ارتباط ناشناخته. ارتباط بدون سانسور. ارتباط برقرار نمی‌شود. سایت اصلی احتمالاً زیر سانسور است. ارتباط با سایت (های) موازی برقرار شد. ارتباط برقرار نمی‌شود. ارتباط اینترنت خود را امتحان کنید. احتمال دارد اینترنت به طور سراسری قطع شده باشد. ادامه مطلب

مأموران امنیتی در تدارک مرگ خاموش نرگس محمدی

گفت‌وگو با شیرین عبادی

شیرین عبادی در گفت‌وگو با زمانه از وضعیت و شرایط نگهداری نرگس محمدی در زندان زنجان ابراز نگرانی کرد و خواستار آزادی هرچه سریع‌تر این زندانی سیاسی شد.

قوه قضاییه جمهوری اسلامی در پی شیوع گسترده ویروس کرونا در چند نوبت اعلام کرد به بسیاری از زندانیان، از جمله زندانیان سیاسی مرخصی اعطا کرده یا مشمول عفو رهبری شده‌اند.

اگر چه قوه قضاییه تلاش برای بردن بیشترین سود تبلیغاتی را از بحث آزادی زندانیان سیاسی در دستور کار قرار داده، اما همچنان تعداد زیادی از زندانیان سیاسی نه تنها آزاد نشده‌اند، که برخی از آنان با سخت‌گیری بیشتری مواجهه شده یا با پرونده‌سازی‌های جدید از آزادیشان ممانعت به عمل می‌آید.

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر و روزنامه‌نگار محبوس در زندان زنجان از جمله همین زندانیان سیاسی است که با وجود بیماری و سپری کردن بیشتر دوران مجکومیتش، به او مرخصی اعطا نشده و با درخواست‌های مکرر او و خانواده‌اش مبنی بر آزادی مشروط مخالفت شده است.

بزرگ‌ کنید
درخواست برای آزادی نرگس محمدی

مهدی محمدی، برادر نرگس محمدی روز دوشنبه پنجم خرداد ۹۹ در نامه‌ای سرگشاده خطاب به مقامات قضایی، خواست تا از وارد کردن اتهامات واهی به نرگس محمدی دست بردارند و پرونده‎سازی جدید علیه خواهرش را محکوم کرد.

در بخشی از نامه مهدی محمدی چنین آمده است:

«نرگس به سبب دفاع از حقوق حقه مردم ایران [فعالیت در کانون مدافعان حقوق بشر] و دفاع از حقوق بشر، متحمل غیرقابل تصورترین رفتارهای غیرقانونی مأموران اطلاعاتی و قضایی کشور قرار گرفته است. در تاریخ ۱۳۹۸.۱۲.۴ شش اتهام جدید به نرگس تفهیم شده است و متعاقب آن در ۱۳۹۹.۲.۱۶ بازپرس شعبه دو دادسرای زنجان برای اخذ آخرین دفاع از نرگس، به زندان زنان زنجان مراجعه کرده و مدعی می‌شود که دو پرونده جدید متعلق به تهران است و تنها اخذ آخرین دفاع به دادگاه زنجان محول گردیده است. این سخن بدان معناست که نرگس برای تفهیم اتهامات واهی خود نیز حق خروج از زندان را ندارد.»

شیرین عبادی، حقوق‌دان و برنده جایزه صلح نوبل اما در گفت‌وگو با زمانه از وضعیت و شرایط نگهداری نرگس محمدی در زندان زنجان ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی هرچه سریع‌تر این زندانی شده است.

■ گفت‌وگوی زمانه با شیرین عبادی را بشنوید:

برای دیدن محتوای نقل شده از سایت دیگر، کوکی‌های آن سایت را بپذیرید

کوکی‌های سایت‌ دیگر برای دیدن محتوای آن سایت‌ حذف شود

نرگس محمدی روز شنبه ۳۰ آذر ۹۸ همراه هفت تن دیگر از زنان زندانی در بیانیه‌ای اعلام کرد در همبستگی با قربانیان آبا‌ن ‌ماه ۱۳۹۸ تا چهلم آنان در زندان دست به اعتصاب خواهد زد. در نتیجه این تحصن، پنجم دی ‌ماه ۹۸ نرگس محمدی با ضرب و شتم توسط رئیس زندان اوین، به زندان زنجان تبعید شد.

پیش‌تر محمود بهزادی‌راد، وکیل نرگس محمدی از مخالفت قوه قضاییه با آزادی مشروط یا مرخصی موکلش خبر داده بود.

به گفته او این مخالفت‌ها در حالی است که خانم محمدی بر خلاف اصل تفکیک جرایم در کنار زندانیان جرایم خطرناک نگهداری می‌شود.

در زندان زنجان نرگس محمدی از گرفتن داروهایش، حق مراجعه به پزشک و گرفتن کتاب و روزنامه محروم شده است.

بیشتر بخوانید: شیرین عبادی: دادن مرخصی به نرگس محمدی وظیفه‌ قوه قضاییه است

شیرین عبادی، پیش‌تر با اشاره به وظایف و مسئولیت‌هایی که قوه قضاییه در شرایط اضطراری برای حفظ جان زندانیان بر عهده دارد، به زمانه گفته بود:

«در شرایط اضطراری، حفاظت از جان زندانیان یک وظیفه است و مسأله آزادی زندانیان یک حق نیست که از کسی مضایقه شود یا اینکه به او بدهند، بلکه قوه قضاییه وظیفه دارد برای محافظت از زیان‌های بیشتر و حفظ جان زندانی به او مرخصی دهد.»

به گفته شیرین عبادی، در زندان زنجان نرگس محمدی از ابتدایی‌ترین حقوقی که یک زندانی عادی برخوردار است، محروم شده و در شرایط بسیار ناگواری به سر می‌برد:

«او حتی نمی‌تواند روزنامه یا کتاب داشته باشد، تا حدی که خانواده‌اش یک بار که به ملاقاتش رفته بودند، برایش کتاب آموزش زبان برده بودند اما گفته بودند حق ندارد. گرفتن پول و آذوقه برایش از بیرون زندان ممنوع است، حتی لباس از بیرون هم قبول نمی‌کنند. یعنی حتی خانواده نمی‌توانند لباس و مایحتاج ضروری را به او بدهند. در حالی که پرونده نرگس چون در سال پنجم حمکش است، به موجب قانون می‌تواند از آزادی مشروط استفاده کند. چندین بار هم گفته و خواسته که چون بیمار است، باید آزادی مشروط بگیرد اما موافقت نکرده‌اند.»

آن‌چه مشخص است پرونده نرگس محمدی در دست نیروهای امنیتی است نه مقامات قضایی و طبق گفته‌های مسئولان زندان زنجان، آنها تمام دستورها را در مورد وضعیت نرگس محمدی از تهران می‌گیرند.

شیرین عبادی در این باره می‌گوید:

«کلیه امور تحت نظر وزارت اطلاعات است، یعنی وقتی که درخواست ملاقات می‌شود یا درخواست اعزام به زندان یا هر درخواست دیگری که دادیار زندان معمولا جزو اختیاراتش است که آیا اجازه بدهد یا ند‌هد؛ دادیار زندان تصمیم نمی‌گیرد و صراحتا پرونده را پیش مأمور امنیتی وزرات اطلاعات می‌فرستند و او تصمیم می‌گیرد. و جالب است در روزی که رئیس زندان اوین نرگس را کتک ‌زد و با دست‌بند به زندان زنجان فرستاد، آن مأمور امنیتی هم حضور داشت و همان‌جا به نرگس گفته بود من نمی‌گذارم تو زنده از زندان بیرون بیایی. مأموران امنیتی در تدارک مرگ خاموش نرگس هستند.»

نرگس محمدی سال ۹۱ به جرم «تبلیغ علیه نظام» به شش سال حبس محکوم شد و در زندان زنجان نگهداری می‌شد. او در دوران زندان به فلج عضلانی دچار و پس از مدتی آزاد شد. نرگس محمدی از اردیبهشت ۱۳۹۴ با شکایت وزارت اطلاعات مجددا بازداشت شد و از آن زمان با وجود بیماری در زندان‌های اوین و زنجان نگهداری می‌شود.

مسئولان این دو زندان بارها مانع تماس تلفنی او با فرزندانش شده‌اند.

    نظر بدهید

    در پرکردن فرم خطایی صورت گرفته

    نظرها

    • کولاچی - سواد کوه

      نرگس محمدی نمادی است از ایستادگی در مقابل استبداد حاکم. اگر نرگس محمدی ها در زندان نبودند، امروز ما شاهد مرگ رومیناها نبودیم. این استبداد نعلین دنباله استبداد چکمه است. استبداد از هر شکل و نوع آن باعث به اسارت کشیده شدن بهترین جوانان می شود. طاقت بیاور خواهر عزیزم. کمر استبداد در حال شکسته شدن است.

    • عوض حاجیانی Avaz Hajiani

      بنده زندانی سیاسی عوض حاجیانی در دست این جنایتکاران گرفتار بودم و کاملا اینها را میشناسم ،زمانی که کار این بیچارگان زندانیان سیاسی به دادگاه انقلاب اسلامی میکشد، حتما دادگاه با اداره مخوف اطلاعات و امنیت جمهوری اسلامی هماهنگی میکند ، نه مرخصی بهشون ،نه تسهیلات زندان ،نه آزادی مشروط، اکثر قاضی های دادگاه انقلاب اسلامی خودشان عضو اطلاعات و امنیت هستند و بدترین ظلم و ستم ها در حق زندانیان سیاسی اعِمال میکنند. زنده باد شیر بانوی ایرانی خانم نرگس محمدی و روان برادر ایشان شاد،او شهید راه آزادی ایران عزیز بود.پاینده ایران

    • رووف

      نرگس محمدی خاری است در چشم ولی فقیه که فریادهای تظلم خواهی و استبداد ستیزی او گوش ولایت فقیه را کر کرده است. این بانوی ایران زمین اگر در این راه کشته شود. نمادی از او بعنوان بانوی مبارز ایرانی در مقابل حکومت جهل و جنون فرقه ضاله ولایت فقیه ساخته خواهد شد و تا هزار سال لعن و نفرین ابدی مردم ایران را نثار ولایت فقیه کثیف و دجال جمهوری اسلامی خواهد کرد. پس به این دجالان انسان ستیز حاکمیت کثیف ولایت فقیه توصیه می‌شود، آسیبی به نرگس محمدی نرسانند!