ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جمعی از فعالان سیاسی و مدنی خواهان آزادی فوری نویسندگان و حامیان بیانیه «۱۴ نفر» شدند

فعالان سیاسی و مدنی در نامه‌ای از حاکمان کشور خواسته‌اند از «تهدید و ارعاب آزادیخواهان ایران» دست بردارند و نویسندگان و حامیان بیانیه موسوم به «۱۴ نفر» را فوراً آزاد کنند.

جمعی از فعالان سیاسی و مدنی ایران با انشار نامه‌ای به حکم‌های صادرشده در مورد نویسندگان و حامیان بیانیه موسوم به «۱۴ نفر» اعتراض کردند. امضا کنندگان این بیانیه‌ خواهان «استعفای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران» و «برگزاری انتخابات آزاد» شده بودند.

بزرگ‌ کنید
۱۴ فعال مدنی که خواهان استعفای خامنه‌ای شده‌اند.

جمعی از فعالان سیاسی و مدنی ایران یکشنبه ۲۷ بهمن با انتشار نامه‌ای خطاب به ملت ایران به صدور حکم‌های سنگین برای امضاکنندگان و حامیان بیانیه موسوم به «۱۴ نفر» اعتراض کردند و خواهان آزادی فوری آن‌ها شدند. محمد ملکی، محمد سیف زاده، جعفر پناهی، گوهرعشقی (مادر ستاربهشتی)، خدیجه قوامی (مادر محمد نوریزاد)، فاطمه ملکی، صدیقه مالکی فرد، حشمت الله طبرزدی، شعله پاکروان ، ژاله نوری زاد، زرتشت احمدی راغب و محمد کریم بیگی از جمله امضا کنندگان این نامه‌اند.

نویسندگان بیانیه‌ موسوم به «۱۴ نفر» که ۲۲ خرداد سال جاری منتشر شد، نوشته بودند در ایران «نه از جمهوریت خبری است و نه از آزادی.» به نوشته این فعالان مدنی‌ـ‌سیاسی چانه‌زنی فعالان مدنی «بدون استعفای سید علی خامنه‌ای و تغییر قانون اساسی – خاصه اصل ۱۷۷» راه به جایی نمی‌برد.

در نامه فعالان، با اشاره به احکام سنگینی که برای نویسندگان بیانیه و حامیان صادر شده، آمده است:

«جمعی از هموطنان دردمند و آزادیخواه که اوضاع کشور را شدیدا بحرانی می دیدند، طی بیانیه ای موسوم به بیانیه ۱۴ نفری، بر مبنای وظیفه ملی و حقوق مدنی، خواستار استعفای رهبر و برگزاری انتخابات آزاد شدند. ولی با کمال تاسف، این درخواست مدنی و قانونی، چنان مورد غضب هیات حاکمه قرار گرفت، که نه تنها نویسندگان بیانیه را به اسارت بردند، بلکه قوه قضائیه تحت امر رهبری، برای ۱۴ تن از امضا کنندگان بیانیه مذکور جمعا ۱۵۳ سال و سه ماه حبس، ۱۲۴ ضربه شلاق، ۶ سال تبعید، و ۶ سال ممنوع الخروجی صادر نموده‌اند».

امضاکنندگان با ابراز نگرانی درباره وضعیت سلامتی محمد نوریزاد که به ۱۵ سال زندان، ۳ سال تبعید و ۳ سال ممنوع الخروجی محکوم شده است، از حاکمان کشور خواسته‌اند «دست از تهدید و ارعاب آزادیخواهان ایران برداشته، نامبردگان را که گناهی جز آگاهی و آزادیخواهی ندارند، فورا آزاد کنند. در غیر اینصورت مسئول مستقیم فجایعی هستند که برای آنان رخ دهد».

متن کامل نامه در تریبون زمانه:

در همین زمینه:

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  • بیگانه

   با سلام٫ «جمعی از هموطنان دردمند و آزادیخواه که اوضاع کشور را شدیدا بحرانی می دیدند، طی بیانیه ای موسوم به بیانیه ۱۴ نفری، بر مبنای وظیفه ملی و حقوق مدنی، خواستار استعفای رهبر و برگزاری انتخابات آزاد شدند. ولی با کمال تاسف، این درخواست مدنی و قانونی، چنان مورد غضب هیات حاکمه قرار گرفت، که نه تنها نویسندگان بیانیه را به اسارت بردند، بلکه قوه قضائیه تحت امر رهبری، برای ۱۴ تن از امضا کنندگان بیانیه مذکور جمعا ۱۵۳ سال و سه ماه حبس، ۱۲۴ ضربه شلاق، ۶ سال تبعید، و ۶ سال ممنوع الخروجی صادر نموده‌اند». فقط این خبر و بخوانید ویک دقیقه فکر کنید. البته طرف صحبت من سربازهای امام زمان و قدس٫ اون مزدورهای تیغ زن که تو خیابانها٫ تو تظاهرات با تفنگ دوربین دار قلب و مغز رو چه در ایران و چه در عراق و سوریه نشانه میگیرند نیست چون اونا بیمار روانیند که فقط کشتن رو یاد گرفتن. طرف صحبت من بعضی از این سیاست مدارهای دولتی ٫ اصلاح طلب ٫ رهبر تقلید و به اصطلاح تحصیل کرده است. که تمام وقت صحبت از اسلام واخلاق مبارزه ومقاومت میکنند . این است اخلاق شما؟ نوشتن نامه٫ ۱۵۳ سال حبس؟ خجالت بکشید.

  • علی

   با سلام٫ ای بدبختهای ساندیس خور من از اروپا و امریکا مثال نمیاورم بلکه از کشورهای همسایه و جاهای دیگر مثال میزنم بروید از پاکستان وافغانستان یاد بگیرید در انجا و در تمام کشورهای افریقایی و امریکای لاتین مردم حق نوشتن نامه واعتراض به سیاست مدارها رو دارند. شما نفت خور های قرون وسطایی از خامنه ای شخصی ساختید که حتی نوشتن نامه به این ادم نما جرم است. شما بت پرستید. من وقتی این خبر رو خواندم. از اینکه ایرانی هستم خجالت کشیدم. یاد اون دروغهایی افتادم که در مدارس و مسجد و رادیو و تلویزیون به ما میخوراندین که امامان و پیغمبران رعفت داشتند٫ مهربان بودند. چقدر دروغ؟ شما نوشتن یک نامه انتقاد امیز رو برنمتابید. شما اخلاق و انسانیت و معرفت و فرهنگ را به لجن کشیدید. بیچاره ایرانیهایی که میخواهند جامعه ایران و که بوی گندش تمام خاورمیانه رو گرفته در اینده بسازند. علی