ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ادلب: شورشیان تحت حمایت ترکیه کنترل شش روستا را در دست گرفتند

فرمانده نظامی ارتش آزاد سوریه می‌گوید: با حمایت ارتش ترکیه توانسته‌اند کنترل چند روستا را از نظامیان بشار اسد بازپس بگیرند. ایران هم اعلام کرد: قصد درگیری نظامی ترکیه را ندارد.

تنش در ادلب همچنان ادامه دارد. رسانه‌های ترکیه از بازپس گیری دو روستا توسط شورشیان تحت حمایت آنکارا از ارتش بشار اسد خبر می‌دهند. مرکز «مستشاری نظامی ایران» هم می‌گوید: پایگاه‌ها نظامی‌اش هدف حملات توپخانه‌ای ارتش ترکیه قرار گرفته است اما قصد ندارد با ارتش این کشور درگیر شود.

بزرگ‌ کنید
نظامیان ترکیه در ادلب سوریه (Photo by Bakr ALKASEM / AFP)

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، حملات هوایی ارتش ترکیه در شامگاه شنبه ۲۹ فوریه/ ۱۰ اسفند که تا بامداد یکشنبه ۱ مارس/ ۱۱ اسفند ادامه داشت، سبب کشته شدن دستکم ۲۶ نظامی ارتش سوریه شد.

عمید فاتح حسون، فرمانده نظامی «ارتش آزاد سوریه» که تحت حمایت ترکیه با بشار اسد می‌جنگد هم به خبرگزاری آلمان گفت: با حمایت‌ ارتش ترکیه توانسته‌اند توانستند کنترل روستاهای «الدقماق قلیدین»، «الزقوم»، تل القناطر»، «جبل الزاویه» و چند روستایی دیگر را به دست بگیرند.

او کنترل و بازپس گیری این روستاها و مناطق از ارتش بشار اسد را «بدون حمایت ترکیه» ناممکن دانست.

به گفته فاتح حسون نیروهای ارتش آزاد خود را برای عملیات «آزادسازی کفر نبیل» که در حال حاضر در کنترل ارتش سوریه و حامیانش است، آماده می‌کنند.

او گفت که در جریان این حملات ۲۵ نظامی ارتش سوریه از جمله سه نظامی بلندپایه کشته شدند.

آناتولی، خبرگزاری دولتی ترکیه هم به نقل از طرفداران بشار اسد در شبکه‌های اجتماعی از  کشته شدن سه تن از نظامیان بلندپایه ارتش سوریه در جریان حملات ارتش ترکیه خبر داد.

در همین رابطه بامداد یکشنبه ۱۱ اسفند «مرکز مستشاری ایران، مستقر در شمال سوریه»، با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد:  ارتش ترکیه همچنان به بمباران مواضع این مرکز ادامه می‌دهد. این مرکز از آنکارا خواست که «عاقلانه رفتار کند».

در این اطلاعیه همچنین اعلام شده که نیروهای نظامی ایران و حزب‌الله لبنان «قصد مقابله با ارتش ترکیه را ندارند و فرماندهان برای حل بحران بین سوریه و ترکیه از طریق دیپلماتیک پافشاری می‌کنند».

به گزارش منابع خبری حداقل ۱۰ تن از نیروهای حزب‌الله لبنان و ایران در جریان حملات ارتش ترکیه در ادلب کشته شدند.

در اطلاعیه مرکز مستشاری نظامی ایران هم کشته شدن «چندین نفر از رزمنده‌ها» خود را تایید شده است و همزمان از سربازان ترکیه خواسته شده که «به مقامات خود برای جلوگیری از کشته شدن سربازان ترک و پایبندی به توافق‌ها فشار آورید».

درگیری نظامی میان ارتش سوریه و حامیانش و ارتش ترکیه،پنجشنبه ۲۷ فوریه/ ۹ اسفند پس از آنکه ۳۳ تن از نظامیان ترکیه در ادلب کشته شدند، افزایش یافت.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از ناتو خواست تا با اعلام منطقه پرواز ممنوع بر فراز ادلب از مداخله نظامی‌اش در سوریه حمایت کند. ناتو اما تنها به حمایت لفظی بسنده کرد.

رئیس جمهوری ترکیه شامگاه دیروز با روسای جمهوری آمریکا و فرانسه هم تلفنی گفت‌وگو کرد. ایران نیز گفته است که حسن روحانی با اردوغان و پوتین در این باره گفت‌وگو و برای برگزاری یک نشست فوری اعلام آمادگی کرده است.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • هورین خلف

  جناب "طاهر" این اصل که حاکمیت مردم سوریه باید در دست مردم سوریه باشد, فقط "حرفهای زیبا" نیست و "آرمان شهر" غیر قبل دسترسی نیز نمی باشد. اصل حق تعیین سرنوشت از حقوق اولیه و پایه ای هر انسان روی این کره زمین است که باید تحقق یابد. خوشبختانه در خود سوریه نیز ما با نمونه ها و مثال های کانتون های خود مختار روژووا روبرو هستیم, که مترقی ترین و پیشرفته ترین قانون اساسی در منطقه (و به احتمال قوی پیشرفته ترین و مترقی ترین قانون اساسی در جهان) را تدوین کرده اند و به اجرا گذارده اند. کلید موفقیت و پیشروی های انقلاب روژووا (منجمله درس عبرت دادن به تروریستهای داعش در کوبانی, به دست زنان پیشمرگه) خود سازماندهی و شیوهء مدیریت شورایی و از پایین به بالا می باشد. و این الگو و شیوه ای است که در تمامی منطقه و جهان می تواند و باید دنبال شود.

 • ترکش‌های جنگ #ادلب به پارلمان ترکیه رسید.

  ترکش‌های جنگ #ادلب به پارلمان ترکیه رسید. ▪️امروز هنگام بحث و گفتگو در مورد وضعیت ادلب و حضور نظامیان اشغالگر ترکیه در سوریه بین نمایندگان حزب عدالت و توسعه AKP و حزب جمهوری‌خواه خلق CHP دعوا و کتکاری روی داد.

 • طاهر

  ارتش آزاد تركيه در سال 2011 در ابتداي مبارزات مردم سرزمين سوريه از ناراضيان وستمديدگان سوري و ارتشيان باغيرت سوريه تشكيل شد و با فداركاريهاي خود بسياري از مناطق كشور سوريه را از چنگ اسد در آوردند وهيچ ارتباطي با تروريست وداعش نداشتند،در آنزمان اصلاً نه القاعده ونه داعش در سوريه فعال نبودند(رجوع شودبه تاريخ نزديك وروشن كه در دسترس است)،اين سخنان كه بايد حاكميت به مردم سوريه داده شود كلمات زيبايي است كه از دهان روسيه ومتحدينش در سوريه بيرون ميايد و فريبي بيش نيست،وعده اين آرمان شهر را روسيه از همان ابتداي شورش ميداد واعلام ميكرد معتقد نيست كه اسد بايد بماند ولي عملاً پشت اسد قرار گرفت و سرانجامش استيلاي مجدد اسد وهمراهانش بر سر مردم نگون بختي شد كه 400 هزار كشته دادند تا او نباشد،شايد ما نيز بسياري از مواضع ورفتارهاي اردوغان وحكومت فعلي تركيه را رد بكنيم ولي در اين مورد بخصوص اردوغان از ابتدا در برابر اسد وهمراه با مخالفين بومي سوري وارتش آزاد از ابتداي نبرد بود،شايد هم قصدي از اينكار داشته وبدون ترديد همينطور است اما در هر صورت منافع او براي شهروندان ستمديده براستيلا وكشتار محور اسد برتري دارد .من عقيده دارم اگر شخص ناخوشايندي كار درستي انجام ميدهد در آن مورد قابل تقدير است ولي دليلي براي پذيرفتن كليت رفتار آن نيست.

 • شهروند

  نه اردوغان و نه اسد خیر خواه مردم نیستند. ارتش آزاد دست پخت اردوغان است و جمعیتی هستند تروریست و متعصب مذهبی که تفاوتی با داعش ندارند. در واقع همان داعشند با تغییر نام. باید حاکمیت به مردم سوریه داده شود و برای دموکراسی و ازادی مبارزه کرد. اردوغان لات محله است و باج گیری میکند. او تمام تروریستها را در ادلب متمرکز کرده و آنها را تمرین میدهد تا مثل گوشت دم توپ به لیبی بفرستد. همان کاری که ج.ا با افغان های مهاجر میکند و انها را میفرستد سوریه. از امام زاده اردوغان معجزی بلند نمیشود. تنها حاکمیت مردم معجزه میکند.

 • طاهر

  تركيه عاقلانه رفتار كند؟حتماً بمباران بي وقفه،زدن بيمارستان، مدرسه،درمانگاه ومراكز خدمات عمومي وكشتار وآوارگي بيگناهان غيرنظامي رفتاري از سر عقل ودرايت و بشر دوستانه بوده ؟ تركيه مقابل اين جنايات به تنهايي ايستاد وجامعه بي غيرت جهاني هم زبان در كام كشيده و بخاطر تهديدهاي روسيهاي آدمكش وجنايتكاربه نظاره اين فاجعه ايستاده است، ميخواهند تا تركيه عاقلانه رفتار كند و ارتش آزاد را تسليم جنايتكاران كند،و دوباره سلطنت فاسد اسد وهمراهانش را بر سر مردمي كه 400 هزار كشته دادند برقرار كند،،زمينها واموالشان را مصادره كنند و تن رنجديده آنها را به سياهچالهاي رژيم سفاكي بفرستند كه سالها برعليه آن مبارزه كرده ومصيبت كشيده اند،آنها اگر اين دولت و ومزدورانش را ميخواستند و از ادلب خارج ميشدند، رنج آوارگي را به جان نميخريدند تا در زمستان در دشت وصحرا بدون سر پناه بگذرانند،عاقلانه از نظر محور شيطان اين است كه تركيه دست از پشتيباني بيپناهان بردارد و آتش بس برقرار شود توافقي انجام گيرد و فردايي ديگر باز به بهانه تروريسم با ساز وبرگي كامل كار همه را بسازند.