ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اقدام به خودکشی محمد نوری‌زاد در زندان وکیل‌آباد مشهد

فاطمه ملکی همسر این زندان سیاسی در یک فایل صوتی ضمن تأیید این خبر اعلام کرده محمد نوری‌زاد انگیزه خود از این اقدام را «قرار گرفتن در تنگنا» عنوان کرده است.

محمد نوری‌زاد، زندانی سیاسی پس از اینکه روز گذشته به ‌قصد خودکشی رگ دست خود را با شیشه یا تیغ برید، امروز ۱۳ اردیبهشت‌ ماه به بهداری زندان وکیل‌آباد مشهد منتقل شده است.

فاطمه ملکی همسر این زندان سیاسی در گفت‌وگو با زمانه ضمن تأیید این خبر اعلام کرده که محمد نوری‌زاد انگیزه خود از این اقدام را «قرار گرفتن در تنگنا» عنوان کرده است. قوه قضائیه، سازمان زندان‌ها یا مقام‌های رسمی هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده‌اند.

به گفته فاطمه ملکی، همسرش پیام‌های دوستان خود را مبنی بر انصراف از اقدام به خودکشی از طریق وکیلش، غلام‌حسین دوستعلی‌مکی دریافت کرده است. 

■ گفت‌وگوی زمانه با فاطمه ملکی، همسر محمد نوری‌زاد را بشنوید:

محمد نوری‌زاد از امضاکنندگان بیانیه معروف به «۱۴ نفر» برای استعفای خامنه‌ای، در مردادماه سال گذشته و پس از سفر به مشهد برای همراهی یکی از فعالان سیاسی این شهر برای حضور در دادگاه تجدیدنظر، به‌همراه تعداد دیگری از امضاکنندگان این بیانیه برای چندمین بار از سوی نهادهای امنیتی بازداشت شد. دادگاه انقلاب مشهد به‌دلیل فعالیت‌های این فعال سیاسی، ۹ عنوان اتهامی را به او منتسب کرد. سرانجام در ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ محمد نوری‌زاد به ۱۵ سال زندان، سه سال تبعید به شهرستان ایذه و سه سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

بزرگ‌ کنید
محمد نوری‌زاد

این زندانی سیاسی روز دهم اردیبهشت ‌ماه با انتشار یک فایل صوتی از درون زندان اعلام کرد در اعتراض به آزار خانواده‌‌اش توسط قوه قضاییه و نهادهای امنیتی، تصمیم به «خودکشی خودخواسته» گرفته است. او در این فایل صوتی تأکید کرده است که قوه قضاییه برای صدور حکم زندان برای پسرش، علی نوری‌زاد، از سازمان اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات دستور گرفته است.

پس از انتشار این فایل صوتی از سوی محمد نوری‌زاد، فعالان مدنی و کاربران در شبکه‌های اجتماعی با انتشار مطالبی در حمایت از این زندانی سیاسی، از او خواسته‌اند تا در برابر فشارها مقاومت کند.

او در پایان این فایل صوتی گفته است: «به‌خاطر آزار به خانواده‌‌ام که الان خانواده‌ من شب نداره، روز نداره، زن من از این دادگاه به اون دادگاه. هر روز پیش این وکیل به اون‌جا. از تهران بیاد مشهد، از مشهد برگرده تهران، به‌خاطر تلفن‌های ناگهانی، نمی‌دونم به‌خاطر اعصاب‌خوردکردن‌های ناگهانی، خانواده‌ من در معرض آسیب‌ هستند. پسر من صادقانه‌ترین رفتار انسانی رو ابراز داشته، نباید سه سال‌ونیم محکوم بشه. من برای همه‌ مردم سرزمین‌م آرزوی سرفرازی دارم، آرزوی بزرگی و بزرگواری دارم.‌ای مردم، ما هرچه داریم از شماست و برای شماست. این جانی هم که داریم تقدیم به شما. خدانگهدار.»

محمد نوری‌زاد پیش‌تر و در روز پنجم اردیبهشت‌ماه نیز با انتشار یک فایل صوتی دیگر در واکنش به صدور حکم زندان برای پسرش، علی نوری‌زاد با انتشار فایلی صوتی از درون زندان وکیل آباد مشهد اعلام کرد این حکم برای مرعوب کردن خانواده او صادر شده است. او در این فایل صوتی ضمن تأکید بر بی‌گناه بودن فرزندش گفته بود که قوه قضاییه صرفا کارگزار نهادهای امنیتی است و استقلالی از خود ندارد.

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

 • فاطمه ملکی همسر دکتر محمد نوری زاد بازداشت شد

  فاطمه ملکی همسر دکتر محمد نوری زاد بازداشت شد ◼️دوشنبه 15 اردیبهشت ماه، فاطمه ملکی که برای پیگیری موضوع خودکشی همسرش به زندان وکیل آباد مشهد مراجعه کرده بود، توسط ماموران امنیتی رژیم بازداشت شد. #کولبر_نیوز #kolbarnews @kolbarnews

 • حاجی

  آقای نوریزاد! می‌دانم سخت است تحمل شکنجه و آزار بستگان! اما این راهی که شما انتخاب کرده‌اید راهی است بسیار دشوار که در تاریخ فقط انسانهای بسیار بزرگ تاب تحمل آن را داشته‌اند. آقای نوریزاد، تحمل کنید! سحر نزدیک است. سیاهی و پلشتی از اعماق چاه جمکران به بیرون زبانه دود سیاه می‌کشد تا دنیا را در تاریکی و سیاهی خود فرو ببلعد. اما سحر نزدیک است، نور درخشان خورشید تمام این سیاهی ها و لجن ها را پاک خواهد کرد و شما و دیگر دربندان به آغوش خانواده خود باز خواهید گشت. امروز خانواده شما فقط محدود به فرزندان و همسر شما نمی‌شود. خانواده شما امروز شامل هزاران داغدیده از جمهوری جهل و جنون شیعه ولایت فقیه پلشت و سیاه است. امروز خواهر شما، مادر ستار بهشتی نگران و بیتاب سلامتی شماست. برای آنها هم که شده تاب بیاورید و تحمل کنید. اجازه ندهید مزدوران کثیف و مهره‌های اجنبی شما را بشکنند. مقاومت کنید، نه برای خودتان، بلکه برای ما!

 • خانی آبادی

  به نوشتهء داریوش آشوری, زنده یاد تختی (که بچه محل ما و اهل خانی آباد بود) از افسردگی روحی خودکشی کرد, که این شاید چندان شباهتی به اقدام آقای نوری زاد نداشته باشد.

 • ویدا

  این همون سیستمی هست که خود این آقا آب به آسیابش می ریخته، حالا وقت برداشت محصول هست. باد که بکاری،طوفان درو می کنی جناب.

 • ‌‌

  تیتر مناسب -> اقدام به خودکشی "نافرجام" محمد نوری‌زاد

 • تختی عرصه سیاست معاصر. در تاریخ به نیکی از شما یاد خواهد شد