ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کرونا در زندان وکیل‌آباد؛ انتقال فاطمه سپهری به بندی دیگر - گفت‌وگو با فاطمه ملکی

فاطمه ملکی در باره وضعیت فاطمه سپهری می‌گوید نگرانی‌های جدی در مورد وضعیت سلامت او و دیگر زندانیان سیاسی محبوس در زندان وکیل‌آباد وجود دارد.

در روز‌های گذشته ویروس کرونا به شکلی گسترده‌ در ایران شیوع یافت و تقریبا به همه کشور سرایت کرد. هم‌زمان خبرهایی مبنی بر احتمال شیوع آن در زندان‌ها، از جمله زندان تهران بزرگ (فشافویه) و زندان اوین منتشر شد. خانواده بسیاری از زندانیان سیاسی با انتشار دادخواست یا ارسال نامه به مقامات قضایی جمهوری اسلامی خواستار آزادی، اعطای مرخصی یا دادن عفو مشروط به زندانیان شدند:

تاکنون اما با پیگیری‌های انجام شده تعداد محدودی از زندانیان سیاسی به مرخصی آمده‌اند.

فاطمه ملکی، فعال حقوق زندانیان و همسر محمد نوری‌زاد، فعال سیاسی و مدنی در بند، در باره وضعیت فاطمه سپهری، زندانی سیاسی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد و از امضاکنندگان بیانیه موسوم به ۱۴ نفر که خواستار استعفای علی خامنه‎ای شده بودند، می‌گوید او و دیگر هم‌بندی‌هایش را به بند دیگری منتقل کرده‌اند و بندی را که آنها پیشتر در آن نگهداری می‌شدند، برای انتقال زندانیانی که مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا هستند، خالی کرده‌اند. از این‌ رو نگرانی‌های جدی در مورد وضعیت فاطمه سپهری و دیگر زندانیان سیاسی محبوس در زندان وکیل آباد وجود دارد.

  برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

  کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

  به گفته فاطمه ملکی این انتقال زندانیان حکایت از شیوع ویروس کرونا در زندان‌ها دارد.

  ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضاییه، روز چهارشنبه هفتم اسفند با صدور بخشنامه‌ای دستور «مرخصی مشروط و محدود برخی زندانیان» را صادر کرد.

  همچنین با دستور علی اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی، «تمامی فعالیت‌های اجتماع‌محور در زندان‌های کشور به منظور پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به حالت تعلیق» درآمد.

  به گفته فاطمه ملکی، با توجه به اینکه شیوع ویروس کرونا در ایران بی‌داد می‌کند، برای محمد نوری‌زاد، هاشم خواستار، فاطمه سپهری، عباس واحدیان ‌شاهرودی و عبدالرسول مرتضوی به صورت رسمی از طریق وکلا در خواست مرخصی شده و وثیقه هم ارائه شده، اما با درخواست مرخصی این زندانیان سیاسی موافقت نشده است.

  خانم ملکی همچنین در مورد احتمال ابتلای عباس واحدیان‌شاهرودی به زمانه می‌گوید:

  «طبق خبری که دو سه روز پیش داشتیم، متأسفانه آقای واحدیان را با سرفه‌های شدید و ضعفی که داشتند، در بهداری زندان بستری کرده‌اند و گویا مشکوک به کرونا هستند، ولی دقیق نمی‌دانم. هر آن خطر برای همه زندانی‌ها وجود دارد و ممکن است خدای نکرده یک حادثه ناگوار اتفاق بیافتد.»

  جلسه رسیدگی به اتهامات محمد نوری‌زاد، هاشم خواستار، فاطمه سپهری و محمدحسین سپهری روزهای شنبه ۲۸ دی ماه و یک‌شنبه ۲۹ دی ماه در شعبه چهارم دادگاه انقلاب مشهد برگزار شد و همین دادگاه روز شنبه ۱۲ بهمن ۹۸ فاطمه سپهری را به شش سال حبس مجکوم کرد.

  در همین زمینه:

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  نظری وجود ندارد.