ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

عفو بین‌الملل خواهان آزادی فوری دو دانشجوی المپیادی شد

علی یونسی، دانشجوی ۲۰ ساله دانشگاه صنعتی شریف، روز ۲۲ فروردین‌ توأم با ضرب و شتم بازداشت شد. مأموران امنیتی همزمان امیرحسین مرادی را هم بازداشت کردند.

سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه ۱۲ می/ ۲۳ اردیبهشت ‌ماه، در نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران از او خواسته است تا علی یونسی و امیرحسین مرادی، دو دانشجوی المپیادی و نخبه دانشگاه صنعتی شریف، فوری و بی‌ قید و شرط آزاد شوند.

بزرگ‌ کنید
امیرحسین مرادی و علی یونسی، دانشجویان المپیادی بازداشت شده در ایران

این سازمان همچنین در نامه خود خواستار انجام تحقیقاتی مستقل در رابطه با ضرب و شتم علی یونسی از سوی نیروهای امنیتی در هنگام بازداشت شده است.

در ادامه این نامه خطاب به رئیسی آمده است:

«علی یونسی و هر کس دیگری را که فقط بر اساس روابط خانواده‌هایشان با گروه‌های مخالف به‌طور خودسرانه بازداشت شده‌اند، در برابر شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها محافظت کرده و هر گونه مراقبت پزشکی لازم را برای این زندانیان فراهم کنید.»

در نامه سازمان عفو بین‌الملل همچنین آمده است که علی یونسی از زمان بازداشت تاکنون تنها دو تماس تلفنی کوتاه با خانواده خود داشته است.

علی یونسی، دانشجوی ۲۰ ساله دانشگاه صنعتی شریف، روز ۲۲ فروردین ‌ماه توسط نیروهای امنیتی ایران، توأم با ضرب و شتم بازداشت شد.

خانواده‌ او در روزهای پس از بازداشت اعلام کردند ۱۲ مأمور لباس شخصی این دانشجو را در حالی که به شدت مضروب شده و از ناحیه سر زخمی بوده، به خانه برده‌اند و پس از بازرسی خانه و ضبط کامپیوترها و دیگر لوازم شخصی، او را با خود برده‌اند.

هم‌زمان با بازداشت یونسی، مأموران امنیتی امیرحسین مرادی، برنده مدال نقره المپیاد نجوم کشور در سال ۹۶ و یکی دیگر از دانشجویان نخبه دانشگاه شریف را نیز بازداشت کرده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل اما در نامه امروز خود به رئیس قوه قضائیه نوشته است که نیروهای امنیتی ایران نه تنها این دو دانشجوی زندانی را از دسترسی به وکیل محروم کرده‌‌اند که مقامات قضائی جمهوری اسلامی هم به‌ صورت علنی آنان را به «ارتباط با گروه‌های ضد انقلاب» متهم کرده و مدعی شده‌اند «وسایل انفجاری» در منزل این دانشجویان کشف شده است.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی روز ۱۶ اردیبهشت‌ ماه، بدون نام بردن از علی یونسی و امیرحسین مرادی در مورد بازداشت آن‌ها مدعی ارتباط این دانشجویان با سازمان مجاهدین خلق، از مخالفان حکومت جمهوری اسلامی شد.

اسماعیلی همچنین عضو بودن برخی اعضای خانواده علی یونسی در سازمان مجاهدین خلق را در گذشته دور، به ‌عنوان شاهدی بر ادعای خود قلمداد کرده است.

از سوی دیگر، آیدا یونسی، خواهر علی یونسی در روزهای گذشته با انتشار دو پیام ویدئویی، اتهامات مطرح شده از سوی مقامات قضائی ایران را «مسخره» توصیف کرده و گفته است «شکنجه روحی و جسمی و اعتراف‌گیری اجباری و فشار به خانواده‌ها در قوه قضائیه ایران سابقه طولانی دارد.»

آیدا یونسی همچنین روز ۲۲ اردیبهشت ‌ماه در حساب کاربری توئیترش از «تهدید جنسی و جانی» خود در پی پاسخ به اتهام‌های سخنگوی قوه قضائیه خبر داد. او در این توئیت خود نوشت:

«وحشیانه زدید و بردید. تحمل دو دقیقه ویدئو پاسخگویی به اتهام‌زنی‌های بی‌اساس سخنگوی قوه قضائیه را نداشتید.»

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

در روزهای گذشته رضا یونسی، برادر علی یونسی نیز در گفت‌وگو با رسانه‌ها، هر گونه فعالیت سیاسی به وسیله برادرش را رد کرد.

او با اشاره به تأکید سخنگوی قوه قضائیه بر عضویت اعضای خانواده آنها در سازمان مجاهدین خلق گفت: «اینها اگر کوچک‌ترین خلافی از برادر من سراغ داشتند تا همین الان اعلام کرده بودند. الان بعد از سه هفته دارند یک داستانی می‌سازند، با توجه به سابقه خانواده من.»

سازمان عفو بین الملل اما در نامه خود خواستار تحت پیگرد قرار گرفتن و محاکمه عادلانه عاملان ضرب و شتم علی یونسی بر اساس معیارهای بین المللی شده است.

  • در همین زمینه

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.