ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

معترضان لبنانی بانک‌ها را به آتش کشیدند

در ادامه اعتراضات سراسری در لبنان علیه مشکلات اقتصادی، معترضان به دست‌کم ۱۲ بانک حمله کردند. لیره لبنان از تابستان گذشته تا کنون بیش از ۵۰ درصد ارزش خود را از دست داده است.

دور جدید اعتراضات سراسری در لبنان دو شب است که ادامه دارد. دست‌کم به ۱۲ بانک حمله شد. معترضان به مشکلات اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی اعتراض دارند.

بزرگ‌ کنید
اعتراضات مردمی در لبنان ـ عکس از آرشیو

به‌گزارش الجزیره، در ساعات نخست چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت / ۲۹ آوریل معترضان لبنانی به اعتراضات خود ادامه دادند و به دست‌کم ۱۲ بانک حمله کرده و آن‌ها را غارت کردند.

در این اعترضات صدها نفر به خیابان‌ها رفتند و نیروهای امنیتی ده‌ها نفر از آن‌ها را دستگیر کردند.

بزرگترین و خشن‌ترین اعتراضات در شمال شهر طرابلس - دومین و بزرگترین شهر فقیرنشین لبنان رخ داد، این اعتراضات پس از آن صورت گرفت که فواز السمعان پس از زخمی شدن در تظاهرات روز سه‌شنبه بر اثر زخم‌های وارده شب گذشته درگذشت.

خواهر این مرد ۲۶ ساله گفت ارتش لبنان به سوی او شلیک کرد. ارتش بدون آن‌که مسئولیت این قتل را برعهده بگیرد ضمن ابراز تأسف اعلام کرد که تحقیقات در این زمینه را آغاز کرده است.

معترضان در طرابلس بعد از تشییع و دفن پیکر السمعان بانک‌ها را در آتش زدند و درگیری‌ها تا صبح چهارشنبه ادامه یافت. سربازان و نیروهای امنیتی آن‌ها را در خیابان‌ها تعقیب می‌کردند.

در جنوب صیدا (صیدون)، شعبه‌ای از بانک مرکزی با کوکتل مولوتف به آتش کشیده شد. در بیروت و شهر جنوبی نبطیه نیز چندین بانک آتش زده شدند.

معترضان از سقوط سریع لیره، پول ملی لبنان خشمگین شده‌اند که نسبت به تابستان گذشته بیش از ۵۰ درصد ارزش خود را از دست داده است.

اعتراضات گسترده ضددولتی که از ماه اکتبر آغاز شد و از آغاز شیوع ویروس جدید کرونا در سراسر کشور از ماه مارس متوقف شده بود، اکنون به مراتب خشمگین‌تر از سر گرفته شده است.

در حالی که پیش از این گروه‌های مختلف خانوادگی با شرکت کودکان پرچم‌های لبنان را در اعتراضات در دست می‌گرفتند، اکنون به طور فزاینده‌ای زنان و مردان جوان با سنگ و کوکتل مولوتف به خیابان‌ها می‌آیند.

رسانه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی ایران در لبنان این اعتراضات را دسیسه جدید علیه حزب‌الله لبنان خوانده‌اند. روزنامه الاخبار درباره این اعتراضات نوشته است: «بازگشت تنش به اوضاع داخلی لبنان پس از وقفه سه ماهه به دلیل شیوع کرونا، همراه با پوشش رسانه‌ای گسترده عربی که شبیه به زمان بحران شدید در لبنان است دلالت بر آن دارد که اتفاقات جاری، نبردی میان مخالفان و موافقان [دولت] است... تا عنوان اصلی، مقابله صرف با حزب‌الله باشد.»

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.