ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

یک روز «بدون زنان» در آرژانتین و مکزیک

میلیون‌ها زن در کشورهای آرژانتین و مکزیک در اعتراض به خشونت‌های جنسیتی دست به اعتصاب زدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز دوشنبه ۹ مارس/ ۱۹ اسفند میلیون‌ها زن در کشورهای آرژانتین و مکزیک در اعتراض به خشونت‌های جنسیتی دست به اعتصاب زدند. در روز جهانی زن در این دو کشور میلیون‌ها نفر از زنان در راهپیمایی‌های ۸ مارس شرکت کرده بودند.

بزرگ‌ کنید
راهپیمایی هشت مارس در مکزیکوسیتی - عکس: توییتر

اعتصاب سراسری زنان در آرژانتین و مکزیک به ابتکار اتحاد گروه‌های فمینیستی در مکزیک با شعار «یک روز بدون ما» با این هدف برگزار می‌شود که نشان داده شود اگر زنان در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت نداشته باشند، جامعه به چه شکل درمی‌آید. در مکزیک تعداد زنانی که ناپدید می‌شوند به طرز بی‌سابقه‌ای افزایش یافته است. بر اساس آماری که دولت مکزیک منتشر کرده، در اثر خشونت باندهای تبهکار، خشونت‌ها علیه زنان در آن کشور ۱۳۷ درصد افزایش یافته است.

در یک سال گذشته، فعالیت‌های فمینیستی در مکزیک که بخشی از آن از جنبش جهانی MeToo الهام گرفته، شدت یافته است. زنان در خشم و ناامیدی در اعتراض به خشونت مبتنی بر جنسیت و نگرش‌های ماشینیسم به خیابان‌ها رفته‌اند. این اعتراضات بسیار شدید و گاه خشونت‌آمیز بوده است. شرکت‌کنندگان پنجره‌ها را شکسته‌اند و بناهای عمومی -از جمله کاخ ملی- را با شعارهای فمینیستی رنگی کرده‌اند. این جنبش پس از قتل وحشتناک یک زن و یک دختر به اوج خود رسیده است.

مدتی قبل، اینگرید اسکامیلا، ۲۵ ساله، ساکن مکزیکوسیتی مورد ضرب و شتم قرار گرفت. جسد او ۹ فوریه پیدا شد و عکس‌هایی از بدنش در صفحات اول برخی نشریات زرد منتشر شد که بر خشم عمومی افزود. در ۱۱ فوریه، فاطیما سیسیلیا آلدریگت، ۷ ساله، از مدرسه ابتدایی خود در مکزیکوسیتی ربوده و جسد او در یک کیسه پلاستیکی در کنار یک محل ساخت و ساز در حومه پایتخت کشف شد.

هنوز  میزان مشارکت در اعتصاب عمومی زنان و پیامدهای آن در دانشگاه‌ها و موسسات و نهادهای دولتی و خصوصی مکزیک و آرژانتین مشخص نیست. دلیا دیاز، یک زن آرایشگر در حومه مکزیکوسیتی در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت:

«ما خسته شده‌ایم و دیگر نمی‌خواهیم قربانی خشونت‌ها باشیم و از ما سوءاستفاده کنند. دیگر بس است.»

دیاز در ادامه این گفت‌وگو می‌گوید از خواسته‌های زنان دفاع می‌کند اما از نظر اقتصادی توان آن را ندارد که یک روز از کار دست بکشد.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک اعلام کرد که زنان کارمند می‌توانند به اعتصاب عمومی زنان بپیوندند. لوپز اوبرادور اما در همان حال مخافان سیاسی خود را به تلاش برای تضعیف دولت متهم کرد.

در روز جهانی زن، زنان در کشورهای آمریکای لاتین با برگزاری راهپیمایی‌های هشت مارس خواهان کاهش خشونت‌های جنسیتی علیه زنان شدند و از سقط جنین دفاع کردند.پ

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.