ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آمریکا یک میلیارد دلار از کمک‌های خود به افغانستان را قطع کرد

در پی بی‌نتیجه ماندن دیدارهای پمپئو با اشرف غنی و عبدالله عبدالله برای حل اختلاف‌های آن‌ها، وزارت خارجه آمریکا گفت رهبران افغانستان همسو با تعهدات‌شان در قبال توافق همکاری دوجانبه‌ عمل نمی‌کنند.

اختلاف‌های اشرف غنی و عبدالله عبدالله موجب شد که آمریکا یک میلیارد دلار از کمک‌هایش به افغانستان را قطع کند. تلاش پمپئو برای حل اختلاف‌های این دو بی‌نتیجه ماند و وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که رهبران افغانستان همسو با تعهدات‌شان در قبال توافق دوجانبه‌ همکاری میان آمریکا و افغانستان عمل نمی‌کنند و از تشکیل یک تیم همه‌جانبه برای گفت‌وگو با طالبان نیز بازمانده‌اند.

بزرگ‌ کنید
عبدالله عبدالله (راست) و محمد اشرف غنی هر دو خود را رئیس جمهوری افغانستان می‌دانند. ـ عکس از آرشیو

وزارت خارجه‌ آمریکا در بیانیه‌ای با عنوان «بن‌بست سیاسی در افغانستان» اعلام کرد که به دلیل ادامه‌ اختلاف‌های محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله بر سر پست ریاست‌جمهوری افغانستان، ایالات متحده تصمیم گرفته است که یک میلیارد دلار از کمک‌های خود به کابل را قطع کند.

وزارت خارجه‌ آمریکا این اختلاف‌ها را در «رابطه‌ مستقیم با امنیت ملی آمریکا» دانسته و گفته است قطع این میزان کمک مالی به همین دلیل صورت می‌گیرد.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا صبح روز گذشته، دوشنبه ۴ فروردین / ۲۳ مارس به‌طور غیرمنتظره برای یک سفر نیم‌روزه وارد کابل شد و با محمد اشرف غنی و رقیب سیاسی او عبدالله عبدالله دیدار کرد تا آن‌ها را مجاب کند که اختلاف‌های خود را کنار بگذارند اما این دیدارها نتیجه‌ای در بر نداشت.

محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله که در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان با هم رقابت می‌کردند و هر دو اعلام پیروزی کرده بودند، ۱۹ اسفند / ۹ مارس در دو محل جدا مراسم تحلیف برگزار کردند و هر دو خود را رئیس جمهوری افغانستان خواندند. این اختلاف توافق‌نامه صلح آمریکا و طالبان را تهدید می‌کند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: « ایالات متحده عمیقاً متأثر است که رئیس جمهوری افغانستان اشرف غنی و رئیس اجرایی پیشین عبدالله عبدالله به وزیر خارجه پمپئو خبر دادند که نتوانستد بر ایجاد دولتی که بتواند به چالش‌های حکومت‌داری، صلح و امنیت رسیدگی و در فراهم ساختن رفاه و سلامتی شهروندان افغان کمک کند، توافق کنند.»

در این بیانیه گفته‌شده که ادامه‌ اختلاف‌ها میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله «بی‌احترامی به افغان‌ها، آمریکایی‌ها و تمامی شرکای ائتلاف» جنگ افغانستان است و «ناتوانی آن‌ها به روابط آمریکا و افغانستان  آسیب زده است».

وزارت خارجه آمریکا همچنین گفته است که بر این اساس «دولت ایالات متحده محدوده همکاری‎‌های خود با دولت افغانستان را فوراً مورد بازبینی قرار خواهد داد» و در کنار قطع یک میلیارد دلار کمک، «بازنگری تمام برنامه‌ها و پروژه‌های خود» و همچنین بازنگری در تعهدات خود در نشست‌های آینده کمک‌کنندگان به افغانستان را آغاز خواهد کرد تا کاهش بیشتر کمک‌ها را مشخص کند.

بیانیه تأکید کرده است که رهبران افغانستان از تسهیل زمینه برای آزادی زندانیان نیروهای دولتی و جنگجویان طالبان و همچنین تشکیل یک هیئت ملی برای شرکت در گفت‌وگوهای بین طرف‌های افغان نیز غافل مانده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود گفته است که این کشور به خروج مشروط نیروهای خود از افغانستان بر اساس توافق‌نامه صلح با طالبان و همچنین تعهدش در حمایت از نیروهای امنیتی افغان ادامه می‌دهد و «اگر رهبران افغان راه تشکیل یک دولت فراگیر را انتخاب کنند که بتواند امنیت را تأمین کند و در روند صلح شرکت کنند، آماده است تا از این تلاش‌ها حمایت کند و بازنگری امروز‌ش را پس بگیرد».

این بیانیه برای نشان دادن «تعهد آمریکا به مردم افغانستان»، اعلام کرده است که ۱۵ میلیون دلار برای مبارزه با شیوع ویروس کرونا به افغانستان کمک خواهد کرد.

عبدالله عبدالله روز سه‌شنبه ۵ فروردین / ۲۴ مارس در واکنش به بیانیه وزارت خارجه آمریکا و قطع یک میلیارد دلار کمک‌ به افغانستان، در اطلاعیه‌ای سفر روز گذشته مایک پمپئو به کابل را فرصت از دست رفته خواند و گفت: «این سفر فرصتی را برای حل بحران موجود ایجاد کرد که متأسفانه از این فرصت استفاده خوب صورت نگرفت.»

عبدالله در بیانیه خود افزود: «یک‌ بار دیگر به مردم افغانستان اطمینان می‌دهیم که ما راه حل مشکلات را در گفت‌وگو و مذاکره می‌دانیم و در عین حال تأمین صلح در کشور با حفظ سلامت و بی‌طرفی کامل نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان در هر شرایط برای ما اولویت دارد.»

دولت افغانستان نزدیک به دو هفته است که در بن‌بست قرار دارد و در این مدت  پیشرفتی در رابطه با آغاز مذاکرات بین رهبران افغانستان و طالبان در مورد نظام سیاسی آینده این کشور حاصل نشده است. تنها غروب یکشنبه ۳ فروردین / ۲۲ مارس به ابتکار و با حضور نماینده قطر و زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور صلح افغانستان، دو طرف از طریق اسکایپ برای نخستین بار با یکدیگر درباره آزادی زندانیان گفت‌وگو کردند.

آمریکا با طالبان در مذاکرات دوحه قطر به این توافق رسید که دولت افغانستان پنج هزار نفر از زندانیان طالبان را آزاد کند و سپس مذاکرات بین‌افغان آغاز شود. حدود دو هفته قبل محمد اشرف غنی فرمان آزادی زندانیان طالب را امضا کرد. بر آن اساس قرار بود در مرحله اول آزادی ۱۵۰۰ زندانی طالبان در چهار روز آغاز شود و روزانه ۱۰۰ زندانی طالبان پس از گذراندن مراحل اداری آزاد شوند و زندانیان آزادشده تعهد بدهند که دیگر وارد جنگ با دولت افغانستان نشوند اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان هرگونه شرطی را برای آزادی زندانیان این گروه رد کرد.

طالبان در این مدت به حملات خود در مناطق مختلف افغانستان ادامه داده‌اند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.