ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

سناریوهای مدیریت کرونا در ایران: ابتلای ۶۰ میلیونی، مرگ یک میلیون نفر

سناریو دو گانه کرونا در ایران: یک: قرنطینه «سفت و سخت». دو: از سرگیری فعالیت اقتصادی، ابتلای ۶۰ میلیون، بستری شدن ۱۰ میلیون و جان دادن یک میلیون نفر.

رئیس جمهوری ایران می‌گوید: ستا ملی مقابله با کرونا تصمیم گرفته «کسب و کارهای کم‌ریسک» از ۲۳ فروردین فعالیت‌شان را از سر بگیرند. در تهران ممنوعیت فعالیت تا سی فروردین تمدید شده است. معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز معتقد است: اگر  فعالیت‌های اقتصادی به صورت کامل آزاد شوند، ممکن است در مدیریت کرونا با یک سناریوی فاجعه‌بار مواجه شویم.

وزارت بهداشت: هیچ نقطه ایران عاری از کرونا نیست

آنطور که پیداست قرنطینه یا آنچه که مقام‌های ایران «فاصله‌گذاری اجتماعی» می‌خوانند تا یک هفته آینده ادامه خواهد یافت و از ۲۳ فروردین کسب‌وکارهایی که «کم‌ریسک» خوانده می‌شوند، در تمامی شهرها به غیر از استان تهران فعالیت خود را از سر خواهند گرفت. در استان تهران تعطیلی این مراکز تا ۳۰ فروردین ادامه خواهد داشت.

ستاد ملی مقابله با کرونا در شرایطی تصمیم به بازگشایی مراکز تعطیل شده گرفته که تنها در یک روز گذشته افزایش تردد در تهران، شمار مراجعه‌کنندگان به مراکز درمانی را ۳۰ درصد بیشتر کرد.

حسن اینانلو، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز یک روز قبل (شنبه ۱۶ فروردین) نسبت به ازسرگیری فعالیت‌های اقتصادی هشدار داده و گفته بود: «ممکن است در مدیریت کرونا یا یک سناریو فاجعه‌بار مواجه شویم».

او برای مدیریت و مقابله با کرونا که تا به حال جان ۳ هزار و ۴۵۲ تن را در مناطق مختلف ایران گرفته، سه سناریو عنوان کرده بود: سناریو نخست ادامه قرنطینه  حداقل به مدت دو تا سه ماه بر اساس الگوی چین.

اینانلو گفته بود: چین بعد از این مدت قرنطینه کامل توانست این بیماری را کنترل کند، بنابراین ما طبق این الگو باید تا پایان بهار قرنطینه را با شدت و حدت بیشتر ادامه دهیم تا به نتیجه برسیم.

او سناریو دوم را هم همان الگویی که پیشتر در بهمن و تا نیمه اسفند امسال اجراء شد عنوان کرده بود: «ما بگوییم در صورت ادامه قرنطینه، کشور به مرز ورشکستگی می‌رسد و ما تاب و تحمل این فشار اقتصادی را نداریم و کشور را مثل بهمن ماه کاملا آزاد  گذاشته و مردم زندگی عادی خود را دنبال کنند».

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان البرز پیامد این سناریو را «شعله‌ور شدن بیماری»، «پر شدن بیمارستان‌ها از بیمار» و «خارج شدن کنترل مدیریت بیماری» از دست مدیران عنوان کرده بود.

به گفته او سناریو سوم هم «باز کردن تدریجی بازار کسب و کار و همزمان پیدا کردن هر چه زودتر مبتلایان و آغاز فرآیند درمان آنان برای جلوگیری از بحرانی شدن شرایط است».

سناریو یک میلیون نفر کشته

اینانلو برای کنترل کرونا هم دو سناریو برشمرده بود؛ سناریو نخست همان کنترل بیماری با «قرنطینه سفت و سخت» که به نظر می‌رسد در دولت و ستاد ملی مقابله با کرونا طرفداری ندارد.

سناریو دوم به گفته او «ابتلای دو سوم جمعیت به کرونا و واکسناسیون جمعی است».

در این سناریو که پیشتر هم مطرح شده بود، فرض بر این است که۱۰ تا ۲۰ درصد مبتلایان بستری می‌شوند و از بین بستری شدگان ۱۰ درصد فوت می‌کنند.

به گفته او با این فرض حدود ۶۰ میلیون نفر در کشور به کرونا مبتلا و از این ۶۰ میلیون نفر ۱۰ میلیون نفر بستری خواهند شد و از بین این ۱۰ میلیون نفر یک میلیون نفر فوت می‌کنند که این یک فاجعه بزرگ برای کشور خواهد بود.

«اقتصاد را نمی‌توان تعطیل کرد»

رئیس جمهوری ایران صبح امروز از فعالیت دوباره کسب و کارهایی که «کم‌ریسک» عنوان کرد، از آغاز هفته آینده در تمامی استان‌ها به غیر از تهران خبر داد. در تهران قرار است این مراکز از سی فروردین فعالیت خود را از سر بگیرند.

او گفت که نمی‌توان و نباید فعالیت‌های اقتصادی را متوقف کرد. باید پروتکل‌های بهداشتی اجراء شوند و دولت بر اجرای پروتکل‌ها نظارت می‌کند.

عدم توقف فعالیت‌های اقتصادی  تردد در خیابان‌ها و تراکم در وسایل نقلیه عمومی را افزایش داده است. رئیس ستاد مقابله با کرونا تهران هم این موضوع را تایید کرد.

علیرضا زالی مشکلات اقتصادی را دلیل افزایش ترددها دانست و گفت که خلاف وعده‌ها، بانک‌ها مبلغ اقساط را کم کرده‌اند و بسته‌های حمایتی به فرودستان پرداخت نشده است.

علاوه بر این واحدهای تولیدی و کارخانه‌ها که پیش از این هم مشمول طرح تعطیلی و توقف فعالیت نشده بودند، پس از تعطیلات نوروزی آغاز به کار کرده‌اند و برای رفت و آمد به محل کار از وسایل نقلیه عمومی یا خودروهای عمومی شرکت استفاده می‌کنند که می‌تواند محل انتقال ویروس کووید 19 باشد.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • ◼️ #حمید_رضا_اسکندری، دانش آموز پایه دهم ارسنجانی در اثر بیماری کرونا درگذشت.

  ◼️ #حمید_رضا_اسکندری، دانش آموز پایه دهم ارسنجانی در اثر بیماری کرونا درگذشت. شاید حمیدرضا اسکندری تنها یک نمونه از دانش آموزانی باشد که به علت این بیماری جان خود را از دست داده‌اند. در حالی که مدت زیادی از زمان شیوع این بیماری در کشور میگذرد‌ دولت هیچگونه تدبیری برای حفظ جان شهروندان اتخاذ نکرده است. تعطیل شدن مدارس و دانشگاه‌ها به تنهایی کافی نیست! این در حالی است که اصرار مسئولان بی‌کفایت مبنی بر اغاز کار مدارس و دانشگاه‌ها و بازگرداندن امور ب وضع عادی، ولو با بروز فاجعه‌ی انسانی، هر روز در اخبار تکرار میشود. @Daneshgah_ma

 • اصغر کربلایی

  سلام اینقدر تو این ۴۰ سال به خصوص دولت روحانی به ملت دروغ گفته اند که ملت هیچ حرفی را از دولتمردان باور نمیکنند.صندوق توسعه ملی و سرمابه ان فکر میکنم فقط پ شتوانه سپاه قدس باشد و دی.ر مواردی که بیرون از مرزها برای نفوذشان هزینه میکنند من تو کشورهای افریقایی رفتم با چشمان خودم دیدم که مینویسم.خودشان در رفاه هستند فکر دیگران نیستند اگر بودند شما میتوانستید که ۱ روز را تو این ۴۰ ساله پیدا کنید که ارزش پول ملی ایران ر رشد صد هزارم درصدی تو دنیا کر ده باشد و در مورد کرونا بهترین ابزاری بود که این حکومت ارزویش را در این دوره داشت تمام تعتراضات خیابانی خواه نا خواه سرکوب شد ساقط کردن هواپیمای مسافربری به تاریخ پیوست من هم که دارم این کامنت را مینویسم ممکنه فردا تو خیابان بگیرند ببرند بعدش هم بگن کرونا داشت مرد.برای حسن واین حکومت که فقط بییشتر از ۱۵۰۰ نفر را توو ابانماه کشتند زیاد مهم نیست که طبق براورد رییس دانشگاه پزشکی البرز ۱۰۰۰۰۰۰ یک ملیون نفر هم تو کرونا بمیرند چون امار را متخصصون پزشکی بر اساس برنامه اعلام شده توسط حسن روحانی اعلام و محاسبه کرده اند برای دولتمردان ایران خیلی بهتر است که این کرونا باقی بماند و هر معترضی که ممکن است صدایش به جایی برسد را به نام کرونا از صفحه روزگار محو کنند اینها فقط جان و حکومت خودشان و درامدشان مهم است.یک نفرشان را اگر شما توانستید نام ببرید که خودش یا فرزندش در زمان جنگ جبهه بوده به شما جایزه باید داد من حسن را یک دروغگوی حرفه ای قرن حاضر مینامم

 • اصغر کربلایی

  سلام فقط روشن کنید که ستادی که به نام کرونا تشکیل شده ایا برای این است که هر کس ایده خویش را به جامعه تحمیل کند و یا اینکه واقعا برای مرحم گذاشتن بر زخم ملت ایجاد شده.رییس جمهورمان که حرفهایش هیچ پایه و اساسی ندارد چون نه به حرف کارشناسان اعتماد دارد و نه به اماری که خودشان اعلام میکنند.حرفش برای این مردم هیچ ارزشی ندارد چون اگر دروغ نگوید ممکنه کسی بهش بگه شما لال هستی.در مورد ۵ملیارد وامی که دولت ایران از صندوق بین المللی درخواست کرده و میگویند علت عدم موافقت برای وام مخالفت امریکا است دقیقا دروغ میگویند چون وقتی که رهبر با برداشت ۱ ملیارد دلار از صندوق توسعه ملی موافقت نمیکنه مگر انها احمق هستند که رصد نکرده باشند و به ایران وام بدهند مگر ایران تو این دهه شرایطی بحرانی تر از حالاداشته؟این پول را برای چه زمانی میخواهند مگر این بیمارها و کسانی که در اثر نبود امکانات و کادر پزشکی که جانشان را کف دست گذاشتند حق زندگی ندارند و انسان و ایرانی نیستند؟برای حسن مشکلی به وجود نمیاد چون از اول انقلاب تو رفاه خودش را غرق کرده ثروت نجومی انباشته و از زمان شیوع کرونا به جز مجموعه سعداباد جایی نرفته.تو مترو و اتوبوس واحد و تاکسی فشرده نقل مکان نکرده سنگینترین وزنه ای که برمیدارد یک خودکار است و هر

 • " در حالت عادی هم وضعیت قرمز است!"

  اینجا حتی در حالت عادی هم وضعیتش قرمز است ▪️اردوی کار: زهرا روستا، روزنامه نگار در واکنش به حرف روحانی که گفته، وضعیت سیستان و بلوچستان «سفید» است در پیام توئیتری آورده: «دولت به سیستان و بلوچستان می گه وضعیت سفید داره. بابا اینجا با این حجم از کمبود در حوزه بهداشت و درمان، در حالت عادی هم وضعیتش قرمزه. فقط در شهر زاهدان نزدیک به نیمی از جمعیت در مناطق حاشیه ای زندگی می کنند که درصد بالایی از اون ها امکانات ساده رعایت بهداشت هم ندارند. #کرونا

 • سیاست دولت روحانی=انتقام گیری از مردم

  رئيس ستاد مقابله با کرونای تهران: مسئولين اداره‌ها به دورکاری و کاهش ساعت تمکين نمی‌کنند ▪️درست در زمانی که بار مراجعین ما به بیمارستان ها در حال افزایش است، شاهد استمرار حضور افراد در خیابان ها به صورت پرتراکم هستیم ▪️پ.ن: مردم تقصیر ندارند. شلوغ شدن خیابان ها نتیجه دستورالمل جدید وزارت صمت و پیامد سیاست دولت است که می خواهد انتقام سقوط قیمت نفت به 14 دلار، بی پاسخ گذاشتن درخواست برداشت از صندوق ذخیره ارزی برای تامین مخارج قرنطینه از سوی خامنه ای و بی پاسخ ماندن درخواست وام پنج میلیارد دلاری از صندوق بین المللی پول را با فرستادن مجدد کارگران و زحمتکشان به کشتارگاه کرونا از مردم بگیرد.

 • اعترافات شرم آور

  بنا بر اعترافات شرم آور دکتر علیرضا زراقی, رئیس "ستاد مقابله با کرونای استان تهران" عدم تعهد نظام به وعده هایش عامل اصلی خروج مردم از خانه هایشان می باشد. اوضاع در ایران از کنترل خارج شده و مراکز متعدد تصمیم گیری مردم را در معرض خطر جدی ابتلا به این ویروس قرار داده است.

 • " ‏صندوق بین‌المللی پول" وام نداد.

  ‏صندوق بین‌المللی پول به #ایران وام نداد. ‏▪️درحالی که ایران ۵ میلیارد دلار از صندوق بین‌المللی پول وام درخواست کرده است، اما در میان فهرست کشورهای دریافت‌کننده کمک‌های اضطراری برای مبارزه با شیوع ⁧ #کرونا⁩ توسط صندوق بین‌المللی پول، نام ایران دیده نمی‌شود.

 • اعتراض به ادعای روحانی در مورد استان های دارای وضعیت کرونایی«سفید»

  اردوی کار, [05.04.20 08:42] اعتراض به ادعای روحانی در مورد استان های دارای وضعیت کرونایی«سفید» ▪️اردوی کار: سخنان روحانی که امروز گفته استان های بوشهر، هرمزگان و سیستان بلوچستان از نظر کرونایی «سفید» هستند با واکنش سخنگوی ستاد مقابله با #کرونا روبرو شد که گفت: «هیچ استانی در وضعیت سفید قرار ندارد» و « در صورت عدم رعایت مردم با بحران مواجه خواهیم شد». ▪️معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان هم گفته: موارد مثبت ومرگ ومیربیماری کرونا درسیستان وبلوچستان در 10روزگذشته دونیم برابر شده است، فاصله گذاری باید ادامه داشته باشد

 • دستور روحانی برای آغاز کسب و کارهای «متوسط و کم‌خطر» از ٢٣ فروردین

  دستور روحانی برای آغاز کسب و کارهای «متوسط و کم‌خطر» از ٢٣ فروردین ▪️روحانی در جلسه ستاد ملی کرونا گفته: ▪️از ۲۳فروردین استان‌های کشور کسب و کارهای متوسط و کم ریسک را می‌توانند با اجرای پروتکل‌ها آغاز کنند؛ کسب و کارهای پر ریسک مثل استخرها و ... تا پایان فروردین همچنان تعطیل است تا تصمیم‌گیری شوند ▪️از ۲۳ فروردین ساعت کار اداری در کشور ۷ صبح تا ۲ بعد از ظهر است ▪️تا ۳۰ فروردین تردد بین استان‌ها همچنان ممنوع خواهد بود. ▪️استان تهران و البرز یک استان فرض گرفته شد. ▪️خودرو‌های شخصی در داخل استان‌ها آزاد بوده و در حال حاضر هم هستند، اما میان استان به استان که تردد خودرو‌ها ممنوع بوده تا ۳۰ فروردین ممنوع است. ▪️از ۲۳ فروردین فعالیت ادارات به این شکل است که دو سوم سر کار خواهند بود و یک‌سوم مجازند که حاضر نباشند. ▪️فعلا تصمیم بر این است که در بخش آموزش به استثنای آموزش تکمیلی(مخصوصا دکترا) که از ۳۰فروردین حضوری خواهد بود، مدارس و مقطع کارشناسی دانشگاه‌ها تا ۳۰‌فروردین همچنان تعطیل باشند. اینکه برای ۳۰فروردین به بعد چه می‌شود، در جلسات بعدی تصمیم‌گیری می‌شود ▪️البته اموزش و پرورش در برخی استان های سفید مثل بوشهر و هرمزگان اختیار دارند که خودشان تصمیم بگیرند. ▪️اماکن مقدسه تا پایان فروردین تعطیل خواهد ماند.

 • هشدار معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز: کسب و کار آزاد شود یک میلیون ایرانی به خاطر کرونا می‌میرند

  هشدار معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز: کسب و کار آزاد شود یک میلیون ایرانی به خاطر کرونا می‌میرند ▪️دکتر سیدحسن اینانلو معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی البرز گفته: ▪️طی روزهای آینده اگر بخواهیم فعالیت‌های اقتصادی را کامل آزاد کنیم ممکن است در مدیریت کرونا با یک سناریوی فاجعه‌بار مواجه شویم. ▪️طی مدت اخیر همه ما متوجه شده‌ایم که کرونا بیماری نیست که با دو هفته قرنطینه ریشه کن شود، می‌توان در خصوص ادامه فعالیت‌های اقتصادی و روند کرونا سه سناریو را در نظر گرفت. ▪️یکی اینکه قرنطینه را حداقل دو تا سه ماه ادامه دهیم چون تنها الگویی که برای ما وجود دارد چین است و چین بعد از این مدت قرنطینه کامل توانست این بیماری را کنترل کند، بنابراین ما طبق این الگو باید تا پایان بهار قرنطینه را با شدت و حدت بیشتر ادامه دهیم تا به نتیجه برسیم. ▪️دومین سناریو این است که ما بگوییم در صورت ادامه قرنطینه، کشور به مرز ورشکستگی می‌رسد و ما تاب و تحمل این فشار اقتصادی را نداریم و کشور را مثل بهمن ماه کاملا آزاد گذاشته و مردم زندگی عادی خود را دنبال کنند که در این صورت بیماری شعله‌ور و بیمارستان‌ها پر از بیمار و کنترل آن از دست ما خارج می‌شود و نمی‌توانیم آن را مدیریت کنیم. ▪️سناریوی سوم باز کردن تدریجی بازار کسب و کار و همزمان پیدا کردن هر چه زودتر مبتلایان و آغاز فرآیند درمان آنان برای جلوگیری از بحرانی شدن شرایط است. ▪️در مورد کنترل بیماری هم سه سناریو وجود دارد یکی اینکه بیماری را کامل با قرنطینه سفت و سخت کنترل کنیم و دیگری طرح ابتلای دو سوم جمعیت به کرونا و واکسیناسیون جمعی است. ▪️در ابتلای دو سوم از جمیعت فرض بر این است که ۱۰ تا ۲۰ درصد مبتلایان بستری می‌شوند و از بین بستری شدگان ۱۰ درصد فوت می‌کنند، با این فرض حدود ۶۰ میلیون نفر در کشور به کرونا مبتلا و از این ۶۰ میلیون نفر ۱۰ میلیون نفر بستری خواهند شد و از بین این ۱۰ میلیون نفر یک میلیون نفر فوت می‌کنند که این یک فاجعه بزرگ برای کشور خواهد بود. ▪️در این میان روش سوم هم این است که این واکسیناسیون جمعی به جای بازه زمانی دو ماهه در یک بازه زمانی دو ساله رخ دهد تا ضمن مدیریت اوضاع واکسن بیماری کشف شود. ▪️اگر بخواهیم فعالیت‌های اقتصادی را کامل آزاد کنیم ممکن است با سناریوی فاجعه‌بار مواجه شویم.

 • ذکر شعر سعدی در اسپانیا برای تمدید قرنطینه

  نخست‌وزیر اسپانیا برای تمدید قرنطینه شعری از سعدی خواند ▪️پدرو سانچز، نخست وزیر سوسیالیست اسپانیا، درسخنرانی‌اش برای تمدید سه هفته‌ای قرنطینه در این کشور شعری از سعدی خواند. ▪️وی که از سعدی باعنوان شاعر پارسی قرون وسطی یاد کرد، در دعوت از اسپانیایی‌‌ها برای رعایت محدودیت‌ها برای نجات جان خود و دیگران، این قطعه مشهور از گلستان را خواند که: ▪️بنی‌آدم اعضای یک پیکرند ▪️که در آفرينش ز یک گوهرند ▪️چو عضوى به‌درد آورَد روزگار ▪️دگر عضوها را نمانَد قرار ▪️تو کز محنت دیگران بی‌غمی ▪️نشاید که نامت نهند آدمی --------------------------------- در اسپانیا اومانیزم سعدی را نمونه می آورند, اما در سرزمین خود سعدی ویروس اسلام ۴۰ سال است که هر نوع اوماینزم, انسانیت و انسان را از بین برده است.