ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

دولت وفاق ملی لیبی بر یک پایگاه هوایی استراتژیک مسلط شد

تحلیل‌گران می‌گویند ارتش دولت وفاق ملی با باز پس‌گیری پایگاه استراتژیک الوطیه می‌تواند به‌طور کامل بر دفع جنگجویان ژنرال حفتر در جنوب طرابلس تمرکز کند.

ارتش دولت وفاق ملی اعلام کرد که در ادامه حمله‌های یک ماهه به مواضع نیروهای ژنرال خلیفه حفتر سرانجام موفق شده است پایگاه استراتژیک الوطیه در نزدیکی مرز تونس را بازپس بگیرد.

بزرگ‌ کنید
تصویری از یک خودروی زرهی ساخت ترکیه متعلق به نیروهای دولت وفاق ملی در خیابان‌های شهر ساحلی صرمان - ( عکس ازMahmud TURKIA / AFP)

به‌گزارش الجزیره، دولت وفاق ملی لیبی دوشنبه ۲۹ اردیبهشت / ۱۸ مه اعلام کرد که پایگاه هوایی الوطیه، یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های استراتژیک تحت سیطره نیروهای ژنرال خلیفه حفتر در غرب را از دست این نیروها خارج کرده است.

محمد قنونو، سخنگوی ارتش دولت وفاق ملی لیبی (GNA) روز دوشنبه در صفحه توئیتر خود نوشت این ارتش به‌طور کامل این پایگاه هوایی را تصرف کرده است.

پایگاه الوطیه در ۲۵ کیلومتری مرز تونس و ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی طرابلس، در سال‌های دهه ۱۹۴۰ توسط ارتش آمریکا احداث شد و با مساحتی بالغ بر ۵۰ کیلومتر مربع شامل باند فرود هواپیماهای جنگی، مناطق مسکونی و انبارهای سلاح است.

بیانیه دولت فائز السراج پس از یک ماه حمله ارتش آن به نیروهای تحت رهبری ژنرال حفتر، موسوم به «ارتش ملی لیبی» منتشر شده است. نیروهای ارتش دولت وفاق ملی لیبی طرفداران حفتر را از مناطقی در سواحل غربی لیبی بیرون رانده‌اند.

به‌گفته تحلیلگران، تسخیر پایگاه الوطیه توسط دولت وفاق ملی به نیروهای آن این امکان را می‌دهد تا به‌طور کامل بر دفع جنگجویان حفتر در جنوب طرابلس تمرکز کنند.

الجزیره نوشته است که این پیروزی نیروهای دولتی تعادل قدرت را به نفع آن‌ها تغییر می‌دهد و عقب‌نشینی بزرگی برای نیروهای حفتر به‌شمار می‌رود زیرا پایگاه الوطیه آخرین سنگر نیروهای او در غرب لیبی است.

نیروهای حفتر به‌منظور هدف قرار دادن نیروهای دولتی در چندین مکان در غرب لیبی به‌ویژه در محورهای تقابل در جنوب طرابلس، حملات هوایی را از این پایگاه آغاز می‌کردند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز گزارش داده است که فائز السراج پس از بازپس‌گیری پایگاه الوطیه اعلام کرده است که عملیات پاکسازی تمام مناطق لیبی از دست نیروهای ژنرال حفتر ادامه خواهد یافت.

محمد الشریف، رئیس ستاد کل ارتش دولت وفاق ملی لیبی نیز گفت: «عملیات بعدی ارتش علیه شبه‌نظامیان، در ترهونه و مناطق جنوب طرابلس خواهد بود و نیروهای دولتی برای آزادسازی این مناطق آماده می‌شوند.»

در لیبی دولت وفاق ملی به‌رهبری فائز السراج، که از سوی جامعه جهانی به‌رسمیت شناخته می‌شود با حمایت ترکیه و قطر مقابل  «ارتش ملی لیبی»، به‌رهبری ژنرال خلیفه حفتر و با حمایت مجلس نمایندگان لیبی و پشتیبانی روسیه، فرانسه، مصر و امارات متحده عربی می‌جنگد.

«ارتش ملی لیبی» ژنرال حفتر بیش از یک سال است که تلاش می‌کند طرابلس را از دست ارتش دولت وفاق ملی خارج کند و اغلب به پایتخت حمله می‌کند. آخرین دور حمله‌های آن‌ در ماه آوریل ۲۰۱۹ (فروردین- اردیبهشت سال گذشته) برای تسخیر شهر طرابلس صورت گرفت و منجر به درگیری شدید و کشته شدن بیش از ۱۰۰۰ نفر شد.

لیبی، واقع در شمال آفریقا، تولیدکننده بزرگ نفت، از سال ۲۰۱۱ میلادی زمانی که حکومت معمر قذافی با حمایت ناتو سقوط کرد همچنان گرفتار جنگ داخلی است.

بیشتر بخوانید:

نظر بدهید

در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

نظرها

نظری وجود ندارد.