ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

بروز علائم کرونا در مایکل وایت، شهروند آمریکایی محکوم به حبس در ایران

مایکل وایت، شهروند آمریکایی محکوم به حبس در ایران که اکنون در سفارت سوئیس به سر می‌برد، به ویروس کرونا آلوده شده و خواهان بازگردانده شدن به کشورش است.

مایکل وایت، شهروند آمریکایی محکوم به حبس در ایران که اکنون در سفارت سوئیس به سر می‌برد، به ویروس کرونا آلوده شده و خواهان بازگردانده شدن به کشورش برای انجام رسیدگی‌های پزشکی است.

بزرگ‌ کنید
مایکل وایت، شهروند آمریکایی محکوم به حبس در ایران

مایکل وایت، افسر سابق نیروی دریایی ایالات متحده که پس از دو سال حبس در ایران، به تازگی آزاد شده است برای انجام مراقبت‌های پزشکی خواهان منتقل شدن به آمریکاست. این شهروند آمریکایی در زندان‌های ایران آلوده به ویروس کرونا شده است.

به گزارش واشنگتن پست، این شهروند آمریکایی زندانی در ایران که روز ۲۹ اسفند به دلیل شیوع کرونا از زندان آزاد شده است، به شرط ماندن در ایران آزاد شده و در سفارت سوئیس در تهران تحت مراقبت‌های پزشکی قرار گرفته است.

خانواده مایکل وایت پس از آزادی او از زندان، با ارسال پیامی از دولت ایران قدردانی کردند. این خانواده همچنین در پیام خود از دولت ایران خواستند تا او را بدون قید و شرط آزاد کرده و به دولت آمریکا تحویل دهد.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز اول فروردین/ ۱۹ مارس در یک کنفرانس مطبوعاتی با اعلام خبر آزادی مایکل وایت از زندان، از مقام‌های جمهوری اسلامی خواست تا در یک اقدام بشر دوستانه و با توجه به شیوع ویروس کرونا در زندان‌های ایران، همه شهروندان آمریکایی زندانی را آزاد کنند.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) اما روز ۲۹ اسفند از بستری شدن مایکل وایت در بیمارستان به دلیل داشتن نشانه‌های ابتلا به ویروس کرونا خبر داده بود.

این شهروند آمریکایی که در ماه ژوییه سال ۲۰۱۸/ خرداد ۱۳۹۷ برای دیدن دوست دخترش به ایران سفر کرده بود، از سوی نیروهای امنیتی به اتهام «توهین به ولی فقیه» و «انتشار عکس‌های خصوصی خود» بازداشت و در دادگاه به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

به گزارش واشنگتن پست، بیل ریچاردسون، فرماندار سابق ایالت نیومکزیکو در آمریکا روز ۲۸ اسفند ماه به نمایندگی از خانواده مایکل در مورد لزوم انتقال او از ایران به آمریکا گفت:

«انتقال مایکل وایت به آمریکا نه تنها به او این امکان را می‌دهد تا در کشور خود تحت مراقبت پزشکی قرار گیرد بلکه منجر به محافظت از شهروندان ایرانی در برابر ویروس کرونا نیز می‌شود.»

مایکل وایت تا پیش از این در زندان وکیل آباد مشهد، در بند ویژه زندانیان امنیتی نگهداری می‌شد.

جاناتان فرانکس، سخنگوی خانواده مایکل وایت، پیشتر اعلام کرده بود که این زندانی در طول دوران بازداشت ممنوع الملاقات شده و با رایزنی سفارت سوئیس در تهران تنها دو بار امکان ملاقات با او، آن هم با حضور مأموران وزارت اطلاعات فراهم شده است.

در پی اعلام خبر شیوع کرونا در زندان‌های ایران و همچنین ناتوانی مسئولان زندان برای انجام اقدامات پیشگیرانه و درمانی در زندان‌ها، مقام‌های قضایی ایران وادار شدند شماری از زندانیان را به مرخصی اعزام کنند. تاکنون اما تعداد محدودی از زندانیان سیاسی و عقیدتی موفق به استفاده از حق مرخصی خود شده و بیشتر افرادی که به مرخصی آمده‌اند، زندانیان با جرایم عادی هستند.

از سوی دیگر اما خانواده رابرت لوینسون، مأمور سابق اف‌بی‌آی که در سفر به کیش در ایران ناپدید شد در بیانیه‌ای گفته‌اند که بنا به مدارکی که دولت آمریکا به آنها ارائه داده، لوینسون در ایران و در بازداشت دولت ایران درگذشته است. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفته است تا وقتی ایران درگذشت لوینسون را تأیید نکند، نمی‌پذیرد که او در ایران مرده است.

    نظر بدهید

    در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

    نظرها

    نظری وجود ندارد.