ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ترکیه سومین جنگنده سوریه در آسمان ادلب را ساقط کرد

وزیر خارجه روسیه ضمن حمایت از دمشق اعلام کرد عملیات نظامی ارتش سوریه ادامه پیدا می‌کند. آمریکا برای ارسال تسلیحات و مهمات به ترکیه اعلام آمادگی کرد.    

نیروهای ترکیه در استان ادلب یک جنگنده نیروی هوایی ارتش سوریه را بر فراز شمال غربی آن کشور ساقط کردند. وزیر خارجه روسیه با تأکید بر حمایت مسکو از دمشق اعلام کرد به سبب بحران پناهجویی در اروپا، روسیه و سوریه عملیات نظامی در استان ادلب را متوقف نمی‌کنند. آمریکا برای ارسال تسلیحات و مهمات به ترکیه اعلام آمادگی کرد.

بزرگ‌ کنید
۳ مارس/ ۱۳ اسفند: نمایی از ویدیویی که شبکه الحدث از ورود ارتش سوریه به سراقب منتشر کرد

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت دفاع ترکیه سه‌شنبه ۳ مارس/ ۱۳ اسفند با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد ارتش ترکیه یک فروند جنگنده ال ۳۹ ارتش سوریه را  در شمال غربی آن کشور ساقط کرده است. خبرگزاری سانا با تأیید این خبر اعلام کرد که جنگنده ارتش سوریه با یک فروند موشک هوا به هوای جنگنده ارتش ترکیه بر فراز ادلب سرنگون شده است. این سومین جنگنده ارتش سوریه است که توسط ترکیه در عملیات موسوم به «سپر بهار» در آسمان ادلب ساقط می‌شود.

از یکشنبه گذشته تاکنون درگیری‌ها بر سر تصرف شهر راهبردی سراقب که دسترسی به بزرگراه حلب به دمشق را میسر می‌کند بالا گرفته است. سراقب در دو دوز گذشته دو بار بین شورشیان مسلح مخالف اسد و ارتش سوریه و هم‌پیمانانش دست به دست شد.

رسانه‌های دولتی سوریه می‌گویند ارتش اکنون مشغول پاکسازی این شهر از شورشیان مسلح است و ضربات سنگینی به مواضع شورشیان در حومه سراقب وارد آورده. یک خبرنگار تلویزیون دولتی ترکیه گفت نیروهای آن کشور برای جلوگیری از پیشروی ارتش سوریه، مواضع این نیروها را گلوله‌باران می‌کند.

شورشیان مسلح مخالف اسد می‌گویند هزاران نفر از نیروهای حزب‌الله لبنان و سپاه قدس به ارتش سوریه در حمله به مواضع شورشیان در سراقب کمک می‌کنند اما همچنان تلاش آن‌ها برای تصرف این شهر به نتیجه نرسیده است.

یک فرمانده ارتش سوریه در مصاحبه با رویترز ادعا کرد که روسیه قصد دارد با استقرار نیروهای این کشور در سراقب مانع از کمک ارتش ترکیه به شورشیان مخالف اسد در بازپس‌گیری شهر شود.

ترکیه در ماه گذشته هزاران سرباز و خودروی زرهی را برای کمک به شورشیان مسلح مخالف اسد به شمال سوریه اعزام کرد. هفته گذشته در حمله هوایی جنگنده‌های سوری به یکی از مواضع شورشیان ۳۴ تن از نظامیان ترکیه جان خود را از دست دادند.  از آن زمان تاکنون ترکیه مرزهای خود را به روی پناهجویان باز گذاشته تا خود را به یونان و بلغارستان برسانند. در ترکیه بیش از سه میلیون و ۶۰۰ هزار پناهجو زندگی می‌کنند و بر اساس گزارش‌های سازمان ملل از آغاز درگیری‌ها در ادلب بیش از یک میلیون نفر از ساکنان این مناطق آواره شده‌اند.

احتمال درگیری مستقیم روسیه با ترکیه

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه سه‌شنبه بر تداوم همکاری نظامی مسکو و دمشق در شمال سوریه تأکید کرد. لاوروف گفت روسیه صرفاً برای حل بحران پناهجویی در اروپا» عملیات مشترک با سوریه در ادلب را متوقف نمی‌کند.

 وزیر خارجه روسیه در همان حال خاطرنشان کرد که بالا گرفتن تنش‌ها در ادلب مانعی برای روند مذاکرات صلح آستانه نیست.

جمعه گذشته ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، رئیسان جمهوری روسیه و ترکیه درباره تحولات ادلب با یکدیگر تلفنی گفت‌وگو کردند. قرار است آن‌ها جمعه همین درباره یافتن یک راهکار سیاسی برای خروج از بحران با یکدیگر ملاقات کنند.

مسکو به ترکیه هشدار داده است که نمی‌تواند امنیت جنگنده‌های آن کشور در آسمان سوریه را تضمین کند.

 دمیتری پسکوف سخنگوی کرملین سه‌شنبه درباره احتمال درگیری مستقیم بین روسیه و ترکیه به خبرنگاران گفت: «ما امیدواریم که به خاطر تماس نزدیک بین نظامیان دو کشور بتوانیم این خطر را به حداقل برسانیم.»

در همان حال جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه ضمن حمایت از عملیات «سپر بهار» ترکیه در شمال سوریه اعلام کرد که واشنگتن حاضر است به آنکارا تسلیحات و مهمات بدهد. جفری روز گذشته به همراه کِلی کرفت، نماینده آمریکا در سازمان ملل راهی آنکارا شدند تا در مورد تحولات شمال سوریه از جمله وضعیت ادلب با مقامات دولت ترکیه گفت‌وگو و رایزنی کنند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • علی

    6 کشور تورک و اذربایجان در صورت لزوم در کنار ترکیه خواهند ایستاد با اینکه قلبن دوست دارم تمام کشور های خارجی سوریه را به حال خود بگذارند و از انجا خارج شوند تجهیزات نظامی روسیه که ارثیه شوروی سوسیالیستی و کشور های متحد ان و بخصوص مهندسان و دانشمندان المان شرقی ان زمان است حالا بدست روسیه پوتین افتاده و بخاطر نفت و گاز در سوریه مردم ان را قتل و عام می کند. اما روسیه پوتین بداند که اس 400 و چند ناو وشک انداز تکلیف جنک با جهان تورک را روشن نخواهد کرد همین الان هم منافع روسیه در منطقه اسیب پذیر شده اینکه روسیه پوتین بخواهد جای قلدری امریکا را در منطقه پر کند فقط یک خیالات است