ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آیا واقعا ویروس کرونا تبعیض قائل نمی‌شود؟

دلارام علی / پیام روشنفکر: آیا ویروس کووید ۱۹ که اکثر ما امروز آن را با نام ویروس کرونا می‌شناسیم واقعا دموکراتیک عمل می‌کند؟

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • حقیقتگو

  بله توصیه های آنچنانی مجانی متخصصان هرروزه که چنین وچنان کنید ...درخانه بمانید و غذا وخوراکی وضمیمه آنهم هزینه زندگی تان را حکومت با هلیکوپترهای روسی رو پشت بام منزالتان خواهند انداخت ...رژیم آخوندی ورهبت تمام عقده ای و بیشعور که توهم خدابودن دارد بجای انکه لانه های زنیوری های وحشی و گزنده را قرنطینه کنند ... عمدا" لانه های زنیورهارا برزمین کوفتند وزنبورها درسطح کشور به مردم یورش بردند که بله اسلام است اززنبورهای این چنینی هراسی ندارد ....وحتی هشدارهای بین المللی و صاحبان علم و تجربه پزشکی کشورهای خارجی را به دشمان برعلیه اسلام تعبیر کردند...بله اگرخش وخاشاک تلفات بدهند امری پسنده است ...حالا بدرستی فهمیده اند که هشدارهای بین المللی هدف دشمنی با اسلام ورهبر ملعونش نداشته است و ویروس کشنده کشور را دربست دراحاطه خوددارد ونه مردمی خواهند ماند ونه اقتصادی و بساط مساجد و منبرهای و حرم ها وروح وارواح حضرت ها انچنانی مشتری دارد لاعلاجانه دستورات مجانی میدهند...چنین کنید چنان کنید...بدون شک باید دانست اگر هرحکومت دیگری بود که چه دانسته وچه ندانسته باعث رواج و شیوع ویروس برعلیه مردمانش بود بی شک مسولان حکومتی و رهبرش درتلویزون ظاهر میشدندو ازمردم عذرخواهی خواهی میکردند و به اشتباه خودشان اعتاراف میکردند ولی حکومت اخوندی که انکار ازعمق جهنم ظاهر شده است نه پوزشی می خواهد ونه بعنوان مجرم اصلی اعتراف می کند..دانسته باشیم که رهبرملعون علی خامنه ای قبل ازتظاهرات مردم ازبروز ویروس کرونا درایران آگاهی داشته است ودرخبرها آمده که ؤزیم آخوندی تعداد بیشماری ماسک صورت قبل فاش شدن همگانی ویروس کرونا درایران به خارج سفارش داده بوده است و وارگان های احتکارکننده حکومتی انها را تحویل گرفته بودند ولی این مورد با هشدار مقامات قوه قضائیه به احتکارکننده گان افشا شده است ... بله رهبرملعون ازویروس کرونا قبل ازتظاهرات مردم با خبر بوده است و عمدا" سکوت کرده است !!!!!

 • اعتراض پرستاران به اعمال تبعیض حقوقی وزارت بهداشت

  اعتراض پرستاران به اعمال تبعیض حقوقی وزارت بهداشت ▪️اردوی کار: کارکنان شرکتیِ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مجموعه‌های وابسته به آن، مانندِ دانشگاه‌های علوم پزشکی، به خاطر اعمال نشدنِ افزایش 50 درصدی امتیازات فصل دهم قانون مدیریت خدمات کشوری در حکم حقوقی اسفند ماه خود با پیامی به نمکی وزیر بهداشت اعتراض کرده اند. ▪️این پرستاران که تعدادشان بیش از 5 هزار نفر در سراسر کشور است در اعتراضییه خود خطاب به نمکی نوشته اند: ▪️«گویا از قلم جناب آقای نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و از ذهن شما افتاده‌ایم که افزایش 50 درصدی پرسنل بهداشت و درمان برای همه لحاظ شده به جز پرسنل شرکتی.» ▪️پرستاران معترضان، همچنین یادآور شدند: «پرسنل زحمتکش شرکتی، دوشادوش و پا به پای دیگر کادر درمان در برابر بحران کرونا ایستاده و در حال انجام وظیفه‌اند؛ اما تبعیضی که به وجود آمده، به یکباره عزت نفس این عزیران را هدف قرار داد و انگیزه ما را به نابودی کشانده است. لطفا برای رفع تبعیض ما را یاری کنید.» ▪️نیروهای شرکتی، زیر عنوان‌های شغلیِ پرستار، نیروی خدماتی و... در بیمارستان‌ها و ادارات وزارت بهداشت و مراکز وابسته به آن کار می‌کنند و دولت که بزرگترین کارفرمای کشور است عملا عامل و در سایر موارد حامی اعمال تبعضی حقوقی در حق پرستاران است.

 • کرونا، مردم و مسنولان

  کرونا، مردم و مسنولان اردوی کار: کنشگر مدنی پویا جگروند نوشته: «مسئولان کیت تشخیص #كورنا دارند اما کورنا ندارند یا اگر دارند در حد یک لبخند لجن زاده حداد عادل هست اما ما کرونا داریم کیت تشخیص کرونا نداریم ، ماسک نداریم، جا برای بستری شدن نداریم، ولی در عوض برگه احضاریه داریم که ساکت بمونیم که هیچی نگیم که #کرونا امنیتی هست

 • نوحه خوانی در بیمارستانها!!!

  ارزشی‌ها و آتش به اختیاران رژیم ایران در جواب به ویدئوهای رقص منتشر شده دکترها و پرستاران در مبارزه با کرونا به بیمارستان رفته و‌ برای مریض‌ها نوحه می‌خوانند.

 • شایعه ابتلای دو عضو کابینه دولت روحانی به کرونا

  شایعه ابتلای دو عضو کابینه دولت روحانی به کرونا ▪️اردوی کار: ظرف 24 ساعت اخیر دو خبر در رابطه با ابتلای اعضای کابینه به ویروس کرونا منتشر شده است. براساس این خبرها، جهانگیری معاون روحانی به ویروس کرونا مبتلا شده و بستری است. همچنین در شبکه های اجتماعی اعلام شده که رحمانی فضلی وزیر صنعت نیز به خاطر ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان بستری شده است. ▪️این دو خبر تاکنون به صورت رسمی تایید نشده اند. در مورد اسحاق جهانگیری دیروز ایسنا خبر داده که او تماس تلفنی با استاندار آذربایجان شرقی درباره آخرین وضعیت بیماری کرونا داشته و در جریان آخرین وضعیت شیوع کرونا و اقدامات پیشگیرانه و درمانی انجام شده در استان قرار گرفته. ▪️⁦در مورد رحمانی فضلی، هم مصطفی فقیهی، سردبیر سایت خبری انتخاب ایران در توئیتر گفته که او «با نشانه هایی از کرونا در بیمارستانی دیگر در تهران و نه مسیح دانشوری بستریست.»

 • تهران: یک شهروند مشکوک به کرونا روی زمین افتاده

  قبل از ظهر امروز در میدان خراسان در تهران یک شهروند مشکوک به کرونا روی زمین افتاده و کسی جرات نمی کند به او نزدیک شود

 • مردم در شهرهای مختلف یکی یکی بر زمین می افتند!

  مردم در شهرهای مختلف یکی یکی بر زمین می افتند! ▪️اردوی کار: تصویر از یک فرد مشکوک به کرونا در زاهدان است. موازی با گسترش دامنه ابتلا به ویروس مرگبار کرونا، تصاویر بر زمین افتادن مردم در شهرهای مختلف کشور در شبکه های اجتماعی بیشتر می شود.

 • به جای تقدیر، مشکل معیشتی پرستاران را حل کنند

  سران حاکمیت به جای تقدیرهای خشک و خالی ریاکانه از کادر درمانی، مشکل معیشتی پرستاران را حل کنند ▪️اردوی کار: دیروز شاهد بودیم که رهبر جمهوری اسلامی که معلوم نیست در فرار از احتمال آلودگی به ویروس کرونا به کدام محل امن و خوش حال و هوا رفته، جلوی دوربین ظاهر شد و از پزشکان و پرستاران و کادر درمانی به خاطر تلاش فداکارانه آنان تقدیر و ستایش کرد. ▪️امروز روحانی ضمن انتقاد از «کاسبان کرونا»، به تقلید از خامنه ای از کادردرمان و پرستاران و پزشکان تقدیر کرد. ▪️خامنه ای پس از کشته شدن قاسم سلیمانی 200 میلیون یورو به سپاه قدس اختصاص داد. او همین دیروز با یک حکم حکومتی، بودجه 99 را در شرایطی که مجلس نشینان از ترس ابتلا به کرونا فرار را بر قرار ترجیح داده و مجلس را بسته اند تعیین تکلیف کرد. او که این همه قدرت دارد چرا به پرستاران که می رسد فقط تقدیر خشک و خالی تحویل می دهد؟ آیا حق است که پرستاران زحمتکش این کشور جان شان را کف دست بگیرند و سلامت شان را به خطر بیاندازند و کمترین امنیت شغلی هم نداشته و مطالبات شان هم نابرآورده باقی بماند؟ ▪️خامنه ای و روحانی نمی دانند که نظام شان با قراردادهای پیمانی موقت و شرکتی امنیت شغلی پرستاران را از بین برده؟ با تقویت بخش خصوصی و باز کردن پای سودآوری به هر قیمت در نظام بهداشت، پایه های بهداشت عمومی را به نابودی کشیده؟ با افزودن هزینه های بهداشت، دهک های پائین درآمدی را محروم تر از بهداشت و درمان به کام خوددرمانی، بیماری های مختلف و مرگ های زودرس گرفتار کرده؟ با برخورد امنیتی و سرکوبگرانه نسبت به مطالبات پرستاران، و جلوگیری از ایجاد تشکل های مستقل پرستاری، نظام بهداشت و درمان را در مواجهه با شرایط دشوار شکننده تر و آسیب پذیرتر ساخته؟ آیا روحانی نمی داند که بخش بزرگی از پرستاران با حقوق زیر خط فقر ماهها و حتی بیش از یک سال است کارانه هایشان پرداخت نشده؟ ایا نمی داند که نظام چندلایه تبعیض آمیز مبتنی بر امتیاز که دست کارفرمای بیرحم و سودجو را برای رقابت مزدی همراه با تشدید بهره کشی از پرستار بازمی گذارد با اعتراض پرستاران روبروست؟ ▪️چرا وقتی هم ناچار می شوند شجاعت و رشادت پرستاران ایران در مبارزه برای زندگی و در مواجهه با ویروس مرگبار کرونا را مورد ستایش قرار دهند، در باره مطالبات پرستاران و شرایط اسف بار معیشتی و نابودی امنیت شغلی آنان حتی حاضر به دادن وعده ای هم نیستند؟ چرا حاضر نیستند در باره برچیدن سیستم قاصدک، قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و قانون ارتقای بهره‌وری لب تر کنند؟ چرا در باره مشکلات پرستاران بازنشسته سکوت کرده اند؟ ▪️حرف پرستاران روشن است: نظامی که از ویروس کرونا بدتر است و در گسترش انفجاری همین ویروس نقش درجه اول داشته، حق مصادره رشادت ها و فداکاری های پرستاران ایران را ندارد. انان باید به جای تقدیر خشک و خالی، فورا و بی قید و شرط مطالبات پرستاران را برآورده سازند

 • عقیل دغاقله

  ویژگی های طبقاتی ویروس کرونا می گویند ویروس کرونا ویروسی دموکرات است: دموکراتیک عمل می کند. فقیر و غنی نمی شناسد. مدیر و کارگر را به یکسان مبتلا می سازد. آیا اینچنین است؟ ای کاش اینچنین بود. اما متاسفانه چنین مدعایی بسیار دور از واقع است. هیچ پدیده دموکراتی به این معنا در عالم واقع وجود ندارد. یا شاید بهتر باشد بگویم هر پدیده ای در عالم انتزاع دموکراتیک عمل می کند، اما در برخورد با جهان واقع به شکل جهان طبقاتی که با آن برخورد می کند در می آید. مانند مایعی است که به ظاهر بی شکل است، اما به محض آنکه در ظرفی ریخته شود شکل آن ظرف را به خود می گیرد. اجازه دهید چند مثال از این دموکراتیک بودن ویروس کرونا را با هم مرور کنیم: ویروس کرونا دموکراتیک عمل می کند، اما در کشوری که تعداد محدودی کیت تشخیص وجود دارد، مسئولین می توانند با کمترین علامتی تست دهند ، و جواب بگیرند و بعد با لب خندان سلفی بگیرند و نتیجه مثبت را اعلام کنند. اما آنکس که دسترسی ندارد، باید تا مراحل آخر بیماری صبر کند و احتمالا تا آن لحظه باز اولویت تست به او نخواهد رسید. ویروس کرونا دموکراتیک است. اما مجلسیان می توانند در میان موضوع تصویب بودجه سال ۹۹، مجلس را تعطیل کنند، اما کارگر و معلم و کارمند {حتی اگر کاری به اهمیت تصویب بودجه ندارند} باید هر روز سرکار بروند یا قید حقوق خود را بزنند. ویروس کرونا دموکراتیک است. اما کارفرمایان می توانند در خانه بمانند و خود و خانواده خود را قرنطینه کنند اما کارگران چاره ای جز رفتن به سر کار ندارند. ویروس کرونا دموکراتیک است. اما صاحب مغازه و فروشگاه می تواند در خانه بماند و از راه دور از فروشنده ای با حقوق اندک بخواهد که به سر کار بیاید تا امور را رتق و فتق کند. ویروس کرونا دموکراتیک است، اما بخش قابل توجهی از طبقه متوسط از اساتید و معلمان و کارمندان می توانند و یا خواهند توانست در خانه بمانند و لذت حقوق ماهیانه خود را دریافت کنند، اما «نیروی کار غیر رسمی» اگر بخواهد خود را قرنطینه کند باید بدون حقوق زندگی خود را مدیریت کند. ویروس کرونا دموکراتیک است، اما یکی می تواند ماسک و الکل و ویتامین سی جوشان و میوه را به قیمت چند برابر هم تهیه کند و یکی در خرید این اقلام به همان قیمت های روزهای قبل از کرونا مشکل داشته باشد. ویروس کرونا دموکراتیک است، اما یکی از ما می تواند سوار ماشین شخصی تمیز و ضدعفونی شده خود شود، و دیگری چاره ای جز استفاده از اتوبوس و متروهای شلوغ و آلوده شهر را ندارد. ویروس کرونا دموکراتیک است، اما فرمانده نظامی می تواند خود و خانواده اش را قرنطینه کند، اما دستور دهد سرباز جوان ۱۸ و ۱۹ ساله در پادگان های غیر بهداشتی بماند. ویروس کرونا دموکراتیک است، اما زندانبان می تواند خود را قرنطینه کند ولی حکم دهد زندانیان در سلول های شلوغ با تلفن های همگانی و ظرف های همگانی و محل خواب همگانی زندانی بمانند. حتی اگر حکمشان موقت باشد. ویروس کرونا دموکراتیک است، اما کسی می تواند در همان روزهای اول بیماری خود را تشخیص دهد و ترکیب آنتی بیوتیک های خاص و گران قیمت را دریافت کند تا شاید بیماری را به سلامت طی کند، اما افراد دیگر حتی نمی دانند چنین ترکیبی وجود دارد و اگر هم بدانند باید در غصه تأمین هزینه آن بمیرند. و البته به این لیست می توان موارد بسیار دیگری نیز افزود تا هم ویژگی های طبقاتی ویروس کرونا را نشان داد. به عبارتی، نه ویروس کرونا و نه هیچ ویروس و بیماری دیگری رفتاری دموکراتیک ندارد. ویروس ها و بیماری ها به شکل طبقاتی یک جامعه در می آیند و به همان اندازه عادلانه و دموکراتیک رفتار می کنند که ثروت و قدرت در یک جامعه عادلانه و دموکراتیک توزیع شده است.