ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

آزادی با پرونده باز ــ گفت‌و‌گو با حمید کاشانی،‌ زندانی سیاسی‎

حمید حاج جعفر کاشانی، داور پیشین فوتسال، فعال مدنی و زندانی سیاسی که به تازگی با عفو نوروزی از زندان اوین آزاد شده، باید بابت پرونده دیگری به دادسرا مقدس اوین مراجعه کند.

حمید حاج‌جعفر کاشانی، فعال مدنی، داور شناخته شده لیگ برتر فوتسال و زندانی سیاسی، به تازگی با «عفو رهبری» به مناسبت نوروز، در حالی که تنها چهار ماه از مدت زمان محکومیتش باقی مانده بود، از زندان آزاد شد. در مراجعه‌ای که روز دوشنبه ۲۵ فروردین به دادسرای عمومی و انقلاب تهران ویژه نیابت قضایی کیفری داشت، به او گفته شد که طبق بخشنامه نوروزی آزاد است، اما هم‌زمان به او اطلاع داده شد که پرونده باز دیگری در دادسرای مقدس اوین دارد و باید برای رسیدگی به این پرونده به آنجا مراجعه کند.

حمید حاج‌جعفر کاشانی، در گفت‌وگو با زمانه، جزییات بیشتری از پرونده‌ای که علیه او و سهیل عربی در دادسرای مقدس اوین تشکیل شده است، ارائه کرد.

گفت‌وگو با حمید حاج‌جعفر کاشانی را بشنوید:

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

به گفته حمید کاشانی، پرونده‌ای که در دادسرای مقدس اوین علیه او و هم‌بندی سابقش، سهیل عربی تشکیل شده، شامل بخشنامه عفو نوروزی نشده است. بر اساس این پرونده، حمید کاشانی و سهیل عربی، بابت صدور بیانیه‌ای در بهمن ماه ۹۸ در حمایت از اعتراض‌های سراسری آبان و محکوم کردن سرکوب خشونت‌بار معترضان و ساقط کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی، متهم شده‌اند.

بعد از صدور این بیانیه، در همان زمان سهیل عربی و حمید کاشانی به دادسرای مقدس اوین، شعبه هفتم و سوم بازپرسی احضار شدند، اما آنها از رفتن به دادسرا امتناع کردند و در بیانیه دیگری خطاب به مسئولان قضایی و وزارت اطلاعات از دلایل حضور نیافتن در دادگاه بابت رسیدگی به این پرونده خبر دادند.

در بخشی از بیانیه آنها چنین آمده بود:

«ما افتادیم و ترسمان ریخت. رژیم جور و جهل را به رسمیت نمی‌شناسیم. به همین دلیل و نیز به این دلیل که در پرونده‌های قبلی به ما هرگز اجازه دفاع ندادند و از محاکمه علنی محروم بودیم، در دادگاه شرکت نمی‌کنیم.»

بزرگ‌ کنید
حمید کاشانی، فعال مدنی و داور سابق لیگ برتر فوتسال

حمید حاج‌جعفر کاشانی، سال ۹۷ در قائم‌شهر بازداشت و مرداد ۹۸ از زندان قائم‌شهر به زندان اوین منتقل شد. او به دلیل اتهاماتی چون «توهین به رهبران جمهوری اسلامی» و «تبلیغ علیه نظام» بر اساس ماده‌های ۵۰۰ و ۵۱۴ قانون مجازات اسلامی، توسط شعبه دوم دادگاه انقلاب ساری جمعا به سه سال حبس تعزیری محکوم شد که دو سال آن قابل اجرا بود.

حمید کاشانی پیشتر در تیر ماه سال ۹۶ به اتهام اقدام علیه امنیت ملی از طریق «عضویت در گروه‌ها و جمعیت‌هایی که به منظور براندازی نظام جمهوری اسلامی تشکیل شده»، یک ‌ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین بازجویی شده بود، اما بعد از انتقال به بند چهار زندان اوین، در آخرین جلسه دادگاه که مهر ماه ۹۶ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی احمدزاده برگزار شد، به دلیل فقدان اسناد و ادله کافی، از بیشتر اتهامات مطرح شده تبرئه و تنها به اتهام تبلیغ علیه نظام با توجه به نداشتن سابقه پیشین به تحمل ۹۱ روز حبس محکوم شد.

حمید کاشانی پس از اینکه سال ۹۶ از زندان آزاد شد، بر اساس تصمیم حراست فدراسیون فوتبال، از داوری در مسابقات لیگ برتر فوتسال کنار گذاشته شد.

در همین زمینه:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • انتقال سهیل عربی به مکانی نامعلوم

    انتقال سهیل عربی به مکانی نامعلوم سهیل عربی، زندانی عقیدتی، روز سه‌شنبه ۲۶ فروردین‌ماه از بند خارج شده و به محل نامعلومی منتقل شده است. گفته می‌شود مسئولان زندان تهران بزرگ در ابتدا به‌صورت شفاهی به آقای عربی گفتند به بازداشتگاه سپاه منتقل خواهد شد و پس از آن به او گفته‌اند به بیمارستان اعزام خواهد شد. ا ز همین رو مقصد این انتقال مشخص نیست. سهیل عربی از دو هفته قبل در اعتراض به عملی نشدن وعده مسئولان در خصوص اعزام وی به بیمارستان، شرایط نامساعد زندان، تداوم حبس و محرومیت از اعزام به مرخصی در اعتصاب غذا است./هرانا