ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

روز انتخابات در کردستان: سرد و خلوت با وجود بانگ بلند تبلیغات

سامان شمس – این عکس ورودی یک حوزه رأی‌گیری در سنندج در بعد از ظهر روز رأی‌گیری است. سوت و کور است. اکثریت قاطع مردم مراسم حکومتی را تحریم کردند.

کردستان، دوم اسفند، حدود ساعت ۶ بعدازظهر: مراسم انتخابات مجلس، طبق مشاهدات شاهدان و اظهارات شنیده شده از زبان متصدیان و مجریان، از جانب اکثریت تحریم شد. همانطور که قابل پیش‌بینی بود، همزمان با دلزدگی سیاسی عمومی در کردستان به ویژه پس از کشتارها و دستگیری‌های گسترده امسال و فراخوان عمومی احزاب کردستان برای تحریم انتخابات، وضعیت حوزه‌های انتخاباتی کاملأ گویای سطح پایین مشارکت در انتخابات بود. فراخوان «نه به انتخابات» موفق شده است.

یکی از حوزه‌های انتخابی سنندج
یکی از حوزه‌های انتخاباتی سنندج

با وجود این، پروپاگاندای پر سر و صدای جمهوری اسلامی، همچنان بر طبل «مشارکت گسترده» می‌کوبد و از صبح امروز، تمام برنامه‌های جاری تلویزیون دولتی برای پوشش و تهییج جو عمومی انتخابات، تعطیل شده‌اند. در سرتاسر کشور بیش از یک میلیون نفر به عنوان مجری انتخابات امروز مشغول به کار بوده‌اند و رسانه‌های دولتی اعلام کرده‌اند که به دلیل حضور گسترده مردمی، ساعت انتخابات تمدید شده است. کسانی که در خیابان‌ها بوده‌اند و از جلوی حوزه‌های رأی‌گیری رد شده‌اند، به این دروغ پوزخند می‌زنند.

حوزه انتخاباتی سروآباد

در بیشتر روستاهای کردستان امروز از بلندگوی مساجد رسمأ از مردم تقاضا شد که در انتخابات شرکت کنند. اما از آن‌جایی که این مشارکت در سطح پایینی بود، عصر امروز متصدیان انتخابات دوباره رسمأ از بلندگوی مساجد با لحنی تندتر از صبح، خواستار مشارکت شدند و تذکر دادند که وقت انتخابات، در حال اتمام است و در صورتی که مردم نجنبند فرصت را از دست خواهند داد.

بخشی از آنانی که رأی می‌دهند

به نظر می‌رسد که در شهرهای کردستان در حوزه‌های انتخابی مناطق فقیرنشین شهرها مشارکت بیشتر باشد. هر چند در این محلات هم مشارکت در مجموع بسیار پایین‌تر از سال‌های گذشته بوده است. مطابق یک سنت دیرینه انتخاباتی، نامزدهای انتخاباتی در مناطق فقیرنشین، به طور پنهانی و آشکار، اقدام به خرید رأی می‌کنند. در این روز غالباً یک «سیاهی لشکر» به پای صندوق‌های رأی آورده می‌شود که رأیشان را می‌فروشند و کل سهم آن‌ها از انتخابات، همان مبلغی است که بابت فروش رأیشان از ستادهای انتخاباتی دریافت می‌کنند.

روی دیگر سکه‌ی «مشارکت»، کارمندان و حقوق‌بگیرانی هستند که در هر حال، از ترس از دست دادن جایگاه یا از روی باور واقعی به نظام، هر دوره در انتخابات شرکت می‌کنند. در کردستان، غالب رأی‌دهندگان همین جمعیت مطیع هستند.

از طرف دیگر، نظام اجتماعی «خویشاوندمحور» کردستان و ریشه داشتن مجموعه‌ای از روابط و مناسبات در پیوندهای خونی و مشتقات آن، موجب می‌شود، انتخابات نه به مثابه عرصه آزادانه و معقولانه انتخاب «نماینده»، بلکه همچون مجرایی برای کمک به خویشاوند کاندیدا شده، ظهور یابد. در چنین بستری، اقوام، بستگان و آشنایان مجموعه‌ای از نامزدهای انتخاباتی، برای کمک به برنده شدن نامزد خویشاوند، بدون در نظر گرفتن مسئله مشروعیت نظام سیاسی و صرفأ به امید پاداش‌های احتمالی بعد از پیروز شدن نامزد مورد نظر، در انتخابات شرکت می‌کنند.

یک حوزه انتخاباتی در شهر سقز

مشارکت کم، با وجود تبلیغات پرسروصدا

در سال‌های گذشته کم نبودند افرادی که ضمن داشتن موضع انتقادی در برابر حکومت، در انتخابات شرکت می‌کردند. این دسته دیگر از رأی دادن گردانده‌اند، چون به تجربه دیده‌اند رأی‌شان تأثیری ندارد. تبلیغات امسال نظر منفی آنان را عوض نکرد.

 مبلغان و وابستگان حاکمیت در قالب خبرنگار، مجری تلویزیونی و مسئولان صندوق‌ها، در چند روز اخیر و به ویژه امروز، تمام تلاششان را برای ایجاد جو تصنعی انتخاباتی در کردستان به کار بستند. برنامه‌های تلویزیونی بسیار شاد و مفرح بود و سلبریتی‌های حکومتی را هم به کار گماشته بودند تا مردم را به مشارکت در انتخابات دعوت کنند.

در این مورد که مشارکت چه حد بوده، مبنا آن چیزی است که مردم خودشان در کردستان و جاهای دیگر دیده و شنیده‌اند، نه آن چه در آمار رسمی حکومت بیان می‌شود.

در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • سنندج: جشن خیابانی مردم، به خاطر تحریم پیروزمند سراسری نمایش «انتخابات» قلابی رژیم

    سنندج: جشن خیابانی مردم، به خاطر تحریم پیروزمند سراسری نمایش «انتخابات» قلابی رژیم

  • آمیزه ای از اعتراف تلویحی مسئولان به تحریم گسترده انتخابات و دروغگویی برای لاپوشانی

    آمیزه ای از اعتراف تلویحی مسئولان به تحریم گسترده انتخابات و دروغگویی برای لاپوشانی ▪️اردوی کار: در ساعات عصر امروز شاهد اظهارنظرهای متناقضی از سوی مقامات مختلف حکومتی در مورد انتخابات بوده ایم. فرماندار اصفهان گفته میزان مشارکت تا ساعت 6 عصر 20 درصد بوده. وزیر اطلاعات گفته: امیدوارم با حضور مردم در ساعات آخر رای گیری، آمار شرکت کنندگان به نرم قابل قبولی برسد ▪️استاندار تهران که گفته بود «تا ساعت ۱۱:۱۰ نیم میلیون نفر در تهران رای دادند» گفته از عصر به بعد از درصد مشارکت مردم خبر ندارد و قرار است آمار کل کشور را وزیر اعلام کند. ▪️در عوض کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان مدعی شده: در باره میزان مشارکت درصد نداریم اما مشارکت نسبت به دوره گذشته تفاوتی نکرده و در برخی استان ها هم افزایش یافته است ▪️نظرسنجی ایسپا حاکی از آن بود که #میزان_مشارکت در انتخابات تهران در خوشبینانه ترین حالت 27 درصد خواهد بود. ▪️با وجود صدها عکس و گزارش و فیلم از حوزه های خالی رای گیری در شبکه های اجتماعی، معلوم نیست مهندسان انتخاباتی چه میزانی را قصد دارند به عنوان آمار شرکت کنندگان اعلام کنند.