ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

زندانیان زندان سپیدار اهواز شورش کردند

شماری از زندانیان موفق به فرار شدند. بدعهدی مسئولان زندان در اعطای مرخصی و وحشت از ابتلا به کرونا از دلایل شورش در زندان‌های ایران است.

زندانیان بند مردان زندان سپیدار اهواز شامگاه دوشنبه ۱۱ فروردین به دلیل بدعهدی مسئولان زندان در اعطای مرخصی به آنان و وحشت از ابتلا به کرونا شورش کردند و برای مدتی کنترل افسر نگهبانی در داخل بند را به دست گرفتند. دست‌کم ۷۰ زندانی از زندان گریختند و احتمالا دو زندانی هم در حین فرار کشته شدند.

زندانیان زندان سپیدار اهواز شورش کردند (نمایی از یک ویدیو در توییتر)

سردار حیدر عباس‌زاده، فرمانده انتظامی استان خوزستان در مصاحبه با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی (ایرنا) با تایید خبر شورش در بند دو زندان سپیدار اهواز گفت:

«با حضور پر قدرت نیروهای انتظامی در محل زندان سپیدار در حال حاضر آرامش کامل در تمامی بندهای این زندان حاکم است و قطعا با افرادی که محرک ناآرامی در این زندان بوده اند برخورد قانونی خواهد شد.»

در فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی از شورش در زندان سپیدار اهواز منتشر شده، می‌توان به وضوح دید که بخشی از ساختمان زندان در آتش می‌سوزد. فرمانده انتظامی استان خوزستان درباره وقوع حریق در زندان گفت:

«تعدادی از زندانیان اقدام به سوزاندن چند سطل زباله در درون این زندان کردند که عوامل امنیتی و انتظامی حاضر در زندان این آتش‌سوزی‌های محدود را هم مهار کردند.»

در برخی از فیلم‌ها صدای همهمه و فریاد از درون زندان همراه با صدای تیراندازی به گوش می‌رسد و در همان حال به تدریج شعله آتش از درون ساختمان زندان بزرگ‌تر می‌شود.

زندان سپیدار در جنوب شرقی اهواز در منطقه سپیدار واقع شده است.

در زندان‌ها به دلیل تراکم زندانیان تدابیری مانند قرنطینه و فاصله‌گذاری اجتماعی و شست‌و شوی مداوم دست‌ها با صابون برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ عملا میسر نیست. زندانیان به وحشت افتاده‌اند و مانع‌تراشی مسئولان زندان برای اعطای مرخصی به آن‌ها به این وحشت دامن زده.

شامگاه یکشنبه ۱۰ فروردین زندانیان زندان عادل‌آباد شیراز و شنبه ۹ فرودین زندانیان زندان الوند همدان شورش کردند. جمعه ۸ فروردین ۸۰ تن از زندانیان زندان سقز موفق شدند با شکستن در زندان فرار کنند. قبل از آن هم زندانیان زندان مهاباد، الیگودرز و زندان پارسلیون خرم‌آباد شورش کرده بودند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل، شمار زندانیان در ایران را ۱۸۹ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرده است. تقی رستم‌وندی، رئیس سازمان امور اجتماعی کشور، اواسط تیر ۹۹ تعداد زندانیان در ایران را ۲۴۰ هزار نفر اعلام کرد. این آمار قبل از بازداشت گسترده معترضان در آبان ۹۸ اعلام شد. در همان زمان هم ایران از نظر تعداد زندانیان در جهان رتبه نهم را داشت.

بیشتر بخوانید:

این مطلب را پسندیدید؟ کمک مالی شما به ما این امکان را خواهد داد که از این نوع مطالب بیشتر منتشر کنیم.

آیا مایل هستید ما را در تحقیق و نوشتن تعداد بیشتری از این‌گونه مطالب یاری کنید؟

.در حال حاضر امکان دریافت کمک مخاطبان ساکن ایران وجود ندارد

توضیح بیشتر در مورد اینکه چطور از ما حمایت کنید

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • سجاد پیشداد و علیرضا حاجیوند

  ‏سجاد پیشداد و علیرضا حاجیوند،هر دو از اهالی کوی مدرس شهر دزفول از جمله زندانیانی که در جریان سرکوب اعتراضات چند روز پیش زندانیان در زندان سپیدار اهواز از سوی ماموران امنیتی کشته شدند.

 • دانیال زینالعابدین، در زندان کشتە شد.

  #دانیال_زینالعابدین، نوجوان محکوم بە اعدام اهل #مهاباد، پس از شورش زندانیان در زندان این شهر بە زندان میاندوآب تبعید و زیر شکنجە کشتە شد.

 • به کمپین آزادی تمامی زندانیان بدون تبعیض، فوری، بدون قید و شرط بپیوندیم!

  به کمپین آزادی تمامی زندانیان بدون تبعیض، فوری، بدون قید و شرط بپیوندیم! ▪️اردوی کار: پنج تشکل در فراخوانی مشترک خواهان آزادی تمامی زندانیان کشور شده اند. متن این فراخوان به شرح زیر است: ▪️جان زندانیان در شرایطی که هیچ مسئولیت و کنترلی بر مهار شیوع بیماری و تامین امنیت جانی آنان موجود نیست و تا کنون بیشماری از زندانیان یا به ویروس مبتلا شده اند و یا جان خود را از دست داده اند، باید از این قتلگاه رژیم جنایتکار سرمایه داری اسلامی آزاد شوند. شکستن درهای زندان و خود آزادی حق تمامی زندانیان است! زندانیان گریخته نباید تحت تعقیب و پیگرد قانونی قرار گیرند. حق طبیعی هر انسانی است که برای حفظ جانش بکوشد و از فضای مرگ خود را رها کند. ▪️اکثریت جامعه با شروع بیماری کرونا خواهان آزادی زندانیان هستند، اما رژیم قاتل از این کار امتناع کرده و محدود زندانیانی را به مرخصی و موقت آزاد کرده است. جان هزاران زندانی در خطر جدی قرار دارد. درهای تمامی زندانها را بر سر رژیم جمهوری سرمایه داری اسلامی بشکنیم! ▪️به هر شکل و در هر کجا که هستیم، هر امکان و ارتباطی که داریم به افشاگری قاتلان حاکم در ایران پرداخته و به یاری زندانیان دربند با هر توانی که داریم، بشتابیم! ▪️شورای همبستگی ایرانیان با روژاوا – استکهلم *** ▪️شورای هماهنگی علیه کشتار جمهوری اسلامی – فریاد خاوران *** ▪️کمیته همبستگی کارگران ایران و سوئد *** ▪️پلاتفرم دمکراتیک ایران – استکهلم *** ▪️شورای مستقل همبستگی با جنبشهای اجتماعی در ایران – استکهلم *** ▪️حامیان مادران پارک لاله – استکهلم ***

 • رسول بداقی

  جان زندانیان در خطر است. زندانیان بیشتر از اهل خانواده ی خودشان با هم در ارتباط هستند. در خانواده افراد سر کار میروند، بیرون از خانواده هستند، اما زندانیان 24 ساعته در کنار هم هستند، برخی از زندانیان کف خواب به خاطر تنگی جا ،به صورت کتابی بطور فشرده ، درکف راهرو می خوابند. از این رو حتی نفسهای همدیگر راهم استشمام و صدای ضربان قلب همدیگر را می شنوند. آیا زندانی اگر محکوم به مرگ هم باشد، شایسته است، به این شیوه بمیرد؟ زندان تهران بزرگ وبرخی زندانهای دیگر حتی برانکارد هم ندارند، اگر از دوستان دلسوز آنان ، دوست بیمارش را کول کند، آیا در مانگاه برای درمان او جز ابراز تاسف کار دیگری می تواند انجام دهد؟ درمانگاههای زندان از جمله زندان تهران بزرگ که محمد حبیبی ، معلم دلسوز و آگاه به خاطر انتقاد از وضعیت فلاکت بار آموزش و پرورش کشور، دز آن زندانی است، حتی از داشتن قرص سردرد هم محروم است. آیا ندادن مرخصی به این زندانیان قتل عمد نیست؟ محمد حبیبی ،نرگس محمدی ، آتنا دائمی ،جعفر عظیم زاده، محمد حسین سپهری، جواد لعل محمدی، هاشم خواستار، محمد نوریزاد ، و سایر زندانیان سیاسی و زندانیان عادی ،شایسته ی اینگونه مردن نیستند. زندانیان را آزاد کنید.

 • شاهد

  جنازه سوخته ۱۵ زندانی زندان سپیدار در سردخانه پزشک قانونی اهواز. شورش زندان سپیدار اهواز، ساعت ۲ بامداد چهارشنبه به طور کامل سرکوب شده است. در جریان این سرکوب دست‌کم ۱۵ زندانی در نتیجه تیراندازی نیروهای امنیتی و بعد گیرافتادن در آتش‌سوزی زندان جان‌باخته‌اند. شمار نامعلومی از زندانیان سپیدار اهواز هم در جریان سرکوب شورش زندان، در نتیجه تیراندازی مستقیم نیروهای امنیتی یا آتش‌سوزی زحمی شده‌اند و در بیمارستان‌های اهواز تحت درمان هستند. در زندان شیبان هم زندانیان بند سیاسی دیوار را از پشت سوراخ کرده‌اند اما موفق به فرار نشده‌اند. در این زندان درهای اصلی را از بیرون با تیرآهن جوش داده‌اند و زندانیان نتوانسته‌اند فرار کنند. پس از تیراندازی هوایی از برج‌های زندان و تمام شدن شورش، زندانیان را در حیاط لخت کرده و کتک زده‌اند. گفته شده نزدیک به ۱۵ نفر از زندانیان به بازداشت‌گاه اطلاعات منتقل شده‌اند. اسامی تعدادی از زندانیان جان‌باخته زندان سپیدار ١-محمد تامولى طرفى، ۲۵ ساله، فرزند لفته، از اهالى شهر بستان كه در سال ۱۳۹۷ بازداشت شد و در حال گذراندن حكم ۷ ساله در زندان سپيدار اهواز بود. ٢-سید رضا خرسانی (مغينمى)، ۳۸ ساله و متاهل از اهالی دشت آزادگان شهر خفاجيه ٣-محمد سلامات از اهالی کوی مشعلی شهر اهواز ٤-شاهين زهيرى از اهالى خرمشهر (محمره) كه به اتهام قتل در زندان بود.

 • 79 کشته در درگیری در زندان مرکزی اهواز واقع در شیبان

  خبری وحشتناک از زندان مرکزی اهواز - زندان شيبان- به نقل از یک نیروی امداد آتش نشانی 79 کشته در درگیری در زندان مرکزی اهواز واقع در شیبان ◾️چهارشنبه 13 فروردین ماه، یکی از نیروهای امدادی آتش‌نشانی اهواز با انتشار یک پست از مرگ 79 نفر در زندان مرکزی اهواز بدلیل آتش سوزی خبر داد. مسئولین زندان هنگام آتش سوزی و اعتراض زندانیان، درب بندها را باز نکرده و در نتیجه این عمل جنایتکارانه بیش از 80 نفر زنده زنده در آتش سوخته‌اند. بی دلیل نبوده که امروز شمار زیادی آمبولانس به این زندان رفت و آمد داشته اند. خانواده ها و مردم باید خواهان اطلاع رسانی شفاف در باره این جنایت شوند.

 • حمله درندانه گارد زندان به اعتراض زندانیان زندان مرکزی یزد

  حمله درندانه گارد زندان به اعتراض زندانیان زندان مرکزی یزد ◾️چهارشنبه 13 آبانماه، صبح روز چهارشنبه 13 فروردین ماه بیش از یک هزار زندانی در زندان مرکزی یزد در اعتراض به خطر شیوع و ابتلاء به ویروس کرونا در زندان و ندادن مرخصی به زندانیان، و اجباری بودن نماز و مراسمات مذهبی، با تجمع در حیاط زندان، دست به اعتراض زدند. تجمع اعتراضی زندانیان با حمله وحشیانه ماموران زندان مواجه شد. بر اثر این حمله جنایتکارانه 5 زندانی مجروح شده‌اند. زندانیان خشمگین نیز دست به مقاومت زده و پنجره‌های بند زندان را شکستند. در حال حاضر نیروهای گارد ویژه در داخل محوطه زندان و اطراف آن مستقر شده‌اند. طی یک هفته گذشته شاهد شورش زندانیان در تعدادی از زندانهای کشور و قتل شماری از زندانیان توسط گاردهای زندان و نیروهای سپاه پاسداران بوده ایم.

 • زندانیان#سیاسی به مکانی نامعلوم انتقال داده شده‌اند!

  زندانیان #سیاسی بند ۵ زندان #شیبان که بدنه اصلی شورش زندان بودند توسط نیروهای امنیتی به مکانی نامعلوم انتقال داده شده‌اند! ‏ ▪️در بین انتقال داده شدگان نام زندانیان سیاسی محکوم به ابد: ⁧ #محمد_علی_عموری⁩، ⁧ #سید_یابر_البوشوکه⁩ و ⁧ #مختار_البوشوکه⁩ نیز هست.

 • #محمد_سلامت و #سیدرضا_خراسانی

  #محمد_سلامت و #سیدرضا_خراسانی دو تن دیگر از زندانیان محبوس در زندان #شیبان احواز هستند که دیشب توسط نیروهای امنیتی زندان با ضرب گلوله به قتل رسیدند.

 • تجمع خانواده هاى زندانيان نزديكى زندان شيبان اهواز

  خانواده هاى زندانيان در نزديكى زندان شيبان اهواز برای مشخص شدن وضعيت فرزندانشان امروز چهارشنبه 13 فروردين تجمع کردند

 • عادل سوارى يكى از زخمى شدگان ديروز سه شنبه

  عادل سوارى يكى از زخمى شدگان ديروز سه شنبه 12 فروردين ماه 1399 كه توسط نيروهاى بسيج و سپاه مورد اصابت گلوله قرار گرفت. پدر عادل سوارى يكى از زندانيان زندان شيبان(زندان مركزى اهواز) است و ديروز سه شنبه بعد از شنيدن خبر اعتراضات زندانيان در زندان شيبان،خانواده ها به زندان شيبان رفته اند اما از نزديك شدن آنها به زندان جلوگيرى شده و بجاى اينكه از سرنوشت زندانيان به خانواده ها خبر دهند، با گلوله و گاز اشك آور به طرف آنان شليك كردند...

 • فرهاد شعبانی

  پاسخی کوتاه به مهران مدیری سرسپرده دستگاههای امنیتی سپاه و پیوستنش به کمپین سپاه علیه زندانیان مهران مدیری – رانت خوار سینما و تلویزیون - در یکی از شوهایش، تلاش زندانیان برای نجات جان خود در شرایطی که ویروس کرونا در زندانهای کشور شیوع پیدا کرده است را به باد تمسخر گرفت. مدیری کلیه زندانیانی را که برای نجات جان خود دست به شورش زده اند را بصورت دسته جمعی و بدون هیچ مرزبندی "زندانیان دارای جرائم سنگین " "چاقو کش، قمه کش و باجگیر" معرفی می کند. این در حالی است که در حال حاضر شمار زیادی از زندانیانی که در اسارت جمهوری اسلامی و سپاه هستند و به مرخصی نرفته اند، زندانیان سیاسی و فعالین جنبش کارگری، فعالین جنبش معلمان و فرهنگیان اند که، بشکل بسیار تبعیض آمیزی از مرخصی برخوردار نشده و همچنان در سیاه چالهای جمهوری اسلامی محبوس و در معرض خطر مبتلاء شدن به این ویروس قرار دارند. مدیری چشمان خود را بر این واقعیت می بندد که، طی هفته های گذشته علاوه بر خانواده این زندانیان، علاوه بر سازمان عفو بین الملل، شمار دیگری از نهادهای مدافع حقوق بشر خواهان آزادی زندانیان سیاسی و فعالین کارگری و اجتماعی شدند اما جمهوری اسلامی نه تنها به این درخواست برحق پاسخی نداد بلکه شمار دیگری از مردم حق طلب را که خواهان شفافیت در اطلاع رسانی در باره ویروس کرونا وشیوع آن بودند را به زندان انداخت. رژیم در حالیکه به این درخواست ها پاسخ نداد، طی هفته های گذشته شماری از سرمایه داران و اختلاس گران- از جمله دختر اختلاس گر نعمت زاده، دو سرمایه دار مریوانی و ... را از زندان آزاد کرده است. ما می توانیم اسامی شماری زیادی از دستگیر شدگان آبانماه، شماری از کارگران، معلمان و فعالین اجتماعی و مدنی را نام ببریم که همچنان در زندان هستند و بی دفاع در معرض خطر ابتلاء به بیماری کرونا قرار دارند. مدیری مفت خور با نادیده گرفتن این حقایق و تنها به سفارش دستگاههای امنیتی به کمپین آنها می پیوندد و کلیه زندانیان را زندانیان دارای جرائم سنگین ( حتما از نگاه مدیری فعالین جنبش های رادیکال اجتماعی از جنبش مجرمین دیگر هستند) معرفی و تلاش آنها برای نجات را مسخره و تحقیر می کند. مدیری البته فرار زندانیان زندان مرکزی سقز را نیز بشکل مسخره ائی مورد حمله قرار داد و تحت عنوان فرار 70 نفر با هم به باد تمسخر گرفت. این رانت خوار حکومتی غافل از آنست که شورش و فرار زندانیان از زندانها یکی از اساسی ترین نشانه های سست شدن پایه های اقتدار این نظام فاشیستی مورد حمایت وی است که ویروس کرونا به دادش رسیده است. با غلبه علم بر کرونا نوبت ویروس جمهوری اسلامی هم یکبار دیگر خواهد رسید و ما با مدیری هم روبرو خواهیم شد. جا دارد که مردم ایران شوهای مسخره این مزدبگیر سپاه را تحریم کنند.

 • یکی از قربانیان جنایت سپاه در زندان سپیدار شناسائی شد

  یکی از قربانیان جنایت سپاه در زندان سپیدار شناسائی شد ◾️چهارشنبه 13 فروردین ماه، یکی از قربانیان جنایت حمله سپاه و ماموران زندان به زندانیان - زندان سپیدار – اهواز، "محمد تامولی طرفی" نام دارد. وی 25 ساله و از اهالی شهر "بستان" است که در سال 1397 زندانی و به 7 سال حبس محکوم شده بود. "محمد تامولی" در جریان شورش زندانیان این زندان برای نجات جان خود در دوشنبه شب 11 فروردین ماه با گلوله نیروهای سپاه و ماموران زندان جان خود را از دست داد و بجای 7 سال حکم در جا اعدام شد. شایان ذکر است که خبر دقیقی از شمار مجروحین و کشته شدگان این جنایت دردسترس نیست.

 • ‏انتقال مجروحان و کشته‌ شدگان درگیری‌های امروز در ⁧ #زندان_شیبان⁩ اهواز.

  ‏انتقال مجروحان و کشته‌ شدگان درگیری‌های امروز در ⁧ #زندان_شیبان⁩ اهواز. ‏ ▪️زندانیان این زندان که عمدتا زندانیان سیاسی عرب و تبعید شده دیگر مناطق ایران هستند، در اعتراض به عدم مرخصی و همچنین تحویل یکی از بندهای این زندان به قرنطینه بیماران کرونا امروز دست به شورش زدند!

 • اخباری از زندان شیبان احواز

  ناله و بی‌قراری‌های مادر عرب یکی از زندانیان محبوس در زندان #شیبان احواز. ▪️نمی‌داند فرزند زنده است یا توسط سرکوبگران رژیم ایران به قتل رسیده است. اگر زنده است آیا کرونا گرفته یا سالم است. حجم ستم ملی مضاعف در ایران باور نکردنی است. ----------------------- سه زندانی در زندان #شیبان به قتل رسیدند. ▪️کریم دحیمی از فعالین حقوق بشر احواز تایید کرده است که سه تن از زندانیان محبوس در زندان #شیبان احواز در شورش و درگیری با سرکوبگران داخل زندان به قتل رسیدند. ------------------- حمله نیروهای امنیتی و‌سرکوبگران رژیم ایران با گاز اشک‌آور و گلوله به خانواده‌هایی که نگران وضعیت فرزندان خود در زندان #شیبان احواز هستند. ▪️در پی شورش زندانیان محبوس در زندان احواز و وقوع درگیری و آتش‌سوزی در این زندان خانواده‌های زندانیان در جلوی زندان شیبان دست به تجمع زدند.

 • زندان #شیبان اهواز هم‌اکنون دچار حریق شده است.

  زندان #شیبان اهواز هم‌اکنون دچار حریق شده است. ▪️منابع محلی از شلیک گلوله و گاز اشک‌آور توسط پرسنل زندان به سوی زندانیان خبر می‌دهند. ▪️راه‌های منتهی به زندان به طور کلی بسته شده است و خبری از وضعیت زندانیان در دست نیست.

 • زندانیان زندان شیبان اهواز برای نجات جان خود دست به شورش زدند.

  زندانیان زندان شیبان اهواز برای نجات جان خود دست به شورش زدند. ◾️گزارشها حاکی است که، از داخل زندان صدای تیراندازی شنیده می شود. همچنین در تماسی از جانب بستگان زندانیان با زندانیان خبر رسیده که ماموران زندان بسوی زندانیان گاز اشک آور نیز شلیک کرده اند. شورش زندانیان همچنان ادامه دارد و به یک شورش سراسری زندانها تبدیل شده است.

 • درگيرى در زندان شيبان اهواز

  درگيرى در زندان شيبان اهواز ▪️به دنبال شورش دیشب زندان سپیدار اهواز امروز سه شنبه 12 فروردين زندانيان زندان شيبان به دليل نبود امكانات بهداشتى و شيوع بيمارى كرونا و ندادن مرخصى به زندانيان اعتراض كردند اما با تيراندازى و شليك گاز اشك اور توسط نيروهاى امنيتى مواجه شدند... ▪️زندان هم اكنون توسط نيروهاى سپاه محاصره است

 • خبری از بوکان

  خبری از بوکان سه شنبه 12 فروردین ماه، طبق خبر دریافتی از شهر بوکان، شرایط زندانیان در تمام زندانهای رژیم و بویژه در زندان مرکزی بوکان بسیار دشوار است و به دلیل شیوع بیماری کرونا جان هزاران زندانی بخصوص زندانیان سیاسی در خطر جدی قرار دارد. اگرچه به دنبال بخشنامه‌ای از سوی رئیس قوه قضائیه در هماهنگی با رئیس زندانهای کشور، شماری از زندانیان بطور موقت و مشروط و پس از تامین وثیقه آزاد شده‌اند، اما هنوز تکلیف زندانیان سیاسی و فعالین کارگری در هاله‌ای از ابهام قرار دارد. برای مثال هادی تنومند یکی از فعالین کارگری شهرستان بوکان و عضو کمیته هماهنگی، که مدتی است به دلیل فعالیت‌های کارگری در زندان به سر می‌برد، با وصف موافقت دادگاه قضایی بوکان با آزادی ایشان و تهیه‌ سند و وثیقه کافی از سوی خانواده نامبرده، اما از سوی اداره اطلاعات بوکان با آزادی ایشان موافقت نشده است و این فعال کارگری همچنان در زندان هستند.

 • تجمع خانواده زندانیان در مقابل زندان سپیدار اهواز و حمله نیروهای رژیم به آنها

  تجمع خانواده زندانیان در مقابل زندان سپیدار اهواز و حمله نیروهای رژیم به آنها ◾️سه شنبه 12 فروردین ماه، به دنبال نگرانی خانواده زندانیان این زندان از مجروح شدن بستگانشان و همچنین به بیرون درز کردن خبر شکنجه و آزار زندانیانی که در جریان شورش شب گذشته موفق به فرار نشدند، خانواده زندانیان در مقابل زندان تجمع کرده اند. نیروهای سرکوبگر رژیم بجای دادن اطلاعات به آنها در باره وضعیت فرزندانشان آنها را مورد حمله قرار داده و شماری را نیز دستگیر کرده اند. شماری از زندانیان این زندان فعالین سیاسی هستند.

 • تجمع خانواده زندانیان زندان سپیدار اهواز در مقابل زندان

  تجمع خانواده زندانیان زندان سپیدار اهواز در مقابل زندان ◾️به دنبال شورش زندانیان زندان سپیدار اهواز و آتش سوزی در در این زندان و شنیده شدن صدای تیراندازی در داخل زندان، خانواده زندانیان برای کسب اطلاع از بستگانشان در مقابل زندان تجمع کرده اند. مقامات زندان از کنترل بر اوضاع سخن می گویند در حالیکه شعله های آتش در داخل زندان همچنان زبانه می کشد. کسی از اوضاع داخل زندان اطلاع ندارد

 • زندانیان زندان‌ تبریز دوباره دست به شورش زدند.

  زندانیان زندان‌ تبریز دوباره دست به شورش زدند. ▪️ساعت ۹ امشب، زندانیان بند ۱۲و۱۵ در واکنش به خبر تحریک‌آمیز ۲۰.۳۰ مبنی بر اینکه به جز زندانیان پرخطر همه مرخصی رفته‌اند، فریاد می‌زنند ما بی‌خطریم و در زندانیم. زندان جو ناآرامی دارد و شعار «بی‌شرف، بی‌شرف» از پشت تلفن به گوش می‌رسد. ▪️همچنین خبر رسید ۱۲ نفر از زندانیانِ زندانِ تبریز بر اثر اصابت گلوله زخمی شده‌اند و سپس در بیمارستان ارتش تبریز بستری شده و تحت درمان هستند. @ordoyekar

 • مفهومی از اسارت و آزادی

  "ایران در این میانه ی تشویش مفهومی از اسارت و آزادی ست" ---------------------------- زندان فلات ای دوست ای برادر زندانی این جا میان مسلخ اندیشه و امید روی فلات خون و فلز و کار روی کران ماهی و مروارید در بندر نظامی نفت و ناو در کشتزارهای برنج و چای و در کنار گله و گندم ما این بام های کوچک توفان آهنگ پیشگوئی توفان ناگهان در بندهای سرد قزل قلعه و اوین و حصار زندانیان خسته ی این خاک نیستم زندانیان خسته ی این خاک دیگرند زندانیان خسته ی این خاک در بند کارخانه و کار و ستمگرند انبوه سرخ رنجبران اینجا زندانیان خسته ی زندان کشورند اینجا سلاح و سکه و جاسوس فرمانروای دوره ی شدادی است و خانه های مردم و سرتاسر فلات انبوه بنده های عمومی و انفرادی ست ایران در این میانه ی تشویش مفهومی از اسارت و آزادی ست و باز همچنان ما این بام های کوچک توفان آهنگ پیشگوئی توفان ناگهان با داغ های تافته – گل های زخم و پوست – با سینه های سوخته می خوانیم از بند بند قلعه ی تاریک آزادی ای تحول خونین ای انقلاب دور و نزدیک سعید سلطانپور

 • محمد مختاری

  زندانیان زندان "جمهوری طاعونی اسلامی" نیز در دو, سه سال اخیر کم شورش نکرده اند. که میتوان از شورش دیماه ۹۶, شورش آبانماه ۹۸ و شورش دیماه ۹۸ نام برد. اما شورش, به خودی خود, بدون یک چشم انداز روشن و صریح سرنگونی, به همراه مطالبات و خواستهای مشخص, ملموس و دست یافتنی و از همه مهمتر یک هماهنگی و همیاری سراسری و کشوری, چندان موثر نخواهد بود. بحران کرونا, همراه با فساد نهادینه شدهء در کشور, پرشیدگی و سوء عملکردهای حکومت, شرایط را برای یک حرکت اعتراضی اساسی, از پایین به بالا دارد دوباره فراهم می کند. فرصت را از دست ندهیم. "آغاز شد سال بلند سالی که سروهای جوان برف های خونین را از شانه های خویش تکاندند. شورش به سوی شادی در ارتفاع بهمنی ی ماه و برف. و شاعران با یکهزار و سیصد و نود و نه سرو خود را به رودخانه سپردند."