ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

تخلف‌ها در روز انتخابات: از فروش رأی تا سرقت صندوق

هنوز چند ساعت به پایان مهلت قانونی رأی‌گیری در انتخابات مجلس باقی مانده، اما خبرهای مربوط به تخلف‌های انتخاباتی در چند استان همین حالا جنجالی شده‌اند.

هنوز چند ساعت به پایان مهلت قانونی رأی‌گیری در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی باقی مانده است، اما خبرهای مربوط به تخلف‌های انتخاباتی در استان‌های تهران، خوزستان، کردستان و خراسان شمالی از همین حالا جنجالی شده‌اند: از فروش رأی و دخالت مسئولان به نفع نامزدها گرفته تا سرقت صندوق رأی.

تصویری از انتخابات در تهران، دوم اسفند ــ عکس: تسنیم

پاکدشت تهران

به گزارش خبرگزاری «مهر»، رحیم علیشپور، دادستان پاکدشت جمعه دوم اسفند از بازداشت ۳۰ تن به اتهام تخلف انتخاباتی و در راستای مقابله با خرید و فروش رأی خبر داد.

در پاکدشت در جریان انتخابات شورای شهر در ۱۳۹۶ نیز ۳۰ تن به جرم خرید و فروش رأی همراه با ۶۰ شناسنامه جعلی بازداشت شده بودند.

اندیمشک خوزستان

همزمان وب‌سایت خبری «عصر جنوب» نیز با پخش یک ویدئو گزارش داد که نیروهای انتظامی و امنیتی در پی گزارش سرقت یک صندوق رأی در محله‌ای در اندیمشک، در استان خوزستان حاضر شده‌اند.

ظاهراً این صندوق رأی سرقت‌ شده به یک منزل مسکونی منتقل شده بود.

فرماندار اندیمشک اما در واکنش به این خبر گفته که چنین گزارشی به دست او نرسیده است.

جاجرم خراسان شمالی

همزمان  ولی‌الله حیاتی،‌ رئیس ستاد انتخابات خراسان شمالی جمعه دوم اسفند،‌ در گفت‌و‌گو با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) از عزل معاون سیاسی فرماندار جاجرم به دلیل تخلف انتخاباتی خبر داد.

تصویری از انتخابات در خراسان شمالی، دوم اسفند

حیاتی علت عزل فرماندار جاجرم را «فعالیت های انتخاباتی غیرقانونی و طرفداری از یک نامزد در روز انتخابات» اعلام کرد.

در هفته جاری،‌ معاون عمرانی فرماندار شیروان نیز به دلیل طرفداری از یک نامزد انتخاباتی به دستور استاندار برکنار شده بود.

کامیاران کردستان

کانال تلگرامی «کارگرنیوز» نیز جمعه دوم اسفند از درگیری خشن بین طرفداران دو نامزد انتخابات مجلس در کامیاران، اکبر ویسی و مهدی فرشادان و بازداشت ده‌ها تن از هوادارن آنها خبر داد.

بنا بر این گزارش، طرفداران این دو نامزد در کامیاران با چاقو به یکدیگر حمله کرده‌اند و نیروهای امنیتی ۵۰ تن از آنها را دستگیر کرده‌اند.

از شمار تلفات احتمالی این درگیری خبری در دست نیست.

رفع الزام اثر انگشت

با شیوع ویروس کرونا (covid-۱۹) در ایران الزام ثبت اثر انگشت نیز برداشته شده است.

سخنگوی شورای نگهبان قانون اساسی اعلام کرد که به خاطر شیوع ویروس کرونا  در ایران،‌ رأی‌دهندگان الزامی به ثبت اثر انگشت برای شرکت در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ندارند.

به گزارش وب‌سایت خبری «دیده‌بان ایران»، عباسعلی کدخدایی جمعه دوم اسفند با حضور در ستاد مرکزی نظارت بر انتخابات در جمع خبرنگاران گفت:« اثر انگشت الزامی نیست اختیاری است. دوستان وزارت کشور اعلام کردند بنده هم اعلام می‌کنم که اثر انگشت به هیچ وجه الزامی نبوده و مشکلی هم پیش نخواهد آمد.»

روسای ستاد انتخابات در استان‌ها در ساعت‌های گذشته به خبرگزاری‌های رسمی اعلام کرده بودند که الزام اثر انگشت برای رأی دادن برداشته شده است. پس از مدتی مشخص شد که این موضوع به تمام مراکز اخذ رأی ابلاغ شده است.

ثبت اثر انگشت در فقدان امکانات فنی دیگر تمهیدی برای جلوگیری از تقلب و تخلف در انتخابات است.

انتخابات مجلس در حالی برگزار می‌شود که منتقدان و مخالفان گوناگون جمهوری اسلامی در هفته‌های گذشته خواهان تحریم آن شده‌اند.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • «انتخابات» را ارزان کرده اند که خودشان به نام همه ببرند!

  «انتخابات» را ارزان کرده اند که خودشان به نام همه ببرند! ▪️اردوی کار: گزارش های موجود در شبکه های اجتماعی نشان می دهد که انتخابات حداقل تا الان با تحریم گسترده همراه بوده و بسیاری از حوزه های رای گیری خالی بوده و مشغول مگس پرانی است. مسئولین بی کفایت به همین دلیل برای شلوغ کردن مراکز رای گیری و غلبه بر وحشت ناشی از فاش شدن شیوع کرونا در میان مردم، به نام حفظ بهداشت شرط درج اثر انگشت روی تعرفه رای را برداشته اند. ▪️حالا پر کردن برگه های رای دیگر اثر انگشت هم نمی خواهد و هر مقدار لازم باشد تعرفه ها را برای مشتی زنی بر دهان استکبار خودشان پر می کنند. «انتخابات» را ارزان کرده اند که خودشان به نام همه ببرند.

 • زرندیه (استان مرکزی): خیابان های خالی ورشکستگی "انتخابات" قلابی رژیم را به نمایش می گذارند.

  زرندیه (استان مرکزی): خیابان های خالی ورشکستگی "انتخابات" قلابی رژیم را به نمایش می گذارند.

 • تهران، حوزه ی رای گیری مسجد صاحب الزمان: ورشکستگی "انتخابات" قلابی

  تهران، حوزه ی رای گیری مسجد صاحب الزمان: ورشکستگی "انتخابات" قلابی

 • سنندج

  #سنندج شعبه دبیرستان دخترانه رستگار ،مردم انتخابات را بطور کامل بایکوت کردەاند