ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کاهش بی‌سابقه معاملات مسکن در اثر شیوع کرونا در ایران

دست‌اندرکاران املاک در ایران می‌گویند بازار مسکن در شش ماه دوم سال گذشته از شرایط رکود تورمی داشت خارج می‌شد که شیوع کرونا معاملات را به حداقل رساند و در اسفند به ۷۰ درصد ریزش رسید.

کرونا بازار مسکن در ایران را به‌شدت تحت تأثیر قرار داده و معاملات مسکن را به حداقل رسانده است. در اسفندماه گذشته معاملات مسکن ۷۰ درصد ریزش داشته که در سه سال اخیر بی‌سابقه بوده است. در تهران نیز معاملات مسکن ۲۴ درصد کاهش پیدا کرده است.

بزرگ‌ کنید
براساس آمار رسمی، خانه در تهران متری ۱۵,۶ میلیون تومان شد ـ عکس از آرشیو

حسام عقبایی، نایب رئیس اتحادیه مشاوران املاک جمعه ۸ فروردین اعلام کرد که معاملات مسکن در اسفندماه سال گذشته بیشترین کاهش و ریزش را تجربه کرده است.

عقبایی گفت: «کاهش مراجعات مردم باعث کاهش معاملات در اسفندماه شد به‌طوری که نسبت به مدت مشابه در ماه قبل و سال گذشته با کاهش ۷۰ درصدی معاملات مسکن مواجه بودیم و این ریزش در طول دو الی سه سال اخیر بی‌سابقه بود.»

به‌گفته او در شش ماه نخست سال گذشته بازار مسکن دچار رکود تورمی بود اما در شش ماه دوم تقریباً از شرایط رکود تورمی خارج شد و تا حدی تورم فروکش کرد و این وضعیت تا بهمن‌ماه ادامه داشت. از اواسط بهمن‌ در بازار مسکن بار دیگر رکود تورمی حاکم شد اما میزان معاملات سیر صعودی داشت تا این‌که با شیوع ویروس کرونا در کشور شرایط بازار مسکن هم تغییر کرد.

با این حال اثرگذاری کاهش معاملات بر روی قیمت مسکن هنوز روشن نشده است و از نظر حسام عقبایی احتمالاً تغییر محسوسی در قیمت‌ها رخ نخواهد داد چون معاملات متوقف شده است و خریدار و عرضه و تقاضا در بازار وجود ندارد.

گفته می‌شود با شیوع کرونا طرف‌های معامله به دلیل رعایت احتیاط سعی می‌کنند در صورت امکان از مواجهه با یکدیگر خودداری کنند و امضای قراردادها را به تعویق انداخته‌اند. همچنین خرید و فروش اینترنتی مسکن در ایران متداول نیست و کمکی به بازار نکرده است.

عقبایی پیش‌بینی کرد که در نیمه اول سال جاری رشد قیمت در بازار مسکن در حد تورم باشد اما بازار مسکن همچنان در دوره رکود بماند.

از سوی دیگر، معاملات مسکن شهر تهران نیز در اسفند ۱۳۹۸ تحت تأثیر ویروس کرونا ۲۴ درصد کاهش پیدا کرد.

سال ۱۳۹۸ در شهر تهران ۸۴ هزار و ۹۰۱ فقره معامله مسکن انجام شده که نشان می‌دهد تعداد معاملات نسبت به سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۳۵ درصد کاهش داشته است.

به‌گفته دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، میانگین قیمت هر متر خانه در شهر تهران بر اساس معاملات انجام‌شده در اسفند سال گذشته به ۱۵ میلیون و ۶۵۸ هزار تومان رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۸,۷ درصد و ۴۲,۲ درصد افزایش داشت.

در سال گذشته متوسط قیمت هر متر مربع مسکن شهر تهران ۱۳ میلیون و ۳۳۰ هزار تومان بوده که از افزایش ۶۱,۷ درصد نسبت به سال ۱۳۹۷ حکایت دارد.

روند صعودی قیمت مسکن در تهران پس از افزایش ناگهانی قیمت بنزین و در پی آن رشد قیمت ارز صورت گرفت.

سیداحسن علوی، عضو کمیسیون عمران مجلس چهارشنبه ۶ فروردین با اشاره به تأثیر منفی شیوع کروناویروس بر کاهش معاملات مسکن، ‌گفت: «با تداوم این روند، ‌قیمت مسکن کاهش بسیاری خواهد داشت.»

شهاب نادری، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز گفت: «با توجه به وضعیت کنونی بیماری کرونا در کشور، به‌نظر می‌رسد که این بیماری در ماه‌های ابتدایی سال جدید نیز در کشور وجود داشته باشد، حال با روند نزولی قیمت مسکن، پیش‌بینی می‌شود که روند کاهش قیمت مسکن در سال آینده سرعت بیشتری بگیرد.»

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.