ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

کایلی مور-گیلبرت و سه بار خودکشی در زندان اوین

رضا خندان در تشریح دلایل خودکشی کایلی مور-گیلبرت نوشته است دلیل او برای اقدام به خودکشی، فشارهای روانی حاصل از نگه‌داری طولانی مدت در سلول انفرادی بوده است.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین در صفحه فیس‌بوک خود خبر از سه بار اقدام به خودکشی کایلی مور-گیلبرت، شهروند استرالیایی-بریتانیایی و استاد مطالعات اسلام دانشگاه ملبورن محبوس در زندان اوین داده است.

کایلی مور-گیلبرت

به نوشته رضا خندان، دلیل این زندانی برای اقدام به خودکشی، فشارهای روانی حاصل از نگه‌داری طولانی مدت در سلول انفرادی بوده است.

کایلی مور-گیلبرت، از شهریور ماه سال ۱۳۹۷ به اتهام جاسوسی در ایران زندانی است.

روزنامه گاردین روز ۱۸ مارس ۲۰۲۰/ ۲۸ اسفند ماه، در گزارشی نوشت که علی‌رغم اعزام به مرخصی برخی از زندانیان سیاسی در ماه‌های پس از شیوع ویروس کرونا در ایران، مور-گیلبرت همچنان از استفاده از حق مرخصی خود محروم مانده است.

در این گزارش به قطع کامل ارتباط این زندانی با دنیای بیرون از زندان نیز اشاره شده است.

رضا خندان اما در صفحه فیس‌بوک خود با اشاره به شرایط نامناسب نگه‌داری از این زندانی سیاسی در زندان اوین نوشته است:

«[کایلی مور گیلبرت] از زمان بازداشت در شرایط وحشتناک و غیرقابل تحمل بازداشتگاه امنیتی به سر می‌برد و اجازه ارتباط با دیگر زندانیان را ندارد. امکان دریافت پول و خرید از فروشگاه زندان مانند سایر زندانیان از او سلب شده و از ارسال نامه‌ها و شکواییه‌های او جلوگیری می‌شود.»

به نوشته همسر نسرین ستوده، این زندانی سیاسی از دولت و سفارت استرالیا در ایران به دلیل بی‌توجهی به ادامه بازداشت و شرایط غیرقابل تحمل خود «به شدت خشمگین» است.

به گزارش آسوشیتدپرس، کایلی مور-گیلبرت اوایل دی‌ ماه ۱۳۹۸ با انتشار نامه‌ای از اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا خواسته بود تا تمامی اقدامات لازم را برای آزادی او از زندان اوین انجام دهد.

او در این نامه ضمن اعلام اعتصاب غذای اعتراضی خود در زندان نوشته:

«خواهش می‌کنم، تمنا می‌کنم هر کاری می‌توانید بکنید تا من را بیرون بیاورید. می‌دانم که مرد با ایمانی هستید، من و خانواده‌ام را در دعاهایتان به یاد داشته باشید.»

اسکات موریسون اما در واکنش به این نامه اعلام کرد که دولت فدرال همه توان خود را برای کمک به این شهروند استرالیایی-بریتانیایی انجام داده است.

کایلی مور-گیلبرت دانش‌آموخته دانشگاه کمبریج و استاد مطالعات اسلام در دانشگاه ملبورن است که در تابستان ۱۳۹۷ به دعوت دانشگاه الزهرا و دانشگاه ادیان و مذاهب قم برای شرکت در هفتمین کنفرانس «شیعه‌شناسی» به ایران سفر کرد.

این استاد دانشگاه اما پس از شرکت در این کنفرانس و هنگام بازگشت به کشورش در فرودگاه خمینی تهران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شد.

مقامات سابق و فعلی استرالیا در طول دوران بازداشت او در ایران بارها اعلام کرده‌اند که آزادی او را از راه‌های دیپلماتیک پیگیری می‌کنند.

  • در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

  • مسعود

    اسلام شیعه ولایت فقیهی را به ایشان چنان شناساندند که تا عمر دارد فراموش نکند، همانگونه که ما مردم ایران برای صدها قرن آینده فراموش نخواهیم کرد که ملا و شیعه ولایت فقیه بهمراه لات سپاهی شده چه به روزگارمان آورند.