سال کار و زحمت کارگران در آن ریخته شده اکنون در آستانه ورشکستگی است.

فساد و ناکارآمدی، بدهی‌های دولت به این سازمان و اجرای سیاست تعدیل اقتصادی بر این سازمان که بیش از ۴۰ میلیون نفر را زیر پوشش دارد سایه انداخته است. خدماتی که این سازمان به بیمه‌شده‌ها ارائه می‌دهد، به حداقل رسیده و قرار است در سال آینده بازهم کاهش بیابد. زیرا به ادعای گردانندگان این سازمان، بودجه‌ای برای پرداختن به بیمارستان‌های تحت پوشش آن وجود ندارد. در نتیجه سال آینده قرار است خدمات بیمارستان‌های آن نیز برون‌سپاری و در نتیجه برای کارگران غیرقابل پرداخت شود.

فراتر از تبلیغات، جای یک موضوع در این انتخابات خالی است و آن مشکلات و مطالبات واقعی کارگران و تهیدستان و تامین اجتماعی آن‌هاست.

تعدادی از تشکل‌های کارگری در واکنش به فراخوان‌ سران حکومت به شرکت در انتخابات و وعده‌های نامزدان اعلام کرده‌اند در انتخابات شرکت نخواهند کرد.

«گروه اتحاد بازنشستگان» اعلام کرده است در انتخاباتی که «با منافع مردم بیگانه است» شرکت نخواهند کرد.

انجمن صنفی کارگران برق و فلز کرمانشاه، سندیکای نقاشان البرز، گروهی از فعالان کارگری سنندج، و گروهی از فعالان لغو کار کودکان بیانیه مشترکی درباره انتخابات نوشته‌اند: «انتخاب خود را کرده‌ایم، دیگر نمی‌پذیریم.» بر مبنای آخرین نظرسنجی زمانه از مخاطبانش شمار «تحریم‌کنندگان فعال» انتخابات مجلس رو به افزایش است.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • پول نفت در گچساران خرج چه می شود؟

  زهرا کشوری (روزنامه‌نگار): این فیلم جشن کاندیداتوریِ تاجگردون نماینده‌ی #گچساران برای دوره بعدی مجلس است، شهری که منبع ۱۷درصد درآمد کشور است، اما ۱۸هزار بیکار دارد. مردمش به گفته امام جمعه درخانه‌های ویران و کوچه‌های تنگ، نان ازهم قرض می‌گیرند، اما نماینده‌اش چنین افتتاحیه‌ی لاکچری می‌گیرد! پول نفت در گچساران خرج چه می شود؟

 • طی ۴سال چقدر میخورید که اینقدر واسه تبلیغات خرج میکنید؟

  نانواکناری نماینده مجلس از بابلسر و فریدونکنار هزارنفر رو شام مهمون کرد. اگه هر وعده غذا در این رستوران مجلل رو ۵۰ تومن هم حساب کنیم (حداقل قیمت) میشه ۵۰ میلیون تومن. فرستنده عکس گفت بودجه سردار برای تبلیغات ۵ میلیاردتومنه. طی ۴سال چقدر میخورید که اینقدر واسه تبلیغات خرج میکنید؟

 • تهیه نهار انتخاباتی به جای نجات جان مردم محاصره شده در برف و بخبندان !

  تهیه نهار انتخاباتی به جای نجات جان مردم محاصره شده در برف و بخبندان ! ▪️مردم بهراد ذاکری عضو شورای شهر رشت می گوید در روز برفی و بحرانی دستور کار جلسه شورا کمک شهرداری به وزارت کشور برای تهیه ناهار در روز انتخابات است.می گوید اگر عکس این دستور جلسه در شبکه های مجازی منتشر شود همه ما را مسخره خواهند کرد.

 • خانه کارگر و آن دیگران همه بدانند: انگشت در خون نمی زنیم و اسباب بساط غارتگری شما و امثال شما را فراهم نخواهیم کرد

  خانه کارگر و آن دیگران همه بدانند: انگشت در خون نمی زنیم و اسباب بساط غارتگری شما و امثال شما را فراهم نخواهیم کرد ▪️اردوی کار: انتخابات مجلس که شده، خانه کارگر تحرک تبلغاتی خود را افزایش داده است. محجوب امروز جمعه 25 بهمن در سخنرانی در «گردهمایی پیشکسوتان شرق تهران» به یاد آورده که: «برون‌سپاری درمان تامین اجتماعی به جشن پزشکان و استضعاف کارگران می‌انجامد. افراد طماع از چنین فرصتی استقبال می‌کنند.» او یادآوری کرده که: «وقتی از همسان‌سازی صحبت می‌کنیم از یک حق خدشه‌ناپذیر صحبت می‌کنیم که مبنای انسانی و اجتماعی دارد» ▪️محجوب تاکید کرده که چون «به سبب افت ارزش پول، قدرت خرید مستمری‌ها در سال 98 به هیچ وجه برابر با قدرت خرید زمان برقراری مستمری یک بازنشسته نیست، باید این افت قدرت خرید را از طریق اجرای قانون همسان‌سازی، جبران کرد» ▪️هدف از این اشاره های محجوب را باید از زیان«حسن صادقی» شنید که خیلی صریح گفته: « قهر کردن با انتخابات انحراف و پشت کردن به منافع جمعی محسوب می‌شود. اگر امروز کارگران و بازنشستگان فرصت تصمیم‌گیری را از دست بدهد، فردا دیگران برای آنها تصمیم‌گیری می‌کنند؛ آنهم نه بدون منت گذاشتن، که با سهم‌خواهی.» ▪️او یادآوری کرده که همفکرانش «حداقل باید 40 نماینده در مجلس» داشته باشند. ▪️خانه کارگر مثل کرم باران خورده برای خریدن آرای کارگران و بازنشستگان در رابطه با انتخابات اسفند شروع به لولیدن کرده است تا بتواند تعدادی نماینده به مجلس بدهد، و به همین دلیل به مطالبات بازنشستگان اشاره کرده وگرنه برای همه بازنشستگان و کارگران روشن است که اینها بخشی از دستگاه سرکوب مطالبات کارگران و جلوگیری از تشکل یابی مستقل اردوی کار کشور هستند، نه حامی مطالبات کارگری. راستی خانه کارگر که در آستانه انتخابات فیلش یاد همسان سازی افتاده، کجا بود وقتی نیروهای امنیتی بازنشستگان را جلوی مجلس به خاطر اصرار بر همین مطالبه هتک حرمت کردند؟ چرا لال بودند وقتی جلوی برگزاری تجمع 7 بهمن بازنشستگان را گرفتند؟ و حتی یک اعلامیه خشک و خالی هم در محکومیت این عمل ندادند؟ چرا هرگز گامی و قدمی برای همراهی با مطالبات بازنشستگان و کارگران برنداشته اند؟ ▪️حانه کارگر که رسالتش از میان بردن امکان تشکل مستقل صنفی و مطالباتی، یعنی ساده ترین، بدیهی ترین و پایه ای ترین شکل مطالبه گری مزد و حقوق بگیران کشور است، نمایندگانش در مجلس تاکنون چه گلی بر سر مزدبگیران زده اند که حالا دوباره همین ساز را کوک می کنند؟ و با پررویی برای گرفتن آرای مزدبگیران وارد صحنه شده اند؟ ▪️کارگران، معلمان، بازنشستگان سال گذشته با شعارهایی نظیر « مجلس، دولت/ بس است فریب ملت» نشان داده اند که هیچ توهمی به مجلس و نمایندگان آن ندارند. خوب است خانه کارگر و همه آن دیگرانی که برای سوار شدن بر گرده ما دوباره برای رای کارگران و بازنشستگان کیسه دوخته اند بدانند: انگشت در خون نمی زنیم و اسباب بساط غارتگری شما و امثال شما را فراهم نخواهیم کرد.