ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

جامعه جهانی بهایی تأیید حکم اعدام یک بهایی ایرانی‌تبار در یمن را محکوم کرد

یک دادگاه تحت نظارت حوثی‌ها در یمن حکم اعدام حمیدرضا کمالی سروستانی، معروف به حامد بن حیدرا، شهروند بهایی ۵۱ ساله ایرانی تبار را تأیید کرد.

یک دادگاه تحت نظارت حوثی‌ها در یمن حکم اعدام «حامد بن حیدرا» (حامد بن حیدره)، شهروند بهایی ایرانی‌تبار را تأیید کرد. جامعه جهانی بهایی مستقر در ژنو در واکنش به تأیید این حکم، در اطلاعیه‌ای ضمن محکوم کردن آن از مقام‌های حوثی خواست تا هرچه سریع‌تر برای لغو «این حکم ناعادلانه» اقدام کنند.

بزرگ‌ کنید
حمیدرضا کمالی سروستانی، معروف به حامد بن حیدرا، شهروند بهایی ۵۱ ساله ایرانی تبار که در یمن به اعدام محکوم شده است

یک دادگاه در مناطق تحت کنترل حوثی‌ها در یمن، حکم اعدام صادر شده برای حمیدرضا کمالی سروستانی معروف به حامد بن حیدرا، شهروند بهایی ۵۱ ساله ایرانی تبار را تأیید کرد.

آقای حیدرا طی یک رشته محاکمه که جامعه بهاییان، جامعه بین‌الملل و بسیاری از سازمان‌های حقوق بشری آن را نمایشی و ناعادلانه خوانده‌اند، در سال ۲۰۱۸ به اعدام محکوم شد. جلسه دادگاه رسیدگی به فرجام‌خواهی او که قرار بود روز سه‌شنبه ۳۰ آوریل ۲۰۱۹ برگزار شد.

این زندانی عقیدتی در یک فایل صوتی به زبان فارسی، از تأیید حکم اعدام خود در دادگاه خبر داده است.

دفتر جامعه جهانی بهایی مستقر در ژنو اما در واکنش به صدور این حکم علیه حامد بن حیدرا، اطلاعیه‌ای صادر کرده است.

در این اطلاعیه از مقامات حوثی خواسته شده تا فورا حکم اعدام حامد بن حیدرا را لغو کنند.

در متن این اطلاعیه به نقل از دیان علائی، نماینده جامعه جهانی بهائی در سازمان ملل آمده است:

«در ایامی که جامعه جهانی با بحران بهداشت [ویروس کرونا] روبه‌روست، غیر قابل درک است که مقامات صنعا به‌جای تمرکز بر حفظ امنیت همه شهروندان از جمله بهاییان یمن، مجازات اعدام را علیه یک فرد بی‌گناه، آن ‌هم تنها به دلیل اعتقادات او صادر می‌کنند.»

حامد بن حیدرا از بهاییان سرشناس در یمن محسوب می‌شود که از ابتدای روی کار آمدن حوثی‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی در صنعا و بخش‌هایی از کشور یمن، بازداشت و تحت آزار و اذیت قرار گرفت.

این زندانی عقیدتی نخستین بار در ژانویه سال ۲۰۱۸/ دی ‌ماه ۱۳۹۶، همراه دو تن دیگر از بهاییان یمن از سوی دادگاه‌ حوثی‌ها به اعدام محکوم شد.

حوثی‌ها در جریان برگزاری دادگاه حامد بن حیدرا و همراهان او، ضمن مصادره تمامی دارایی‌های متعلق به این زندانی عقیدتی، دستور انحلال موسسات بهاییان در مناطق تحت کنترل خود در یمن را صادر کردند.

در اطلاعیه صادر شده از سوی جامعه جهانی بهایی اما تأکید شده است که مقامات حوثی در یمن از سال ۲۰۱۷ به این‌ سو بیش از ۲۰ عضو جامعه بهایی در یمن را تحت پیگرد و بازداشت قرار داده‌اند.

بر اساس متن اطلاعیه، آقای حیدرا، یکی از شش شهروند بهایی است که در حال حاضر به‌دلیل اعتقاد به آیین بهایی در شهر صنعا در زندان به ‌سر می‌برد.

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد برای آزادی ادیان وعقاید، ماه مه سال ۲۰۱۷/ خرداد ۱۳۹۶ حملات سازمان یافته علیه بهاییان در یمن را مشابه حمله‌ها علیه پیروان بهاییت در ایران توصیف و اعلام کرد:

«به نظر می‌رسد هدف از احضار، بازداشت‌، ارعاب و اِعمال فشار بر بهاییان یمن برای تحت فشار قرار دادن آنها به منظور انکار دیانتشان ‌باشد.»

در خبری دیگر لین مالوف، مدیر تحقیقات خاورمیانه سازمان عفو بین الملل در سپتامبر ۲۰۱۸/ شهریور ۹۷، روند محاکمه بهاییان یمن در دادگاه‌ حوثی‌ها را «به‌طور فاحش ناعادلانه» توصیف کرده بود.

  نظر بدهید

  در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

  نظرها

  • مجتبی

   شما کاملا درست می فرماید برادر مهدی. یک دادگاه شیعیان در یمن, یک شهروند بهایی یمن را (در حین خونینترین جنگ داخلی در تاریخ یمن) محاکمه می کند, اصلا هم جریان "بحث عقیدتی" نیست. این ویروس سرطانی فرقه ء شیعه چنان مغز پیروانش را خورده و پوک کرده, که دیگر حتی خود امت پست فطرت جنایتکار شیعه هم دیگر نمی داند چه چیزی "بحث عقیدتی" هست یا نیست. زنده زنده سوزاندن بیش از ۷۰۰ نفر در آتش سوزی سینما رکس هم "عقیدتی" نبود. آن اعدام های پشت بام مدرسهء رفاه هم "عقیدتی" نبود. تجاوز به دختران زندانی سیاسی باکره, شب قبل از اعدام, هم "عقیدتی" نبود. تمام جنایات و آدمکشی ها از دیماه ۹۶ تا آبانماه ۹۸, سرنگونی هواپیمای اوکراینی ,...هیچکدام "عقیدتی" نبودند. در این دنیا روانی تر, مجنون تر و دیوانه تر از جماعت پست فطرت جنایتکار حزب الله کس دیگری پیدا نمی شود. وقتی هم که گند کار در میاد, رهبر ولی وقیح وافوری میگه کار جن بوده و "بحث" جنی میشه.

  • مهدی

   داداش بحث عقیدتی نیست به روند دادگاه وکیفر خواست ان هم اشاره ای بکن