Share

 سازمان عدالت برای ایران اعلام کرد که امروز، یکشنبه ۲۱ اکتبر، گزارش‌هایی از اعضای خانواده تعدادی از محکومان به اعدام مبنی بر اجرای قریب‌الوقوع حکم آن‌ها دریافت کرده است.

 

به گفته این سازمان، پس از تلاش‌های فراوان این خانواده‌ها برای ملاقات، امروز با آن‌ها تماس گرفته شده تا برای آخرین دیدار با فرزندانشان به زندان اوین مراجعه کنند. به آن‌ها گفته شده است که فرزندانشان صبح فردا اعدام خواهند شد.

 

سازمان عدالت برای ایران در واکنش به این گزارش‌ها، بیانیه‌ای منتشر کرد و به سفر هیئتی از پارلمان اروپا که روز ۲۷ اکتبر به ایران خواهند رفت، اعتراض کرده است.

 

این سازمان در بیانیه خود نوشته است: "با توجه به خشونت‌های سنگین و سازمان‌یافته علیه حقوق بشر در ایران، سازمان عدالت برای ایران به این دیدار اعتراض می‌کند و از ملاقات‌کنندگان می‌خواهد که از دولت ایران بخواهند مجازات اعدام را به‌خصوص در مورد ۱۰ نفری که به جرانم مربوط به مواد مخدر به اعدام محکوم شده‌اند، فورا متوقف کند."

 

پیش از این قرار بود این ۱۰ زندانی در روز دهم اکتبر، مصادف با روز جهانی علیه مجازات اعدام، اعدام شوند

عدالت برای ایران، درباره استراتژی جمهوری اسلامی در سوءاستفاده از تعطیلات آخر هفته اروپا و کمبود زمان برای سازماندهی اعتراض علیه اعدام، در مورد زندانیانی که به دادگاهی عادلانه دسترسی نداشته‌اند و اغلب مجبور به اعترافات نادرست زیر شکنجه شده‌اند، ابراز نگرانی کرده است.

 

چهارشنبه دهم اکتبر، مصادف با روز جهانی علیه مجازات اعدام، در خبر‌ها آمده بود که سعید صدیقی، عباس نمکی، محمدعلی ربیعی، حمید ربیعی، علی درویش و شش نفر دیگر در زندان اوین اعدام خواهند شد.

 

چندین سازمان مردم‌نهاد، از دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل و کشورهای حامی آن خواستند تا از اهدای کمک مالی به جمهوری اسلامی برای برنامه‌های مبارز با مواد مخدر خودداری کنند.

 

به گفته این سازمان‌ها، این کمک‌ها هر سال منجر به اعدام صد‌ها نفر از کسانی می‌شود که با جرائممربوط به مواد مخدر در زندان‌های ایران هستند.

 

پس از این اقدامات، این اعدام‌‌ها از پنج‌شنبه ۱۱ اکتبر به شنبه ۱۳ اکتبر موکول شدند. با تلاش سازمان‌های مردم‌نهاد برای انتشار اخبار این اعدام‌ها، این اخبار در رسانه‌های فراوانی منتشر شد که مصاحبه با مادر سعید صدیقی و برادرش از جمله آن‌ها بود.

 

اقدامات گزارشگران ویژه سازمان ملل در آن زمان باعث شد که این اعدام‌ها انجام نشود.

 

 

Share