ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

خرس طلایی جشنواره فیلم برلین برای محمد رسول‌اف

«شیطان وجود ندارد» برای سومین بار مهم‌ترین جایزه یکی از سه جشنواره مهم اروپا را نصیب ایران کرد. این فیلم درباره مسئولیت مدنی و شجاعت اخلاقی است.

«شیطان وجود ندارد» تازه‌ترین ساخته محمد رسول‌اف که بدون مجوز ارشاد اسلامی در ایران ساخته شده جایزه خرس طلایی جشنواره فیلم برلین، یکی از سه جشنواره مهم اروپا را به خود اختصاص داد. رسول‌اف در این فیلم در چهار اپیزود مسأله اعدام در ایران را بررسی می‌کند.

بزرگ‌ کنید
بازیگران «شیطان وجود ندارد» ساخته محمد رسول‌اف در جشنواره فیلم برلین

خرس طلایی هفتادمین دوره جشنواره فیلم برلین شنبه ۲۹ فوریه/ ۱۱ اسفند به رسول‌اف، فرزاد پاک و کاوه فرنام تهیه‌کنندگان فیلم اعطاء شد و باران رسول‌اف به نمایندگی از پدرش جایزه را گرفت. روز گذشته «شیطان وجود ندارد» در غیاب رسول‌اف در بخش رقابتی برلیناله به نمایش درآمد. یک صندلی خالی نمایانگر غیاب این سینماگر ایرانی بود.

مأموران حفاظت اطلاعات سپاه شهریور ۹۶ پس از بازگشت محمد رسول‌اف از جشنواره فیلم کن گذرنامه او را توقیف کردند. رسول‌اف را ابتدا ممنوع‌الخروج کردند و سپس او را به «شعبه ۱۲ بازپرسی دادسرای فرهنگ و  رسانه» احضار کردند. پس از برگزاری یک جلسه دادگاه، حکم این کارگردان در تاریخ ۲۹ تیر سال جاری به وکیل او ابلاغ شد: یک سال زندان به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و دو سال ممنوعیت خروج از کشور و محرومیت از عضویت در احزاب و گروه‌های سیاسی و اجتماعی.

فیلم ۱۵۰ دقیقه‌ای «شیطان وجود ندارد» در چهار اپیزود مسئولیت مدنی و شجاعت اخلاقی در یک جامعه استبدادزده و در آستانه فروپاشی را مطرح می‌کند. در این فیلم با یک روز زندگی یک کارمند سازمان زندان‌ها که مسئول اعدام زندانیان است آشنا می‌شویم. در اپیزود آخر دختر کارگردان را می‌بینیم که پدرش را متهم می‌کند اعتقادات خود را مقدم بر رفاه خانواده قرار داده است. رسول‌اف تصمیم گرفته در ایران زندگی کند، همسر و دختر او اما در هامبورگ اقامت دارند.

 شقایق شوریان، کاوه آهنگر، مهتاب ثروتی، محمد ولی‌زادگان، محمد صدیقی‌مهر، ژیلا شاهی، باران رسول‌اف، علیرضا زارع‌پرست، سالار خمسه، دریا مقبلی و محمد صدیقی‌مهر در «شیطان وجود ندارد» بازی می‌کنند. این فیلم محصول مشترک آلمان، جمهوری چک و ایران است.

— Berlinale (@berlinale) February 29, 2020

هیئت داوران کلیسای جهانی، فیلم رسول‌اف  را پیش از برگزاری مراسم اختتامیه برلیناله به‌عنوان بهترین فیلم بخش مسابقه بین‌الملل این دوره از جشنواره فیلم برلین انتخاب کرده بود.

این سومین بار است که سینمای ایران خرس طلایی برلین را به دست می‌آورد. نخستین بار اصغر فرهادی با جدایی نادر از سیمین و دومین بار جعفر پناهی با فیلم تاکسی خرس طلایی برلین را دریافت کرده بودند.

«هرگز، به‌ندرت، گاهی اوقات، همیشه» به کارگردانی الایزا هیتمن کارگردان ۴۱ ساله آمریکایی جایزه بزرگ هیئت داوران را گرفت. این فیلم مهم‌ترین رقیب «شیطان وجود ندارد» رسول‌اف بود.

هفتادمین دوره جشنواره فیلم برلین که ۲۰ فوریه/یکم اسفند با نمایش فیلم «سال سلینجر من» ساخته فیلیپ فالاردو آغاز به کار کرد، فردا (یکشنبه) به پایان می‌رسد.

«پری» ساخته سیامک اعتمادی که در یونان ساخته شده و همینطور «بدون احساسات منفی» از فراز شریعت فیلمساز ایرانی‌تبار از دیگر آثار فیلمسازان ایرانی در برلیناله‌ بودند. «یلدا» ساخته مسعود بخشی در بخش «نسل‌ها به اضافه چهارده»، «نامو» (بیگانه) اولین ساخته نادر ساعی‌پور در بخش فروم، «بادباک‌ها» ساخته پیام حسینی و «اسب سفید بالدار» ساخته مهیار ماندگار دو فیلم کوتاه در بخش نسل‌ها به نمایش درآمدند.

«جرمی آیرونز» بازیگر تحسین‌شده سینما و تئاتر بریتانیا ریاست هیات داوران بخش رقابتی اصلی جشنواره فیلم برلین را به عهده دارد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.