ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اشرف غنی: حکومت افغانستان تعهدی برای آزادی زندانیان طالبان ندارد

غنی گفت به طالبان بی‌اعتماد است و صلاحیت آزادی زندانیان این گروه را حکومت افغانستان دارد و نه آمریکا.

یک روز پس از امضاء توافقنامه «آوردن صلح به افغانستان» میان گروه طالبان و آمریکا، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفت: حکومت افغانستان هیچ نوع تعهدی برای آزادی ۵ هزار زندانی طالبان ندارد.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان

طالبان شنبه ۱۰ اسفند آزادی ۵ هزار عضو زندانیش از زندان‌های افغانستان را یکی از بندهای توافقنامه «آوردن صلح به افغانستان» که میان این گروه و آمریکا امضاء شد، اعلام کرد. اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اما یکشنبه ۱۱ اسفند گفت: هیچ توافقی با ایالات متحده آمریکا در مورد رهایی زندانیان صورت نگرفته است و این کشور برای آزاد کردن زندانیان طالبان صلاحیت ندارد و تنها نقش تسهیل‌کننده خواهد داشت.

او گفت که این موضوع را با صراحت با مقام‌های آمریکایی، ازجمله زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور افغانستان در میان گذاشته است.

اشرف غنی که مراسم تحلیفش را با درخواست آمریکا برای ۱۵ روز به تاخیر انداخته، آزادی زندانیان طالبان «نه صلاحیت دولت آمریکا بلکه صلاحیت حکومت افغانستان» عنوان کرد و افزود: آزادی زندانیان طالب  به هیچ وجه نمی‌تواند پیش‌شرط مذاکرات باشد.

براساس توافقنامه آمریکا و طالبان قرار است که ۵ هزار زندانی طالبان تا آغاز مذاکرات «بین‌الافغان» که از ۱۰ مارس/ ۲۰ اسفند آغاز خواهد شد، آزاد شوند.

غنی اما گفت که در حال حاضر به طالبان اعتماد ندارد و اگر در جریان مذاکرات حس اعتماد به وجود بیاید، زندانیان آزاد خواهند شد.

او روز گذشته نیز گفته بود که برخی از بخش‌های توافق‌نامه به ملاحظه‌هایی نیازدارد که در جریان گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان باید مطرح شوند.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.