ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کرونا در زندان‌ها: نازنین زاغری و امیرحسین مرادی مبتلا شده‌اند؟

در تازه‌ترین خبرها از زندان‌های ایران، نازنین زاغری-رتکلیف، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، در تماسی تلفنی از احتمال ابتلای خود به ویروس کرونا خبر داده است. 

در تازه‌ترین خبرها از زندان‌های ایران، نازنین زاغری-رتکلیف، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین، در تماسی تلفنی از احتمال ابتلای خود به ویروس کرونا خبر داده است.

بزرگ‌ کنید
نازنین زاغری که برای دیدن خانواده به ایران سفر کرده بود، به اتهام امنیتی بازداشت شد

در خبری دیگر، ابتلای امیر‌حسین مرادی که در جریان اعتراضات سراسری آبان ‌ماه ۹۸ بازداشت و در دادگاه به اعدام محکوم شده، به ویروس کرونا تأیید شده است.

  این زندانی سیاسی همراه برخی دیگر از بازداشت شدگان اعتراضات آبان‌ ماه از جمله سعید تمجیدی، میلاد ارسنجانی، محمد رجبی، جمیل قهرمانی و ۱۵ زندانی دیگر برای انجام تست کرونا و قرنطینه از زندان تهران بزرگ (فشافویه) به بیمارستان یافت آباد تهران منتقل شده‌اند.

  با وجود صدور بخشنامه از سوی ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه مبنی بر اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی واجد شرایط و همچنین با وجود پیگیری خانواده‌های این زندانیان، بسیاری از فعالان در بند، کماکان از اعزام به مرخصی محروم مانده‌اند.

  بنا بر اعلام سازمان عفو بین‌الملل، نازنین زاغری-رتکلیف، شهروند ایرانی-‌بریتانیایی که با اتهام تلاش برای «براندازی نرم» از طریق همکاری با بنیاد خیریه تامسون رویترز در زندان اوین به سر می‌برد، در یک تماس تلفنی به خانواده خود گفته به بیماری کرونا مبتلا شده و علی‌رغم درخواست برای اعزام به بهداری و انجام تست کرونا، مسئولان زندان از رسیدگی پزشکی به او خودداری می‌کنند.

  ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری، روز یک‌شنبه اول مارس/ ۱۱ اسفند با ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی همسرش در زندان، اعلام کرد:

  «با وجود اینکه نازنین زاغری همه علائم مربوط به ابتلا به ویروس کرونا را داراست اما مسئولین زندان در برابر این خبر واکنشی نشان نمی‌دهند.»

  به گزارش کارزار «نازنین را آزاد کنید»، این زندانی اعلام کرده که هم اکنون بیشتر از پنج روز است تمامی نشانه‌های بیماری کرونا از جمله گلو درد، دردهای عضلانی، عرق سرد و حالت تهوع را داراست اما مسئولان بند اجازه اعزام او به بیمارستان و انجام تست کرونا را صادر نمی‌کنند.

  ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه ایران روز ۷ اسفند ماه با صدور دستورالعملی، از اقداماتی خبر داده بود که قرار بود برای حفظ سلامتی زندانیان در ایران در زمان شیوع ویروس کرونا انجام شود.

  در این دستورالعمل بر اعطای مرخصی ویژه به زندانیان واجد شرایط تأکید شده بود.

  همزمان اما اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی، در نشستی سراسری با مدیران زندان‌های سراسر ایران از تشکیل کمیته‌های سلامت در زندان‌ها برای کنترل و مراقبت از وضعیت سلامت زندانیان و شناسایی افراد در معرض خطر کرونا خبر داد و تأکید کرد که اعزام غیرضروری زندانیان به مراجع قضایی باید متوقف شود.

  یک روز پیش از صدور این دستورالعمل، خانواده جمعی از زندانیان سیاسی به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا در داخل زندان، در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه خواستار اعطای مرخصی به زندانیان شده بودند.

  در نتیجه این پیگیری‌ها و با وجود دستور مقامات قضایی، تاکنون تنها تعداد انگشت‌شماری از زندانیان سیاسی به مرخصی آمده‌اند.

  خبرهای منتشر شده از درون زندان‌ها حاکی از وقوع بحران شیوع کرونا در بین زندانیان است، به طوری که در برخی از شهرستان‌ها، مقامات قضایی و امنیتی مجبور به بازکردن در زندان‌ها و اعطای مرخصی دسته‌جمعی به زندانیان با اتهامات مختلف شده‌اند.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد صادق اکبری، رئیس دادگستری استان مازندران، روز دوشنبه ۱۲ اسفند، با اشاره به خبر آزادی «چندین هزار» زندانی این استان اعلام کرد:

  «با توجه به بخشنامه اخیرالصدور ریاست قوه قضاییه در پیشگیری از سرایت ویروس کرونا، تعداد سه هزار و ۵۶۲ نفر از زندانیان موجود در زندان‌های استان مازندران آزاد شده‌اند یا به مرخصی رفته‌اند.»

   نظر بدهید

   در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

   نظرها

   نظری وجود ندارد.