ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بحران کرونا؛ فقدان استراتژی راهبردی و غلبه وحشت عمومی

در خلاء رسانه‌ای ایجاد شده از سوی مقامات رسمی جمهوری اسلامی برای نشر اخبار واقعی در زمینه میزان شیوع ویروس کرونا در کشور، شهروندان بدون در اختیار داشتن منابع موثق خبری و با توسل به روایت‌ها و گزارش‌های بعضا غیرمستند در شبکه‌های اجتماعی، در صدد پیگیری اخبار در این رابطه برآمده‌اند. از این رو برخی اکانت‌ها و کانال‌های مجازی خواسته یا ناخواسته با انتشار اخبار جعلی و در برخی موارد با بزرگ‌نمایی رخدادها، بستر‌ساز یک «وحشت عمومی» در جامعه شده‌اند.

بر اساس آمارهای منتشر شده، در کمتر از دو هفته پس از اعلام رسمی شیوع ویروس کرونا در ایران، به دلیل عدم اتخاذ یک استراتژی مشخص از سوی مسئولان دولتی برای مدیریت این بحران، در حال حاضر کشور از لحاظ تعداد مبتلایان و جان‌باختگان ویروس کرونا در رده‌ دوم آمار تلفات و خطر اپیدمی این ویروس بعد از کشور چین قرار گرفته است.

شیرین عبادی، حقوقدان، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل این مسأله را ناشی از دو عامل «ناتوانی حکومت» در مدیریت بحران و «سانسور اخبار واقعی» از سوی رسانه‌ها و نهادهای دولتی می‌داند.

بزرگ‌ کنید
خبرگزاری «رکنا» این عکس را با این توضیح منتشر کرده: «وحشت کرونا در قم»

عبادی به زمانه می‌گوید:

«در حال حاضر مسئولان بسیار ناکارآمد عمل می‌کنند و با عدم اطلاع‌رسانی درست، بر اضطراب جامعه می‌افزایند. از طرف دیگر مردم نیز اعتماد خودشان را به حکومت و رسانه‌های حکومتی از دست داده‌اند. بنابراین اکنون مدیریت این بحران تنها به دست مردم، جامعه مدنی و انجمن‌های مردم‌نهاد میسر خواهد بود.»

در خلاء رسانه‌ای ایجاد شده از سوی مقامات رسمی جمهوری اسلامی برای نشر اخبار واقعی در زمینه میزان شیوع ویروس کرونا در کشور، شهروندان بدون در اختیار داشتن منابع موثق خبری و با توسل به روایت‌ها و گزارش‌های بعضا غیرمستند در شبکه‌های اجتماعی، در صدد پیگیری اخبار در این رابطه برآمده‌اند.

از این رو برخی اکانت‌ها و کانال‌های مجازی خواسته یا ناخواسته با انتشار اخبار جعلی و در برخی موارد با بزرگ‌نمایی رخدادها، بستر‌ساز یک «وحشت عمومی» در جامعه شده‌اند.

بزرگ‌ کنید
شیرین عبادی

شیرین عبادی با اشاره به جو اضطراب جمعی ناشی از نشر اخبار ضد و نقیض در مورد بیماری کرونا در جامعه، پزشکان متخصص در این زمینه را تنها مرجع مورد اعتماد برای اطلاع‌رسانی به مردم می‌خواند و می‌گوید:

«توجه به توصیه‌های پزشکی متخصصان و پزشکان معتبر در این زمینه از یک‌سو و بی‌توجهی به شایعات و خرافاتی که عمدتا از تریبون‌های حکومتی منتشر می‌شود از سوی دیگر، از بهترین راهکارها برای کم کردن اضطراب جمعی در جامعه است. برای مثال در برخی شهرها ماسک بهداشتی نایاب شده و همین مسأله نگرانی‌هایی را در بین مردم ایجاد کرده است. پزشکان اما زدن ماسک را تنها برای بیماران توصیه کرده‌اند و افرادی که سالم هستند نیازی به ماسک ندارند. بنابراین با توجه به توصیه‌های پزشکی می‌توان برخی از نگرانی‌ها را کاهش داد.»

رسانه، کرونا، سانسور

بر اساس گزارش کمیته حفاظت از روزنامه‌نگاران «CPJ» به‌عنوان سازمان ناظر بر رسانه‌ها، در سپتامبر ۲۰۱۹/ شهریور ۱۳۹۸ ایران پس از کشورهای اریتره، کره‌ شمالی، ترکمنستان، عربستان سعودی، چین و ویتنام در جایگاه هفتم فهرست بدترین کشورهایی است که سانسور دولتی مطبوعات در آنها صورت می‌گیرد. با توجه به پیشینه مقامات دولتی ایران در زمینه خودداری از انتشار اخبار صحیح در طی چهار دهه اخیر و همچنین با در نظر گرفتن گزارش نهادهای ناظر در این خصوص، سانسور اخبار در ایران تنها مختص به میزان شیوع ویروس کرونا و آمار مبتلایان به آن نیست و در سال‌های گذشته سانسور عمدی اخبار از سوی مسئولان دستگاه‌های مختلف به شکل‌های گوناگون تکرار شده است. از غرق شدن کشتی سانچی و آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو گرفته تا اخبار مربوط به سیل فراگیر یا عدم انتشار آمار بازداشت شدگان و جان‌‌باختگان اعتراضات سراسری آبان ماه امسال، همگی مصداق‌هایی بارز از سانسور حقایق از سوی مقام‌های جمهوری اسلامی را پیش‌روی ما می‌گذارد.

در چنین فضایی است که اخبار جعلی و «فیک‌نیوز» به مثابه پدیده‌ای برای جهت‌دهی به افکار عمومی شهروندان مجال بروز و ظهور می‌یابد.

اما انتشار فیک‌نیوز چگونه می‌تواند به وحشت جمعی یا به عبارتی دیگر به «جنگ روانی» علیه یک جامعه منجر شود؟ آیا نقش دولت‌ها در سانسور اخبار به تنهایی زمینه‌ساز پیدایش این پدیده می‌شود یا ساختار شبکه‌های اجتماعی مورد استفاده کاربران نیز در شکل‌گیری هراس جمعی شهروندان در هنگام وقوع بحرانی همچون بحران شیوع کرونا موثر است؟

مسعود آبکنار، فعال حقوق کاربران در دنیای مجازی، در رابطه با ساختار برخی شبکه‌های اجتماعی که بسترساز پخش گسترده اخبار جعلی و به تبع آن تأثیر پذیری کاربران این شبکه‌ها از این اخبار می‌شود، به زمانه می‌گوید:

«گذشته از امتیازاتی که شبکه‌های اجتماعی برای کاربران خود دارند، مسأله‌ای که سبب می‌شود شبکه‌های اجتماعی مجازی همچون توئیتر و فیس‌بوک به تعاملات عمومی یک جامعه در زمینه یک موضوع خاص آسیب بزنند، این است که روش کسب و کار یا به اصطلاح "Business model" این شبکه‌ها به گونه‌ای‌ست که در برخی موارد به‌طور ناخواسته در تضاد با خیر عمومی جامعه قرار می‌گیرند؛ بدین صورت که این شبکه‌ها برای درآمدزایی مبنا را بر مشاهده تبلیغات آنلاین توسط کاربران گذاشته‌اند. به عبارت دیگر هدف اصلی این شبکه‌ها برای درآمدزایی این است که کاربران را هرچه بیشتر به استفاده از خود ترغیب کنند.»

نشریه انگلیسی تلگراف در زمینه چگونگی کارکرد شبکه اجتماعی فیس‌بوک می‌نویسد: شبکه‌هایی همچون فیس‌بوک منجر به پدید آمدن «filter bubble» یا حباب فیلترها شدند. حباب فیلتر اصطلاحا به شکلی از فیلتر شدن محتوا در شبکه‌های اجتماعی اطلاق می‌شود. مکانیسم این فیلترها به گونه‌ای طراحی شده که کاربران را در محدوده و حصار مطالب و دیدگاه‌های مشابه قرار می‌دهد.

بزرگ‌ کنید
مسعود آبکنار

مسعود آبکنار اما با اشاره به همین شیوه‌ کارکرد شبکه‌های اجتماعی فیس‌بوک و توئیتر می‌گوید:

«بسته به احساسات و واکنش‌های هیجانی کاربران، این شبکه‌ها ممکن است در برخی موارد فیک‌نیوز و خبرهای غیرواقعی را برای کاربران خود بازنشر کنند. از طرف دیگر مدیران این شبکه‌ها تلاشی برای کنترل کردن محتوای فکت‌ها و پست‌های منتشر شده انجام نمی‌دهند، چرا که بازبینی محتوا و تفکیک خبر واقعی از غیر واقعی در مغایرت با شیوه کسب درآمد از این شبکه‌ها قرار می‌گیرد.»

به گفته آبکنار در کنار شبکه‌های اجتماعی‌ای که ممکن است به نشر فیک‌نیوز دامن بزنند، شبکه‌های دیگری نیز وجود دارند که اصول اخلاقی را در طراحی زیرساخت‌های خود رعایت کرده و صرفا هدفی تجاری را دنبال نمی‌کنند.

این فعال حقوق کاربران در دنیای مجازی با ذکر نمونه‌هایی از این شبکه‌ها به شبکه اجتماعی ماستدون «mastodon» اشاره می‌کند که بر مبنایی آزاد و غیرمتمرکز طراحی شده و می‌تواند جایگزین مناسبی برای شبکه‌های اجتماعی فعلی باشد.

کمپین «ما شهروندان دیجیتال» و دفاع از حق شهروندان در برابر آزارهای آنلاین

در روزهای اخیر اما انتشار فیک‌نیوز یا اخبار جعلی در ایران تشخیص اخبار واقعی از غیرواقعی را برای شهروندان دشوارتر کرده است به نحوی که بسیاری از ساکنان شهرهایی مانند قم، تهران و چند شهر دیگر وارد یک به اصطلاح «فرا واقعیت» از مسأله شیوع کرونا شده و با نگرانی درباره آینده ناروشن اپیدمی این ویروس خطرناک، با هجوم به فروشگاه‌ها، مراکز خرید و داروخانه‌ها اقدام به خرید مواد غذایی و اقلام دارویی بیش از حد نیاز کرده‌اند.

یک شهروند هم از تهران در صفحه توئیتر خود درباره مشاهداتش از هجوم مردم به فروشگاه‌ها نوشته:

«فروشگاه شهروند آرژانتین همین الان ساعت ۱:۳۰ بامداد دوشنبه ۵ اسفند و اینک آخرالزمان. مردم دارند غارت می‌کنند نه خرید.»

یک شهروند دیگر از تبریز با بحرانی توصیف کردن فضای این شهر پس از انتشار گسترده اخبار ضد و نقیض در مورد کرونا، در تماس با زمانه می‌گوید:

«اینجا وضعیت آخرالزمانی برقرار است. بیشتر خیابان‌های اصلی شهر نسبت به گذشته بسیار خلوت‌تر شده، بسیاری از مردم به خاطر هراس از کرونا خانه‌نشین شده‌اند و ترس و استیصال را می‌توان از نگاه افرادی که در خیابان تردد می‌کنند، دید. رسانه‌های حکومتی اعلام کرده‌اند که در تبریز حتی یک مورد از شیوع کرونا گزارش نشده است اما مردم به این رسانه‌ها بی‌اعتمادند.»

در ۱۷ فوریه/ ۲۸ بهمن ‌ماه امسال و پس از اوج گرفتن نشر و بازنشر اخبار جعلی هراس‌انگیز مربوط به شیوع ویروس کرونا در هنگ‌کنگ، عده‌ زیادی از مردم برای خرید ماسک، دستمال کاغذی و دیگر اقلام بهداشتی به داروخانه‌ها و فروشگاه‌ها در این کشور یورش بردند.

وحشت عمومی در خصوص بیماری کرونا در هنگ‌کنگ تا حدی بالا گرفت که علی‌رغم تضمین دولت مبنی بر اینکه کمبود کالا در اثر شیوع این ویروس وجود نخواهد داشت، گزارش‌هایی در مورد سرقت مسلحانه «دستمال کاغذی» از سوپرمارکت‌ها نیز در رسانه‌ها منتشر شد.

در روزهای اخیر وقایعی مشابه آنچه در هنگ‌کنگ رخ داده در رابطه با هجوم به مراکز خرید و غارت مواد غذایی و بهداشتی در کشور سنگاپور نیز گزارش شده است.

به این ترتیب پدیده فیک‌نیوز می‌تواند تاثیر روانی جبران ناپذیری بر جامعه گذاشته و مصداق «آزار آنلاین» شهروندان یک جامعه محسوب شود.

کمپین «ما شهروندان دیجیتال» از جمله کارزارهایی‌ست که علیه تمامی مصادیق آزار و اذیت‌های اینترنتی به راه افتاده است و می‌تواند زمینه‌ساز ایجاد یک تعامل پایدار برای شهروندان، چه به صورت فردی و چه به شکل جمعی، در جهت حفظ حقوق خود در فضای اینترنت باشد.

بازگشت آرامش به جامعه و راه‌های پیش‌رو

برای بازگرداندن آرامش به جامعه، علاوه بر مدیریت مناسب شرایط بهداشت عمومی و رسیدگی فوری به مبتلایان به بیماری ناشی از ویروس کرونا و افراد در معرض خطر این ویروس، پیگیری قضایی عاملان ایجاد بحران شیوع ویروس کرونا در ایران نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

این مسأله نه تنها می‌تواند در حل و فصل و مدیریت بخشی از بحران و بازگرداندن آرامش به جامعه کارساز باشد، بلکه شناسایی و افشای این عوامل نیز تأثیر به‌سزایی در جلوگیری از تکرار آن در بحران‌های بعدی خواهد داشت.

شیرین عبادی اما با اشاره به ضرورت پیگیری حقوقی عاملان شیوع کرونا ویروس در ایران، خواستار صدور کیفرخواست از سوی دادستان و مدعی العموم علیه شرکت هواپیمایی ماهان شده است.

به گفته این حقوقدان، در روز ۱۳ بهمن در حالی که خبرهای مربوط به شیوع کرونا در خارج از مرزهای چین باعث شد بسیاری از کشورها برای مراقبت از جان شهروندانشان رفت و آمد و پرواز به کشور چین را متوقف کنند، مدیرعامل شرکت هواپیمایی ماهان، حمید عرب‌نژاد با چوانگ هوٱ، سفیر چین در ایران، ملاقات کرد و به او وعده داد که این شرکت خصوصی هواپیمایی همچنان به خدمات خود به کشور چین ادامه خواهد داد.

عبادی با انتشار دادخواستی در این رابطه نوشته است:

«در حالی که خبر ادامه پروازها به چین توسط شرکت هواپیمایی ماهان مثل بمب رسانه‌های فارسی و ایرانی را منفجر کرده بود، عرب‌نژاد و ماهان بدون توجه به اعتراض‌های عمومی و البته بدون هیچ کنترل و ممانعتی از سوی دولت به انتقال مسافر از چین به ایران و بالعکس بدون هیچ مراقبتی ادامه داد. کمتر از یک ماه بعد شاهدیم که این ویروس به شهر قم رسیده و از آنجا به بسیاری از نقاط دیگر کشور منتقل شده است. چه کسی مقصر این وضعیت است؟ اگر عدالتی بر دستگاه قضایی حاکم بود باید مدیران هواپیمایی ماهان را پیش از سایران به دادگاه می‌کشاند و آنها را متهم به در خطر انداختن جان مردم می‌کرد.»

   نظر بدهید

   در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

   نظرها

   • مردم درمانگاه را آتش زدند

    امشب مردم درمانگاه #شهرک_توحید #بندرعباس (محل نگهداری بیماران #کرونا) را آتش زدند. گفته شد، ۱۰ مریض کروتایی از قم در این بیمارستان بوده است. شهرک توحید یا #شهرک_شغو محلیه که زندان اصلی شهر قرار دارد. ایسنا به نقل از دکتر فاطمه نوروزیان٬ مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان قرنطینه بیماران مبتلا به ویروس کرونا را «شایعه» نامیده است.

   • عیادت مسئولان دولتی از معصومه ابتکار

    عیادت مسئولان دولتی از معصومه ابتکار ▪️اردوی کار: دیروز پخش شده بود که معصومه ابتکار هم ویروس کرونا گرفته. امروز هم این عکس منتشر شده که نشان می دهد مسئولان و پسر ابتکار که کنارش ایستاده به احتمال مبتلا شدن به ویروس کرونا حیت عیادت از او توجهی ندارند.

   • ابتکار یک خانواده مشکین شهری

    ابتکار یک خانواده مشکین شهری ▪️اردوی کار: یک خانواده مشگین شهری بجای پخش غذا در مراسم ختم عزیز از دست داده شان حدود ۴ هزار پک بهداشتی بین مردم شهر پخش کردند.

   • وضعیت آمارهای مبتلایان کرونا!

    وضعیت آمارهای مبتلایان کرونا! ▪️آمارها از تلفات کرونا در ایران . امروز جمعه نهم اسفند به شرح زیر است: ▪️رویترز و بی‌بی‌سی: ۲۱۰ نفر ▪️ایران اینترنشنال: ۱۹۲ نفر ▪️وزارت بهداشت جمهوری اسلامی: ۳۴ نفر ----------------------- به گزارش «صدای اردکان» و کانال استانی «تاپ نیوز یزد » اولین مورد مشکوک به #کروناویروس که امروز با وضعیت حال عمومی وخیم از بیمارستان ضیایی به بیمارستان شهید صدوقی یزد منتقل شده بود درگذشت

   • پیام شهروندی از رشت و لنگرود

    پیام شهروندی از رشت و لنگرود ▪️سلام. دیروز پنج نفر در لنگرود در اثر ابتلا مردند. امروز خبر شدم که مادر یک محصل که خودش هم فرهنگی و دبیر یکی از دبیرستان ها بوده در لنگرود در اثر ابتلا به کروتا جان خود را از دست داده اند. معلمان همصدا هستند که در هیچ شرایطی در مدارس حضور پیدا نکنند. نمی دانم چرا این خبر را رسانه ها ننوشته اند. ▪️سلام. الان بیشتر مغازه ها تعطیله مردم در حد خرید ضروری از خونه خارج میشن. به هر صورت اوضاع رشت بدتر از همه جاست. بیمارستان رازی اطلاع دقیق دارم پر شده. یکسری رو بیمارستان پورسینا بستری کردند. پرستار و دکترهای زیادی مبتلا شدند. بعد از این همه مدت دو روز پیش برای پزشکان و پرستاران لباس های فرم مخصوص آورده اند. پرستاران و پزشکان مرد از کار کردن پزشکان و پرستاران زن که باردار هستند جلو گیری میکنند و جور آنها را می کشند.

   • فرانک

    مسعود جان شما حوصلهء خواندن اخبار را ندارید, ما هم حوصلهء خواندن تبلیغات مجانی برای یک جانی نسناس را نداریم. اگر این احمدی نژادِ نسناسِ بی همه چیز آنچنان کودتای انتخاباتی نمی کرد, به رای مردم احترام می گذاشت و ما را خس و خاک نمی خواند, شاید کار ما هم به اینجا نمی کشید. دفعهء دیگه قبل از بلندگوی مجانی شدن برای فعله استبداد و تجلیل عمله های ظلم اول فکر کن که طرف اصلا چرا حکومت می کرد. ندا آقا سلطان, کهریزک, ترانه موسوی,....هم از یادت نرود.

   • مسعود

    حقیقتا نه حوصله دارم متن خبر رو بخونم نه نظرات دوستان رو فقط متذکر می شم که در زمان احمدی نژاد آنفلوانزاهای خوکی و مرغی وارد ایران شد، در اون زمان خیلی جدی حکومت وارد عمل شد حتی چندین مورد نظامی ها با تیراندازی دسته های پرنده های مهاجر رو مجبور کردن که جابجا بشن یا مسیرشون عوض شه یا بعضا با سم از بین رفتن، مراکز مرغداری کاملا قرنطینه شدن مرغ ها معدوم شدن هر کجا آلوده ای پیدا می شد خودش و اطرافیانش رو می بردند، اما گویا این بار نه فقط ایران، همه حکومت های دنیا می خوان با کرونا دهن مردم رو ببندند

   • جمهوری اسلامی صادرات کرونا راه انداخته است

    جمهوری اسلامی صادرات کرونا راه انداخته است ▪️اردوی کار: نه فقط مردم ایران در برابر ویروس مرگبار کرونا بی حفاظ و بی دفاع مانده اند که جمهوری اسلامی با سیستم عمیقا فاسد و خرافی آخوندسالارش صادرات کرونا راه انداخته است. تعداد کشورهایی که در اثر مسافرت از ایران ویروس کرونا به آنها راه یافته همزمان رو به افزایش است. براساس خبرها یک مسافر اهل روسیه پس از بازگشت از ایران، اولین مورد مبتلا به ویروس #کرونا در جمهوری آذربایجان شد.... ▪️جمهوری اسلامی تاکنون کرونا را به عراق، آذربایجان، گرجستان، افغانستان، نیوزلند، کانادا، امارات، لبنان، کویت، پاکستان، اتریش، بلاروس، سوئد صادر کرده است. کشورهای دیگر هنوز معلوم نیست

   • اینجا گورستان لنگرود است. سردخانه ها پر شده اند. قبرهای تازه را آماده می کنند!

    اینجا گورستان لنگرود است. سردخانه ها پر شده اند. قبرهای تازه را آماده می کنند! ایمن آبادی! آمار جان باختگان وحشتناک است ▪️ایمن‌آبادی نماینده مجلس از رشت: قبرستان‌ها را که نمی‌شود پنهان کرد؟ گزارش‌هایی که از آرامستان‌ها داریم از آمار خیلی وحشتناکی خبر می‌دهد. از بهشت زهرا، تازه‌آباد و باغ رضوان رشت آماری در خصوص جان باختگان بر اثر کرونا گرفتم و باید بگویم که آمار، خیلی بیشتر از این حرف‌هاست

   • نامه سرگشاده انجمن پزشکان عمومی رشت

    نامه سرگشاده انجمن پزشکان عمومی رشت: آقایان مسئول! به وظایف خود آگاه باشید! انتظارِ داشتن یک عدد ماسک موقع ویزیت بیمار با تب و سرفه، انتظار بیجایی نیست! ▪️وزیر محترم بهداشت ▪️استاندار محترم استان ▪️ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی ▪️نمایندگان محترم مردم استان گیلان در مجلس ▪️دادستان محترم استان ▪️مطبها و درمانگاه‌های عمومی استان با حداقل امکانات حفاظتی در حال ارائه خدمت به بیماران هستند تماس‌ها و در خواست‌های ما از مسولین دانشگاه برای تامین تجیهزات ایمنی (ماسک و الکل و گان و....) تا امروز بی نتیجه بود است!! ▪️همکاران پزشک ما با تمام توان مشغول ارائه خدمت و انجام وظایف قانونی و اخلاقی خود می‌باشند ▪️انتظار این است که شما هم به وظایف خود آگاه باشید انتظار داشتن یک عدد ماسک موقع ویزیت بیمار با تب و سرفه، انتظار بیجایی نیست ▪️در صورت استمرار این کوتاهی از طرف مسولین مربوطه، ممکن است همکاران ما علی رغم میل باطنی خود به علت ابتلا به بیماری نتوانند خدمت رسانی به مردم را ادامه دهند ▪️پرسشی که در ذهن ما وجود دارد این است که چطور در یک استان بسته‌های ماسک و مواد ضد عفونی کننده در سطح جامعه توزیع می گردد ولی در گیلان مراکز درمانی فعال در این حوزه به ماسک دسترسی ندارند

   • اطلاعیه عمومی فرمانداری انزلی خطاب به اهالی شهر: از منازل خود خارج نشوید.

    اطلاعیه عمومی فرمانداری انزلی خطاب به اهالی شهر: از منازل خود خارج نشوید.

   • دکتر سید جعفر شهیدی

    « در سن شش هفت سالگی ...کتاب کوچکی به دستم رسید (بعدها مطلب آن را در عجایب‌المخلوقات قزوینی یافتم) در آن کتاب نوشته بود گلیم‌گوشان قومی هستند در نزدیکی یأجوج و مأجوج که دو گوش چون گوش فیل دارند . یکی را فرش زیر می‌سازند و یکی را چون لحاف به سر می‌کشند . البته تنها بدین شرح بسنده نکرده بودند بلکه تصویری هم از دو موجود انسان‌مانند با گوشهای دراز و پهن در نیم‌صفحۀ کتاب جای داشت که دیگر کسی نتواند در درستی آن نوشته تردید کند . و باز از بزرگتران خود شنیده بودم که این گلیم‌گوشان شبها پشت دیواری که رو به روی آنان کشیده می‌آیند و با زبان خود دیوار را می‌لیسند و چون سپیدۀ صبح می‌دمد ضخامت دیوار به اندازۀ برگ کاغذ می‌رسد . اما گلیم‌گوشان که از ترس نگهبانان بالای دیوار جز در شب نمی‌توانند بیرون آیند ، دیوار را رها می‌کنند . شب دیگر که به سروقت دیوار می‌روند ، می‌بینند به حالت نخستین باز گشته است و در سراسر سال کار گلیم‌گوشان همین است ... روزی در مؤسسه لغت‌نامۀ دهخدا نشسته بودیم . پنج شش نفر جوان که به چشم من همگی یک شکل و یک قد بودند پیدا شدند گفتند اینها دانشجویانی هستند که از چین آمده‌اند اما نه نمره می‌خواهند نه مدرک ... آخر مگر می‌شود دانشجویی درس بخواند و نمره و مدرک نخواهد ؟ تمام دعوای ما با بعضی دوستان بر سر اینست که : باباجان نمره و مدرک پیشکشتان ، بیایید محض رضای خدا کمی درس بخوانید ! و آنان می‌گویند : «خذالغایات و اترک المبادی» ... یک روزِ سرد زمستانی بود . برفی سنگین باریده بود . صبح که به محوطۀ لغت‌نامه درآمدم تقریباًچهل سانتیمتر برف روی زمین نشسته بود . ظهر که خواستم به خانه برگردم دیدم برفها در گوشه‌‌یی انباشته است و محوطۀ ساختمان را از برف پاک کرده‌اند . در خدمتگزاران لغت‌نامه چنین همتی نمی‌دیدم ولی به هر حال از آنها تشکری کردم . اما معلوم شد دانشجویان چینی پیش از آنکه به کلاس درس آقای دکتر دبیرسیاقی بروند پارو به دست گرفته برفها را روفته‌اند . و شنیدم به مستخدمان لغت‌نامه گفته‌اند ما وقت خودمان را با بیکاری تلف نمی‌کنیم . خوب کشوری که دانشجویش برای درس خواندن نمره و مدرک نخواهد و پارو به دست بگیرد و برف محوطه‌یی را که برای درس خواندن بدان آمده پاک کند ، کارگرش چه خواهد کرد ! هیچ بعید نیست اگر در یک شب با زبان دیواری را به قدر یک ورق کاغذ نازک نکند با بیل و تیشه این کار را انجام دهد ...» دکتر سید جعفر شهیدی ، در شهر نقش آفرینان ، کیهان فرهنگی 1367

   • بندرانزلی بدون اعلام قبلی و بدون گفتن نام، تقریباً قرنطینه شده.

    بندرانزلی بدون اعلام قبلی و بدون گفتن نام، تقریباً قرنطینه شده. ▪️اردوی کار: به گزارش منابع خبری محلی حداقل یک مورد مرگ به دلیل کرونا (تائید نشده) در سنگاچین در غرب بندر انزلی گزارش شده. همزمان از سوی مسئول بازار هفتگی شهرداری انزلی اعلام شد که به دلیل پیشگیری از شیوع بیماری کرونا بازارهفتگی شنبه بازار تا اطلاع ثانوی تعطیل است @ordoyekar

   • هنوز شیوع کرونا رو تکذیب می‌کنند

    درب مصلی #قم را بسته اند. امروز چند نفر جلو درب ایستاده و نماز میخوانند. #ترس_از_جاهلیت #کرونا #ستاد_بحران. عکس از «محمود رضوی» است. یک ساعت پیش. ------------------------------------ مشهد. حرم امام رضا : البته هنوز شیوع کرونا رو تکذیب می‌کنند

   • سخنگوی وزارت بهداشت: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۳۸۸ نفر افزایش یافت

    سخنگوی وزارت بهداشت: تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در ایران به ۳۸۸ نفر افزایش یافت ▪️میانگین سن بستری با تشخیص قطعی ابتلا به کرونا بیش از ۵۰ سال است. ▪️میانگین سنی فوت شدگان بالای ۶۰ سال گزارش شده است. ▪️کاهش ساعات اداری در شرایط خاص و دورکاری برای کارمندان. ▪️آمار تعداد مبتلایان کماکان صعودی است. نمودار رو به رشد به دلیل شیوع بالای بیماری است. ▪️کاهش شیب صعودی نمودار ابتلا به کاهش تردد و مراودات بستگی دارد. ▪️۸۰ تا ۹۰ درصد پیشگیری از این بیماری رعایت بهداشت فردی است. ▪️متاسفانه ورودی به برخی استان‌ها از جمله مازندران بالاست و این اتفاق برای مسافران قطعا خطرساز است. ▪️با کاهش تردد به نحو بهینه و رعایت نکات بهداشتی تا ۸۰ درصد زنجیره انتقال قابل قطع خواهد بود. @ordoyekar

   • بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون شیوع ویروس کرونا

    بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پیرامون شیوع ویروس کرونا ▪️ویروس کرونا در حالی استان‌ها و شهرها و روستاها را یک به یک فتح می‌کند و جامعه را در بهت و بحران فرو برده است که ما شاهد یک مدیریت ناکارآمد در مواجهه با بحران هستیم این ناکارآمدی ریشه در عوامل ساختاری کلان دارد و یک شبه به وجود نیامده‌است. تاکید بر خصوصی‌سازی و پولی سازی خدمات آموزشی و بهداشتی از سوی تمام جناح‌های سیاسی ، رشد و گسترش فقر و نابرابری در سال‌های اخیر، گسترش فساد و اختلاس و احتکار و عدم قاطعیت در برخورد با دزدان و فاسدان ، عدم آگاهی و توانمندی شهروندان در مواجهه با بحران ، مدیریت باندی و جناحی، پنهان‌کاری و نبود صداقت با مردم ، بی‌توجهی به تجربه‌های موفق جهانی، عدم توجه به تخصص و علم و سلطه برخی قشریون و متحجران در سیستم مدیریتی کشور و ... از جمله عوامل ریشه‌ای و ساختاری است که امروز و هنگام مقابله با کرونا خود را در مدیریت ناکارآمد نشان داده‌است و اگر تلاش و کوشش شبانه روزی پزشکان، پرستاران، بهیاران و سایر نیروهای خدمات درمانی نبود، در موقعیت بسیار بدتری قرار داشتیم که شایسته است از فداکاری تمام پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی تشکر و قدردانی نماییم. ▪️ با شیوع کرونا در چین، رویکرد کاسب کارانه و سودمحور باعث شد که مسئولان پروازهای چین به ایران را محدود نکنند و متاسفانه عملا زمینه ورود ویروس به کشور فراهم گردید. بعد از آن نیز سیاست کتمان و پنهان‌کاری ، عدم تامین امکانات و ایجاد زیرساخت‌های ضروری موجب شده‌است که اینک آمار رسمی ابتلا و فوت بیماران با آمار غیررسمی بسیار زیاد باشد به طوری که برخلاف #آمار_جهانی (#دو_درصد)، طبق آخرین #آمار_رسمی نرخ فوت مبتلایان در ایران کمی بیش از #ده_درصد برآورد شده‌است. از سوی دیگر برخی مسئولان با گرفتن ویدئو و اعلام کرونای مثبت خود در حال عادی سازی شرایط هستند و رییس جمهور از روال عادی از روز شنبه سخن می‌گوید. مسئولان در حالی شو کرونای من هم مثبت است راه انداخته‌اند که تعدادی از پزشکان و پرستاران فداکار به خاطر فقدان امکانات و ایمنی جان خود را از دست داده‌اند جالب اینکه در شبکه‌های اجتماعی مردم تست مثبت کرونای مسئولان را به حساب دسترسی آنان و خانواده هایشان به کیت تشخیص و نمونه دیگری از تبعیض و نابرابری می‌دانند و خواستار آن هستند که رئیس جمهور هم مانند مردم روز شنبه از وسایل عمومی نقلیه استفاده کند تا بفهمد اوضاع چقدر عادی است! شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با نثار آرزوی سلامتی و تندرستی برای همه آحاد جامعه به خصوص پیشگامان مبارزه با کرونا رو به مسئولان ، مردم و همکاران اعلام می‌کند : ۱. مسئولان باید دست از کتمان برداشته با مردم صادق باشند و تمام امکانات را برای مقابله با کرونا بسیج نمایند. تعطیلی مراکز پرجمعیت و پرتردد از مدارس تا دانشگاه‌ها و سینما و مراکز خرید می‌تواند یک گام موثر باشد. دولت باید برای تمام اقشار شرایطی فراهم نماید که اگر کسانی مجبور شدند خود را قرنطینه نمایند مشکل معیشتی نداشته باشند. ۲. دولت باید تمام امکانات ضروری را برای تیم پزشکی فراهم نموده و ماسک ، دستکش و مواد ضدعفونی کننده را به صورت رایگان و کافی در اختیار همه قرار دهد متاسفانه روزانه شاهد کشف میلیونی از این اقلام هستیم ولی هنوز در مراکز درمانی و بهداشتی پرسنل و مردم از این خدمات بی‌بهره هستند. ۳. دولت باید از تجربه موفق دیگر کشورها استفاده می‌کرد و شهر قم را به عنوان منشأ، قرنطینه می‌نمود حالا که ویروس به بیش از ۲۰ استان سرایت نموده‌است بهترین کار ماندن در خانه و پرهیز از رفت و آمدهای غیرضروری است. مردم عزیز و شریف ایران باید ضمن آگاهی از این ویروس، تمام نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت نمایند. ۴. به جای ایراد نطق‌های غیرمسئولانه چون گشایش مدارس از روز شنبه، دولت باید زمینه های آموزش مجازی را فراهم نماید تا دانشجویان و دانش‌آموزان در محیط خانه بتوانند درس بخوانند بی‌شک معلمان و اساتید کشور بعد از بحران در راستای جبران این ایام تلاش بیشتری خواهند نمود. ۵. زندان‌ها و پادگان‌ها از جمله مراکزی هستند که در صورت شیوع به خاطر محدودیت تردد و امکانات با فاجعه انسانی بزرگی روبرو خواهد شد لذا ما موکدا از مقامات مسئول خواهان اهدای مرخصی به زندانیان و سربازان هستیم. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از قوه قضاییه ، سازمان زندان‌ها می‌خواهد شرایط آزادی و مرخصی #معلمان_زندانی را در کنار سایر زندانیان فراهم نماید. ما چون گذشته معتقدیم قدرت ما در اتحاد ماست باید یکی شویم تا پیروز این میدان شویم باید روحیه فردگرایی و خودخواهی را کنار بگذاریم و با رعایت بهداشت به دیگران و بهبود وضعیت کمک نماییم. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ۱۳۹۸/۱۲/۹

   • واکنش طنز مردم به شوآف #کرونای_من_هم_مثبت_است مسئولان

    واکنش طنز مردم به شوآف #کرونای_من_هم_مثبت_است مسئولان ▪️به نظر میرسه دو نوع کرونا به ایران اومده ▪️نوع اول: فقط مخصوص‌ مسئولینه، سریع تشخیص داده میشه، باعث شادابی و سرحالی میشه و با یکی دو‌ روز خونه موندن هم خوب میشه. ▪️نوع دوم: مخصوص مردم عادیه، همراه با تنگی نفس، قرنطینه و زجرکش شدن هستش و تا لحظه مردن هم تشخیص داده نمیشه! #هر_خانه_یک_قرنطینه #شرایط_عادی_نیست #مدیریت‌فشل

   • ترس مقدس

    ترس مقدس دکتر امید رضائی ▪️من از کرونا می‌ترسم و با صدای بلند آن‌را اعلام می‌کنم. دلیلش هم کاملا واضح است: این ویروس درمان اختصاصی ندارد و در انتقال هم قدرت بالایی دارد، بر روی سطوح هم که چون کشتی‌گیری سنگین‌وزن خیمه می‌زند و چند روزی می‌ماند، چه چیزی ترسناک‌تر از این است همکار عزیز؟ ▪️نگویید که خطرناک نیست و اصلا ترس ندارد چون مرگش و شکل بیماری خطرناکش در افراد سالمند و بیماران زمینه‌ای اتفاق می‌افتد، نگویید چون تفکرتان پُر از استدلالی ترسناک است. ▪️تمام درس خواندن‌ها، تمام شب‌بیداری‌ها، تمام آن امتحان‌های کوفتی که بدنمان از نشستن مداوم بر روی صندلی‌های زردِکاهی کتاب‌خانه‌ها خشک می‌شد، پشت آن کشیک‌های پی‌در‌پی که رسبدن به صبح هزار سال طول می‌کشید، تمام آن ندیدن بزرگ‌شدن بچه‌هایمان و پیر شدن پدر و مادرهایمان، برای زنده نگه‌داشتن همین آدمها بود، همین آسمی‌ها و لوپوس‌ها که کورتونی مصرف می‌کنن، همین دیابتی‌ها، همین کسانی که شیمی‌درمانی می‌شوند، همین پیرهایی که در مترو بی‌دستکش به دستگیره‌ای آویزانند و آرتروزی دارند و دو خط را عوض می‌کنند تا بیایند بیمارستانی دولتی تا ویزیتی ارزان شوند با حقوق بازنشستگی‌شان و امیدوار باشند تا آجیل شب‌عید گران نباشد و آن‌ها شرمنده نوه‌هایشان نباشند. ▪️مگر تمام آن تلاش‌هایمان برای زندگی همین‌ها نبود، پس چرا نباید امروز از کرونا بترسیم وقتی می‌دانیم جان‌ آنها در معرض خطر است؟ دکتر امید رضائی متخصص بیماریهای داخلی فوق تخصص خون و انکولوژی

   • برخوردهای امنیتی بدون اطلاعات پزشکی

    برخوردهای امنیتی بدون اطلاعات پزشکی؛ ▪️آقای دادستان صومعه‌سرا! مطب بدون امکانات اولیه حفاظتی، تبدیل منبع انتشار گسترده ویروس کرونا در جامعه بخصوص در افراد بیمار مراجعه کننده به مطب‌ها میشود. ▪️ضمنا پزشکانی که مطبهای خود را تعطیل کرده‌اند، همزمان در همان بیمارستانهای بدون امکانات شما مشغول فعالیت هستند و برخلاف برخی مسئولین در خانه مخفی نشده‌اند! @ordoyekar

   • 2 هزار پرسنل فولاد گیلان هیچ حفاظی ندارند

    پیام شهروندی: 2 هزار پرسنل فولاد گیلان در برابر آلودگی به ویروس کرونا هیچ حفاظی ندارند ▪️ ما از پرسنل فولاد گیلان هستیم اینجا بالای 2000 پرسنل از سراسر استان مشغول به کار سخت وطاقت فسا هستند از آلودگی داخل مجتمع گرفته تا الان که رسیده به ویروس کرونا روزانه بالای 150 تا 200 ماشین برای تخلیه بار یا بارگیری به شرکت مراجعه میکنن از قم واراک گرفته تا تهران وووو. هیچ نظارتی برای راننده های کامیون نیست شاید اکثرا بیمار باشن که وارده مجتمع میشوند لطفا شما از طرف پرسنل از دانشگاه علوم پزشکی بخواهید تا بیشتر نظارت کنن ممنون سربازان پادگان امیرالمومنین را زندانی کرده اند... ▪️پادگان امیر المومنین اسلام شهر، نیرو هوایی ارتش مطلب بذارید. ما یه هفته اس اومدیم آموزشی اینجا. ۲ نفر مشکوک به کرونا بودن، فرستادنشون بیمارستان بعثت. خبر دادن که تست کروناشون مثبت شده. بخدا تمام تلفن ها رو قطع کردن، پادگان رو مثلاً قرنطینه کردن. ما نمی‌دونیم چیکار کنیم، حرفی هم می‌زنیم، تنبیه می‌شیم. ما زندان شدیم اینجا، بین یه محیط آلوده. در پادگان نوژه همدان سه نفر کرونا مثبت شده اند ▪️هنوز از پسرداییم خبر نداریم. نمیذارن باهاشون ارتباط برقرار کنیم. قرنطینه اند. سه نفر از در این پادگان کرونا مثبت شدن ‏گفته می‌شود پادگان آموزشی ۰۱ ارتش در تهران هم قرنطینه شده؛ دستکم ۲۰۰۰ نفر از فرزندان ایران در این پادگان در هر دوره آموزش می‌بینند. با تعداد وسیعی مربی ومدرس اموزشی. کاش رسانه‌ها پیگیر وضعیت این پادگان و سلامت نیروهای آن شوند. برای سلامتی تک‌تک‌شان دعا کنیم... @ordoyekar

   • «آمار مبتلایان احتمالا۱۰ تا ۱۵ هزار نفر است»

    «آمار مبتلایان به کرونا در ایران احتمالا۱۰ تا ۱۵ هزار نفر است» ▪️ناهید خداکرمی، رئیس کمیته سلامت شواری شهر تهران گفت: «در کشور ما در بدبینانه‌ترین حالات آمار مبتلایان ممکن است ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر باشد.»

   • ایمن‌آبادی: آمار جان‌باختگان ناشی از کرونا خیلی وحشتناک است

    رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران گفته که «در بدبینانه‌ترین حالات آمار مبتلایان به کرونا در ایران ممکن است ۱۰ تا ۱۵ هزار نفر باشد» و یک نماینده مجلس هم آمار جان‌باختگان ناشی از ویروس «کرونا» در ایران را «وحشتناک» توصیف کرده است. ناهید خداکرمی افزوده که «برخی افراد ممکن است به ویروس کرونا مبتلا شده باشند، اما خبری از آن نداشته باشند.» غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نماینده رشت در مجلس هم گفته که آمار کشته‌های ناشی از ویروس کرونا در ایران «بسیار بالاست.» ایمن‌آبادی خطاب به مقام‌های دولتی گفته «آقایان را به خداوندی خدا قسم می‌دهم که آمار واقعی به مردم ارائه کنند. متاسفانه، مکررا آمار را از مردم پنهان می‌کنند و به صراحت می‌گویم که آمارهای ارائه شده تاکنون، هنوز واقعی نیست.» وی گفته «قبرستان‌ها را که نمی‌شود پنهان کرد؟ به هر حال، گزارش‌هایی که از آرامستان‌ها و همچنین گزارش دوستان داریم از آمار خیلی وحشتانکی خبر می‌دهد که نمی‌شود آن را پنهان کرد.» ایمن‌آبادی اضافه کرده «من از بهشت زهرا، تازه‌آباد و باغ رضوان رشت آماری در خصوص جان باختگان بر اثر کرونا گرفتم و باید بگویم که آمار، خیلی بیشتر از این حرف‌هاست.» وی افزوده «موضع رئیس جمهور را مبنی بر قرنطینه نکردن شهرهای درگیری کرونا، تصمیمی اشتباه دانسته و اساسا، این همه اسرار بر این مسئله را نیز به درستی متوجه نمی‌شوم.» ایمن‌‌آبادی اضافه کرده «مسئله قرنطینه یک مسئله واجب بوده و درخواست آن را هم رسما مطرح کرده‌ایم که متاسفانه، شورایعالی امنیت ملی با آن مخالفت می‌کند.»