Share

پس از مخالفت‌های فعالان حقوق بشر و تأخیر ۱۲ روزه در اعدام ۱۰ متهم به جرایم مواد مخدر این افراد بامداد امروز در زندان اعدام شدند.

 

خبرگزاری مهر، امروز دوشنبه یکم آبان‌ماه این افراد را عضو "دو باند بزرگ مواد مخدر" معرفی کرده است که در مجموع "بیش از دو تن مواد مخدر از نوع تریاک و شیشه" از آن‌ها کشف شده بود.

 

نام افراد اعدام‌شده فرشید رستمی، فرهاد مشهدی ابوالقاسم، علی درویشی، عباس عباسی نمکی، سعید صدیقی، حمید ربیعی، محمدعلی ربیعی، علی‌رضا مولایی، اسحاق لورگی و یوسف پرمر اعلام شده است.

 

این افراد همگی هشتم آذرماه سال گذشته به اتهام مشارکت در خرید و نگهداری و حمل مواد مخدر در محل کار خود دستگیر شده‌اند و به نوشته سازمان عدالت برای ایران، همگی تحت فشارهای جسمی و روانی، اعتراف کرده‌اند.

 

به گزارش مهر در پی ارسال پرونده به دادگاه انقلاب اسلامی ، شعبه رسیدگی‌کننده با حضور نمایندگان دادستان و وکلای محکومان به موضوع رسیدگی و آنان را به اعدام محکوم کرد که رأی صادره از سوی دادستانی کل کشور هم مورد تأیید قرار گرفت.

 

احمد شهید، کریستوف هینز و خوان مندز سه گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر با صدور بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی خواسته بودند اعدام این افراد را متوقف کنند

سازمان عدالت برای ایران روز گذشته اعلام کرده بود که گزارش‌هایی از اعضای خانواده تعدادی از محکومان به اعدام مبنی بر اجرای قریب‌الوقوع حکم آن‌ها دریافت کرده است.

 

این در حالی است که در هفته‌های اخیر گروهی از خانواده‌های این زندانیان با مراجعه به نهادهای قضائی و مصاحبه با رسانه‌های خارج از کشور برای توقف حکم اعدام بستگان خود تلاش کردند.

 

این خانواده‌ها معتقد بودند بستگانشان بی‌گناهند و روند رسیدگی به پرونده آن‌ها عادلانه نبوده است.

 

به‌نوشته تارنمای عدالت برای ایران محمد شریف، وکیل مدافع تسخیری سعید صدیقی در لایحه دفاعی که تنظیم کرده است به وضوح یادآوری می‌کند زمانی که برای آشنایی و تنظیم لایحه دفاع در اختیار او قرار داده شده بسیار کم بوده است و دادگاه تنها سه روز پس از نخستین تماس دادگاه با وی در تاریخ دوم اردیبهشت‌ماه سال جاری برگزار شده است.

 

از سوی دیگر مأموران امنیتی جمهوری اسلامی ایران مجید صدقی، برادر یکی از محکومان به اعدام به‌ نام سعید صدقی را ۲۰ مهرماه بازداشت کردند. وی زمانی که هیچ مقام مسئولی به خانواده‌های زندانیان پاسخی نداد با رسانه‌های خارج از کشور مصاحبه کرده بود.

 

مجید صدیقی در مصاحبه با رسانه‌های برون مرزی اعلام داشت که برادرش در محاکمه‌ای ناعادلانه به اعدام محکوم شده است و خواهان رسیدگی به پرونده وی شده بود.

 

پس از بازجویی و بازپرسی در دادسرای زندان اوین برای مجید صدیقی قرار وثیقه ۵۰ میلیون تومانی صادر شد.

 

جمعه ۲۱ مهرماه احمد شهید، کریستوف هینز و خوان مندز سه گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر با صدور بیانیه‌ای از جمهوری اسلامی خواستند اعدام این افراد را متوقف کنند.

 

گزارشگران سازمان ملل متحد در بیانیه خود گفتند: "در کشورهایی که مجازات مرگ منسوخ نشده است، این مجازات تنها برای مهم‌ترین جرائم وضع می‌شود که شامل مواد مخدر نیست."

 

آن‌ها افزودند: "ما بارها از ایران خواسته‌ایم مجازات اعدام را متوقف کند. [اما] متأسفانه نه تنها به خواسته‌های ما اعتنایی نشده است بلکه مقامات ایران استفاده از مجازات اعدام را افزایش داده‌اند."

 

 

Share