ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

استقبال طرف‌های درگیری در یمن از پیشنهاد آتش‌بس سازمان ملل

دبیرکل سازمان ملل تمامی طرف‌های درگیری‌های نظامی در جهان را دعوت به آتش‌بس کرده بود تا همه بر مبارزه با ویروس کرونا متمرکز شوند. دولت یمن و شیعیان حوثی از این دعوت استقبال کردند.

در پی دعوت دبیرکل سازمان ملل از طرف‌های درگیری‌های نظامی در کشورهای مختلف به آتش‌بس با هدف مبارزه مشترک با ویروس کرونا، دولت یمن و شیعیان حوثی از این دعوت استقبال کردند.

شیعیان حوثی در یمن (Photo by Mohammed HUWAIS / AFP)

به‌گزارش رویترز، ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی، شامگاه چهارشنبه ۶ فروردین / ۲۵ مارس اعلام کرد که از تصمیم دولت یمن به ریاست عبد ربه منصور هادی در پذیرش درخواست سازمان ملل برای توقف جنگ در یمن حمایت می‌کند.

شیعیان حوثی یمن که با نیروهای ائتلاف در جنگ هستند و ایران از آن‌ها پشتیبانی می‌کند نیز ضمن استقبال از این آتش‌بس اظهار امیدواری کردند که آتش‌بس در عمل اجرا شود.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد دوشنبه ۴ فروردین / ۲۳ مارس با بیان این‌که جهان با دشمن مشترکی به نام کووید۱۹ روبه‌رو است، گفت: «خشم ویروس نشان‌دهنده حماقت جنگ است. به همین دلیل خواهان برقراری آتش‌بس در سراسر جهان هستم.»

به‌گفته گوترش، ویروس کرونا «به ملیت یا قومیت، جناح یا ایمان اهمیت نمی‌دهد و بی‌امان به همه حمله می‌کند». با این حال درگیری‌های نظامی در سراسر جهان رو به افزایش است؛ «افراد آسیب‌پذیر اعم از زنان و کودکان، افراد دارای معلولیت، حاشیه‌نشین‌ها و آوارگان، بالاترین هزینه را می پردازند و در معرض خطرناکترین آسیب‌های ویرانگر کووید۱۹ قرار دارند».

دبیرکل سازمان ملل تأکید کرد که سیستم‌های بهداشتی و درمانی در کشورهای جنگ‌زده در وضعیت فروپاشی قرار دارند و متخصصان بهداشت اغلب مورد هدف قرار گرفته‌اند.

ویروس جدید کرونا هنوز در کشور فقیر یمن که در آن خشونت جنگ بیش از ۱۰۰ هزار نفر را کشته و میلیون‌ها نفر را در آستانه گرسنگی قرار داده، هنوز ثبت نشده است.

سرهنگ ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی به‌رهبری عربستان سعودی در بیانیه‌ای از تلاش‌ها برای آتش‌بس، کاهش تنش‌ها و اقدامات اطمینان‌بخش برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا پشتیبانی کرد. ائتلاف عربی از ماه مارس ۲۰۱۵ دخالت نظامی در یمن را آغاز کرد.

در پی استقبال ائتلاف عربی، محمدعلی الحوثی، رهبر شیعیان حوثی، در توئیتر نوشت: «اعلام حمایت ائتلاف از آتش‌بس، کاهش تنش و برداشتن گام‌های عملی برای اعتمادسازی میان طرفین در ابعاد انسانی و اقتصادی مورد استقبال ماست. منتظر اجرای آن در عمل هستیم.»

پس از آن‌که عربستان سعودی و حوثی‌ها در اواخر سال گذشته مذاکراتی را آغاز کردند، یمن شاهد آرامشی نسبی بود اما به‌تازگی خشونت‌هایی رخ داده است که توافق شکننده در بنادر مهم را تهدید می‌کند.

با گسترش جهانی ویروس کرونا، اکنون یمن که در اثر جنگ شش ساله با ویرانی زیرساخت‌های بهداشتی خود دست به گریبان است، با خطر جدی شیوع کرونا روبه‌روست.

از زمانی‌که حوثی‌ها در اواخر سال ۲۰۱۴ صنعا پایتخت این کشور را به تصرف خود درآوردند، میلیون‌ها نفر به کمک‌های بشردوستانه وابسته‌اند. به‌رغم سال‌ها جنگ، این گروه بیشتر مراکز مهم شهری را در کنترل خود دارد.

مهدی المشاط، رئیس دفتر سیاسی حوثی‌ها روز چهارشنبه اعلام کرد که این گروه از تلاش‌ها برای کاهش تنش، از جمله آزادی زندانیان استقبال می‌کند. او در ادامه دستور آزادی زندانیان بهائی، از جمله حامد بن حیدرا، بهائی ایرانی‌تبار که در سال ۲۰۱۸ توسط دادگاه حوثی‌ها به اعدام محکوم شده بود را صادر کرد. این در حالی است که یک دادگاه تحت نظارت حوثی‌ها در یمن حکم اعدام حامد بن حیدرا را تأیید کرده بود.

جامعه جهانی بهائی در بیانیه‌ای ضمن استقبال از خبر عفو حامد بن حیدرا از مقامات حوثی‌ خواست که اتهامات مطرح‌شده علیه بیش از ۲۰ بهائی یمنی را لغو کنند. شیعیان یمن شهروندان بهائی را در سال ۲۰۱۸ دستگیر و دارایی و املاک برخی از آن‌ها را ضبط کردند. در این بیانیه نام شش بهائی دیگر هم آمده که به‌گفته جامعه جهانی بهائی با انگیزه مذهبی و بنا به اتهام‌های بی‌اساس دستگیر شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.