ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

اجاره‌نشینی: سرگردانی بر دو راهی فقر و خانه‌به‌دوشی

پادکست زمانه، در گفت‌وگو با آرش حسن‌نیا

پادکست زمانه - اجاره‌نشینی: سرگردانی بر دو راهی فقر و خانه به‌دوشی

بر طبق آخرین آمارها، ۳۷ درصد از شهروندان در ایران اجاره‌نشین هستند. این قشر بزرگ از جمعیت ایران که اغلب طبقه متوسط و فقیر را در بر می‌گیرد، این روزها در بحبوحه بحران شیوع کرونا، با افزایش ۳۱.۶ درصدی اجاره‌بها روبه‌رو شده و اکنون بر سر دو راهی فقر و خانه به‌دوشی گیر افتاده‌اند.

در این موقع از سال اجاره‌ مسکن در ایران همواره سیر صعودی طی می‌کند و درآمد توان مسابقه با این رشد افسارگسیخته را ندارد. بالا رفتن میانگین اجاره‌بها نسبت به میانگین درآمدها، طبقه متوسط فقیر را هم درمانده کرده تا چه برسد به مردم محروم‌تر. در چنین شرایطی صاحب‌خانه‌ها مستأجران را برای تخلیه تحت فشار قرار داده‌اند با این امید که بتوانند خانه را با قیمت بالاتری اجاره بدهند.

زمانه در این پادکست به بررسی افزایش اجاره‌بها از زوایای گوناگون پرداخته و با مهمان برنامه، آرش حسن‌نیا، روزنامه‌نگار حوزه اقتصاد، ابعاد مختلف این افزایش، عوامل و تأثیر آن بر اجاره‌نشین‌ها را مورد بررسی قرار داده است. همچنین پای صحبت‌های تارا و زانیار، دو اجاره‌نشین در شهرهای تهران و سنندج نشستیم، تا با مشکلات خانه‌به‌دوشی  ٰاجاره‌نشین‌ها بیشتر آشنا شویم.

■ پادکست اجاره‌نشینی: سرگردانی بر دور اهی فقر و خانه‌به‌دوشی را بشنوید

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.