ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

یونان مرزنشینان را برای مقابله با ورود پناهجویان بسیج کرد

حالا همان مردمی که پیش از این به پناهجویان کمک می‌کردند، برای نگهبانی در گذرگاه‌ها و یافتن مهاجران بسیج شده‌اند تا به نیروهای مرزبانی کمک کنند.

دولت یونان مردم ساکن روستاهای نزدیک مرز ترکیه را برای شناسایی پناهجویان در گذرگاه‌های مرزی بسیج کرده است. برخی از این مردم محلی که پیش از این به پناهجویان تازه‌وارد کمک می‌کردند، اکنون در برابر اقدام ترکیه به مرز کردن مرزها به حمایت از نیروهای مرزبان یونان برخواسته‌اند و به شناسایی و دستگیری مهاجران کمک می‌کنند.

پناهجویان گرفتار در مرز ترکیه و یونان / عکس از جواد عباسی توللی

در طی سال‌ها، روستاییان مرزنشین در یونان به دیدن گروه‌های کوچک مهاجران که از ترکیه «غیرقانونی» وارد کشورشان می‌شوند عادت کرده بودند. ساکنان یونان اغلب به تازه‌واردان چیزی برای خوردن تعارف می‌کردند و نزدیکترین اداره پلیس یا ایستگاه راه آهن را به آنها نشان می‌دادند.

به گزارش خبرگزاری «اسوشیتدپرس»، اما دیگر از خوش‌آمدگویی گرم خبری نیست. وقتی ترکیه هدایت هزاران نفر به یونان را آغاز کرد و از متحد ناتو و رقیب منطقه‌ای خود خواست که آنها را به عنوان پناهجو بپذیرد، یونان مرزها را بست و نیروهای کمکی نظامی و پلیس را برای عقب نگه‌داشتن مهاجران به مرزها روانه کرد.

یونانی‌های ساکن در نزدیکی مرز نیز با نیروی مرزبان کشور خود متحد شده‌اند و برای جلوگیری از این جریان «تحریک شده از سوی ترکیه»، با هر وسیله‌ای که در اختیار دارند به «تلاش‌های ملی» پیوسته‌اند.

در چند مورد، مقامات از روستاییان آشنا با منطقه خواستند که برای یافتن مهاجرانی که توانسته‌اند از سوراخ‌های ایجاد شده در حصار مرزی، و یا رود «ایوروس» بگذرند، کمک کند.

یکی از افراد سرشناس محلی که روستایش در ۳۰۰ متری رود واقع شده در این باره گفته است: «من اینجا به دنیا آمدم، اینجا زندگی کردم، اینجا کار کردم، بهتر از هر کسی راه و چاه‌ها را می‌دانم.».

سایر روستاها نیز به فراخوان دولت برای داوطلبان راه‌یابی پاسخ مثبت دادند. گروه‌های کوچکی از مردان غیرمسلح در راههای مشخص، عبور مهاجران را در تاریکی شب نگهبانی می‌دهند.

روستاییان در این گذرگاه‌ها می‌نشینند تا مهاجران برسند. مردم محلی گفته‌اند که بیشتر اوقات مهاجران را همانجا نگه می‌دارند و بعد به پلیس زندگی می‌زنند تا بیاید و آنها را دستگیر کند.

کمک برای واحدهای مرزی از صاحبان کسب‌وکارها و تاجران منطقه نیز می‌رسد. رئیس یک رستوران محلی به اسوشیتدپرس گفته است که همکارانش برای واحدهای مستقر در چهار ایست مرزی غذا و آب می‌فرستند.

او گفته که کاسبان تلاش می‌کنند برای نیروهای مستقر در مرز ماسک و دستکش فراهم کنند.

به گفته یکی از روستاییان، مهاجرانی که در چند روز گذشته با آنها مواجه شده‌اند، با مردم محلی همکاری کرده اند، «و بسیار ترسیده بودند.»

به باور این روستاییان، این افراد پناهجویانی نیستند که از جنگ فرار می‌کنند، بلکه «مهاجران غیرقانونی» هستند و به همین خاطر است که تلاش می‌کنند به این شیوه به اروپا برسند.

مقامات یونان گفته اند که از ۲۵۲ نفری که در هفته گذشته به خاطر ورود غیرقانونی دستگیر شده‌اند، ۶۴ درصد افغانستانی، ۱۹ درصد پاکستانی، ۵ درصد از ترکیه، و ۴ درصد سوریه‌ای هستند. تعدادی نیز از عراق، ایران، مراکش، اتیوپی، بنگلادش و مصر بوده اند.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.