ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

شورش زندانیان در زندان تبریز

زندانیان در اعتراض به ضعف در اجرای بخش‌نامه عفو و اعطای مرخصی به زندانیان و همچنین ورود زندانیان جدید به زندان و عدم رعایت قرنطینه دست به شورش زدند.

گروهی از زندانیان تبریز شورش کردند. از داخل زندان صدای تیراندازی شنیده شده و نیروی انتظامی و یگان ضد شورش زندان را محاصره کرده‌اند.

بزرگ‌ کنید
پنحشنبه ۷ فروردین ۹۹: شورش زندانیان در زندان تبریز

زندانیان بندهای ۷ و ۹ زندان تبریز پنحشنبه ۷ فروردین در اعتراض به ضعف در اجرای بخش‌نامه عفو و اعطای مرخصی به زندانیان و همچنین ورود زندانیان جدید به زندان و عدم رعایت قرنطینه دست به شورش زدند.

زندان تبریز در بین برج‌های بلندمرتبه مسکونی قرار دارد و شهروندان تبریزی از واحدهای مسکونی خود از زوایای مختلف از تیراندازی و شورش در زندان فیلم تهیه کرده‌اند. در این فیلم‌ها صدای هیاهوی زندانیان و صدای شلیک چند گلوله به گوش می‌رسد. دود و آتش بخشی از زندان را فراگرفته است.

نیروی انتظامی و یگان ضد شورش در اطراف زندان تبریز مستقر شده‌اند.

بهروز مهدوی، فرماندار تبریز با تأیید آتش‌سوزی در زندان و آماده‌باش نیروهای انتظامی گفت:

«وقوع آتش‌سوزی جزیی و نگرانی ناشی از آن میان زندانیان و انتظامات زندان تبریز موجب التهاب در این مکان شده بود. به همین دلیل نیز نیروهای انتطامی حاضر در محل برای کنترل اوضاع به حالت آماده باش درآمدند.»

فرماندار تبریز اعلام کرد که این حادثه تلفات جانی نداشت و اوضاع در زندان آرام شد.

در زندان‌ها به دلیل تراکم زندانیان تدابیری مانند قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی و شست‌و شوی مداوم دست‌ها با صابون برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ عملا میسر نیست.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل، شمار زندانیان در ایران را ۱۸۹ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرده است.

تقی رستم‌وندی، رئیس سازمان امور اجتماعی کشور، اواسط تیر ۹۹ تعداد زندانیان در ایران را ۲۴۰ هزار نفر اعلام کرد. این آمار قبل از بازداشت گسترده معترضان در آبان ۹۸ اعلام شد. در همان زمان هم ایران از نظر تعداد زندانیان در جهان رتبه نهم را داشت.

در روزهای پایانی سال گذشته ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه بر اساس دو بخشنامه به ۸۵ هزار نفر از زندانیان مرخصی اعطا کرد. علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی هم با عفو ۱۰ هزار نفر از زندانیان موافقت کرده بود.

پیش از نوروز، با شیوع بیماری کووید ۱۹ در زندان فشافویه و اوین، خانواده بسیاری از زندانیان سیاسی با انتشار دادخواست یا ارسال نامه به مقامات قضائی جمهوری اسلامی خواستار آزادی، اعطای مرخصی یا دادن عفو مشروط به زندانیان شده بودند.

غروب پنجشنبه ۲۹ اسفند در آستانه گردش سال گروهی از زندانیان زندان پارسیلون خرم‌آباد هم  به دلیل وحشت از ابتلا به کرونا از زندان فرار کردند. یک تن از زندانیان متواری با گلوله مأموران کشته و یک زندانی دیگر هم مجروح شد.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • زندانیان محبوس در زندان شهرستان #سقز پس از شورش و درگیری در زندان به صورت دسته جمعی از زندان فرار کردند.

  زندانیان محبوس در زندان شهرستان #سقز پس از شورش و درگیری در زندان به صورت دسته جمعی از زندان فرار کردند.

 • همه

  جناب هیچکس این دولت اسلامی آخوندها است که ۴۰ سال غیر از افراط و تفریط کار دیگری نکرده است. بله "مشکل گسترده" است, به گستردگی ایران و مشکل داشتن ۸۲ میلیون ایرانی با نظامی مذهبی, جنایتکار, دزد و از سر تا پا فاسد. در زندان افراد شریر نیز هست, زمانی که برخورد با آنها غیر اخلاقی و حیوانی باشد, آیا دیگر فرقی بین افراد شریر در زندان و افراد شریر در حکومت وجود دارد؟

 • هیچ

  افراط و تفریط را کنار بگذارید. پرسنل زندان جزئی از مردمند و همانند جامعه طیفی گسترده. همین که از بیرون ناجا و ... دخالت کردند یعنی مشکل گسترده بوده. زندان نیز با کمبودهای شدیدی مواجه است. زندانیان نیر معصوم نیستند و البته انسانهای شریف و همزمان شریری در میان انان هست

 • احمد

  جناب آرش, آیا این نظامیانی که برای آسایش ما "جانشان را کف دستشان گذاشته اند" همانهایی هستند که با گلوله های نظامی به سر و کله های ما در آبانماه شلیک می کردند؟ یا آنها نظامیان دیگری بودند؟ یا اصلا کار جنها بوده و نظامیان ما یهو (بخاطر توطئه اآمریکا) جنی شده بودند؟ شاید هم شلیک گلوله های نظامی به سر و کلهء مردم بی اسلحه و بی دفاع در آبانماه فقط سوء تعبیری بیشتر نبوده؟ نظر شما چیست؟

 • اعتراف خبرگزاری فارس ( سخنگوی سپاه پاسداران) به شورش زندانیان در زندان مرکزی تبریز

  اعتراف خبرگزاری فارس ( سخنگوی سپاه پاسداران) به شورش زندانیان در زندان مرکزی تبریز اما این شورش را به روایت خود و در راستای مصلحت نظام منعکس کرده است. متن گزارش ‌: تعدادی از زندانیان در بندهای هفت و ۹ زندان مرکزی تبریز از روز گذشته در اعتراض به عدم اعطای مرخصی و خطر ابتلا به ویروس کرونا در محیط زندان از تحویل غذا خودداری کرده‌اند. به گزارش خبرنگار فارس از تبریز، ظهر امروز تعدادی از زندانیان بااعتراض به عدم اعطای مرخصی، با آتش زدن پتوهای‌شان به اعتراض خود ادامه دادند که این امر منجر به ورود نیروهای امنیتی زندان به بند زندانیان شد. گفته می شود زندانیان به سوی افسر نگهبان حمله ور شدند و وی را خلع سلاح کردند و نیروهای امنیتی در این دو بند برای آرام کردن اوضاع مجبور به تیراندازی شدند که چند نفر از زندانیان زخمی شده که به بیمارستان ارتش و نیروی انتظامی تبریز منتقل شدند. براساس این گزارش در دو بند هفت و ۹ زندان مرکزی تبریز بیشتر زندانیان اعدامی، اراذل و اوباش و خطرناک نگهداری می شوند. کسب اطلاع خبرنگار فارس درحالی است که روابط عمومی زندان مرکزی تبریز ، اخبار و فیلم های انتشار یافته در فضای مجازی مبنی بر نا آرامی در زندان تبریز را تکذیب کرده است. برابر بررسی‌های به عمل آمده مشخص شد چند نفر از زندانیان خواسته‌هایی داشتند که با صحبت و توضیحات مسئولان مربوطه مشکل شان رفع شد.

 • ارش

  صدای شلیک چند گلوله به گوش می‌رسد. والا من تو یه کلیپ دو‌ دقیقه ای که خودتون گذاشتین تقریبا صدای شلیک سی تا گلوله شنیدم واقعا نظامی بودن سخت است چون این چنین انسان هایی که جونشونو گذاشتن کف دستشون برای اسایش ما ملت امیدوارم انشالله که صدمه ای ندیده باشن