ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کرونا در ایران: در تهران «وضعیت قرمز» است، هیچ «منطقه سفیدی» وجود ندارد

رئیس ستاد ملی کرونا گفته بود که وضعیت در استان‌های سیستان و بلوچستان و بوشهر سفید است. سخنگوی این ستاد می‌گوید: هیچ نقطه «وضعیت سفیدی» وجود ندارد. در تهران وضعیت قرمز است.

بازگشایی «کسب و کارهای کم ریسک» از ۲۳ فروردین در دستور کار دولت قرار دارد. رئیس جمهوری وضعیت در چند استان را هم «سفید» توصیف کرده و گفته که مدارس این مناطق می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند. سخنگوی ستاد مقابله با کرونا اظهارات رئیس این ستاد را رد کرد و گفت: وضعیت در هیچ استانی سفید نیست و عدم رعایت محدودیت‌ها بعد از ۲۳ فروردین «معضل ایجاد می‌کند».

بزرگ‌ کنید
حسن روحانی مدعی است در استان سیستان و بلوچستان «وضعیت سفید» است و مدارس می‌توانند فعالیتشان را از سر بگیرند. بسیاری از ساکنان این استان اما از حداقل امکانات هم محروم هستند و سهم آنها در کپرهایشان از اقدامات مقابله با کرونا تنها یک «بسته بهداشتی» بوده است.

در استان تهران وضعیت قرمز اعلام شد. محسن هاشمی، رئیس شورای اسلامی شهر تهران خواستار «دسترسی آسان و فوری» تمامی ساکنان تهران به آزمایش کرونا شد و گفت که از شهردار خواسته تا شرایط این کار را فراهم کند.

کیانوش جهان‌پور، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم گفت: تهران در وضعیت قرمز قرار دارد.

او پیش‌بینی کرد شرایط در دو هفته آینده «سخت‌تر» هم شود:

«تهران با بازگشت مسافران و آغاز تردد وسایل حمل و نقل مواجه شده است، در دو هفته دیگر مشکلات متفاوتی خواهد داشت و ما انتظار وضعیت بدتری را داریم».

جهان‌پور گفت محدودیت‌هایی که پیش از این اعلام شده بود تا ۲۳ فروردین ادامه دارد و بار مراجعه به بیمارستان‌ها کاهش یافته است اما «نگرانی جدی وجود دارد که بعد از تعطیلات با ابتلای بیشتری روبه رو شویم».

سخنگوی وزارت بهداشت و درمان شرایط را «بحرانی» و «فاز مدیریت شکننده» توصیف کرد و گفت: هر رفتار اشتباه می‌تواند این موقعیت را بشکند.

منطقه «سفید» نداریم

او سخنان حسن روحانی که از آغاز فعالیت کسب و کارهای کم ریسک از ۲۳ فروردین در استان‌ها و ۳۰ فروردین در تهران خبر داده بود را مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد اما سخنان رئیس دولت مبنی بر سفید بودن وضعیت در استان‌های جنوبی را رد کرد.

روحانی صبح امروز گفته بود:

«ما استان‌های سفیدی را در منطقه جنوب کشور داریم که هیچ مشکلی در این استان‌ها برای آموزش و پرورش وجود ندارد. مانند استان بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان اینها استان‌هایی هستند که مشکلی برای بحث آموزش ندارند».

جهان‌پور این اظهارات را رد کرد و گفت: این سخنان را از رئیس جمهور نشنیده است:

«هیچ استانی دارای وضعیت سفید نیست. نه تنها ایران بلکه در دنیا جایی سفید نیست. در رابطه با روستاها هم ابتلاهای مختلفی داریم. به نظر می‌رسد موارد ابتلا در روستاها کم‌تر بوده است که نمی‌توانیم آن را تعمیم دهیم».

او وضعیت «خیلی از مناطق کشور» را  «در فاز طغیان» توصیف کرد که هنوز  «وارد اپیدمی نشده‌اند».

معاون دانشگاه علوم پزشکی زاهدان: آمار کرونا در استان ۲,۵ برابر شد

روحانی در حالی مدعی «وضعیت سفید» در استان سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر شد که مهدی طباطبایی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان صبح امروز گفته بود: موارد مثبت و مرگ میر بیماری کرونا در استان سیستان و بلوچستان در ۱۰ روز گذشته، ۲ و نیم برابر افزایش یافته است.

براساس اعلام وزارت بهداشت و درمان در استان سیستان و بلوچستان ۲۷۳ بیمار کرونا شناسایی شده‌اند و ۲۳ تن نیز تا ۱۵ فروردین جانشان را از دست دادند.

وزارت بهداشت و درمان ایران ظهر یکشنبه ۱۷ فروردین شمار بیماران مبتلا به کرونا شناسایی شده را ۵۸ هزار و ۲۲۶ نفر  و کشته شدگان این بیماری را ۳ هزار و ۶۰۳ نفر گزارش کرد.

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان البرز یک روز قبل (شنبه ۱۶ فروردین) گفته بود: اگر  فعالیت‌های اقتصادی به صورت کامل آزاد شوند، ممکن است در مدیریت کرونا با یک سناریوی فاجعه‌بار مواجه شویم.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.