ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کرونا در ایران: کسی به فکر پرستاران نیست

به گفته برخی پرستاران، بی‌توجهی به بهداشت و سلامت کادر درمان بیماران کرونا، باعث ابتلای پرستاران و بیماران سایر بخش‌ها به این ویروس می‌شود.

روابط عمومی وزارت بهداشت آخرین آمار قربانیان به بیماری کرونا (COVID-19) را ۲۶ تن اعلام کرد و از ابتلای بیش از ۲۴۰ تن به ویروس جدید کرونا خبر داده است. در برخی از استان‌ها از جمله استان البرز  ملاقات بیماران برای کنترل و مهار ویروس ممنوع شده است. در این میان پرستاران که در صف مقدم مقابله با ویروس و مواجهه با بیماران قرار دارند، از امکانات کافی برخوردار نیستند. یک پرستار شاغل در بیمارستان امام خمینی تهران می‌گوید بی‌توجهی به بهداشت و سلامت پرستاران باعث ابتلای پرستاران و بیماران سایر بخش‌ها به بیماری می‌شود. نایب رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری معتقد است عمده خطراتی که متوجه پرستاران شده است، مربوط به کسانی است که در بخش غیرقرنطینه و با تجهیزات بهداشتی کم مشغول به کار هستند. رئیس سازمان نظام پرستاری ایران نیز در نامه‌ای به رئیس مجلس نوشته است تا کنون «چند پرستار» در اثر تماس با بیماران جان خود را از دست داده‌اند.

پرستاران بیمارستان مسیح دانشوری- به گفته‌ی روزنامه‌نگاران مستقل وضعیت پرستاران این بیمارستان لحاظ لوازم مورد نیاز بهداشت کار نسبت به سایر بیمارستان‌ها بهتر است. بزرگ‌ کنید
پرستاران بیمارستان مسیح دانشوری- به گفته‌ی روزنامه‌نگاران مستقل وضعیت پرستاران این بیمارستان لحاظ لوازم مورد نیاز بهداشت کار نسبت به سایر بیمارستان‌ها بهتر است

شمار قربانیان ویروس کرونا مطابق آمار رسمی افزایش یافته است. معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز پنجشنبه ۸ اسفند ملاقات در بیمارستان‌های این استان را با هدف «کنترل و مهار ویروس» ممنوع اعلام کرد. اما پرستاران و کادر درمانی بیمارستان‌ها که بیشترین تماس را با افراد مشکوک به کرونا و بیماران مبتلا را دارند، بدون دراختیار داشتن امکانات کافی در مواجهه مستقیم با بیماران قرار دارند.

ابوالفضل بوعذار، نایب رئیس هیئت مدیره نظام پرستاری اهواز پنجشنبه ۸ اسفند در این زمینه به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: «عمده خطراتی که متوجه پرستاران شده است، مربوط به کسانی است که در بخش غیرقرنطینه و با تجهیزات بهداشتی کم مشغول به کار هستند ... اگر بعد از ۱۰ روز تست کرونا ویروس بیمار مثبت اعلام شود، پرستارانی که طی این مدت با بیمار سر و کار داشتند در معرض خطر قرار می‌گیرند.»

به گفته‌ی بوعذار اگر تست بیمار مثبت باشد باید کل کادر آن بخش قرنطینه شوند: «خیلی از پرسنل حتی حاضرند با هزینه خودشان تست را انجام دهند».

اعتراض پرستاران

در روزهای گذشته پرستاران بیمارستان‌های مختلف به نبود امکانات بهداشتی لازم، فشار کاری و عدم اطلاع‌رسانی شفاف درباره بیماری اعتراض کرده‌اند. این اعتراض‌ها در مواردی به رسانه‌ها راه یافته و در فضای مجازی خبرهای متعددی درباره پرستارانی منتشر شده که در محل کار حاضر نیستند.

کریم عابدینی پرستار بیمارستان امام خمینی تهران از ناکارآمدی مسئولان و نبود امکانات انتقاد کرده و معتقد است ادامه روند فعلی می‌تواند به ابتلای سایر بیماران بیمارستان‌ها به ویروس کرونا از یک سو و افزایش مرخصی‌های استعلاجی پرستاران و خالی شدن بیمارستان‌ها از کادر درمانی از سوی دیگر منجر شود.

کانال «پرستاران متخصص» در تلگرام با بیش از ۱۸ هزار عضو، کلیپی با عنوان «پرستاران  بی‌دفاع در مقابله با کرونا» از پرستاران بخش‌ بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌ها منتشر کرده و پرستارانی را نشان می‌دهد که در اثر تلاش شبانه روزی به خستگی مفرط دچار شده‌اند.

بزرگ‌ کنید
اینفوگرافی ایرنا از آخرین آمار کرونا به تفکیک استان، هشتم اسفند ــ برای بزرگ‌ترشدن تصویر روی آن کیک کنید

چند پرستار در اثر تماس با بیماران مبتلا جان باخته‌اند؟

نرجس خانعلی‌زاده، پرستار بیمارستان میلاد لاهیجان یکشنبه گذشته سر کار ناگهان از حال رفت. او فقط ۲۵ سال داشت و اهل کلاچای گیلان بود. با این که همکاران نرجس خانعلی‌زاده پرستار جان باخته لاهیجانی گفته‌اند او علائم ابتلا به ویروس کرونا را داشته، هنوز وزارت بهداشت نپذیرفته است که او در اثر ابتلاء به کووید ۱۹ جان خود را از دست داده است. احتمال درگذشت او بر اثر ابتلا به آنفلوانزا نیز مطرح شده است.

در اخبار رسمی مربوط به گسترش ویروس کرونا درباره ابتلای پرستاران به این بیماری پنهان‌کاری می‌شود. اما روز چهارشنبه هفتم اسفند محمد میرزابیگی رئیس کل سازمان نظام پرستاری ایران در نامه‌ای خطاب به علی لاریجانی رئیس مجلس خواستار تصویب قانونی شد که طبق آن پرستاران و پزشکانی که در اثر ابتلاء به ویروس کرونا جان می‌دهند، به پاس فداکاریشان «شهدای خدمت» محسوب شوند. در این نامه که در سایت «پرستارنیوز» منشر شده، به فعالیت شبانه‌روزی پرستاران برای کمک به بیماران اشاره و آمده است:

«این عزیزان مظلومانه و ایثارگرانه با حداقل امکانات و حداقل نفرات و به دور از حداقل‌های استاندارد نیروی انسانی و تجهیزات مشغول جانفشانی و خدمت رسانی هستند. در این بین نیز تعدادی هرچند اندک از همکاران مظلوم وفداکار ما در اوج جوانی، هستی خود را دراین مبارزه بی‌امان فدای سلامت مردم کردند و در این راه پا در عالم ملکوت گذاشتند».

«کسی به فکر پرستاران نیست»

«روزنامه‌نگاران مستقل ایران» با بررسی وضعیت پرستاران در ۹ بیمارستان در نقاط مختلف کشور گزارشی منشر کرده‌اند با عنوان «اینجا کسی به فکر پرستاران نیست». در این گزارش آمده در بیمارستان‌های مورد بررسی کمبود تجهیزات پیشگیری از آلودگی به ویروس برای کادر درمانی و خدماتی بیمارستان‌ها مشاهده شده و تعداد زیادی از پرستاران گفته‌اند «عدم وجود امکانات ایمنی و حفاظت بهداشت، آن‌ها را در معرض شدید ابتلا به ویروس کرونا قرار داده است.»

گزارش حاکی است کمبود تجهیزات بیشتر در بخش‌های غیرقرنطینه‌ای است که مراجعین‌شان افراد مشکوک به این بیماری هستند. و با وجود ارتباط برخی از پرستاران با بیماران مبتلا، از آن‌ها تست کرونا گرفته نشده است زیرا مسئولان وزارت بهداشت اصرار دارند «تنها از موارد شدید تست کرونا گرفته شود.»

گزارش از جمله از بیمارستان تامین اجتماعی امام رضا در اسلامشهر، بیمارستان خانواده ارتش تهران، دو بیمارستان کاشانی و الزهرا در اصفهان، بیمارستان خمینی آمل، بیمارستان امام علی زرند کرمان، بیمارستان سیدالشهدای ارومیه، بیمارستان نمازی شیراز نام برده است.

در بسیاری از این بیمارستان‌ها پرستارانی که با بیماران مبتلا به ویروس کرونا دارند از زدن ماسک منع شده‌اند.

در گزارش درباره بیمارستان مسیح دانشوری تهران آمده است که وضعیت پرستاران این بیمارستان به لحاظ لوازم مورد نیاز بهداشتی از سایر بیمارستاه‌های مورد مطالعه بهتر است.

روزنامه‌نگاران مستقل ایران به رسانه‌ها نیز انتقاد کرده‌اند که «موارد دیکته شده از سوی وزارت بهداشت و درمان و سخنگویی دولت» را منتشر کرده و شرایط واقعی را بازتاب نداده‌اند. حال آن که «بی‌خبری و پنهان کاری بیش از پیش، جان کادر درمانی و خدماتی مراکز بهداشتی را در معرض خطر قرار داده است و احتمال ابتلا از طریق خانواده پرستاران و وسعت گرفتن بیماری را بیشتر کرده است.»

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • رضا

  خشت. اول چون نهاد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج .بازهم اهمیت دادن کمتر. به مردم نسبته به طرحهای و راهبردهای مقامات بحران آفرید .ویروس کرونا ناشناخته غیر قابل درمان و غیر قابل واکسینه شدن مسئولان کشور را به اهمیت موضوع واقف نکرد و در عوض حفظ و گسترش روابط با چین باعث شد قرنطینه لازم درباره کشور چین انجام نگیرد و در حالیکه اکثر کشورهای منطقه شدیدا ورود مسافران از چین را کنترل می کردندمسئولان رفت و آمد هواپیماها را به مقصد چین ادامه دادند و کارگران چینی را در قرنطینه قرارندادند .نتیجه این شد که بحران اپیدمی کرونا در ایران بوجود آمد و مردم روانه بیمارستانها و عده ای جان خود را از دست دادند .ولی دادستانی هیچ ورودی به این مشکل و مقصران ان انجام نداده و جان مردم در اولویت اصلی سیاستهای کشور نیست.

 • درگذشت فوتسالیست قم به علت کرونا

  درگذشت فوتسالیست قم به علت کرونا ♣️کانال خبری هیات فوتبال استان قم با انتشار تصویری از الهام شیخی، بازیکن فوتسال خبر درگذشت او را در اثر ابتلا به بیماری کرونا اعلام کرده است. باباطاهر، مربی این بازیکن در مورد او گفت: روز گذشته (چهارشنبه) ناگهانی دیدم که شاگردانم در گروه‌مان عکس و خبر فوت خانم شیخی را فرستادند. از این موضوع خیلی ناراحت شدم اما هنوز با خانواده‌اش صحبتی نکرده‌ام و فقط از یکی از بازیکنانم شنیدم که بیمار بوده و مدتی هم قرنطینه بوده است تا اینکه دیروز فوت کرد. او در مورد حضور شیخی در تمرینات تیم قم گفت: او در مسابقات ما شرکت نمی‌کرد؛ من یک باشگاه دارم که در واقع مثل یک کلوب است و بازیکنانی که حرفه‌ای‌تر هستند، آنجا بازی می‌کنند، خانم شیخی هم تفریحی در ماه دو بار به این باشگاه می‌آمد. خوب بازی می‌کرد اما نیمه حرفه ای بود و...

 • روحانی: همه چیز به روال عادی برمی‌گردد!!! چگونه؟ با کدام امکانات ؟ چگونه در مدارس می‌توان جلو شیوع را گرفت؟

  روحانی می‌گوید : کرونا یکی از نقشه‌های دشمنان ماست و ... شنبه همه چیز به روال عادی برمی‌گردد سوال : چگونه؟ با کدام امکانات ؟ چگونه در مدارس می‌توان جلو شیوع را گرفت؟

 • آمار مبتلایان به کرونا در کردستان به دو نفر رسید

  آمار مبتلایان به کرونا در کردستان به دو نفر رسید یکی از دو‌مورد اعلامی در #سقز است رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان گفت: تاکنون یک مورد ابتلای قطعی به ویروس کرونا در #سقز گزارش شده و یک مورد هم در #سنندج آزمایشات اولیه مثبت بوده و منتظر نتایج قطعی آزمایش از طرف وزارت بهداشت هستیم. فرزین رضاعی دقایقی پیش در جمع خبرنگاران اظهار کرد: دو مورد مثبت از ابتلا به کرونا تاکنون در استان کردستان گزارش شده است که یک مورد ابتلای قطعی در بیمارستان سقز بوده که یک مرد 65 ساله است و دیگری موردی مثبت در بیمارستان سنندج است که نتیجه آزمایشات اولیه مثبت بوده اما نتیجه قطعی هنوز از سوی وزارت بهداشت اعلام نشده است./کرد‌پرس @vakawii

 • رواج کرونای «لسانی» و «دوربینی»

  رواج کرونای «لسانی» و «دوربینی» ▪️اردوی کار: در ادامه رواج اعلام «لسانی» و «دوربینی» ابتلا به ویروس کرونا، ذوالنور، یکی از نماینده گان مجلس قم هم با انتشار ویدئویی گفته که تست کرونای او مثبت شده است. ▪️پ.ن: درجه بی اعتمادی مردم به این جماعت در حدی زیاد است که می گویند: هر وقت ریغ رحمت را سر کشید و جواز دفنش علنی منتشر شد و خودش در عمق چهارمتری زمین با کاور و آهک پاشی دفن شد، آنوقت باور می کنیم!

 • آمار دولتی ابتلا به کرونا در ۸ اسفند: ۱۰۶ مورد ابتلای جدید و ۷ فوتی

  آمار دولتی ابتلا به کرونا در ۸ اسفند: ۱۰۶ مورد ابتلای جدید و ۷ فوتی ▪️مجموع: ۲۴۵ ابتلا و ۲۶ فوتی ▪️این ۱۰۶ مورد ابتلا به تفکیک تهران۳۸ مورد گیلان۲۳ قم۷ همدان۱ اصفهان۸ مازندران۷ اردبیل۵ البرز۳ خراسان رضوی ۱ سمنان۳ کرمانشاه۲ لرستان۳ کردستان۱ یزد۱ آذربایجان غربی ۱ آذربایجان شرقی ۲ مورد را شامل می‌شود.

 • نگرانی شدید از وضع زندانیان سیاسی/ضیا نبوی با تب و لرز شدید در بهداری زندان بستری شده

  نگرانی شدید از وضع زندانیان سیاسی/ضیا نبوی با تب و لرز شدید در بهداری زندان بستری شده ▪️اردوی کار: نگرانی‌ها درباره وضعیت زندانیان در زندان‌های مختلف تشدید شده و گزارش هایی هم در رابطه با ابتلای زندانیان وجود دارد که مقامات رسمی زندان در باره آن سکوت کرده اند. امروز خبر رسیده که ضیا نبوی با تب و لرز شدید در بهداری زندان بستری شده است. او روز سه‌شنبه، ۶ اسفند٬ حین دستگیری در منزل مسکونی اش در تهران هم بستری بود.کسی نمی‌داند واقعا در زندان‌ها چه خبر است؟ ▪️مقامات قضایی به نامه اخیر گروهی از خانواده های زندانیان سیاسی پاسخ نداده اند

 • «سید هادی خسروشاهی» بر اثر کرونا درگذشت

  «سید هادی خسروشاهی» بر اثر کرونا درگذشت ▪️اردوی کار: رسول جعفریان از شاگردان سید هادی خسروشاهی در کانالش نوشته: «استاد سیدهادی خسروشاهی صبح امروز در بیمارستان مسیح دانشوری به رحمت خدا رفت. ایشان که از چند روز پیش در قم گرفتار این بیماری شده بود، نهایتا دیروز ظهر به بیمارستان منتقل شده و پس از تأیید تست کرونا بستری گردید، اما مع الاسف بدلیل کهولت سن امروز صبح به رحمت حق واصل گردید.» @ordoyekar

 • ابتلای 6 نفر به کرونا در منطقه کاشان تایید شد

  ابتلای 6 نفر به کرونا در منطقه کاشان تایید شد ▪️روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در اطلاعیه ای ابتلای 6 نفر در منطقه کاشان را به ویروس کرونا تایید کرد. ▪️در متن این اطلاعیه آمده است بر اساس اعلام رسمی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در تاریخ 8 اسفند از طریق رسانه ملی از تعداد موارد مثبت استان اصفهان ، تعداد افراد مبتلا به کرونا ویروس در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی کاشان (شهرستان های کاشان و آران بیدگل)تا این لحظه،6 نفر می باشد.

 • اعتصاب پرستاران بیمارستان لنگرود

  اعتصاب پرستاران بیمارستان لنگرود ▪️اردوی کار: براساس خبرهای رسیده پرستاران بیمارستان امینی لنگرود امروز پنجشنبه 8 اسفند در اعتراض به فقدان پوشش ایمنی، امکانات حفاظتی و تجهیزات کافی دست به اعتصاب زده اند. ▪️از انتشار خبرهای مربوط به تلفات انسانی ویروس کرونا در لنگرود جلوگیری می کنند. اما منابع مطلع در گیلان گفته اند که دیشب فقط ۵ نفر در بیمارستان امینی لنگرود مرد اند و سردخانه بیمارستان پر شده است.