ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

قوه قضائیه معتادان را در بیابان‌ رها کرد

مدیرکل زندان‌های تهران می‌گوید قوه قضائیه مسئول نگهداری از معتادان متجاهر نیست. ظرفیت گرمخانه‌ها تکمیل است. عده‌ای از معتادان به زیرزمین در قنات‌های اطراف شوش پناه برده‌اند.

شمار زیادی از معتادان را در بیابان‌های جنوب تهران به حال خود رها کرده‌اند. مدیرکل زندان‌های تهران با اتکا به ماده ۱۵ و ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر می‌گوید قوه قضائیه مسئول نگهداری از معتادان متجاهر نیست. ظرفیت گرمخانه‌ها تکمیل شده است. گروهی از این معتادان به زیرزمین در قنات‌های اطراف شوش پناه برده‌اند.

بزرگ‌ کنید
قوه قضائیه معتادان را در بیابان‌های فشافویه رها کرد

معتادان متجاهر به آن دسته از مصرف‌کنندگان مواد مخدر گفته می‌شود که تلاش نمی‌کنند اعتیاد خود را پنهان کنند. آبان دو سال قبل برای نگهداری از این گروه از بیماران مبتلا به اعتیاد به مواد مخدر، بر اساس تفاهم‌نامه‌ای بین شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران، ستاد مبارزه با مواد مخدر و سازمان زندان‌ها اردوگاهی در منطقه فشافویه در حسن‌آباد تهران دایر شد. در روزهای گذشته خبرهایی منتشر شده بود مبنی بر اینکه در اردوگاه فشافویه هم ویروس کرونا شیوع پیدا کرده است. این اشخاص اکنون در بیابان‌های جنوب تهران به حال خود رها شده‌اند. به گزارش مرکز رسانه قوه قضاییه، سید حشمت‌اله حیات‌الغیب، مدیرکل زندان‌های تهران گفت:

«افراد آزاد شده اولا زندانی نبودند که بخواهند به مرخصی بیایند، بلکه معتادان متجاهری هستند که از باب همکاری بر اساس تفاهم‌نامه سازمان زندان‌ها و شورای هماهنگی مواد مخدر به صورت موقت در اردوگاه فشافویه نگهداری می‌شدند و فشافویه محل نگهداری معتادان نیست.»

حیات‌الغیب در ادامه این سخنان برای سلب مسئولیت از قوه قضائیه در برابر این افراد گفت:

«سازمان زندان‌ها بر اساس قانون هیچگونه وظایفی برای نگهداری معتادین متجاهر ندارد بلکه از باب همکاری، نسبت به پذیرش و نگهداری معتادان متجاهر ماده ۱۶ در این اردوگاه به صورت موقت اقدام کرده بود. این افراد اواخر اسفند ماه و در پی اتمام دوره سه ماهه درمان و طبق قرار قبلی با هماهنگی و‌ تایید تیم درمانگر آزاد می‌شوند و اینکه مطرح شده به دلیل کرونا و‌ کمبود فضا، از اردوگاه آزاد شده‌اند، صحت ندارد.»

یکی از بدیهی‌ترین وظایف مراکز درمان بیماری اعتیاد در سراسر جهان تهیه سکونتگاهی هرچند موقت برای بیمارانی است که دوره درمان را طی کرده‌اند. گروهی از این معتادان رها شده به حال خود به گرمخانه‌های تهران پناه برده‌اند. اما ظرفیت گرمخانه‌ها تکمیل شده و علاوه بر آن در این مراکز هم بیماری کووید  ۱۹ شیوع پیدا کرده است. مالک حسینی سرپرست سازمان رفاه شهرداری تهران اواسط فروردین سال جاری با اعلام این خبر گفته بود:

«یکی از نگرانی‌های جدی درباره وضعیت گرمخانه‌ها این است که گروه‌های جدیدی از معتادان که از مراکز ماده ۱۶ (مراکز ترک اعتیاد) ترخیص شده، و زندانیانی که از زندان‌ها آزاد شده‌اند می‌خواهند در گرمخانه‌ها حضور بیابند. اما در صورت ابتلای این افراد به کرونا، خطری جدی گرمخانه‌ها را تهدید می‌کند.»

حدود ۱۶ هزار معتاد متجاهر در تهران وجود دارد که ۱۰ درصد آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند. چندی پیش خبرنگاران شهروند از بیابان‌های اطراف شوش گزارش داده بودند که عده‌ای از معتادان، از روی ناچاری در سوراخ‌هایی که در بیابان‌های شوش حفر شده، زندگی می‌کنند. این حفره‌ها از قنات‌های تهران در دوران قدیم به جای مانده و به دالان‌های تو در تویی راه پیدا می‌کند که تا شهرری هم ادامه می‌یابد. در فاصله بین این دالان‌ها اتاقک‌هایی وجود دارد که معتادان در آن اتاقک‌ها سکونت می‌کنند. در بین آن‌ها زنانی هم حضور دارند. این افراد نه تنها از کمترین امکانات لازم برای یک زندگی مختصر بی‌بهره‌اند، بلکه خطر ریزش قنات و همینطور کمبود اکسیژن هم آن‌ها را تهدید می‌کند.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • دخو

  جناب "حقیقتگو" تمامی مردم مبارز ایران از صمیم قلب و اعماق وجودشان از شما عذر می طلبند و معذرت خواهی می کنند, که بر خلاف میل, سلیقه و ارزیابی های تخصصی و کارشناسانهء شما هنوز نتوانسته اند رژیم آخوندی را مطابق امیال جنابعالی سرنگون کنند. تنها خواهش آنان این است که اگر امکانش هست شما به جای سرکوفت زدن و کم بها دادن به مبارزات مردم, از این فرصت طلایی و امکانات گسترده ای که در خارج از کشور دارید در همبستگی با مبارزات مردم, در کمک رسانی به خانواده ای زندانیان سیاسی (مادی, معنوی,...) , خانواده های کارگران زندانی, رساندن صدای مبارزات مردم ایران به رسانه های مترقی و مستقل بین المللی,...و دیگر کنش ها, کردار ها و رفتار های سازنده و مثبت, استفاده کنید. البته بر همگان واضح و مبرهن است که کنار گود نشستن و فریاد "لنگش کن" سر دادن خیلی آسانتر و بی دردسر تر است. نظر شما چیست؟

 • حقیقتگو

  جناب هموطن گرامی .دخو ..هرچند صدهزار و یا چند میلیونی ازهشتاد میلیون جمعیت ایران که بدفعات اتش قیام برعلیه حکومت برپا کردند این آتش قیام ها هم توسط ده ها میلیون دیگر که دراین قیام شرکت نکردند و منتظر چیدن میوهای این قیام شدند بدون آنکه هزینه بپردازند خاموش شد. ازاین قیام ها ی این چنینی به کشتن شدن هزارها و مضروب شدن ها و زندان نشین شدن ها و دستگیرهائی که همچنان ادامه دارد منجرشدو تاکنون هم شاهد هستیم حکومت اخوندی ورهبرش و سپاه وبسیجش نتها ازاین قیام ها درسی نگرفته اند بلکه به شدت تمام به استبداد و خفقان و علنی کردن قدرتشان دردزدهای میلیاردها دلاری وروان کردن میلییاردها دلاربه عراق و سوریه و اعدام ها و هرانچه مردم نمی پسندند ادامه داده ومیدهند ...ازطرف کشورتکانی سیاسی به عمد حکومت بوده است این قیام ها برپاکند که بتواند مخالفان و مردم ناراضی را ازفیلتر بگذارند چرا این را می گویم بدلیل آنکه خانوارهای بسیجی وسپاهی ومزدوران با انواع رقم دوربین ها دربرپائی این قیام شرکت داشتند وپشت پرده برای استخراج اطلاعات گوشی ها مبایل شرکت کننده گان تمام تلاششان را کردند...درحقیقت با تمامی این تفاصیل موقعیت ها بسیارمناسبی بود که اگر جمعیت چنده میلیونی این چندهزار و چندمیلیونی را تنها نگذاشته بودند .....

 • دخو

  آقای "حقیقتگو" به نظر شما قیام های مردم ایران در دیماه ۹۶, آبانماه ۹۸, و دیماه ۹۸ "مبارزات انچنانی" بود؟ یا حقایق و مبارزاتی اینچنینی؟

 • یاشار

  مسئله مثل روز روشن است! چرا مشروبات الکلی به راحتی در دسترس نیست؟ اما با داشتن چند هزارتومان در هر شهری و در عرض نیم ساعت می توان انواع مواد مخدر را بدست آورد؟! رژیم سفاک و ضد بشری و حتی ضد اسلامی جمهوری اسلامی سالهاست که با عوامل خود؛ جوانان این سرزمین را با آلوده ساختن به مواد مخدر اخته می کند! تا دیگر نتوانند به عنوان نیروهای تازه نفس و معترض عرض اندام کرده و هر کدام به گوشه ای خزیده و مبدل به مردگانی متحرک شوند..ای ننگ بر این حکومت که از هیچ گونه قساوت و بی رحمی نسبت به مردم خودش ابایی ندارد.

 • از گور خوابی تا چاه خوابی!

  #گزارش_را_ببینید! از گور خوابی پارسال رسیدیم به چاه خوابی امسال! تونلی زیرزمینی در حوالیِ شوش پیدا شده که چند نفر در آن زندگی میکردند! فواره چون بلند شود، سرنگون شود آن کسانیکه با فرستادن موشک به فضا بر سینه می زنند و فراموش می کنند که بخشی از مردم این کشور برای بقاء به زیر زمین و تونل‌های زیر زمینی پناه آورده اند، بدانند که، ضرب المثل بالا در ایران اتفاق افتاده است. بخشی از مردم ایران از کارتون خوابی به گور خوابی و اتوبان خوابی به زیر زمین و تونل خوابی روی آورده اند. #کولبر_نیوز #kolbarnews @kolbarnews

 • دخو

  جناب "حقیقتگو" مثل اینکه تعدادی از هموطنان به تهرانجلس برای ارتباط با "مرکز همبستگی" زنگ زده بودند, اما بهشان گفته بودند که تهرانجلس مرکز "بشین کنار گود و بگو لنگش کن" هست و شمارهء اشتباه داده اند. ۸۲ میلیون ایرانی هم فکر و ذکرشان فقط توصیه های بحرطویل از تهرانجلس است و بس. دیماه ۹۶, آبانماه ۹۸, دیماه ۹۸ هم هیچکدام بدون توصیه های بحرطویل هموطنان عزیز "بشین کنار گود و بگو لنگش کن" نیز مقدر نبود.

 • حقیقتگو

  اگربخواهید چه ازروی عقده و چه ازروی حسودی وچه ازروی دشمنی فلان مخترع و کاشف بزرگ تارپود مغزیش را درهم بپاشید و موجود ذلیل و علیلی ازوی بسازید معتادش کنید ...اگرمی خواهید مال و ثروت خانواری را تصاحب کنید معتادشان کنید ...اگربخواهید مردم کشوری را فکرکردن و پیشرفت بازدارید چرخش مواد مخدر دراین کشور به حرکت درآورید ...سپاه پاسداران وشرکاء دروارد کردن مواد مخدر وفروش آن درایران رل اصلی را بازی کرده اند که درحقیقت سبب فروپاشی تفکرو اراده مردمی شوند که طرحشان هم با موفقیت تمام اجرا شده ومیشود...البته دانسته باشیم رها کردن معتادان دربیابان بزودی زود شامل میلیونهائی خواهد شد که معتاد نیستند بلکه بیکارو نمی توانند اجازه خانه شان بپردازند ..حالا اگر هموطنانی هسیتند که به همبستگی مردم و مبارزات انچنانی شان اعتقاد دارند لطفی کنن به همبستگی تلفن بزنند که نگذارند چنین فاجعی لاقل برای چند میلیون برپا شود ...