ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

قیمت نفت باز هم کاهش یافت

عربستان با ۱۰۰ میلیارد دلار کسری بودجه مواجه شده. وضع در امارات هم تحت تأثیر کرونا و کاهش قیمت نفت بهتر نیست. پولدارها بی‌سر و صدا پول‌های خود را از امارات خارج می‌کنند.  

عربستان سعودی و امارات متحده عربی اعلام کردند تولید نفت خود را افزایش می‌دهند. شیوع ویروس کرونا در جهان نیاز کشورهای صنعتی به نفت را کاهش داده است. این دو عامل سبب شد قیمت نفت خام در بازارهای جهانی چهارشنبه ۱۱ مارس/ ۲۲ اسفند یک بار دیگر کاهش بیابد. عربستان با ۱۰۰ میلیارد دلار کسری بودجه مواجه شده. وضع در امارات هم تحت تأثیر کرونا و کاهش قیمت نفت بهتر نیست. پولدارها بی‌سر و صدا پول‌های خود را از امارات خارج می‌کنند.

بزرگ‌ کنید
بازار مالی دوبی (سوق دبی المالی) - عکس:آرشیو

 به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس قیمت نفت‌خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) در روز چهارشنبه با ۳ درصد کاهش به ترتیب به ۳۶ دلار و ۱۶ سنت و ۳۳ دلار و ۳۶ سنت به ازای هر بشکه رسید.

پنجشنبه ۵ مارس/ ۱۵ اسفند وزیران نفت اوپک با صدور بیانیه‌ای پیشنهاد کردند که برای جلوگیری از آثار منفی شیوع ویروس کرونا در بازارهای جهانی، روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نفت از تولید خود را تا پایان سال ۲۰۲۰ کاهش دهند. سهم اوپک از این میزان یک میلیون بشکه و سهم غیراوپک ۵۰۰ هزار بشکه تعیین شده بود.  این طرح جمعه ۶ مارس/ ۱۶ اسفند در هشتمین نشست اعضای اوپک و غیر اوپک به بحث گذاشته شد. روسیه اما با کاهش تولید نفت مخالفت کرد. در یک روز قیمت نفت ۲۵ درصد کاهش یافت و کشورهای خلیج فارس در دو روز اول معاملات بیش از ۴۰۰ میلیارد دلار زیان را متحمل شدند. سهام آرامکو که ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست داده بود در روز چهارشنبه مجددا سقوط کرد.

دبیرخانه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، قیمت سبدنفتی این سازمان را ۳۵ دلار و ۷۱ سنت اعلام کرد. سبدنفتی اوپک شامل ۱۳ نوع نفت‌خام از جمله نفت ایران است.

۱۰۰ میلیارد دلار کسری بودجه عربستان

سعودی‌ها برای تسلط بر سهم بازار روز گذشته اعلام کردند ظرفیت تولید خود را به ۱۳ میلیون بشکه در روز افزایش می‌‌دهند. بازداشت دو شاهزاده ارشد از جمله ولیعهد سابق عربستان و تردیدها در سلامت محمد بن سلمان ثبات داخلی عربستان سعودی را به مخاطره انداخته است.  چنانچه قیمت نفت در حد ۳۵ دلار در هر بشکه باقی بماند، عربستان با کسری بودجه‌ای معادل ۱۰۰ میلیارد دلار مواجه می‌شود. پادشاهی سعودی دارای ۵۰۰ میلیارد دلار ذخایر خارجی است. مونیکا ملک، اقتصاددان ارشد بانک تجارت ابوظبی به آسوشیتدپرس گفت:

«اگر عربستان سعودی هزینه‌های خود را تنظیم نکند و فقط برای تأمین کسری بودجه خود به ذخایر ارزی متکی باشد، این دارایی‌ها در ۵ سال از بین می‌روند. مسئله اصلی طول جنگ قیمت نفت است.»

دولت‌ها در سراسر جهان تدابیری را برای متوقف کردن شیوع ویروس جدید کرونا در نظر گرفته‌اند. چندین کشور خلیج فارس برای جلوگیری از انتشار کروناویروس جدید مهدکودک‌ها و مدارس را به حالت تعلیق درآورده‌اند. والدین شاغل در دبی و ابوظبی برای نگهداری کودکانشان با دشواری‌هایی مواجه شده‌اند. آسوشیتدپرس می‌نویسد پولدارها بی‌سر و صدا دلارهای خود را به حساب‌های خود در بانک‌های خارج از امارت منتقل می‌کنند. صنعت گردشگری در امارات هم به تنگی نفس افتاده است. روشن نیست که نمایشگاه اکسپرس ۲۰۲۰ در دبی برگزار شود. فرودگاه بین‌المللی دبی نیز تحت تأثیر شیوع کرونا قرار گرفته است.

شرکت ملی نفت ابوظبی (ادنوک) چهارشنبه اعلام کرد آمادگی دارد تولید نفت خود را حدود یک میلیون بشکه در روز افزایش دهد. سلطان احمد الجابر، مدیرعامل ادنوک در بیانیه‌ای نوشت:

«همسو با راهبرد افزایش ظرفیت تولید خود، در موقعیتی هستیم که می‌توانیم در ماه آوریل روزانه بیش از چهار میلیون بشکه نفت خام به بازار عرضه کنیم. افزون بر این، به هدف خود برای رسیدن به ظرفیت تولید برنامه‌ریزی شده روزانه پنج میلیون بشکه شتاب می‌بخشیم.»

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.