ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

ترامپ با معاون سیاسی طالبان گفت‌وگو کرد

  نخستین بار در تاریخ آمریکا که رئیس جمهوری با یکی از رهبران طالبان گفت‌وگو می‌کند. ترامپ گفت رابطه خوبی با ملا برادر دارد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی طالبان، تلفنی گفت‌وگو کرد. این نخستین بار در تاریخ آمریکاست که رئیس جمهوری آن کشور با یکی از رهبران طالبان گفت‌وگو می‌کند.

خلیل‌زاد همراه با گروهی از اعضای هیأت‌مذاکره‌کننده طالبان از جمله ملا عبدالغنی برادر هنگام تماس تلفنی با ترامپ (عکس: توییتر ذبیح‌الله مجاهد)

 پرزیدنت ترامپ ساعتی پس از گفت‌وگو با ملاعبدالغنی برادر، در جمع خبرنگاران در کاخ سفید گفت:

«رابطه بسیار خوبی با ملا دارم. ما امروز یک گفت‌وگوی طولانی خوب داشتیم. آنها می‌خواهند خشونت‌ها را متوقف کنند. آنها علاقمند هستند، خشونت پایان یابد. من فکر می‌کنم همه ما یک علاقه بسیار مشترک داریم.»

ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان، شامگاه سه‌شنبه ۱۳ اسفند با انتشار پیامی در توییتر تماس تلفنی ملا عبدالغنی برادر با رئیس جمهوری آمریکا را تأیید کرد.

 طالبان افغانستان نیز در بیانیه‌ای اعلام کردند گفت‌وگوی رئیس جمهوری آمریکا با رئیس دفتر سیاسی طالبان در مجموع ۳۵ دقیقه به طول انجامید. هنگام این تماس تلفنی گروهی از اعضای هیأت مذاکره‌کننده طالبان در دوحه قطر و همچنین زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان حضور داشتند. بر همین اساس رئیس دفتر سیاسی طالبان به ترامپ گفت:

«آقای رئیس جمهور، در مورد خروج نیروهای خارجی از افغانستان اقدامات قاطع انجام دهید و به کسی اجازه ندهید اقدامی را انجام دهد که شرایط توافق را نقض می‌کند، در این صورت ما رابطه مثبتی با هم خواهیم داشت.»

 ایالات متحده آمریکا و گروه طالبان پس از ۱۸ ماه‌ گفت‌‌وگو شنبه ۲۹ فوریه/ ۱۰ اسفند در دوحه قطر توافق‌نامه‌ای را امضا کردند که خروج سربازان آمریکایی از افغانستان را تضمین می‌کند. یک منبع آگاه دولتی افغانستان روز گذشته گفته بود ضمائم و جزئیات این قرارداد از دولت افغانستان پنهان نگه‌ داشته شده است.

تداوم خشونت‌ها، مذاکرات بین‌افغان در ابهام

وزارت امور داخله افغانستان روز اعلام کرد که گروه طالبان در یک شبانه‌روز ۳۳ حمله را علیه نیروهای امنیتی در ۱۶ ولایت اجرا کرده است که در نتیجه آن شش غیرنظامی کشته شده و ۱۴ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. در حمله متقابل نیروهای دولتی هشت عضو گروه طالبان کشته شده‌اند. توافق طالبان با آمریکا بر اساس کاهش خشونت‌ها شکل گرفته. توقف کامل خشونت‌ها به گفت‌وگوهای بین‌افغان موکول شده است.

تنها شش روز به این مذاکرات باقی مانده. گروه طالبان و رییس جمهوری غنی اما برای آغاز مذاکرات پیش‌شرط‌های جداگانه‌ای دارند. طالبان خواهان آزادی پنج هزار زندانی این گروه از زندان‌های دولت افغانستان است. اشرف غنی اما می‌گوید آزادی زندانیان باید سر میز مذاکراه به بحث گذاشته شود.

شیرمحمدعباس استانکزی،‌ عضو هیات مذاکره‌کننده طالبان هشدار داده است، در صورتی که حکومت افغانستان حاضر به آزادی این زندانیان نشود، مذاکرات بین‌‌افغان برگزار نمی‌شود.

 وزارت دولت در امور صلح افغانستان از ادامه رای‌زنی برای تشکیل یک هیات همه‌شمول خبر داده است تا به نمایندگی از اقشار مختلف افغانستان وارد مذاکره با گروه طالبان شود. مسئولان این وزارتخانه می‌گویند، مشورت‌ها در این رابطه هنوز هم جریان دارد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.